Edukacja Filmowa 5A i 4T

2017 06 07 edukacja filmowa 4T 001W kończącym się już roku szkolnym 2016/17 odbyło się w Warszawie wiele ciekawych wydarzeń filmowych adresowanych do dzieci i młodzieży.

Braliśmy udział w pokazach i warsztatach w ramach kilku festiwali. Propozycje filmowe były różnorodne. Naszą tegoroczną przygodę filmową zaczęliśmy już we wrześniu od Festiwalu Kino Dzieci i filmu "Życie według Nino". Jesienią i zimą braliśmy udział w programie "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" w  kinie Muranów. Z powodu zmiany terminu jednego pokazu NHEF, poszliśmy obejrzeć komercyjny film animowany "Sing". Nasze ostatnie filmowe doświadczenia to trzy spotkania z filmami dokumentalnymi - w ramach "Doc's Against Gravity", "Akademii Filmów Dokumentalnych" prowadzonej w Służewskim Domu Kulturalnym oraz 5. Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży "Kino w Trampkach".

Dzieci z klasy 4T obejrzały wspaniały film "Mecz o wszystko". To historia grupy ugandyjskich chłopców, 11- i 12-latków, którzy na przekór przeciwnościom losu chcą zostać pierwszą w historii afrykańską drużyną, która weźmie udział w Mistrzostwach Świata Małej Ligi Baseballowej. Przez ponad trzy lata reżyser, Jay Shapiro, towarzyszył drużynie baseballowej z Kampali w Ugandzie.
Trener George Mukhobe i jego podopieczni to coś więcej niż sportowa drużyna. Poza boiskiem – to silna grupa wsparcia. Pomagają sobie i motywują do działania, a życie dzieciaków z Ugandy nie jest proste. Ich podróż po marzenie usłana jest chwilami pełnymi chwały, ale też bardzo gorzkimi rozczarowaniami. Wszystko to buduje w nich lojalność, hartuje przyjaźń i głębokie zrozumienie siebie nawzajem. Wielka pochwała sportu, jako siły wzmacniającej jednostki i społeczności.

Cykl filmowy zakończymy uczestnictwem w programie edukacyjnym opartym na filmach dokumentalnych AKADEMII DOKUMENTALNEJ OKI DOKI. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Wybrane filmy poruszają ważne tematy, m.in. niepełnosprawność, przemoc w szkole, pasje dziecięce, relacje z rówieśnikami, czy więzi z osobami starszymi.

Urszula Sadkowska