Frombork w górę i w dół - 5T na jesiennej wyprawie

5t w tym roku wybrała na jesienną szkołę okolice Fromborka. Dwa dni przed wyjazdem tereny te objęła powódź i padł na nas blady strach, czy uda się zrealizować plany. Jednak niespodziewany wyż spowodował, że przez trzy dni zwiedzania  mieliśmy bardzo dobrą pogodę.  Mieszkaliśmy w Centrum Spotkań i Aktywności Społecznej we Fromborku prowadzonym przez fundację Żółty Szalik pomagającą ludziom potrzebującym wsparcia w różnym wieku.
W środę byliśmy na polu i w muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w najniższym punkcie Polski w Raczkach Elbląskich i na zasadzie kontrastu wspinaliśmy się na bardzo wysoką wieżę katedry  św. Mikołaja w Elblągu. Podziwialiśmy też tamtejszą starówkę.
We czwartek pojechaliśmy do Krynicy Morskiej gdzie zdobyliśmy latarnię morską, szaleliśmy na plaży i w drodze powrotnej do schroniska obejrzeliśmy Rezerwat Kormoranów.
W piątek obeszliśmy fromborską starówkę.  Pogłębiliśmy naszą wiedzę o Mikołaju Koperniku podczas lekcji muzealnej na zamku. Zwiedziliśmy tamtejsze muzeum oraz Archikatedrę, wspięliśmy się na jej wieżę. Szczególną uwagę przykuło umieszczone tam wahadło Foucaulta, którego zmiana płaszczyzny ruchu względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi.
Po trzech dniach atrakcji i pięknej pogody o 19 podjechaliśmy pod skąpany w deszczu Tor Stegny - koniec przygody!