LEKCJE PRZYRODY W LABORATORIUM

2017 09 25 przyroda 009We wrześniu klasy 5M i 4T brały udział w zajęciach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Warsztaty o „DOBRYCH I ZŁYCH BAKTERIACH” zorganizowane były w ramach Festiwalu Nauki. Podczas lekcji mogliśmy oglądać różne bakterie pod mikroskopami, dowiedzieć się jak zbudowane są drobnoustroje i jakie 2017 09 25 przyroda 024choroby mogą wywołać. Najbardziej wszystkim podobało się tworzenie własnych preparatów i możliwość korzystania z prawdziwego sprzętu laboratoryjnego wykorzystywanego na co dzień przez studentów.

Klasy 6A i 6B uczestniczyły w warsztatach na temat DNA w Instytucie Biocen. Przebrani w białe kitle wyglądaliśmy jak prawdziwi naukowcy. Najpierw naszym zadaniem było rozszyfrowanie skrótu DNA, czyli nazwy kwasu DEOKSYRYBONUKLEINOWEGO, potem poznaliśmy budowę helisy DNA, którą pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych. Już wiemy że w DNA łączą się parami zasady: A (adenina) i T (tymina) oraz G (guanina) i C (cytozyna). Bardzo zaskoczyła nas informacja o tym, że DNA człowieka ma w każdej komórce około 2 m długości, natomiast DNA cebuli to aż 8 metrów. Zrobiliśmy krótki test pokazujący jakie cechy dziedziczne nas różnią, a na koniec samodzielnie izolowaliśmy nić DNA z owocu kiwi.