Zapraszamy Państwa do współtworzenia tego zakątka naszej strony!

Wokół nas wiele się dzieje, mozna przebierać i wybierać - ale też czasem trudno odnaleźć się w gąszczu mozliwości.

Jeżeli możecie Państwo polecić wystawę, spacer, przedstawienie, zabawę - piszcie do nas, żebyśmy mogli wszyscy korzystać z dobrych warszawskich propozycji!

 

kontakt: wiadomość w Librusie lub wiadomość mailowa: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


 

Piszę trochę krzywo...

11 kwietnia, sobota, g. 16.00, DSH, Karowa 20  pisze troche krzywo
Piszę trochę krzywo… Kartki z Wielkiej Wojny

Ostatnią prezentację towarzyszącą wystawie „Wielka Wojna na Wschodzie 1914-1918”, jej autor, Tomasz Kuba Kozłowski, poświęci korespondencjom żołnierskim z I wojny światowej. Kartki i listy pisane na gorąco, przez uczestników i świadków wydarzeń są cennym źródłem historycznym. Pomimo kłopotów z odczytaniem i interpretacją lakonicznych tekstów doprawionych specyficznym, żołnierskim humorem warto po nie sięgać. Nieznane, w większości niepublikowane fragmenty korespondencji z lat 1914 – 1918 ilustrowane będą oryginalną ikonografią z czasów wojny.

11 kwietnia 2015, sobota, godz. 16.00
Dom Spotkań z Historią, Warszawa, ul. Karowa 20

www.dsh.waw.pl
www.facebook.com/pages/Świat-Kresów/146138228780236

 

 


 

Pompeje

W kwietniu na Stadionie Narodowym będzie się można przekonać jak starożytni żyli w cieniu wulkanu. Innowacyjna wystawa przeniesie odwiedzających do antycznych Pompejów.

Wykorzystując komputerowe oprogramowanie i trójwymiarową grafikę innowacyjna ekspozycja zabiera do Italii sprzed wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Dzięki 70 instalacjom multimedialnym, rekonstrukcjom w technice 3 i 4D, multimedialnym pulpitom ciekłokrystalicznym czy hologramom będzie można usłyszeć jak zagrzmi Wezuwiusz, a pod stopami niczym mieszkańcy Pompejów poczuć trzęsienie ziemi.

Jednak nim dojdzie do erupcji (a dojdzie) zwiedzający odbędzie podróż głównymi ulicami pokrytego dziś lawą miasta zaglądając do domów, teatrów, aren sportowych, giełdy, galerii, sklepów oraz szkół. Brodząc w wirtualnej wodzie odwiedzi termy z unikatową na owe czasy instalacją obiegu gorącej wody, pozna Villę dei Papiri, gdzie znaleziono ponad 2 tysiące zwojów papirusów, największej kiedykolwiek odkrytej antycznej biblioteki.

Wystawę, która powstała za sprawą Museo Archeologico Virtuale będzie można odwiedzać od 9 kwietnia do 18 października 2015 roku.

Wirtualne Muzeum Archeologiczne z Neapolu uzyskało miano najpopularniejszej instytucji muzealnej ostatnich lat w kategorii prezentacji multimedialnych. W 2013 r. wystawa była prezentowana w słynnym British Museum w Londynie, gdzie została uznana za kulturalne wydarzenie 2013 roku.

 


 

Warszawska Wymiana Książek w Nic Podobnego

MOJE MIASTO WARSZAWA INFORMUJE:

Tysiące książek z różnych gatunków. W Nic Podobnego 18 i 19 kwietnia odbędzie się II Warszawska Wymiana Książek.

Nie lada gratka dla entuzjastów czytania. - W sobotę i niedzielę (18 i 19 kwietnia), w Warszawie na Siennej 87 - wymień się książkami, odśwież swoją domową biblioteczkę i zaczytaj się na nowo - stwierdzają organizatorzy wydarzenia Warszawska Wymiana Książek. To będzie już druga edycja bookcrossingowej imprezy w tym miejscu. Pierwsza cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Organizatorzy w następujący sposób opisują ideę imprezy:

Czytaj więcej...

Zajrzyj w historię!

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii oraz Kierunek Historii Cywilizacji Śródziemnomorskiej UKSW zaprasza na cykl 8 bezpłatnych spotkań powtórzeniowych dla tegorocznym maturzystów oraz wszystkich interesujących się historią starożytną i średniowieczną państw basenu Morza Śródziemnego.


Terminy spotkań:

21.02.2015 - Czy Armenia i Gruzja należały kiedyś do Europy?

28.02.2015 - Czy wszyscy barbarzyńcy byli Wandalami?

7.03.2015 - Od dietetyczek do świętych symulantek - kobiety w średniowieczu

14.03.2015 - Czy kiedyś uczniom było lepiej? O szkole w starożytności

21.03.2015 - Czy w starożytności była już epidemia wirusa ebola?

28.03.2015 - Jak ustalano kalendarz i daty świąt?

11.04.2015 - Hatszepsut - kobieta na tronie faraonów

18.04.2015 - Starożytni ekolodzy

Czytaj więcej...

Teatr Wielki – Opera Narodowa

Teatr Wielki – Opera Narodowa

zaprasza dzieci i młodzież do udziału w programach edukacyjnych przygotowanych specjalnie dla nich.

Zajęcia realizowane przez Dział Programów Edukacyjnych podzielone zostały według wieku odbiorców na grupy „5+”, „10+” i „15+”.

Najmłodszych zapraszamy na „Poranki muzyczne”, podczas których poprzez zabawę mają szansę zaprzyjaźnić się z muzyką klasyczną i pełnym bogactwa światem opery. Ponadto gra edukacyjna „Poszukiwacze operowych dźwięków” oraz „Rodzinne zabawy w Wielkim” to okazja do poznania tajemnic teatru i pyszna zabawa dla całych rodzin.

Pięć różnorodnych programów skierowanych do nieco starszych dzieci i ich nauczycieli daje szansę zgłębiania tajników teatru operowego zarówno poprzez obecność w  Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (program dla szkół „JUTRoPERA”), jak i możliwość goszczenia artystów Polskiego Baletu Narodowego u siebie („Piruet, Paczka, Pointa”). Ci zaś, którzy samodzielnie pragną odkrywać zaczarowany świat opery mogą zostać studentami wyjątkowego Uniwersytetu Wiedzy Operowej z prawdziwymi wykładowcami i indeksami.

Dla młodzieży szkolnej Teatr Wielki – Opera Narodowa oferuje zajęcia pozwalające rozwijać różnorodne zainteresowania sztuką teatru. Pod okiem wykładowców Akademii Sztuk Pięknych realizujemy cykl warsztatów o scenografii, a do zainteresowanych fotografią teatralną skierowany jest program fot.ON.

Teatr Wielki – Opera Narodowa przygotowała również niespodziankę dla dorosłych. Chcesz wiedzieć, czym interesuje się Twoje dziecko? Przyjdź na zajęcia z grupy „20+”!

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Więcej informacji na www.teatrwielki.pl/edukacja

 


 

Bajka o siwobrodym krasnalu

bajka o krasnaluZapraszamy wszystkie dzieci. Te małe, te duże i te na emeryturze na Koncert gdzie zostaną wykonane piosenki z płyty Bajka o siwobrodym krasnalu, przeplatane wierszowaną opowieścią.


Takiego wydarzenia jeszcze nie było!

Bajka o siwobrodym krasnalu to ujęta w nowatorski sposób wierszowana opowieść, mająca walory edukacyjne i rozrywkowe, skierowana do dzieci w każdym wieku, zarówno do dzieci z przedszkoli, z pierwszych klas szkoły podstawowej, jak i starszych dzieci, mających więcej czasu na kompletację w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.

Tekst i słowa piosenek Michał Błeszyński
Muzyka Maria Holka

Czytaj więcej...