2M gotuje

2M gotuje 2015 06 19 047

 

 

Gotowanie to zadanie, do którego uczniowie z klasy 2M bardzo lubią wracać. Była już zupa, przetwory, pierniczki i sałatki. W czerwcu natomiast przyszła pora na wspólne przygotowanie drugiego śniadania. Było pysznie!

Czytaj więcej...

Spotkanie z Fajną Ferajną

Spotkanie z Fajna Ferajna-2015 07 03Poległym chwała, wolność żywym,
Niech płynie w niebo dumny śpiew,
Wierzymy, że nam Sprawiedliwy,
Odpłaci za przelaną krew.
A. Panufnik „Warszawskie dzieci”

Motywem, który szczególnie często przewijał się w mijającym roku szkolnym była 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpoczęliśmy w listopadzie spacerami po mokotowskich miejscach pamięci, następnie przy okazji obchodów roku naszego patrona, ks. Jana Twardowskiego, przypominaliśmy sobie o powstańczym rozdziale w jego życiorysie. Wreszcie tuż przed zakończeniem roku szkolnego w naszej szkole gościliśmy wyjątkową postać – pana Jerzego Grzelaka, pseudonim powstańczy „Pilot”, jednego z bohaterów książki pani Moniki Szumowskiej-Kowaleczko „Fajna Ferajna”. Mieliśmy też ogromne szczęście mogąc wysłuchać fragmentów książki w interpretacji samej autorki.
Spotkanie przebiegło w niezwykłej i bardzo wzruszającej atmosferze. W opowieść pana Grzelaka zasłuchani byli nie tylko uczniowie, ale także wszyscy zgromadzeni nauczyciele. Z równym zainteresowaniem wszyscy obejrzeliśmy filmową adaptację książki. Na koniec spotkania, niczym wywołująca ciarki na plecach przestroga, zabrzmiała piosenka „Warszawskie dzieci”. Później każdy miał szansę kupić egzemplarz książki oraz płytę z filmem i poprosić obu gości o autograf.

Czytaj więcej...

Plastyka w 2T

Klasa 2 T przez cały rok zmagała się z pracami dotyczącymi Warszawy. Dzieci realizowały autorski program, w którym dzięki plastyce odkrywały i pogłębiały wiedzę o Warszawie. Przy pomocy róznych technik i środków wyrazu artystycznego uczyły się historii Warszawy, architektury, sztuki. Poznawały sławnych miszkańców stolicy, ciekawe miejsca i wiele innych rzeczy. Miedzy innymi próbowały odtworzyć secesyjene płaskorzeźby zdobiące miejskie kamienice, malowały portret Chopina, projektowały scenografię do oper Moniuszki, tworzyły ilustrowany słowniczek gwary warszawskiej, uwieczniły na rysunkach dawne zawody mieszczańskie. Wykonały wiele innych, mam nadzieję ciekawych prac i lepiej poznały swoje miasto. Praca z nimi była prawdziwą przyjemnością.

Czytaj więcej...

Wizyta Pani Izabeli Dzieduszyckiej w naszej szkole

wreczenie nominacji 2015 07 01Szanowni Państwo,

Miło jest nam poinformować, że w dniu dzisiejszym Pani Marzanna Rymsza - Leociak otrzymała z rąk Pani Izabeli Dzieduszyckiej nominację na Dyrektora Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin na kolejne 5 lat.

Serdecznie gratulujemy!!!

Praca sekretariatu w czasie wakacji

W czasie wakacji sekretariat będzie czynny w następujących godzinach:
 
Od 29 czerwca do 10 lipca w godzinach 9-14
 
Od 13 lipca do 14 sierpnia przerwa wakacyjna
 
Od 17 do 28 sierpnia w godzinach 9-14

Zakończenie roku szkolnego

Msza święta na zakończenie roku szkolnego 2014/15 odbędzie się w piątek 26 czerwca o godzinie 10.00 w kościele Św. Michała Archanioła przy ulicy Puławskiej.

Po mszy świętej (o 11.30) na boisku przy szkole podstawowej odbędzie się uroczysty apel dla uczniów naszej szkoły podstawowej i gimnazjum.

Zapraszamy!

Grupa Sine Wiry w Bieszczadach

Sine Wiry to nazwa rezerwatu przyrody chroniącego przełomowy odcinek rzeki Wetlinki. Sine Wiry to także nazwa grupy turystycznej przez duże T, która przez pięć dni dzielnie zdobywała szczyty, podziwiała piękno połonin, przedzierała się przez jeżyniska, aby dotrzeć do wsi, które są tylko na mapie.  Już pierwszego dnia wybraliśmy się w głąb doliny, w której leżał Bukowiec aby dotrzeć do cerkwiska, starego cmentarza i dzwonnicy parawanowej. Drugi dzień stał pod hasłem połonin – wdrapaliśmy się na Połoninę Wetlińską i odwiedziliśmy Chatkę Puchatka – schronisko PTTK. Potem pojechaliśmy do Górzanki – małej miejscowości, w której zwiedziliśmy kościół – dawną cerkiew z unikatowym ikonostasem. Tego dnia odbyliśmy także kurs podstaw pierwszej pomocy. Trzeciego dnia zwiedziliśmy Muzeum przyrodniczo-łowieckie w Nowosiółkach i zaporę wodną w Solinie. Dodatkową atrakcją była wycieczka na Koziniec – szczyt kamieniołomu, z którego podziwialiśmy widok na dwa jeziora zaporowe.  W środę po południu wyruszyliśmy na poszukiwanie Sinych Wirów, oczywiście znaleźliśmy nie tylko je, ale i żmiję zygzakowatą oraz nogę sarny. W czwartek ruszyliśmy do Łopienki, po drodze podziwialiśmy retorty – piece do wypalania węgla drzewnego, a potem przez doliny, góry i bieszczadzkie chaszcze wróciliśmy do Bukowca.

Czytaj więcej...

Klasa 3AM za kulisami teatru Studio

3AM wTeatrzeStudio 2015 06 15 05

W maju, na koniec naszego małego, klasowego programu teatralnego odwiedziliśmy teatr od kulis. Zobaczyliśmy nie tylko, jak wygląda teatr za sceną, ale także dowiedzieliśmy się co znaczy być aktorem. Poznaliśmy tajniki pracy aktora od rozgrzewki po pracę na scenie. Mogliśmy zobaczyć jak pracuje oświetleniowiec, co robi reżyser i i kim jest garderobiana. Na koniec sami wyszliśmy na scenę!

Czytaj więcej...

1 czerwca Dzień Patrona

Dzien Patrona 2015 06 01 01Pierwszego czerwca obchodziliśmy w szkole dzień naszego patrona ks. Jana Twardowskiego. Tego dnia dzieciom z klas 1-3 przyznano odznaki Biedronki. Uczniowie przez prawie miesiąc wykonywali zadania i zbierali za nie punkty. Szczęśliwcy, którzy wykonali wszystkie zadania zostali odznaczeni. W tym roku było aż 48 osób, którym się to udało. Ponadto wszystkie dzieci, które zdobyły odznakę zostały wpisane do ksiegi pamiatkowej. W czasie wręczania odznak nauczyciele czytali utwory księdza Jana Twardowskiego, a dzieci wraz z Panem Piotrem śpiewały piosenki, również te z tekstami księdza Jana. Bardzo miłą i zaskakującą niespodzianką była obecność na apelu Pani Izabeli Dzieduszyckiej honorowej Prezes Stowarzyszenia Przymierza Rodzin. Na koniec każdy z okazji Dnia Dziecka dostał coś słodkiego na poprawę humoru.

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka i Dzień Patrona w 4m

2015 06 01 4m dzienPatrona 01Pierwszy czerwca to podwójne święto w Naszej Szkole - obchodzimy tego dnia Dzień Dziecka, ale również Dzień naszego Patrona - księdza Jana Twardowskiego. W tym roku przypada 100 rocznica urodzin księdza Jana więc było wyjątkowo uroczyście. Dzień zaczęliśmy Mszą Świętą sprawowaną w kościele Św. Michała. Potem odbył się uroczysty apel - czytaliśmy wiersze księdza Twardowskiego, obejrzeliśmy film o nim, zostały rozdane również nagrody w konkursie plastycznym.
W naszej klasie zorganizowaliśmy wystawę portretów księdza Twardowskiego.

Czytaj więcej...

Klasa 4T do góry nogami

2015 05 4t judoNa tych zajęciach świat naprawdę wywrócił się do góry nogami. I to nie raz! Pan Paweł Jałbrzykowski, trener judo, który na co dzień uczy tajników sztuki walki naszego klasowego mistrza Kubę Kielesińskiego, tym razem zgodził się pokazać nam co i jak w bezpieczny sposób można zrobić z własnym ciałem, ale także opowiedział trochę o tym, czego robić sobie (ani innym!) absolutnie nie należy.

Zajęcia były przede wszystkim wspaniałą zabawą i okazją do ruchu. Mamy nadzieję na więcej!

Czytaj więcej...

Klub Odkrywców na placu budowy

Przez dużą część drugiego semestru członkowie Klubu Odkrywców zajmowali się zgłębianiem tajników architektury i budownictwa. Badaliśmy sposoby tworzenia projektów, różne rodzaje budowli (również te najbardziej wymyślne), elementy konstrukcji i czynniki, które mają wpływ na ich kształt. Bawiliśmy się także w architektów wnętrz.

 

Czytaj więcej...

Obiady czwartkowe i czwartaki

4M obiad czwart 22 05 2015 0054T obiad czwart 22 05 2015 001

Ucząc się o oświeceniu w Polsce, klasy czwarte zorganizowały obiad czwartkowy u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 

Na wspólnym spotkaniu znaleźli się, poza królem i jego bratankiem księciem Józefem, malarze (Canaletto i Bacciarelli), naukowcy (bracia Śniadeccy, Piramowicz i Staszic), dramatopisarze (Bogusławski i Bohomolec), generałowie (Wybicki i Kościuszko), twórcy Konstytucji (Kołłątaj i Potocki), pisarze (Krasicki i Naruszewicz).

 

Zachęcamy do zobaczenia relacji fotograficznej. 

Czytaj więcej...

Rozdanie nagród w konkursach przedmiotowych

2015 05 26 RozdanieDyplKonkHist 03

26 maja 2015r. w Muzeum Wojska Polskiego odbyło się rozdanie nagród dla laureatów konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy".

Wśród nagrodzonych było dwóch naszych uczniów Szymon Kamler i Szymon Oniszczuk.

 

27 maja 2015r. w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów odbyło się rozdanie nagród dla laureatów konkursu informatycznego dla uczniów szkół podstawowych "miniLogia Grafika żółwia".

Wśród nagrodzonych była nasza uczennica Dominika Ignatowicz.

 

GRATULUJEMY!

 

Czytaj więcej...

Wiosna w 2M

wiosna w 2m 2015 05 25 11W marcu w ciągu kilku dni przygotowaliśmy nasz wielki projekt Biuro Podróży. W kilkuosobowych grupach opracowaliśmy  informacje o ciekawostkach, zaznaczaliśmy na mapie trasę wycieczki i przygotowywaliśmy plakaty. Każde biuro miało swoją ofertę i nazwę, a także hasło reklamowe.

W maju byliśmy w Muzeum Azji i Pacyfiku. Kto z Was zna gry, które pochodzą z Azji? Co, tylko Chińczyk? A tak, Chińczyk! Ale ta gra pochodzi z Indii. Co prawda w każdym kraju nazywa się inaczej. A kto układał Tangramy? One też są z Azji. Czy znacie zabawę w kółko i krzyżyk? W krajach azjatyckich ta gra ma inną planszę (kwadrat przedzielony przekątnymi oraz liniami poziomymi i pionowymi. Aby wygrać należy ustawić pionki w jednej linii. Gra  w "papier - kamień - nożyce", ma swój azjatycki odpowiednik. Po Japońsku to: Jan-ken-pon. Podobno istnieją nawet zawody w tej grze. A na deser kendama. To wspaniała gra ćwicząca koordynację oko - ręka.

wiosna w 2m 2015 05 25 21„Wybraliśmy się” też w Tatry.  Choć nie ruszyliśmy się z klasy nawet przez moment, to dzięki tacie Michała, panu Kacprowi, odwiedziliśmy Dolinę Pięciu Stawów. Pokonaliśmy  szczyty, Mnicha, Giewont i Rysy. Pan Kacper opowiadał nam jak się przygotować do wyprawy. Roztaczał przed nami uroki nocowania w górach, pobudki wśród stada kozic i spotkania z niedźwiedziem. Dodatkowo, każdy z nas mógł przymierzyć kask, w którym się wspinają zdobywcy  szczytów.  Mogliśmy wziąć do ręki raki i czekan. Już snujemy swoje plany i marzenia o zdobywaniu gór.

I jeszcze nasz wynalazca Janek znów nas zaskoczył. Owocem jego pięciotygodniowej pracy jest robocik. Janek sam go zaprojektował, zmontował i zaprogramował. Robot jeździ na dwóch kółkach. Z przodu Janek zamontował czujniki, które pomagają omijać przeszkody.

Czytaj więcej...

Kangur Matematyczny 2015

logo kangourou

Z przyjemnością informujemy, że w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY wyróżnione zostały następujące osoby:

 

klasy 2:
Matylda Zając

 

klasy 3:
Jan Schwendimann
Zofia Nowak
Hubert Michalczyk
Tymoteusz Skolimowski
Piotr Twaróg
Zofia Świeżak
Zofia Skraba

 

klasy 4:
Michał Rybarczyk

 

klasy 6:
Marta Rybarczyk
Maciej Urlich

Gratulujemy Świetnym Matematykom!

 


 

2 T w Muzeum Drukarstwa

2015 05 13 MuzDrukarstwa 2T 0813 maja byliśmy z klasą w Muzeum Drukarstwa.

Poznaliśmy krótką historię materiałów piśmienniczych i oczywiście samego druku. Dowiedzieliśmy się kim był Jan Gutenberg, poznaliśmy kształty i rodzaje ruchomych czcionek drukarskich (metalowych i drewnianych) oraz czym zajmuje się zecer. Widzieliśmy zabytkową prasę drukarską i dowiedzieliśmy się w jaki sposób dawniej drukowano teksty i obrazki. Sami składaliśmy słowa z czcionek, nie było to proste, bo słowa musiały być w odbiciu lustrzanym. Na koniec każdy wydrukował na starej prasie drukarskiej kartkę pamiątkową. Były to bardzo udane zajęcia.

 

Czytaj więcej...

Dzień Ziemi w 6t

2015 04 22 dzienZiemi 6T 0522 kwietnia, w dniu obchodów Światowego Dnia Ziemi, w klasie 6T zorganizowaliśmy "konferencję naukową" na temat źródeł energii.
Prowadzącym obrady był Szymon Oniszczuk. Okazało się, że wszyscy uczestnicy konferencji opowiadali się za odnawialnymi źródłami energii, ale nie doszliśmy do porozumienia: proponowane obecnie rozwiąznia pozyskiwania energii mają i plusy i minusy. Na zakończenie "naukowcy" przygotowali broszurę w formie klasowej gazetki ściennej.

 

 

Czytaj więcej...

1M na Woronicza 17

Tuż przed majowym weekendem, klasa I M odwiedziła siedzibę Telewizji Polskiej przy Woronicza 17 w Warszawie. Już podczas oczekiwania na przewodnika przekonaliśmy się, że jest to miejsce, gdzie obowiązują podwyższone rygory bezpieczeństwa- nawet do toalety jednocześnie mogło  wejść nie więcej, niż pięć osób. Odprowadzeni czujnym okiem strażnika podążyliśmy wgłąb korytarza, z którego mnogość drzwi prowadziło do niezliczonych pomieszczeń. Weszliśmy do jednego z nich, które okazało się studiem sportowym z mnóstwem monitorów, przycisków, pokręteł, lampek i suwaków - wszystko dla zapewnienia najlepszej jakości przekazu telewizyjnego.

Czytaj więcej...

KARTA ROWEROWA W KLASACH PIĄTYCH

karta rowerowa 11 05 2015 004Od lutego 2015 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły z obecnych klas piątych brali udział w zajęciach wychowania komunikacyjnego. Głównym celem tych zajęć było właściwe przygotowanie uczestników do egzaminów (teoretycznego i praktycznego) na kartę rowerową.

 

19.04.2015 r. odbył się w szkole testowy egzamin teoretyczny, a dziś 11.05.2015r. przyszedł czas na sprawdzenie umiejętności praktycznych. Uczniowie prezentowali swoje umiejętności technicze na specjalnie przygotowanym torze przeszkód oraz pojechali do miasteczka ruchu drogowego gdzie musieli poradzić sobie w warunkach zbliżonych to tych, które mogą spotkać ich na drodze.

 

Czytaj więcej...

1M w Zoo

Zoo 1M 27 04 2015 22Pewnego pięknego kwietniowego dnia klasa 1M wybrała się do Ogrodu Zoologicznego. Swoją wycieczkę rozpoczęliśmy w ptaszarni, gdzie pani przewodnik opowiadała nam o ptasich zwyczajach. Dowiedzieliśmy się np. dlaczego flamingi są różowe i zobaczyliśmy na żywo gniazdo remiza. Wszystkie ptaki zachwyciły nas swoimi barwnymi piórkami, ciekawymi kształtami i odgłosami, które wydawały.

 

Czytaj więcej...

Zdobywamy odznakę biedronki

Jan Twardowski 011 czerwca będziemy w naszej szkole obchodzić
Dzień Patrona – ks. JanaTwardowskiego.

Wszyscy uczniowie klas 1-3, którzy do dnia 28 maja wykonają poniższe zadania otrzymają Odznakę Biedronki.

 

ZADANIA DLA UCZNIÓW KLAS 1 - 3

1. Zna podstawowe fakty z życia księdza Jana.
2. Nauczył się wiersza ks. J. Twardowskiego i powiedział go w klasie.
3. Rozpoznał podobiznę patrona wśród innych portretów lub fotografii.
4. Narysował portret patrona i opowiedział o jego życiu lub zrobił o nim plakat.
5. Nauczył się kilku dowcipów z Niecodziennika i opowiedział je w klasie lub przygotował zielnik na podstawie Zielnika ks. Twardowskiego.
6. Przygotował i przeprowadził w klasie quiz lub krzyżówkę o ks. Janie Twardowskim.


Każdy uczeń ubiegający się o Odznakę Biedronki wykonuje zadania samodzielnie w domu.
Za potwierdzenie wykonania i poprawności zadań odpowiedzialni są wychowawcy i współwychowawcy poszczególnych klas, którzy podpisują się na przygotowanych kartach uczestnika.

 

KLASA 5M I 5T ODWIEDZIŁY WARSZAWSKIE ZOO W POSZUKIWANIU BEZKRĘGOWCÓW

5T i 5M zoo 04 2015 007Pod koniec kwietnia klasy piąte uczestniczyły w zajęciach w Ogrodzie Zoologicznym.

 

Na początek odbyliśmy spacer po ZOO, udało nam się zobaczyć: foki, wilka grzywiastego, geparda, bizony i żubry oraz wielbłądy. Swoje wdzięki prezentował lew i lwica oraz kąpiące się w basenie z piraniami hipopotamy. Nieźle nastraszył nas ospały goryl, który, jak tylko podeszliśmy do szyby, uderzył w nią z dużą siłą; bardziej przyjazne były szympansy, ale najwięcej śmiechu wzbudziły oczywiście pawiany. Oprócz mieszkańców ZOO poznaliśmy także jego wojenne tajemnice. Udało nam się odnaleźć pamiątkowy kamień poświęcony dyrektorowi ZOO Janowi Żabińskiemu, który w czasie II Wojny Światowej ukrywał w swojej willi i na całym terenie ZOO szmuglowanych z getta Żydów. 5T i 5M zoo 29 04 2015 007

 

Po spacerze rozpoczęliśmy lekcję o bezkręgowcach. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jakie główne cechy mają te zwierzęta i dlaczego zamieszkują tylko ciepłe rejony świata. Prowadzący zajęcia opowiadał o różnicach w sposobach rozmnażania bezkręgowców – rozwój prosty i złożony w formą poczwarki. Oglądaliśmy świerszcze, chrabąszcze, tropikalnego krocionoga oraz karaczany. Najsympatyczniejszy okazał się patyczak i ślimak olbrzym. Na koniec zajęć, lekko przestraszeni, oglądaliśmy z bliska pająka ptasznika.

 

 

Czytaj więcej...

Biedronki na Wiejskiej

sejm kl4-6 27 04 2015 02W ramach obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja klasy 4-6 udały się z wizytą do gmachu polskiego parlamentu. Zwiedzając Sejm i Senat uczniowie poznali podstawowe zasady polskiego trybu ustawodawczego, dowiedzieli się kto piastuje najważniejsze stanowiska w obu izbach parlamentu, a także usłyszeli kilka faktów i ciekawostek z historii polskiego parlamentaryzmu.

 

Wizyta była okazją do obejrzenia sal posiedzeń plenarnych Sejmu oraz Senatu, znanych większości Polaków z ekranów telewizora, a także do zajrzenia w inne, mniej znane zakamarki gmachu. Na zakończenie wycieczki wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki oraz materiały informacyjne.

 

Dzięki wspaniałej pogodzie wycieczkę udało się połączyć z miłym spacerem przez wiosennie ukwiecone warszawskie parki.

 

Czytaj więcej...

Klasa 4T w staromiejskich zaułkach

starowka 4t 17 04 2015 16Być może nie każdy wie, jak rozpoznać miejsce, w którym kiedyś stała brama na Placu Zamkowym w Warszawie, albo po czym poznać gdzie kończą się ocalone przed wojenną pożogą części murów na Barbakanie, ani też gdzie na Starym Mieście można znaleźć ślady architektury gotyckiej, ale klasa 4T wie to na pewno po wycieczce, którą przygotowała dla nas pani Małgosia Zielińska.

 

Po obejściu murów miejskich i naocznym sprawdzeniu jak niewielki obszar Warszawa zajmowała w swoim pierwotnym kształcie, dzielni odkrywcy historii ruszyli w teren, podzieleni na 3-4 osobowe drużyny. Każda z grup miała do wykonania kilkanaście zadań, polegających m.in. na odnalezieniu wskazanych miejsc, lub zdobycie określonych informacji. Z podziwu godnym zaangażowaniem i entuzjazmem udało się znakomitą większość z nich wypełnić.

 

Był też czas na wspólny posiłek w Restauracji „Murzynek”, a także na słodkie pożegnanie ze Starówką w sklepiku z żelkowymi wężami.

 

Czytaj więcej...

1M w Muzeum Geologicznym

m geologiczne 1M 04 2015 10Wiztyta klasy 1M w Muzeum Geologicznym 20 kwietnia 2015 r.

W czasie, gdy świat przygotowywał się do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w 2015 r., klasa 1M odwiedziła Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Geologia jest nauką o ziemi, a paleontologia nauką badającą pradawne rośliny i zwierzęta. W muzeum na własne oczy mogliśmy się przekonać, jak ciekawe są to dziedziny wiedzy i jak interesującymi zagadnieniami się zajmują.

Dzięki pani przewodnik dowiedzieliśmy się m. in. co to jest złoto głupców, że sól może być niebieska lub pomarańczowa i zrozumieliśmy, co spowodowało, że współczesny słoń wykształcił większe uszy, niż mamut. Nasze szczególne zainteresowanie wzbudził dymiący po podłączeniu do prądu wulkan oraz jaskinia pełna stalaktytów i stalagmitów.

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć te i jeszcze inne niezwykłe eksponaty, zdobyć ciekawe informacje na temat minerałów lub prehistorycznych zwierząt, to Muzeum Geologiczne przy ul. Rakowieckiej 4 jest doskonałym miejscem, aby to zrobić. Blisko szkoły i wszystko bezpłatnie!
Polecamy.

Piotr Pawiński, Martyna Wotkowska i klasa 1M. 

Czytaj więcej...

ZIEMSKIE I KOSMICZNE WĘDRÓWKI 4M

Ostatnio klasa 4M sporo podróżuje.  
Na Starym Mieście odbyliśmy podróż w czasie do zamierzchłej przeszłości  podczas lekcji historii. 4M Stare Miasto 04 2015 003

Uczyliśmy się orientować w terenie, korzystać z planu miasta oraz poznawaliśmy historię tej części Warszawy. Praca w grupach była bardzo ciekawa, ale i
wyczerpująca, biegaliśmy od Barbakanu po Plac Zamkowy, szukając odpowiedzi na różne pytania. 

Po tej lekcji  historii wiemy już do czego służył gaśnik, z czego zbudowana jest Gnojna Góra, jakie bramy prowadziły na Stare Miasto oraz gdzie jest najwęższa kamieniczka w Warszawie.

4M CBK 04 2015 006

 

Nasza kolejna wyprawa była iście kosmiczna – trafiliśmy do Centrum Badań Kosmicznych PAN. Tutaj poznaliśmy historię prac nad polskimi satelitami – Lemem i Heweliuszem.  Te dwie małe „skrzynki”  ważące zaledwie 7 kg  każda, krążą po orbicie ziemskiej, badając gwiazdy. Udało nam się zobaczyć  inżynierów przy pracy i porozmawiać z jednym z nich, nie tylko na kosmiczne tematy.
Po powrocie do szkoły każdy uczeń zbudował model satelity w skali 1:1.

 

 

Czytaj więcej...

Zabawki naszych dziadków

czyli 1M w Muzeum Etnograficznym

MuzEtnograficzne1M 10 04 2015 0110 kwietnia klasa 1M wybrała się do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. To fascynujące miejsce gromadzi świadectwa różnorodności i bogactwa kultur całego świata. My wzięliśmy udział w zajęciach pt. „Zabawki naszych dziadków”.

 

W czasie ciekawego spotkania dowiedzieliśmy się jak wyglądały zabawki naszych dziadków i pradziadków - te sprzed stu czy pięćdziesięciu lat. Wiemy już, że często wykonywane były ręcznie z drewna, słomy, papieru czy gliny. Zabawki urzekały pomysłowością – niektóre można było wprawić w ruch. A to wszystko robili dziadkowie i rodzice, aby sprawić radość dzieciom.

Czytaj więcej...

4m w Warszawskim Zoo

zoo 4m 09 04 2015 16W piękny, słoneczny czwartek 9 kwietnia, klasa 4m wybrała się do warszawskiego Ogrodu Zoologicznego na lekcję poświęconą płazom i gadom. Największą frajdą było obcowanie ze zwierzętami, możliwość ich oglądania z bliska, głaskania i obserwowania ich zachowań.

 

Czytaj więcej...

Koncert "Młodzi - Młodym"

vector-musical-5Serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny pod hasłem
„MŁODZI – MŁODYM
”.

 

Laureaci XV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego, ze Szkoły Muzycznej w Łomiankach, zagrają w I części dla podopiecznych naszych świetlic.
Mając na uwadze, że 2015 jest rokiem Konkursu Chopinowskiego, w II części koncertu zostanie zaprezentowany repertuar fortepianowy w wykonaniu laureatów polskich eliminacji, Panów Łukasza Krupińskiego i Krzysztofa Książka. Będzie to rzadka okazja zobaczenia naszych muzyków w przeddzień XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

 

Bilety, w cenie 60 zł (dorośli), 40 zł (dzieci), do kupienia od 23 marca w sekretariacie szkoły oraz w kasach Filharmonii Narodowej.

 

Koncert odbędzie się 27 kwietnia w Filharmonii Narodowej o godzinie 19.00.

 

ZAPRASZAMY!

 

 

1M i 4T i "Czarodziejski flet"

czarodzfletwroclawKlasy IM i IVT gościły ostatnio w Teatrze Dramatycznym, gdzie obejrzały spektakl muzyczny "Czarodziejski Flet" w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Lalek.

Widowisko przystępną formą i świetną grą aktorską zachęciło nas do bliższego kontaktu z muzyką klasyczną i operą, choć samo wszak operą nie było. Na wyjątkowe uznanie zasługuje wykreowany przez Grzegorza Mazonia Mozart. Pan Grzegorz, jako Mozart, popisał się nie tylko świetną grą aktorską, ale także wybitnymi zdolnościami muzycznymi - grał z rozmachem na współczesnym klawesynie, flecie prostym, flecie poprzecznym, na gitarze, kontrabasie, perkusji
i na dzwonkach chromatycznych. Imponujące!

Uczniowie z IM i IV T wpatrywali sie w scenę jak zaczarowani..."Czarodziejskim fletem"!


Link do strony spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek.
http://www.teatrlalek.wroclaw.pl/spektakle/dla-dzieci/czarodziejski-flet

 


 

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015

spr2015Dziś SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY!

 

Wczoraj odbyła się msza św. w intencji naszych uczniów.

Życzymy im powodzenia, jak również wszystkim innym szóstoklasistom!

WARSZAWSKA SYRENKA 2015

Reprezentanci naszej szkoły podczas konkursu WARSZAWSKA SYRENKA

Marianna Nierada, Ari Kamecka-Jurek i Jan Rzewuski reprezentowali naszą szkołę na dzielnicowych eliminacjach XXXVIII Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka".

W przesłuchaniu wzięło udział 75 osób z klas od "0" do 3. gimnazjum.

Dziekujemy naszym uczniom za wysiłek i zaangażowanie!

 

 


 

1M i spotkanie z grami

1M z grami 20150324 010

24 marca klasa 1M wybrała się do biblioteki, gdzie wzięła udział w zajęciach z wykorzystaniem gier dla dzieci.

 

Mogliśmy spróbować swoich sił w towarzyskich grach logicznych, losowych i planszowych. Świetnie się bawiliśmy, a przy okazji uczyliśmy się cierpliwości, rozwijaliśmy naszą spostrzegawczość, refleks i pamięć.

To była wspaniała zabawa dla wszystkich!

 

GALERIA

 

Czytaj więcej...

PARK MINIATUR W DOMU BRACI JABŁKOWSKICH, czyli ciekawa wycieczka klas 5

park miniatur kl5 20150305 006Klasy 5M i 5T były 5 marca w Domu Towarowym braci Jabłkowskich na wystawie miniatur mazowieckich, która jeździ po całej Polsce. Do końca marca można jeszcze zwiedzać ją w tym miejscu. park miniatur kl5 20150305 009

Zobaczyliśmy tam ciekawe makiety dawnych zabytków architektury, które w czasie II wojny światowej zostały częściowo lub całkowicie zniszczone (Gościnny Dwór, Pałac Saski, Pałac Kronenberga itp.). Bardzo ciekawe są też zdjęcia przedwojennej Warszawy.

Jeśli chcielibyście odkryć tajemnicę Pałacu Lubomirskich to jest to miejsce dla Was!

Moim zdaniem wycieczka była bardzo ciekawa i myślę, że moim koleżankom i kolegom także się podobała.


SERDECZNIE POLECAM !!!

Weronika Ziarkowska kl. 5T

GALERIA

Czytaj więcej...

NIEWIDZIALNA WYSTAWA i 6T

W lutym klasa 6T zwiedzała Niewidzialną Wystawę. Było to niesamowite przeżycie dla nas, zupełnie nieporównywalne nawet z zabawą w ciuciubabkę. Niestety obowiązywał całkowity zakaz robienia zdjęć, a organizatorzy poprosili nas, byśmy nie zdradzali szczegółów; mogłoby to wpłynąć na odbiór wystawy przez słuchaczy - potencjalnych zwiedzających. Aby nie uchylić rąbka tajemnicy, zamieszczamy fragment opisu wystawy dostępny na stronie organizatora:
Niewidzialna Wystawa chce zbliżyć do siebie perspektywy doświadczania jednego świata - osób widzących i niewidomych, a poprzez pozytywne przeżycia nauczyć nas, jak możemy im pomóc oraz jak ich zrozumieć. Pod opieką niewidomych Przewodników odwiedzisz specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Pokażemy Ci różne miejsca z życia wzięte. Niesamowita kompozycja dźwięków i zapachów pozwoli Ci zapomnieć, że jesteś na wystawie Doświadczysz jak poruszać  się w miejskim zgiełku, jak zapłacić za kawę w barze, jak poruszać się po mieszkaniu w całkowitych ciemnościach i nie tylko...

klasa 6T

 


 

2T W MUZEUM TECHNIKI

2T muzeum techniki 20150311 00111 marca klasa 2T odwiedziła Muzeum Techniki. Tematem lekcji były pojazdy 2T muzeum techniki 20150311 007wszelkiego typu. Dzieci poznały krótką historię transportu lądowego, wodnego i powietrznego. Dowiedziały się m. in. o pierwszym samochodzie parowym, który został wynaleziony przez Nicolasa Cugnota w 1769 roku. Zobaczyły też w zwolnionym tempie jak działa silnik spalinowy, a na końcu zaciekawione oglądały stare samochody i motorowery.

Wycieczka była bardzo udana.

 

Czytaj więcej...

WIOSENNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS 1 - 3 - WRĘCZENIE DYPLOMÓW

rozdanie nagrod recytatorski 20150317 002    rozdanie nagrod recytatorski 20150317 006    rozdanie nagrod recytatorski 20150317 010

 

GALERIA - KLASY MŁODSZE I NAUCZYCIELE PODCZAS KONKURSU

GALERIA - KLASA 3AM PODCZAS KONKURSU

 

 

9 marca odbył się w naszej szkole wiosenny konkurs recytatorski. Inspiracją dla tegorocznego tematu konkursu był tomik wierszy pt. "Pokłóciły się poetki o pietruszkę i skarpetki" autorstwa Agnieszki Frączek, Urszuli Kozłowskiej i Agaty Widzowskiej Pasiak.

Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie interpretowali poezję kobiet. Wystąpiło czterdzieścioro siedmioro dzieci z klas 1- 3. Jest nam ogromnie miło, że konkurs cieszył się taką dużą popularnością i tak wielu uczniów, szczególnie klas pierwszych, przemogło tremę. Wszystkie wiersze były przedstawione bardzo ciekawe, zwłaszcza te, do których użyto rekwizytów lub specjalnego stroju.

Niestety jury nie mogło nagrodzić wszystkich wykonawców, ale wszystkim serdecznie dziękujemy.

 

Organizatorki

 

p. Martyna i p. Justyna

 

WYNIKI I GALERIA

Czytaj więcej...

Mars przyleciał do szkoły

prezentacja Mars 20150316 001Dokładnie rzecz biorąc, w poniedziałek, 16 marca 2015 r., klasy I-III mogły oglądać zdjęcia powierzchni Marsa - sąsiada Ziemi w Układzie Słonecznym.

Zobaczyliśmy m. in. Olympus Mons - najwyższą znaną górę w Układzie Słonecznym oraz Valles Marineris - największy kanion.  prezentacja Mars 20150316 005Oglądaliśmy też "bazę marsjańską" na Ziemi  - być może podobna kiedyś powstanie na Czerwonej Planecie. Prezentację  prowadziła pani Natalia Andrzejewska-Zalewska, planetolog  z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Pani Natalia ma jeszcze jedną profesję - jest świetną skrzypaczką.

Klasa IM oraz ci uczniowie z III OM, którzy nie wyjechali na białą szkołę, mogli przekonać się jak brzmią skrzypce na Ziemi i ... na Marsie.

 

Czytaj więcej...

Sprawiedliwi w bibliotece

klasy6 sprawiedliwi 20150218 001

Klasy szóste uczestniczyły bibliotece przy ul. Ludowej w spotkaniu z p. Mieczysławem Dańką, który opowiadał o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

 

Prelegent nakreślił sytuację ludności żydowskiej w Europie w latach 30. XX wieku. Głównie jednak opowiadał o swoich rodzicach, Krystynie Chłond i Mieczysławie Dańko, którzy - nie znając się wtedy jeszcze - pomagali swoim przyjaciołom, znajomym Żydom.

 

Można było zobaczyć dyplom i medal, którym uhonorowani zostali rodzice p. Mieczysława.

 

Czytaj więcej...

2T ze zwierzętami :-)

Klasa 2 Tradycyjna prezentuje balonikowe zwierzęta, wykonane na zakończenie cyklu zajęć o życiu zwierząt leśnych i domowych.

 

 


 

Spotkanie z panią Joanną Olech

klasy3 spotkanie z Joanna Olech 20150310 001

Klasy trzecie były na spotkaniu z autorką książek dla dzieci, Joanną Olech

 

Dzieci dowiedziały się kto może zostać pisarzem, co to jest gwara i co ciekawego znajdziemy w książkach napisanych przez Panią Joannę.

 

Czytaj więcej...

Sukces w miniLogii

miniLogia2015

Miło nam poinformować,

że uczennica klasy 6M - Dominika Ignatowicz -

przeszła do III etapu konkursu miniLOGIA13.

Serdecznie gratulujemy naszej Finalistce!

 

 


 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2015

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest  polskim świętem państwowym,  obchodzonym corocznie w dniu 1 marca, ustanowionym na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. Święto jest poświęcone oddaniu czci tzw. Żołnierzom Wyklętym – członkom polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej, którzy nie pogodzili się z oddaniem Polski pod wpływy radzieckiego systemu władzy. Po zakończeniu działań wojennych nie złożyli broni, lecz kontynuowali walkę, przeciwstawiając się narzuconemu przez Moskwę komunistycznemu modelowi państwa.Data święta  Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązuje do 1 marca 1951 roku. Tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie  wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju,Karolu Chmielu i Józefie Rzepce

Czytaj więcej...

ZAPRASZAMY DO KONKURSU!

PLAKAT RECYTATORSKI 2015     plakat recytatorski starsi 2015

"Pokłóciły sie poetki..." to tytuł zbioru wierszy Agnieszki Frączek, Urszuli Kozłowskiej i Agaty Widzowskiej Pasiak - polecamy wszystkim lekturę tego świetnego tomiku!

 

 

 


 

Czytaj więcej...

Klasa 4T z otwartą przyłbicą

4T muzeum wojska polskiego 20150219 006Nad tym, jakie cechy powinny przyświecać prawdziwym rycerzom zastanawialiśmy się podczas zakończonego niedawno Tygodnia Teatralnego. 4T muzeum wojska polskiego 20150219 016

Tym razem, mieliśmy okazję poczuć na własnej skórze, jak ciężkie (w sensie dosłownym!) było rycerskie życie. Każdy mógł przekonać się ile ważył rycerski miecz, ile hełm, a niektórzy dostąpili nawet zaszczytu włożenia zbroi! To wszystko za sprawą lekcji muzealnej pod tytułem „Od pazia do rycerza” oraz dwóch wspaniałych przewodników po średniowiecznej rzeczywistości, którzy przez ponad 90 minut gościli nas w progach Muzeum Wojska Polskiego.

 

Czytaj więcej...

2M w Muzeum Kolejnictwa

Klasa 2M była dziś w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. 2M muzeum kolejnictwa 20150225 011

2M muzeum kolejnictwa 20150225 016Spędziliśmy trochę czasu wśród wielu modeli pociągó2M muzeum kolejnictwa 20150225 004w, ale też oglądając prawdziwe stare pociągi.

W czasie zajęć poznaliśmy trudne nazwy, np. semafor, czy pantenogram. Nauczyliśmy się, jak czytać rozkład jazdy pociągów. Dowiedzieliśmy się, co robią i jak się nazywają pracownicy kolei. Dzięki rekwizytom udało nam się wcielić w niektóre z kolejowych zawodów.

Na koniec naszej lekcjii, nie oparliśmy się pokusie uruchomienia makiety z pociągami. Któż by się oparł? :-)

 

Czytaj więcej...

1M w Centrum Badań Kosmicznych

1M w CBK 20150216 00416 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Badań Kosmicznych PAN. 1M w CBK 20150216 023

Zdobyliśmy cenne informacje z zakresu astronomii i inżynierii kosmicznej. Wysłuchaliśmy też ciekawych historii na temat planet, gwiazd, księżyca, sztucznych satelitów oraz poznaliśmy nazwiska wielu polskich astronomów i kosmonautów.

 

Wiemy jak nazywają się polskie satelity naukowe (Lem i Heweliusz). Obejrzeliśmy laboratorium, w którym trwają pracę nad sztucznymi satelitami. Pan inżynier wprowadził nas w świat swojej niezwykle ciekawej pracy.

Zrobiliśmy też własne makiety satelitów!  1M w CBK 20150216 026

 

Czytaj więcej...

WYNIKI TYGODNIA TEATRALNEGO 2015

dyplomy TT 20150212 062    dyplomy TT 20150212 063    dyplomy TT 20150212 075    dyplomy TT 20150212 076    dyplomy TT 20150212 077    dyplomy TT 20150212 078    dyplomy TT 20150212 067    dyplomy TT 20150212 068    dyplomy TT 20150212 006    dyplomy TT 20150212 015

Dzisiaj na specjalnym apelu zostały wręczone dyplomy podsumowujące tegoroczny Tydzień Teatralny.

Było co nagardzać!

 

GRAND PRIX  zdobyła klasa 6M za spektakl "Pączkomania"

I MIEJSCE zdobyła klasa 6T za spektakl "Do ostatniej kropli krwi"

II miejsce zdobyła klasa 4M za spektakl "Rycerze z teatralnej garderoby"

III miejsce zdobyła klasa 5M za spektakl "Podróż w czasie"

 

GRATULUJEMY UCZNIOM I ICH NAUCZYCIELOM! :-)

 

Przyznano jeszcze wiele nagród i wyróżnień - zapraszamy do obejrzenia GALERII WYNIKÓW!

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte i średniowieczne zamki

sredniowieczne zamki klasy4 20150210 007sredniowieczne zamki klasy4 20150210 017

 

Jak zapamiętać co to jest wirydarz, stołb, dormitorium, refektarz, dansker i infirmeria?
Można spróbować ulepić je z plasteliny. Przedstawiamy kilka zdjęć przedstawiających klasy 4 t i 4m, które lepiły modele zamków średniowiecznych.

 

GALERIA

 

Czytaj więcej...

Rycerz nie zawsze musi mieć zbroję, czyli klasa 4T na scenę!

4T Tydzien Teatralny 2015020205 002

W tym roku uczniowie klasy 4T po raz pierwszy zmierzyli się z trudnym zadaniem, jakim było przygotowanie i wystawienie swojego spektaklu w ramach corocznej imprezy pod nazwą Tydzień Teatralny, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Rycerz potrzebny od zaraz”. Wszystkie dzieci zaangażowały się w przedsięwzięcie i naprawdę każdy znalazł sobie miejsce w zespole. 4T Tydzien Teatralny 2015020205 010

Wbrew nazwie, czasu na pracę było bardzo niewiele: nieco ponad 20 godzin lekcyjnych (oraz kilka przerw :)), w trakcie których udało nam się (podczas prawdziwie ognistej burzy mózgów) wymyślić fabułę jednoaktówki w pięciu scenach, napisać wszystkie dialogi, ustalić tytuł („Rycerz nie zawsze musi mieć zbroję”), opanować tekst, przygotować dekoracje i przeprowadzić próby. Krótko mówiąc: w trzy dni przygotowaliśmy przedstawienie od zera. Co najważniejsze i najcenniejsze, była to w ogromnej mierze solidna samodzielna zespołowa praca dzieci.

 

Czytaj więcej...

CZWARTKOWY FINAŁ TYGODNIA TEATRALNEGO 2015

FINAL TT 20150205 001W czwartek obejrzelismy przedstawienia klas 4-6. Gościny udzielił nam ksiądz proboszcz Jan Konarski w sali przy kościele św. Michała Archanioła - dziękujemy! FINAL TT 20150205 023

 

Obejrzeliśmy sześć przedstawień: Rycerze z teatralnej garderoby klasy 4M, Rycerz nie zawsze musi miec zbroję klasy 4T, Podróż w czasie klasy 5M, Prawdziwą historię Jasia i Małgosi klasy 5T, Do ostatniej kropli krwi klasy 6T oraz Pączkomanię klasy 6M.

Gratulujemy twórcom i ichopiekunom - to była przednia zabawa i kawał prawdziwego teatru!

 

W oczekiwaniu na wyniki, obejrzyjmy trochę zdjęć - ZAPRASZAMY!

 

Czytaj więcej...

BIJĄCE SERCE - 1M w Muzeum Powstania Warszawskiego

1M muzeumPW 20150205 015Klasa 1M wybrała się do Muzeum Powstania Warszawskiego, aby wziąć udział w lekcji muzealnej. Tego dnia dowiedzieliśmy się, co to takiego jest muzeum i jakie rzeczy możemy w nim zobaczyć. 1M muzeumPW 20150205 027

Pani prowadząca zajęcia wyjaśniała wiele zagadnień związanych z powstaniem i odpowiadała na nasze pytania.  Obejrzeliśmy zabawki wykonane na wzór tamtych z czasów powstania. Dowiedzieliśmy się m.in., że misie były trochę inne niż te, którymi my się bawimy – były bowiem wypchane trocinami. Przypomnieliśmy sobie znak, który towarzyszył powstańcom – Polska Walcząca, usłyszeliśmy bijące „serce” muzeum, a na pamiątkę dostaliśmy własnoręcznie wykonane rysunki, które były podsumowaniem naszej lekcji. Uwieczniliśmy na nich to, co nam się najbardziej podobało w czasie wizyty w muzeum.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca pamięci. My na pewno jeszcze tam wrócimy.

1M

GALERIA ZDJĘĆ

Czytaj więcej...

Maski 2M

Karnawałowe maski straszydlaski klasy 2M (maski gipsowe) 

A w poniedziałek BAL!

 


 

MODA I PLASTYKA - KLASY CZWARTE

2015 01 moda plastyka 4 6 0022015 01 moda plastyka 4 6 0102015 01 moda plastyka 4 6 006

Projekty ubrań, wykonane z wzorzystych serwetek.

Dzieci miały zakomponować jak najbardziej fantazyjne stroje, zestawione z różnych deseni i kolorów.

TRWA TYDZIEŃ TEATRALNY, ALE PRZECIEŻ JEST TEŻ KARNAWAŁ!

Czytaj więcej...

6T eksperymentuje na przyrodzie

2014 12 6T przyroda 001Podczas ostatnich lekcji przyrody w grudniu 2014 r.uczniowie klasy 6T z ogromnym zaangażowaniem prowadzili lekcje na interesujące ich tematy przyrodnicze.

 

Podczas tych zajęć Hania opowiedziała kolegom o kataklizmach przyrodniczych - tornadach, powodziach, 2014 12 6T przyroda 006trzęsieniach ziemi i burzach piaskowych oraz przygotowała ciekawy quiz z nagrodami. Szymon przygotował prezentację na temat budowy i pracy mózgu człowieka. Inną formę miała lekcja przygotowana przez Bartka, który przygotował doświadczenia chemiczne i wytłumaczył kolegom zachodzące reakcje. Każdy mógł pobawić się kosmicznym jojo, stworzyć obrazy na mleku i napisać coś niewidzialnym atramentem.

 

Czytaj więcej...

Jesienny festiwal anglojęzyczny

Małe spojrzenie wstecz... 2014 11 24 festiwal ang 004

 

Jesienny festiwal anglojęzyczny

Nie tak dawno temu, a w dodatku całkiem blisko: w naszej salce gimnastycznej, stanęła (za sprawą nieocenionego brata Mirka) najprawdziwsza scena, obita najprawdziwszym czerwonym dywanem. Na tej prawdziwej scenie stanął rząd najzupełniej prawdziwych mikrofonów, a przed tą najprawdziwszą sceną zasiadła rozentuzjazmowana publiczność, która z prawdziwym przejęciem kibicowała i oklaskiwała uczestników Pierwszego jesiennego festiwalu anglojęzycznego.

2014 11 24 festiwal ang 019Każdy z występujących przygotował samodzielnie wybrany utwór muzyczny lub literacki, który zaprezentował po angielsku z pamięci. Regulamin festiwalu wyznaczał minimalną długość utworów, a także wskazywał na obowiązek dostarczenia podkładu muzycznego do śpiewanych piosenek w wersji bez wokalu. Krótko mówiąc: łatwo nie było. Mimo to wszyscy uczestnicy spisali się na medal i zostali wynagrodzeni przez publiczność szczerą owacją. Niektórzy nawet proszeni byli o bis.

Festiwal był miłym kolorowym urozmaiceniem dla szarości listopada. Już cieszymy się na kolejną edycję w przyszłym roku!

{youtube}iLflRjarKd4{/youtube}


Czytaj więcej...

NIEPODLEGLOŚCIOWY LISTOPAD W 4M

2014 11 06 4M niepodleglosc 001

Tegoroczne wycieczki niepodległościowe w klasie 4M skupiły się w dwóch rejonach Warszawy.

Jeszcze w październiku odwiedziliśmy Cmentarz Stare Powązki i zapaliliśmy znicze na grobach znanych Polaków, którzy wsławili 2014 11 06 4M niepodleglosc 004się swoją walką o niepodległość ojczyzny: Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Krystyny Wituskiej, Jana Kilińskiego, Ireny Sendlerowej, Stefana Starzyńskiego.

Drugi spacer obejmował najbliższe okolice naszej szkoły, czyli Górny Mokotów. Osią wycieczki była Aleja Niepodległości, przy której mieszkał Prezydent Warszawy Stefan Starzyński i sąsiednie ulice: Puławska, Ligocka, Dworkowa, Belgijska, Park Dreszera i Park Morskie Oko.

 

Czytaj więcej...

Sukces w konkursie przedmiotowym!

Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że SZYMEK ONISZCZUK i SZYMEK KAMLER z klasy 6T przeszli do trzeciego (wojewódzkiego) etapu konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy".

GRATULUJEMY!

 


 

Klasa 2M na wycieczce w Łazienkach Królewskich

11 grudnia, klasa 2M pojechała do Łazienek Królewskich. Po szybkiej przebieżce w dół ul. Agrykola, naszym oczom ukazała się duża brama do parku.

2014 12 11 2M Lazienki 002Okazało się, że park przystrojony jest przez podświetlane wieczorem postaci.
Od razu naszła nas chęć, aby uwiecznić to na zdjęciach! 

Doszliśmy do Pałacu Myślewickiego, gdzie pani Ania pokazała nam to niezwykłe miejsce. Okazało się, że dawniej to był dom samego króla Stanisława. Król przekazał go swojemu bratankowi - Józefowi Poniatowskiemu.  2014 12 11 2M Lazienki 013


Oglądając budynek, zabawialiśmy się w śledzenie szczegółów. Okazało się bowiem, że król był miłośnikiem podróży. Z miejsc, gdzie nie udało mu się dotrzeć, sprowadzał rozmaite, ciekawe eksponaty.


W Pałacyku odbywały się też słynne czwartkowe obiady.

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte na lekcjach przyrody

2014 12 15 klasy4 przyroda 007

Kończy się pierwszy semestr wytężonej pracy na lekcjach przyrody w klasach czwartych

Spotykamy się trzy razy w tygodniu i na każdej lekcji poznajemy tajniki otaczającego nas świata. Podczas zajęć uczyliśmy się podstaw czytania mapy, omawialiśmy różne zjawiska pogodowe, rozpoznawaliśmy rodzaje chmur. Na lekcjach przyrody poznaliśmy też budowę komórkową przedstawicieli pięciu królestw: roślin, zwierząt, grzybów, bakterii i protistów.

Wykonywaliśmy modele przestrzenne tych komórek. Często pracujemy w grupach wykonując różne plakaty i mapy mentalne.

Anna Kulinicz-Walczak

 


Czytaj więcej...

Klasa 4T na szlaku przygody w Otwocku

2014 11 26 27 4T Otwock 004Żadna prawdziwa wyprawa nie obywa się bez przygody. A nawet kilku. Najważniejsze jednak, aby przygody kończyły się dobrze i mogły stać się źródłem barwnych wspomnień. Przekonaliśmy się o tym podczas klasowej wyprawy śladem Liberatora KG-939, który w sierpniu 1944 r. rozbił się w lasach otwockich, po akcji zrzutu pomocy dla Powstańców.

Podczas wycieczki udało nam się: pomylić miejsce noclegu, zgubić w drodze część zapasu chleba na kolację i śniadanie, 2014 11 26 27 4T Otwock 017 rozbić dzbanek i lampę u goszczących nas serdecznie Sióstr Franciszkanek i nie złapać porannego autobusu,  którym mieliśmy dojechać do Józefowa. Udało nam się ponadto: zdążyć na pociąg z Warszawy, wspaniale poradzić sobie z pełnieniem wachty wieczornej i porannej w kuchni, doskonale bawić się w czasie wieczornego kręgu, spokojnie przetrwać i przespać noc, trafić na miejsce pamięci załogi Liberatora w samym środku lasu, wspólnie wędrować i pomagać sobie nawzajem, nie zgubić się, nie zmoknąć, uniknąć mrozu, zjeść fantastyczny gorący obiad, zdążyć na wcześniejszy pociąg do Warszawy.

Czytaj więcej...

Tajemnice królewskich majstrów

Klasa 3OM podczas lekcji w Zamku Królewskim poznała tajniki wszelakich królewskich rzemieślników. Dowiedzieliśmy się, kto jest potrzebny, by powstał zamek, i jakie umiejętności musi posiadać taka osoba.

Historia pałacu zaczyna się od kamieniarza i cieśli, ale potrzebni są też konwisarz, sztukaterz i tapeciarz. Dowiedzieliśmy się, co robi  posadzkarz, a co parkieciarz. Odkryliśmy, że tapicer i tapiser to zupełnie różne zawody, bo ten pierwszy pracuje, by królowi się mięciutko siedziało, a drugi dba o to, by mu nuda nie dokuczała w długie zimowe wieczory...

 

 


 

Francja -elegancja podczas lekcji muzealnej

 

Francja elegancja 009Klasa 2 tradycyjna odwiedziła Pałacyk Myślewicki w Łazienkach. Tematem spotkania była moda, która obowiązywała w XVIII wieku. Francja elegancja 004

 

Szczegóły dotyczące ówczesnych strojów zainteresowały wszystkie dzieci. Zachęceni opowieściami pani prowadzącej zajęcia zaprojektowaliśmy wspaniałe, eleganckie stroje, które z pewnością podobałyby się na dworze króla Stanisława Augusta.

 

Czytaj więcej...

Śpiewanki patriotyczne u sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi

Ostatnim akcentem tegorocznych szkolnych obchodów Święta Niepodległości były śpiewanki, nawiązujące do tradycji wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. Z pieśniami tymi na ustach w gościnne progi naszych sąsiadek, sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, ruszyły klasy 4M i 5M.

 

{youtube}KR0Bs4ffm8I{/youtube}

 

Pod batutą pani Agaty Mironkin i przy akompaniamencie pana Michała Gwardysia muzyczni goście wspólnie z siostrami odśpiewali najpopularniejsze pieśni patriotyczne, m.in. „Rotę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota” czy oczywiście „Legiony”.

Na zakończenie spotkania siostry pochwaliły się swoją imponującą kolekcją pamiątek z różnych zakątków świata, w których pełniły swoją misjonarską posługę.

 

 

 

 


 

5T i zbiory Galerii Faras

2014 11 20 5T narodowe 003W Muzeum Narodowym można znowu podziwiać zbiory Galerii Faras. Wybraliśmy się tam we czwartek, 20 listopada br.  Oprócz pięknie wyeksponowanych zbiorów mogliśmy obejrzeć filmy o pracy prof. Kazimierza Michałowskiego. Bardzo podobała nam się także krótka historia (w technice 3D)o powiadająca o tym, jak powstawały malowidła ścienne. Dla chętnych są także dostępne interaktywne stoły z puzzlami i grami o różnym stopniu trudności. 2014 11 20 5T narodowe 016

Następnie udaliśmy się do sal Galerii Sztuki Średniowiecznej, gdzie rozwiązując zadania z ogólnodostępnych kart pracy, wędrowaliśmy podziwiając różnorodne dzieła sztuki z tego okresu.

Bilet wstępu dla dzieci i młodzieży od 7 do 16 lat obejmujący zwiedzanie wystaw stałych kosztuje tylko 1zł!

Polecamy dla wszystkich!!!

Klasa 5T

 

Czytaj więcej...

Lampiony na roraty

Dzieci przygotowują się do Adwentu - oto lampiony zrobione przez 3OM na plastyce.

 

 


 

Mokotowski Konkurs Poezji Europejskiej

2014 11 21 jesienny lisc 06Już po raz czwarty wzięliśmy udział w Mokotowskim Konkursie Poezji Europejskiej i tradycyjnie zdobyliśmy wspaniałe nagrody. W tym roku naszą szkołę reprezentowała grupa dzieci 2014 11 21 jesienny lisc 14 z niemieckojęzycznej sekcji. Byli to:

- Łukasz Staszków z kl. 4T

- Franio Marchel z kl. 5M

- Ida Skolimowska i Ania Kokowska (jako jeden zespół) z kl. 5T

- Nina Papierska z kl. 5T

Wspaniałe pierwsze miejsce z klas czwartych zdobył Łukasz Staszków.
Miejsce drugie w klasach piątych przypadło Ani Kokowskiej i Idzie Skolimowskiej.

Uczestnikom i zdobywcom tak wysokich miejsc serdecznie gratulujemy!

Ewa Podleśna - Kiefer

 

Czytaj więcej...

frazeologiczne zabawy

Klasa 2M zmagała się ze związkami frazeologicznymi. Powstało kilka opowiadań a te NAJ publikujemy tu:

 

Autorami są:
Ada Naklicka, Jacek Łęski i Karolina Mmereole

 

Mój brat zawsze śpi jak suseł. Jak się obudzi, to jest wściekły jak osa. Jak powiem mu, że za długo spał, to wykręci kota ogonem. Gdy się spieszy, to wywraca dom do góry nogami. Gdy niesie swój plecak, to ma dwie lewe ręce, ale było śmiesznie, gdy upuścił plecak w błoto.

 


 

 

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej