2014 11 06 4M niepodleglosc 001

Tegoroczne wycieczki niepodległościowe w klasie 4M skupiły się w dwóch rejonach Warszawy.

Jeszcze w październiku odwiedziliśmy Cmentarz Stare Powązki i zapaliliśmy znicze na grobach znanych Polaków, którzy wsławili 2014 11 06 4M niepodleglosc 004się swoją walką o niepodległość ojczyzny: Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Krystyny Wituskiej, Jana Kilińskiego, Ireny Sendlerowej, Stefana Starzyńskiego.

Drugi spacer obejmował najbliższe okolice naszej szkoły, czyli Górny Mokotów. Osią wycieczki była Aleja Niepodległości, przy której mieszkał Prezydent Warszawy Stefan Starzyński i sąsiednie ulice: Puławska, Ligocka, Dworkowa, Belgijska, Park Dreszera i Park Morskie Oko.

W naszej klasowej gazetce przygotowanej na szkolne obchody Święta Niepodległości przygotowaliśmy notki biograficzne o Stefanie Starzyńskim - bohaterze roku 1939 oraz o marszałku Józefie Piłsudskim - bohaterze roku 1918. Podczas zajęć w klasie zastanawialiśmy się nad pojęciem "niepodległość", czym dla nas dzisiaj, dla wolnych Polaków jest niepodległość. Oglądaliśmy także Mapę Zniszczeń Warszawy przygotowana w 1949 roku przez pracowników Biura Odbudowy Stolicy (BOS).