Zmarł br. Antoni Marczewski OP

bAntoniMarczewski11 lipca zmarł tragicznie br. Antoni Marczewski OP, absolwent naszej szkoły.
Brat Antoni od ptaków, bo tak go nazywano, był studentem Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie.
 
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 15 lipca w kościele
OO. Dominikanów na Służewie w Warszawie.
 
O godz. 15.00 modlitwa różańcowa w kościele.
O godz. 15.30 Msza św. pogrzebowa i odprowadzenie na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej.
 
Prosimy o modlitwę za Antoniego i jego Bliskich.
 
Składamy najszczersze kondolencje całej Rodzinie
Nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 Przymierza Rodzin

Sekretariat w wakacje 2016

Godziny przyjęć interesantów w czasie wakacji:
 
27.06 - 8.07 godz. 9-14
 
22.08 – 31.08 godz. 9-14

Ksiądz Jan Zieja upamiętniony w Ogrodzie Sprawiedliwych - relacja klasy 5T

2016 06 21 ogrod sprawiedliwych 010Ogród Sprawiedliwych to wyjątkowe miejsce w Warszawie. Położony na tyłach kościoła pw. św. Augustyna i sąsiadujący bezpośrednio z dawnym więzieniem na Pawiaku, na skwerze im. generała Jana Jura-Gorzechowskiego na warszawskiej Woli, powstał w 2014 roku.
Z inicjatywy warszawskiego Domu Spotkań z Historią co roku są w nim sadzone drzewka, upamiętniające bohaterów, którzy w XX i XXI sprzeciwili się totalitaryzmom i masowym zbrodniom. Przy każdym drzewie znajduje się symboliczny kamień, opatrzony inskrypcją.

 

We wtorek 21 czerwca 2016 r. kamienie pamięci Władysława Bartoszewskiego, Witolda Pileckiego oraz postaci szczególnej dla naszej szkoły, ks. Jana Ziei, odsłonili członkowie ich rodzin.

Czytaj więcej...

Klasa 3M w Powsinie

2016 06 19 3M Powsin 001

Wreszcie się odbyła, długo wyczekana wyprawa do Powsina.


Spędzić piękny dzień na łonie natury to nie lada gradka, ale jak jeszcze jest to nagroda za wielkie starania, to już w ogóle przyjemność.

 

Popatrzcie sami...

 

 

Czytaj więcej...

Zakończenie roku szkolnego

Zapraszamy na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016

Msza Św. w kościele św. Michała Archanioła

w piątek 23 czerwca o g. 10.00,

po mszy przechodzimy na boisko szkolne, gdzie odbędzie się apel (ok. 11.30)

a później spotkania z wychowawcami w klasach.

 

 

 

Rozśpiewana załoga Kamratów z Mierzei

2016 05 30 d0 06 03 kamraci 0142016 05 30 d0 06 03 kamraci 048Pompuj, pompuj, wypompuj zęzę! – ta marynarska pieśń przez cały tydzień towarzyszyła nam dniem, a także czasem i nocą :)

Wiele działo się w naszej dzielnej drużynie: aktywnie korzystaliśmy z plaży, nie tylko skacząc przez fale, ale także rozgrywając na piasku rozmaite zawody, a nawet tocząc prawdziwą nocną wojnę na śledzie, przy wtórze burzowego wichru!

Widzieliśmy żywe foki wylegujące się na swojej własnej wysepce u ujścia Wisły, zwiedzaliśmy Westerplatte i inne zakątki Gdańska, wyposażeni w wykrywacze metalu i GPSy, przeczesywaliśmy okoliczne lasy w poszukiwaniu bursztynowych skarbów, w czasie nocnych manewrów zdobywaliśmy bazy, a nade wszystko śpiewaliśmy pełną piersią – tam, gdzie strome zbocza Mexico!

A po wspaniałej podróży bezpiecznie dotarliśmy do macierzystego portu.

Ahoj!

Czytaj więcej...

Apel o pomoc - walczymy o nowe boiska dla Szkoły Przymierza Rodzin na Bielanach - projekt partycypacyjny

Boisko 3 (1)

Szanowni Państwo,

dziesięć lat temu oddaliśmy do użytku nasze przyszkolne boiska. Były one wtedy bardzo nowoczesne, przygotowane dużym nakładem środków. Od tego czasu codziennie korzysta z nich około 500 osób – głównie uczniów naszej szkoły, ale także członków klubów sportowych i innych chętnych z okolicy. Niestety, tak intensywna eksploatacja sprawiła, że nawierzchnia boisk jest już mocno zniszczona.

 

Modernizacja boisk jest konieczna, a jej koszt wyniesie 250.000 pln. Ponieważ kwota ta jest niebagatelna, postanowiliśmy zawalczyć o środki z budżetu Miasta i przygotowaliśmy projekt do budżetu partycypacyjnego na rok 2017. Został on przyjęty przez Miasto bez żadnych zastrzeżeń, dopuszczony do głosowania. 

 

Czytaj więcej...

Spotkanie z wydrą Robakiem

2016 06 08 1MK Wilanow 016Historia, że król miał oswojoną wydrę, która potrafiła przynosić ryby i pilnować pana, kiedy spał i gryźć natrętów, brzmi zupełnie nieprawdopodobnie... A jednak to prawda!

1MK poznała tę niezwykłą historię, kiedy tropiła ślady wyder - obecnych mieszkanek wilanowskiego jeziora.

Podczas spaceru po królewskich ogrodach dowiedzieliśmy się, jak te inteligentne zwierzęta radzą sobie z wydobywaniem ślimaków ze skorupek i co jeszcze lubią jeść, gdzie budują nory. Na koniec każdy przygotował własną wydrę - strażniczkę najważniejszego sprzętu każdego pierwszaka, czyli ołówka.

 

Czytaj więcej...

Przedstawienie klasy 3T

musical strona tytulowa 2016 05 25 3T przedstawienie 004Uczniowie klasy 3 Tradycyjnej przygotowali wraz ze swoimi wychowawcami przestawienie pod tytułem "Koncert życia Fryderyka Chopina".

 

Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas młodszych oraz zaproszeni nauczyciele i goście. Było to wielkie wydarzenie artystyczne. Młodzi aktorzy wspaniale wcielili się w grane przez siebie postacie. Widzom bardzo podobało się połączenie tradycyjnego teatru, polskich tańców narodowych i pięknego śpiewu z nowoczesnymi technikami multimedialnymi. Dzięki przedstawieniu uczniowie mogli poznać wielkość Chopina i usłyszeć skomponowane przez niego utwory.

Aktorów nagrodzono wielkimi brawami.

                                                           Barbara Mortas i Piotr Pawiński
 

Czytaj więcej...

Żywe lekcje historii w 1MK

2016 05 13 1MK wisla 001

Urzecze - kraina, która miała się znakomicie jeszcze 100 lat temu, a dziś możemy tylko szukać jej śladów.

 

Dzień nad Wisłą przebiegł nam na poznawaniu kultury, zwyczajów, codziennego życia dawnych mieszkańców nadwiślańskich wsi.

 

Malowaliśmy żagiel na pychówkę. Odważni poczuli, jak się cierpiało w dybach, a kto miał siłę w płucach, rozpalał ogień przy pomocy miecha kowalskiego. Obserwowaliśmy pracę również innych  rzemieślników: tkaczki, młynarza, kaletnika.

 

Poznaliśmy kilka ziół, najbardziej zapadła nam w pamięć przytulia, niektórzy wrócili z nią do szkoły.

 

Na koniec czekał nas rejs i opowieści o skarbach ukrytych na dnie Wisły.

 

Czytaj więcej...

Mocno w nogach na zielonej - relacja

2016 05 30 mocno 009 FOTORELACJA

 

Nasza grupa nazywała się „Mocno w nogach”, a jej głównym założeniem było, że będziemy dużo chodzić – zwłaszcza po plaży.

 

Przeszliśmy rzeczywiście sporo: już pierwszego dnia – idąc zresztą śladem innych dwóch grup – doszliśmy plażą do ujścia Wisły (przez teleskop pewnego uprzejmego pana mogliśmy obserwować foki!), a następnie ruszyliśmy malowniczą ścieżką w górę rzeki aż do Mikoszewa. We wtorek zrealizowaliśmy nasz koronny plan: dojście plażą od Piasków (ostatniej miejscowości po polskiej stronie Mierzei) do granicy rosyjskiej; była to daleka wyprawa zakończona pełnym powodzeniem, na zdjęciach można zobaczyć, jak niektóre stopy nielegalnie przekroczyły granicę! Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w Krynicy i weszliśmy na latarnię morską, by zobaczyć Mierzeję Wiślaną w całej okazałości. 2016 06 02 mocno 023We środę wraz ze wszystkimi grupami nachodziliśmy się po Westerplatte i Gdańsku, rozwiązując zadania bardzo ciekawie opowiadającej pani przewodnik, by na koniec pokonać 412 schodów na szczyt wieży Kościoła Mariackiego. Późnym wieczorem ruszyliśmy jeszcze po ciemku na wycieczkę ku plaży, ale poszliśmy zbyt daleką drogą i w środku lasu trzeba było w pewnym momencie podjąć decyzję o odwrocie. We czwartek poszliśmy lasem do Jantara i obejrzeliśmy pobieżnie mini-zoo, większość wracała również lasem, ale najmocniejsi w nogach (i w głowach – słońce prażyło wtedy niemiłosiernie!) doszli do ośrodka okrężną drogą wzdłuż brzegu morskiego. Ostatniego dnia w drodze powrotnej wszyscy zwiedzaliśmy zamek w Malborku.

 

Czytaj więcej...

Wolne Elektrony na zielonej szkole

2016 05 30 do 06 03 wolny elektron 003Wolne Elektrony ruszyły na Wybrzeże tropem bursztynu, bo elektron po grecku znaczy właśnie bursztyn. 2016 05 30 do 06 03 wolny elektron 030

 

Bladym świtem szukaliśmy bursztynów, a w dzień poznawaliśmy przyrodę i historię tych ziem w Gdańsku, we wsiach żuławskich, Kątach Rybackich i w Malborku.

 

Zgłębialiśmy mapy i sprawdzaliśmy, czy bursztyn jest prawdziwy ;)

 

Wędrowaliśmy po plaży, po rezerwacie kormoranów, po nadwiślańskim wale wzdłuż Przekopu Wisły, podziwiając ujście rzeki, po parnych i gorących polach Żuław... 

 

 

Czytaj więcej...

Wanted czyli Poszukiwani

DSCN9459DSCN9556

W czasie zielonej szkoły nie miałyśmy czasu się nudzić. Tyle fajnych rzeczy było do poszukiwania, zobaczenia i zrobienia!

 

Zaczęłyśmy od wycieczki do zoo. Mini park linowy zostawił nam sił na odwiedzenie zwierząt i gładzenie węża i jaszczurki. Potem uczyłyśmy się pracy w grupie - ze wspaniałymi efektami: mimo że pierwszy szałas od razu się rozpadł, potrafiłyśmy razem zbudować drugi, lepszy. Szukałyśmy śladów i tropów - znalazłyśmy trop sarny, zdechłą żabę i kreta, a także ususzonego zaskrońca.

Czytaj więcej...

PLAŻOWICZE PODCZAS SZKOŁY WIOSENNEJ W MIKOSZEWIE

2016 05 30 do 06 03 plazowicze zielona 018HASŁO NASZEJ GRUPY BRZMIAŁO : „Plażing, leżing i smażing, ale nie tylko….”. 2016 05 30 do 06 03 plazowicze zielona 025Podczas tegorocznej wycieczki na Mierzeje Wiślaną naszej grupie czyli: Hani, Marcelinie, Jance, Róży, Zuzi, Martynie, Lenie, Juliance, Julii, Matyldzie, Marcie, Zosi, Stasiowi, Szymonowi, Marcinowi, Mateuszowi, Kubie i Ziemkowi udało się pokonać pieszo około 25 kilometrów. 

Zaraz po przyjeździe wybraliśmy się na wycieczkę do Rezerwatu Mewia Łacha. Oprócz różnorodnych ptaków udało nam się zobaczyć grupę wylegujących się na piaszczystej wyspie bałtyckich fok. Poznaliśmy również powód wybudowania przekopu Wisły i odnaleźliśmy w Mikoszewie kamień upamiętniający wizytę księcia Albrechta w 1896 roku.

 

Czytaj więcej...

Czarne Stopy, podchody, flota i zagadki...

2016 06 01 czarne stopy 011Dzisiaj Czarne Stopy zaraz po Zwierzycjadzie wyruszyły na podchody. 2016 06 01 czarne stopy 002

 

Po obiedzie z zaangażowaniem robiliśmy łódki z kory. Skorzystaliśmy z pomocy panów kierowców. 

 

Wieczorem odbyło się wodowanie czarnej floty.

 

A Leśne Oko ciągle nad nami czuwa...

Czytaj więcej...

Czarne stopy wśród ziół

2016 05 31 czarne stopy 006Dziś Czarne Stopy miały ziołobranie. 2016 05 31 czarne stopy 004

 

Zaparzaliśmy wywar z kwiatu bzu, robiliśmy tonik z płatków dzikiej róży a także płukankę do włosów z pokrzyw i skrzypu polnego.

 

Wyprawa na wielkiego zwierza zakończyła się sukcesem.  

 

Czytaj więcej...

Na tropach robala na tropie!

Drugi dzień zielonej szkoły to: 2016 05 31 bezkrwawe lowy 05

00 2016 05 31 u lesnikow 01- wykład u leśników  2016 05 31 sciezka zdrowia 02

- ścieżka zdrowia

- bezkrwawe łowy, czyli polowanie na owady przy pomocy własnoręcznie wykonanych siatek

- niesamowite owoce poszukiwań

2016 05 31 owoce poszukiwan robale 03

Czytaj więcej...

Czarne Stopy!

2016 05 30 czarne stopy 002

Czarne stopy pozdrawiają po dniu pełnym wrażeń!  2016 05 30 czarne stopy 001

 

Zasłużyliśmy w pełni na naszą nazwę.

 

Znaleźliśmy list od Leśnego Oka. Podjęliśmy wyzwanie, które nam zaproponował.

Ale o tym innym razem...

 

Czytaj więcej...

Wyniki sprawdzianu szóstoklasistów w roku 2016

Średni wynik % z poszczególnych części egzaminu

 

Zakres egzaminu

 

J. polski

Matematyka

Ogółem cz. 1 i 2

J. angielski

Nasza szkoła

 

83,9 %

85,4%

84,9%

97,1%

Mokotów

79,5 %

70,0 %

75,0 %

87,2 %

Warszawa

79,2 %

69,1 %

74,39 %

85,32%

Polska

71 %

54 %

63 %

71 %

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim naszym uczniom wspaniałych wyników!

Bardzo dziękujemy Nauczycielom za kilkuletnią pracę z dziećmi.

Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za wspieranie dzieci w przygotowaniach do sprawdzianu i dalszej edukacji w gimnazjach.

 

 


 

„Ucho od śledzia, czyli Iluzjon”

2015 2016 Iluzjon 002Klasy 6T, 6M i 4B odwiedziły w tym roku trzykrotnie kino Iluzjon, żeby poznać się bliżej z klasyką kina. Obejrzeliśmy najpierw słynne „Żądło” z Paulem Newmanem i Robertem Redfordem, potem jedną z komedii wszechczasów, czyli „Pół żartem, pół serio”, a w zeszłym tygodniu nasz rodzimy „Vabank”. 2015 2016 Iluzjon 001

 

Były to seanse organizowane specjalnie dla nas i byliśmy jedynymi widzami w salce kinowej o wdzięcznej nazwie „Mała czarna”. Wspólnym motywem filmów, które oglądaliśmy w tym roku, było z jednej strony osadzenie akcji w okresie międzywojennym (Żądło – 1936, Pół żartem… - 1929, Vabank – 1934) w środowiskach, które generalnie są na bakier z prawem, z drugiej – lekki, komediowy charakter opowieści. Jak się okazało, wspólnym motywem wszystkich trzech filmów było też to, że na samym początku pojawia się złowroga postać w charakterystycznych butach i białych skarpetkach!

2015 2016 Iluzjon 003

 

Młodzi widzowie mieli okazję zobaczyć na ekranie legendy kina, takie jak Marylin Monroe, Paul Newman czy Robert Redford, dowiedzieli się, że główną rolę w Vabanku gra Jan Machulski, a reżyserem jest jego ojciec Juliusz Machulski. Musieli też zmierzyć się z zawiłościami intrygi, odpowiedzieć sobie na pytanie, kto właściwie jest kim i co knuje, przy okazji zaś mogli dowiedzieć się, na przykład, czym była (w teorii i praktyce) prohibicja w Stanach Zjednoczonych albo co oznacza określenie „ucho od śledzia”.

       

 


 

Zwierzyniec z Otville

2016 05 17 4a polskiW tym roku uczniowie klasy 4a często wykonywali piękne ilustracje do lektur. Prace, które ukazywały bohaterów z Narnii, Syberyjskich przygód Chmurki, Piaskowego Wilka, Dziadka, który był drzewem czereśniowym, zdobiły salę, ciesząc nauczycieli i rodziców. Tym razem postanowiłam odwrócić kolejność działań i zamienić role, a efekt przerósł moje oczekiwania.

 

Dzieciaki otrzymały ode mnie zestaw ilustracji i zadanie napisania opowiadania o przedstawionych na nich postaciach. Odbyło się losowanie rysunków i grup: początek, rozwinięcie, zakończenie. Ruszyły prace. Jedni mknęli z pomysłami, inni ciężko sapali i unosili wzrok do sufitu w oczekiwaniu pomocy (dzwonka).

 

Czytaj więcej...

Urocze Urzecze

2016 05 12 5T lekcja historii 0122016 05 12 5T lekcja historii 027

Klasa 5T miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach pt. Żywe lekcje historii nad Wisłą,

poświęconych historii i kulturze Urzecza, nadwiślańskiego mikroregionu etnograficznego, który swoim obszarem obejmuje m.in. część Warszawy.

 

Pogoda dopisała, atrakcji też nie zabrakło.

 

Przedstawiamy małą fotorelację z tej wycieczki.

 

 

Czytaj więcej...

Spotkanie z panią Anną Czerwińską-Rydel

2016 05 18 spotkanie z pisarka 0022016 05 18 spotkanie z pisarka ACR 013

W środę 18 maja w szkole gościła Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, autorka licznych i nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej.

 

Dzieci mogły chwile porozmawiać z pisarką a także wziąć autografy.

 

Dziękujemy bardzo za to spotkanie!

Czytaj więcej...

Ogólnopolski konkurs "Młody lingwista"

Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie zapracowali na znakomity wynik szkoły -  w zestawieniu ogólnopolskim otrzymaliśmy 2. lokatę na 276 szkół biorących udział w konkursie i 1. miejsce w województwie. W konkursie wzięło udział 978 dzieci z klas 4-6.
 
 
Najlepsze wyniki w szkole uzyskali:
Ida Skolimowska z kl. 6t: 11. miejsce
Aniela Hołody z kl. 4b: 13. miejsce
Anna Kokowska z kl. 6t.: 14. miejsce
Jan Schwendimann z kl. 4b: 14. miejsce

Serdecznie gratulujemy!

 


 

„W muzeum wszystko wolno”

1MA i 1MK wybrały się do Muzeum Narodowego na wystawę „W muzeum wszystko wolno”.  2016 04 06 pierwszaki w muz narod 0112016 04 06 pierwszaki w muz narod 005

 

Obejrzeliśmy eksponaty wybrane przez dzieci i odwiedziliśmy przygotowane przez nich sale: skarbiec, grę w bohatera, gdzie wspólnie udało nam się rozwiązać krzyżówkę, pokój strachów, który mrocznymi  dziełami zrobił na nas duże wrażenie, taniec minotaura oraz las, gdzie odnaleźliśmy ukryte zwierzęta.

 

 

 

Czytaj więcej...

Będę… paleontologiem, a może archeologiem?

Klasa 1MK poznawała w Muzeum Geologicznym tajniki pracy paleontologów i archeologów.  2016 04 20 pierwszaki w muz geolog 003

 

2016 04 20 pierwszaki w muz geolog 015Mogliśmy podziwiać znaleziska sprzed milionów lat, stanąć twarzą w twarz z dinozaurem, sprawdzić, jak wybucha wulkan, dotknąć skamieniałego trylobita i wziąć udział w „wykopaliskach”.

 

Przekonaliśmy się, że ziemia może skrywać naprawdę wiele skarbów.

 

Czytaj więcej...

1 MA w grze

Klasa 1MA w czasie zabawy terenowej z okazji święta Konstytucji 3 maja.

 

 


 

Jędrna i krzepka!

20160421 kolko teatr 01

Kółko teatralne klas 1-3 zaprosiło nauczycieli, koleżanki i kolegów na inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt. "Rzepka".

 

Dzielny ogrodnik tak świetnie opiekował się rzepką, że wyrosła jędrna i krzepka. Żeby ją schrupać z kawałkiem chlebka musiał wezwać na pomoc liczną gromadę przyjaciół. Wspólnymi siłami wyrwali rzepkę z ziemi. Aktorzy świetnie odegrali to, co opisał w wierszu znany poeta.

 

 

Czytaj więcej...

Teatralny sukces 5M!

 

Klasa 5M po zdobyciu Grand Prix Tygodnia Teatralnego została zakwalifikowana do udziału w II Warszawskim Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży "I TAKI I OWAKI".

 

14 kwietnia przedstawienie pt. "Przyjaciel w trzech wymiarach" zostało wystawione na scenie Domu Kultury Kadr.

 

25 kwietnia 2016 podczas uroczystej gali wręczenia nagród klasa 5M odebrała Nagrodę Specjalną Dyrektora Domu Kultury Kadr Zbigniewa Dardy za artystyczne pokazanie przyjaźni jako wartości.

 

Zdjęcia z Gali mozna obejrzeć na stronie FB Domu Kultury Kadr.

 

 


 

Czysta jak kryształ, czyli 5T z wizytą w Filtrach Warszawskich

2016 03 17 filtry 5T 002„W przypadku alarmu nie zadajecie żadnych pytań i biegniecie za mną, ponieważ to ja jestem jedyną osobą, która wie, co w takiej sytuacji należy zrobić.” Takimi kojącymi słowami powitała nas pani przewodnik, która wprowadziła nas w miejsce niedostępne większości mieszkańców Warszawy, mimo że doskonale im znane i położone w samym centrum miasta. 2016 03 17 filtry 5T 010 Trudno się dziwić, Filtry Warszawskie to od 130 lat strategiczny obiekt na mapie stolicy. To właśnie stąd płynie prawie każda kropla wody, która trafia do kranów lewobrzeżnej Warszawy.

 

Mieliśmy szczęście nie tylko dowiedzieć się, ale także zobaczyć na własne oczy, w jaki sposób przebiega proces uzdatniania wody, która pompowana jest spod dna Wisły. Dowiedzieliśmy się jak działa aktywny węgiel. Spróbowaliśmy jak smakuje warszawska kranówka. Poznaliśmy także kilka faktów z historii Filtrów oraz życia postaci, które przyczyniły się do ich powstania.

 

Czytaj więcej...

Zimowa wyprawa 4B nad Wisłę

2016 01 18 4B wycieczka Wisla 002Wiosna kwitnie wkoło. Zimy prawie nie było - ale jednak przez chwilę była, więc w charakterze wspomnienia tych dość ulotnych chwil, opowiemy o naszej wycieczce, która odbyła się w chyba najpiękniejszy dzień tegorocznej zimy w Warszawie. Mieliśmy ogromne szczęście i było naprawdę przepięknie. 2016 01 18 4B wycieczka Wisla 008

 

Było to 18 stycznia i udaliśmy się na dziki brzeg Wisły. Pomysłodawcą wycieczki i naszym przewodnikiem był pan Jędrek Owsiński, znany przyrodnik będący też tatą jednej z uczennic naszej szkoły. Pokazał nam on, jak unikalnym zjawiskiem jest istnienie w centrum wielkiego miasta dzikiej przyrody, gdzie idąc praskim brzegiem Wisły lisy, dziki i inne zwierzęta mogą przejść w poprzek cała naszą stolicę, nie wychodząc niemal z lasu. Widzieliśmy ślady wielu zwierząt a także znaki pokazujące, jak znaczące są zmiany poziomu rzeki (wysepka, po której głównie chodziliśmy, w wielu okresach roku jest całkowicie pod wodą). Podziwialiśmy też panoramę Starego Miasta i na podstawie szkiców, które pokazał nam nasz przewodnik, porównywaliśmy ją z widokiem, jaki można było zobaczyć z tego miejsca w przeszłych wiekach.

 

Czytaj więcej...

UWAGA! Zaginął faworytny pies!

2016 03 30 1MK Zamek 0041MK w Zamku Królewskim wzięła udział w poszukiwaniu ulubionego pieska Stanisława Augusta Poniatowskiego.
 
 
 
Przemierzaliśmy królewskie komnaty, dyskretnie nawołując Kiopka, a przy okazji ćwiczyliśmy dworskie ukłony i poznawaliśmy inne tajniki dworskiej etykiety.
 
 

 
 
 

Czytaj więcej...

Wyróżnienia na "Warszawskiej Syrence"

Mikołaj Mikołajczyk, Anna Kokowska i Weronika Ziarkowska, zwycięzcy Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, reprezentowali naszą szkołę na dzielnicowym etapie XXXIX Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka".
Mikołaj i Weronika otrzymali wyróżnienia.

 Syrenka2016

Serdecznie gratulujemy!

 

 


Wyniki Wiosennego Konkursu Recytatorskiego klas 4-6

kategoria: klasy VI

I miejsce ex aequo: Anna Kokowska i Weronika Ziarkowska
II miejsce ex aequo: Zofia Litwin i Zofia Dobrowolska
III miejsce: Marcelina Kaliciuk

Nagroda Specjalna od Pani Dyrektor dla Stanisława Solskiego za przywołanie wspomnień sprzed lat
Wyróżnienie dla Aleksandra Slezkina
 
kategoria: klasy V

I miejsce: Nela Łysakowska
II miejsce ex aequo: Róża Leszczyńska i Mateusz Reszka
III miejsce ex aequo : Anna Niewiarowska i Miłosz Madej

kategoria: klasy IV

I miejsce: Antonia Gorska
II miejsce: Alexander Boniecki
III miejsce ex aequo : Natalia Kokowska i Hubert Michalczyk

 

Gratulujemy!


77 recytatorów

Wiosenny Konkurs Recytatorski
cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Temat "Zwierzę słucha zwierzeń" dla klas I-III zainspirowany twórczością Stanisława Barańczaka zgromadził 2 marca 41 recytatorów. Uczniowie z klas IV-VI zaprezentowali swoje umiejętności tydzień później, wybierając repertuar dotyczący natury. Wiersze wygłosiło 36 osób.
 
Deklamacje oceniało jury w składzie: p. dyrektor Marzanna Rymsza-Leociak, p. Izabela Dzieduszycka, założycielka Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, p. Krystyna Dzieduszycka-Rycerska, członek zarządu Stowarzyszenia, p. Urszula Sadkowska-Petryszyn, nasza polonistka. Komisja nagrodziła najlepsze prezentacje w każdej z sześciu kategorii wiekowych. Szczególne uznanie p. Izabeli Dzieduszyckiej zyskali recytatorzy z klasy 6t, zostali wyróżnieni za liczny udział w konkursie oraz ambitny i dojrzały repertuar.
 
Gratulacje!
 
 

Przyrodnicza wyprawa klasy 5M nad Wisłę

2016 03 07 5M nad Wisla 008W pierwszy poniedziałek marca klasa 5M wybrała się na wycieczkę przyrodniczą praskim brzegiem Wisły.

 

Towarzyszył nam pan Andrzej Owsiński – biolog. Podczas kilkugodzinnej wyprawy przez błoto, zarośla lasu łęgowego i rozlewiska udało nam się znaleźć zgryzy bobrowe, różnorodne ślimaki wodne i lądowe. Wspaniałym odkryciem był również fragment szkieletu - prawdopodobnie bobra. Na lądzie znaleźliśmy odchody lisa, kuny oraz sarny. Dowiedzieliśmy się, dlaczego topole szybko rosną i krótko żyją oraz co można zrobić z tajemniczych grzybów, które noszą śmieszną nazwę ucho bzowe. 2016 03 07 5M nad Wisla 017

 

Będąc po praskiej stronie Wisły podziwialiśmy piękną panoramę Starego Miasta i porównywaliśmy ją ze szkicami przedstawiającymi to miejsce w w XIV i XVIII wieku. Znaleźliśmy również miejsce, w którym zginęli żołnierze biorący udział w zamachu na Franza Kutcherę w 1944 roku.

 

Po trudnej przeprawie na jedną z wiślańskich wysp rozpaliliśmy ognisko.

 

 ZDJĘCIA

Czytaj więcej...

Wyniki konkursu recytatorskiego ZWIERZĘ SŁUCHA ZWIERZEŃ

2016 03 03 konkurs recytatorski 023Wyniki konkursu recytatorskiego klas 1-3 2016 03 03 konkurs recytatorski 001

Klasy pierwsze
1 miejsce Hania Michalczyk
2 miejsce Szymon Wielgosz
3 miejsce Karolina Adamczyk

Klasy drugie
1 miejsce Pola Gołębiewska
2 miejsce Jan Mycielski
3 miejsce Piotr Grunwald

2016 03 03 konkurs recytatorski 015Klasy trzecie
1 miejsce Mikołaj Mikołajczyk 2016 03 03 konkurs recytatorski 026
2 miejsce Marysia Zienkiewicz
3 miejsce Marek Coddington i Gabryś Boniecki

Wyróżnienia:
Nela Cichocka, Kaja Marcinkowska, Jaś Odoliński i Krzyś Rybarczyk

 

GRATULUJEMY! :-)

 


 

Wiosenne przymiarki 2T

Rozpoczęliśmy przygotowania do wiosny. 2016 03 02 2T wiosenne 002

2016 03 02 2T wiosenne 005 

Tata Łucji zaproponował nam wykonanie budek lęgowych dla ptaków.

 

Zaprosiliśmy do klasy pana Jędrka Owsińskiego "Żurawia", który opowiedział nam o zwyczajach i potrzebach ptaków. Dowiedzieliśmy się jak powinny być skonstruowane idealne domy dla ptaków.  


Z pomocą pana Kamińskiego wykonaliśmy projekty budek.

 

Czytaj więcej...

1MA w bibliotece

1MA biblioteka 021MA biblioteka 04

Klasa 1MA odwiedziła ostatnio bibliotekę. 

 

Poznaliśmy panujące tam zasady, dowiedzieliśmy się jak szukać i wypożyczać książki.

 

Pani bibliotekarka przygotowała dla nas krzyżówkę, która była trudna, ale daliśmy radę ją rozwiązać!

 

 

Czytaj więcej...

Rekrutacja do naszego gimnazjum!

Plakatrekrutacja 2016 2

Zapraszamy na spotkanie z kandydatami do Gimnazjum nr 2 PR i ich Rodzicami 11 marca (piątek) o godzinie 18.00  w siedzibie szkoły przy ul. Wąwozowej 28, na Kabatach.

 

Egzamin do Gimnazjum nr 2 PR odbędzie się 16 kwietnia (sobota) w godzinach 10.00 – 14.00. Egzamin obejmuje sprawdzian pisemny z j. polskiego i matematyki.

 

 


 

NHEF - "Podejmując ryzyko"

2016 02 23 4a NHEF 004Podejmując ryzyko  to kolejny film w cyklu NHEF, który obejrzeli uczniowie klasy 4a.


Kiek jest wyjątkowo bystrą i pełną energii dziewczynką. Uwielbia spędzać czas ze swoim tatą, ale najbliższe miesiące będzie musiała spędzić bez niego. Tata Kiek jest lekarzem i wyjeżdża na kolejną wojenną wyprawę, by pomagać rannym. Dziewczynka bardzo martwi się o niego i postanawia zrobić wszystko, by pomóc mu wrócić szczęśliwie do domu. Niektóre z jej pomysłów są zaskakujące i nietypowe, chociaż bohaterka jest przekonana o ich słuszności. Jej starania o to, by zmniejszyć ryzyko, że jej tacie coś się stanie, nie spotyka się ze zrozumieniem dorosłych.


Dla nas film stał się okazją do dyskusji na temat zalet i wad podejmowania ryzyka. Jakie emocje towarzyszą nam przed podjęciem wyzwania, jakie po - gdy osiągniemy cel lub poniesiemy porażkę? Co dzieje się z naszymi emocjami, gdy ryzyko podejmuje ktoś bliski?

Dzieci oceniły film jako bardzo ciekawy i przyznały mu 8/9 punktów.

 

Czytaj więcej...

Kółko Mydło i powidło pani Urszuli

Kółko "Mydło i powidło" to czas na rozmowy i żarty, ale przede wszystkim twórcze działania w radosnej lub spokojnej atmosferze. 2016 02 25 kolko mydlo powidlo 003

Staram się wsłuchać w nastroje dzieci, ale przede wszystkim zależy mi na tym, by pod koniec szkolnego dnia dzieci pozwoliły odpocząć swoim uszom, strunom głosowym, myślom i oddały się pracom manualnym. Bywają dni, kiedy sobie podśpiewujemy, czytamy, przed świętami słuchaliśmy ukraińskich kolęd.

2016 02 25 kolko mydlo powidlo 008Tydzień temu mieliśmy nastrój na piosenki z filmów Disney'a (piosenka z filmu Frozen w kilkunastu wersjach językowych jako zagadka lingwistyczna - dzieci mają rewelacyjne wyczucie językowe). Dzieci pracowały w technice decoupage (bombki i zawieszki na choinki), origami (śnieżynki), collage, lepiły z gliny, szkliwiły wypaloną ceramikę, piekły i ozdabiały pierniczki, wykonywały robótki bez drutów i szydełka.

Ostatnie zajęcia w tym semestrze były wyjątkowo udane. Dzieci pracowały w dużym skupieniu, słuchając historii z serii o Basi, autorstwa Zofii Staneckiej. Powstały przepiękne prace z filcu - koguty i kurki o szerokim zastosowaniu. Wszyscy podeszli do zadania z dużym zaangażowaniem - dzieci cierpliwie nawlekały nici i zszywały własnoręcznie wycięte kawałki filcu.

 

Czytaj więcej...

Zapisy na kółka na 2. semestr

Zapraszamy do zapoznania się z opisami kółek na 2. semestr.

Są to propozycje - zajęcia ruszą, gdy zbierze się odpowiednia liczba osób.

Zapisy u wychowawców!

 

 

 

 

 


Wyniki Tygodnia Teatralnego 2016 "Z innej bajki" - galeria dyplomów

TT 2016 Grand Prix 5M    TT 2016 1mce 6M    TT 2016 2mce 6T    TT 2016 3mce 4a

Grand Prix oraz zaproszenie do wzięcia udziału w Festiwalu Teatralnym

otrzymała klasa 5M za przedstawienie "Przyjaźń w trzech wymiarach"

 

1 miejsce

na podium zajęła klasa 6M z przedstawieniem "Ładne dziewczyny poznaje się w biedzie"

 

2 miejsce

przyznano klasie 6T za przedstawienie "M jak Malwin"

 

3 miejsce

zajęła klasa 4a z przedstawieniem "Przyjaźń poza czasem"

 

GRATULUJEMY UCZNIOM I NAUCZYCIELOM!

 

Czytaj więcej...

Alfik Matematyczny 2015

Szanowni Państwo,

w Ogólnopolskim Konkursie ALFIK MATEMATYCZNY 2015 wyróżnienia otrzymali:

z klas młodszych:

Łucja Kamińska
Krzysztof Łodko
Emila Paczyńska
Piotr Grunwald

z klas starszych:

Zosia Skraba
Jan Schwendimann
Ola Marcinkowska
Michał Rybarczyk
Marta Świeżak
Ania Kokowska

Gratulujemy świetnym matematykom!

 


 

Konkurs Szopek 2016

Na kolędowaniu mogliśmy obejrzeć cudne szopki z tegorocznego konkursu i dowiedzieć się, jakie były wyniki głosowania.

 

 

Zwycięzcy dziecięcego głosowania fasolkowego to

Ewa Salak konkurs szopek ESAL fasolkowe01   i Wiktoria Górczyńska z rodzicami konkurs szopek WIKGOR fasolkowe01

 

 

Zdobywcy pierwszego miejsca "Szopka na dłoni" to

Hania Michalczyk z mamą konkurs szopek HANMICH 1msce  Szymon Wielgosz konkurs szopek SZYMWIEL 1msce 

Aniela Hołody konkurs szopek ANIEHOL 1msce  i Marysia Krauze  konkurs szopek MARKRAU 1msce

 

 

 

Wyróżnienia

Staś, Zosia i mama Nowakowie konkurs szopek 2016 wyroz NOWpanny Żalińskie z mamą konkurs szopek 2016 wyroz ZALI 

Marysia i mama Kowalskie konkurs szopek 2016 wyroz KOWAL    Teresa Sikorska konkurs szopek 2016 wyroz SIKO

Aniela Cichocka konkurs szopek 2016 wyroz CICHO

 

Zaś narzędzie głosowania to FASOLKI konkurs szopek 2016 FASOLKI

 

GALERIA

Czytaj więcej...

1 MK w grudniu

         Odwiedziliśmy Teatr Królewski w Łazienkach, gdzie szukaliśmy najlepszego miejsca na widowni dla króla, 2015 grudzien w 1MK 003badaliśmy akustykę wnętrza, myszkowaliśmy po kulisach, próbowaliśmy się zmieścić w budce suflera. Wykorzystaliśmy też możliwości naszej wyobraźni, by bez żadnych rekwizytów wywołać burzę na scenie, zapraszamy do posłuchania!

 

2015 grudzien w 1MK 011

         Uczestniczyliśmy w koncercie "Święta z polską muzyką tradycyjną" w ramach cyklu Muzyka Żywa w Muzeum Etnograficznym. Przy dźwiękach skrzypiec, basetli i bębna obręczowego poznaliśmy typowe postaci z orszaku kolędników, nauczyliśmy się kilku zabaw, np. "oto tak sieją mak". Z zapartym tchem słuchaliśmy apokryficznej opowieści o Matce Boskiej uciekającej przez pole przed żołnierzami i zaśpiewaliśmy diabełkowi "za twe złości, za twe zbytki pójdź do piekła, boś ty brzydki".
 

          Przygotowaliśmy kartki z życzeniami dla sióstr misjonarek Maryi i odwiedziliśmy je z krótkim programem recytatorskim. Nauczyliśmy się kilku wierszy klasyków poezji i sprawiliśmy wielką radość siostrom w ramach akcji "Jesteśmy Mikołajami".

 

Czytaj więcej...

1MK i 1MA w Wedlu

2016 01 13 wedel kl1 001Klasy pierwsze odwiedziły fabrykę czekolady Wedel.

 

Już na przystanku tramwajowym koło fabryki poczuliśmy zapach czekolady. Zobaczyliśmy linię produkcyjną torcików wedlowskich i to, jak panie malują na nich rysunki białą czekoladą. Poznaliśmy historię fabryki i dowiedzieliśmy się z czego produkuje się czekoladę.

Zobaczyliśmy, co można zrobić z czekolady, na przykład: choinkę, świnkę morską czy ubranie i oczywiście - spróbowaliśmy pyszności czekoladowych, popijając je gorącą czekoladą.

 

Było pysznie!

 

Czytaj więcej...

Akcjonariusz, depozyt, kredytobiorca... 3M w bankowości!

2016 01 16 3M bank 005

 

Dziś mieliśmy w klasie gościa - tatę Jasia, który pracuje w banku. 

 

Nauczył nas jak wygląda bank i jak działa. Już wiemy, że pieniądze w banku nie biorą się znikąd. Wiemy kto to jest emitent, czy się zajmuje NBP i jak bank zarabia pieniądze.

 

 

Lekcja tak się dzieciom spodobała, że potem same kontynuowały ją na przerwie.

 

 

Czytaj więcej...

Teatr od kulis - 1MA w Teatrze Studio

20151218 1MA teatr studio 04Pierwszoklasiści z 1MA poznawali tajniki (i zaplecze) Teatru Studio. 20151218 1MA teatr studio 13
 
Zobaczyliśmy salę prób, garderobę, byliśmy na scenie i poznaliśmy działanie świateł, chodziliśmy długimi korytarzami prowadzącymi do miejsc, gdzie jest pełno starych strojów, w tym butów, używanych na przedstawieniach. Zwiedziliśmy nawet pralnię.
 
 
 
Na koniec mogliśmy sami przebrać się w nakrycia głów z przedstawień!
 
 

Czytaj więcej...

Pastelami 1MA

 

Klasa 1MA wybrała się na wystawę pasteli w Muzeum Narodowym.

 

Było bardzo ciekawie, szczególnie, że bawiliśmy się w detektywów i sami rysowaliśmy pastelami!

 

 


 

 

Mikołajki 1MA

Klasa 1MA chciała zrobić coś miłego dla innych z okazji Mikołajek. 2015 12 05 1MA schronisko 03

 

W piątek, przed 6 grudnia, pojechaliśmy do schroniska w Konstancinie z prezentami dla zwierząt, które tam czekają na dom.

Zawieźliśmy dużo smakołyków i wyprowadziliśmy pieski na spacer.

 

Mamy nadzieję, że zwierzęta szybko znajdą kochających właścicieli.

 

 

Czytaj więcej...

Królowie w 3M

2016 01 15 3M krolowie 002No i znowu nie lada wyzwanie!  Trzeba przedstawić sylwetkę władcy polskiego. Jaką się chce…

 

2016 01 15 3M krolowie 008

Może tak jak Basia - wybrać Łokietka ze względu na podobieństwo nazwisk… A może tak jak Ada z ciekawości, co to za król uciekł w damskim przebraniu z Polski. Marysia i Tereska wybrały króla Sobieskiego. Gabryś, Dominik i Zuzia - świetnego stratega Władysława Jagiełłę. Karolina dorzuciła ciekawostki o Władysławie Łokietku, Pola o Mieszku I, a Janek o Zygmuncie III Wazie, co stoi na kolumnie. Natalka przybliżyła nam sylwetkę Zygmunta Augusta.Teoś wybrał mniej zgnanego króla - Bolesława Śmiałego, a Michał Bolesława Krzywoustego.

 

Wszyscy świetnie się spisali!

Zobaczcie galerię.

 

Czytaj więcej...

Chopin bez granic i 4a

2015 11 26 chopin4A 002Nasz szkolny projekt "Chopin bez granic" zakończył się wizytą klasy 4a w Muzeum Fryderyka Chopina.

Dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej "Chopin - podróże po Polsce i Europie". Podróż palcem po mapie Polski i Europy z czasów Chopina połączona ze spacerem po Muzeum pozwoliła nam odkryć ważne dla Fryderyka miejsca, poznać jego muzykę a także zaobserwować różnice między kulturą ludową i salonową w XIX wieku.

Każdy otrzymał małą książeczkę do uzupełnienia z ćwiczeniami, zagadkami i zadaniami dotyczącymi życia i twórczości Fryderyka. Nasza grupa zaskarbiła sobie sympatię pana przewodnika, który specjalnie dla nas rozszerzył program lekcji o dodatkowe odwiedziny w dwóch salach z eksponatami (w jednej z nich stoi ostatni fortepian wielkiego kompozytora i wypełnia ją ulubiony zapach Chopina  - aromat świeżych fiołków) oraz  w interaktywnej sali zabaw dla dzieci. Po powrocie z muzeum dzieci stworzyły piękne plakaty-mapy i jeszcze długo wspominaliśmy ten miły spacer zakończony wizytą w cukierni.


Urszula Sadkowska-Petryszyn

 

Czytaj więcej...

Jak zostać rycerzem?

Dzisiaj na podsumowanie wielkiego cyklu o rycerzach, klasa 3M pojechała do Muzeum Wojska Polskiego. 2016 01 16 3M muzeumWP 003Przygotowano dla nas lekcję:

2016 01 16 3M muzeumWP 007"Jak zostać rycerzem?”


Na początku dziewczyny nie ucieszyły się z wyboru lekcji i muzeum, jednak, ta lekcja nie była taka zwykła. Jeśli się miał specjalne rękawiczki na rękach, to można było niemal wszystkiego dotykać.


Każdy mógł poczuć się jak rycerz i przymierzyć rycerski strój. Próbowaliśmy też sił w trzymaniu miecza, który ważył około 5 kg.

 

Czytaj więcej...

La famiglia

Omawianie kolejnej lektury "Mój dziadek był drzewem czereśniowym" Angeli Nanetti zakończyło się Dniem Włoskim. moj dziadek

2015 12 10 lektura4A 001

Popijając świeżo wyciskane soki z pomarańczy (po włosku pomarańcza to l'arancio) i podjadając włoskie przekąski (gli stuzzichini), opowiadaliśmy sobie o włoskiej lidze piłki nożnej (il calcio - piłka nożna), architekturze (l'archittettura), samochodach (gli automobili), kuchni włoskiej (la pizza, la pasta, i frutti di mare, il tiramisu, il cappuccino...), operze (l'opera) i języku (la lingua italiana).

 

Dzieci śpiewały wspólnie piosenkę "Felicita", oglądały teledysk Erosa Ramazottiego. Dzięki ilustrowanym słownikom polsko-włoskim, dzieci zapoznały się z leksyką z wybranej przez siebie dziedziny. Stworzyliśmy wspólnie "włoskie" drzewo genealogiczne. 

Urszula Sadkowska-Petryszyn

 

 

Czytaj więcej...

4a i NHEF

20151215 4a film

W ramach cyklu NHEF uczniowie klasy 4a obejrzeli film "Wojna na deski" w reżyserii Margien Rogaar. Obraz cieszył się dużą popularnością na wielu festiwalach filmowych i spodobał się również naszym uczniom. 

 

To historia o tym jak łatwo zatracić się w rywalizacji i utracić przyjaźń i jak trudno odzyskać raz utracone zaufanie. W tym krótkim filmie, na przykładzie jednej znajomości (głównych bohaterów - Ziggy'ego i Basa), ukazanych jest wiele trudnych problemów. Poruszona jest kwestia relacji z rodzicami i ich oczekiwań wobec dzieci, porównywania do rówieśników. Film opowiada o poszukiwaniu akceptacji w grupie rówieśniczej, o odrzuceniu i napiętnowaniu, o inności. O dobrych, budujących relacjach i o złym wpływie. Również o tym, czym jest zespołowe działanie - jak wspólnie można zbudować coś pięknego i trwałego i jak można zniszczyć coś kruchego. Reżyserka ukazała ten problem równocześnie na dwóch płaszczyznach: dosłownie - dzieci startują w wakacyjnym konkursie na najwyższą wieżę i w sferze emocji - dwóch najbliższych przyjaciół przeżywa poważny kryzys relacji, na próbę zostają też wystawione relacje z rodzeństwem i rodzicami. Film przybliża te wszystkie problemy w nienachalny sposób, nie przytłacza przesadnym dydaktyzmem.

Jest to bardzo wartościowa propozycja, która zaowocowała ciekawą dyskusją w klasie podczas lekcji polskiego.

Urszula Sadkowska-Petryszyn

 

Czytaj więcej...

Brawo szóstoklasistki!

 

Z radością informujemy, że

Milena Sikorska została laureatką kuratoryjnego Konkursu przedmiotowego z języka polskiego,

a Ida Skolimowska - finalistką.

 

Serdeczne gratulacje!

 

 

 


 

Przedświąteczne spotkanie 3T

WP 20151217 10 00 12 Pro

 

Grudniowe zajęcia w naszej klasie zakończyliśmy uroczystym spotkaniem uczniów i wychowawców.

 

Podczas poczęstunku ćwiczyliśmy kolędy i słuchaliśmy bożonarodzeniowych opowieści.

 

 

 


 

Czytaj więcej...

Szopka klas młodszych

Tradycyjnie klasy 1-3 po roratach wykonały wspólną szopkę.

W tym roku inspiracją był obraz "Adoracja Dzieciątka" Federico Barocci.

Warto przyjrzeć się postaci świętego Józefa, który, wskazując Dzieciątko, zaprasza pasterzy, by weszli do stajenki.

 

My również możemy czuć się zaproszeni.

2015 12 04 2T szopka mlodszych 002    2015 12 04 2T szopka mlodszych 003

 


 

Czytaj więcej...

Przygotowania świąteczne 2T

2015 12 04 2T po roratach 004

2015 12 04 2T po roratach 002Klasa 2 T po roratach udała się do Muzeum Etnograficznego.

 

Przypomnieliśmy sobie, co powinno znaleźć się na świątecznym stole.

 

Poznaliśmy historię szopki krakowskiej i  przywdzialiśmy stroje kolędników.

 

 

Czytaj więcej...

Przedstawienie kółka teatralnego

2015 12 03 kolko teatralne 005

Kółko teatralne klas młodszych przygotowało przedstawienie pt. "Czerwone Kapturki".

 

Próby bardzo podobały się młodym aktorom z powodu zabawnego tekstu i ciekawych strojów pochodzących z wielu krajów świata.

 

Jest to wesoła  historia o wilku, który musiał zmierzyć się z nową wersją bajki, czyli połknąć aż 11 Czerwonych Kapturków. Ale jak to w bajkach bywa wszystko dobrze się skończyło, a publiczność nagrodziła aktorów brawami.

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA KILKU ZDJĘĆ :-)

 

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte na lekcjach przyrody

Kończy się pierwszy semestr wytężonej pracy na lekcjach przyrody w klasach czwartych.


Spotykamy się trzy razy w tygodniu i na każdej lekcji poznajemy tajniki otaczającego nas świata. Podczas zajęć uczyliśmy się podstaw czytania mapy, omawialiśmy różne zjawiska pogodowe, rozpoznawaliśmy rodzaje chmur. Na lekcjach przyrody poznaliśmy też budowę komórkową przedstawicieli pięciu królestw: roślin, zwierząt, grzybów, bakterii i protestów. Wykonywaliśmy modele przestrzenne tych komórek.

2015 przyroda kl4 03


Często pracujemy w grupach wykonując różne plakaty i mapy mentalne. Na lekcji o obiegu wody w przyrodzie czytaliśmy bajkę meteorologiczną „Straszne przygody kropelki wody” i opracowywaliśmy komiks o przygodach małej kropelki.

Obejrzyj zdjęcia prac

 

Czytaj więcej...

Konkurs szopkowy 2015/2016

WSZYSTKICH UCZNIÓW Z RODZINAMI ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE SZOPKOWYM!

 

Regulamin Konkursu Szopkowego
"Szopka na dłoni"


Celem konkursu jest czerpanie radości płynącej z Bożego Narodzenia i wspólnego tworzenia. Wykonaniem szopki może zajmować się cała rodzina, dziecko, bądź grupa dzieci bez pomocy lub z pomocą dorosłych.

 

szopka 2015 01

 

Szopka może być wykonana dowolną techniką. W tym roku hasło konkursu to "Szopka na dłoni". Wszystkie elementy szopki muszą być trwale zamocowane.
Prace na konkurs można przynosić  od 4 do 7  stycznia 2016 roku do godziny 12.45  do pani Jagny Starskiej lub Kasi Żóltek.


Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 stycznia 2016 roku, a ogłoszenie wyników i prezentacja zwycięskich prac 15 stycznia 2016 roku podczas Kolędowania.


Nagrody w konkursie mają charakter symboliczny. Przewidziana jest nagroda dziecięca - zwycięzca wyłoniony jest w drodze głosowania wszystkich uczniów naszej szkoły oraz nagroda jury biorącego pod uwagę: walory artystyczne, oryginalność, sposób wykonania pracy.

 


 

ZAPRASZAMY NA RORATY

Jak nazywa się świeca, która pojawia się w kościołach przy ołtarzu na cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem? Nie Małgorzatka, nie Agatka, tylko roratka. (…) Roratkę pali się przed świtem, kiedy jeszcze ciemno. Jest jak ranny ptak, jak kogut, który pieje: roraty2015

 

Kukuryku!

Wstawaj z łóżka, mój chłopczyku!

Chłopiec nie chce i marudzi:

Czy masz bzika, że mnie budzisz?

 

Roratka wszystkich budzi i mówi:

Przyjdź raniutko do kościoła, bo już niedługo święta

Bożego Narodzenia, święta miłości i dobroci dla wszystkich.”

Ks. Jan Twardowski

 

Serdecznie zapraszamy na szkolną mszę roratną,

4 grudnia o godzinie 6.30

w kościele Św. Michała przy ul. Puławskiej.

Po mszy, w szkole zjemy wspólne śniadanie.

 

 


 

 

2 FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ

20151119 festiwal pios ang 00919 listopada, w naszej szkole, odbył się już 2 FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ dla klas 1-3 i 4-6. 20151119 festiwal pios ang 015

Widownia dopisała i wraz z młodymi artystami przegoniła listopadowe chmury - a taki właśnie był cel Festiwalu!

Słuchaliśmy występów solowych i zespołów, były piosenki znane i mniej znane, a nawet wiersze!

 

Serdecznie gratulujemy młodym artystom świetnego przygotowania i odwagi!

 

 

Czytaj więcej...

Wycieczki klasy 5m

wycieczki5M2015 03NA TROPIE KWASÓW I ZASAD ORAZ MITÓW


Różnorodność tematyczna naszych ostatnich wycieczek jest ogromna, od tematów chemicznych, przez malarstwo i rzeźbę po mitologię.

 

Czytaj więcej...

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej