ZIELONA SZKOŁA KLAS STARSZYCH - DUŻA GALERIA!
Klasy starsze w tym roku wyruszyły w Beskidy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!
Klasy starsze w tym roku wyruszyły w Beskidy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!
Z zielonej szkoły wieści przesyłał także pan Piotr - Góry Świętokrzyskie.
OD 14 DO 30 CZERWCA
ZACHĘCAMY DO GŁOSOWANIA NA PROJEKT NR 1484 W BUDŻECIE PARTYCYPACYJNYM - NOWE BOISKO DLA MOKOTOWA.
Projekt dotyczy rewitalizacji boiska przy SP 157, Z KTÓREGO KORZYSTA NASZA SZKOŁA
https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/11991?user=
Projekt zakłada wymianę nawierzchni z betonowej na bezpieczną, stworzenie ogólnodostępnych boisk i bieżni. Pomysł spełnia warunki określone w regulaminie budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawie na rok 2018 oraz wpisuje się w zadania Dzielnicy w zakresie sportu, wypoczynku, edukacji.
Szkoła będzie otwarta w godzinach 9:00-15:00 do 7 lipca oraz od 21 do 30 sierpnia.
W dniu 31 sierpnia, z powodu pastowania podłóg, sale i korytarze będą niedostępne.
PROSIMY O ZABRANIE WSZELKICH OSOBISTYCH RZECZY DO PIĄTKU 30.06.
W tym dniu, popołudniem, ubrania pozostawione w szkole zostaną spakowane dla PCK.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpocznie się Mszą Św. w kościele Michała Archanioła
o godzinie 10.00.
Po mszy spotkamy się na boisku obok szkoły a następnie klasy przejdą do swoich sal na spotkania z wychowawcami.
Do zobaczenia!
Na zielonej szkole nasi młodsi uczniowie wzięli udział w Igrzyskach! :-)
Krótka relacja fotograficzna "Pamiętnik z podróży"
Pół dnia z życia Foto – Artu
czyli
Jak dojść do Hrcavy na lody i szczęśliwie wrócić
(wg wskazówek grupy turystycznej; mowa potoczna)
… trzymam się asfaltu; asfalt się wspina; jak się odwrócę, widzę wiadukt w budowie.
Dochodzę do Hrcavy, do rozwidlenia asfaltu. Bliżej asfaltu prawego jest tablica informacyjna o Morawskim Krasie – idę w lewo asfaltem.
Kółkowicze "Mydła i Powidła" w zmiennym składzie, ale niezmiennie kreatywni i twórczy.
W ciągu całego roku szkolnego 2016/17 wykonali wiele wspaniałych prac i potraw. Jedliśmy tosty, sałatki, zapiekanki, piliśmy własnoręcznie wyciskane soki i koktajle, piekliśmy pierniczki. Malowaliśmy obrazy Chagalla, odciskaliśmy w gipsie własne dłonie, robiliśmy okolicznościowe prezenty dla babć, dziadków, mam i... dla siebie.
W kończącym się już roku szkolnym 2016/17 odbyło się w Warszawie wiele ciekawych wydarzeń filmowych adresowanych do dzieci i młodzieży.
Braliśmy udział w pokazach i warsztatach w ramach kilku festiwali. Propozycje filmowe były różnorodne. Naszą tegoroczną przygodę filmową zaczęliśmy już we wrześniu od Festiwalu Kino Dzieci i filmu "Życie według Nino". Jesienią i zimą braliśmy udział w programie "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej" w kinie Muranów. Z powodu zmiany terminu jednego pokazu NHEF, poszliśmy obejrzeć komercyjny film animowany "Sing". Nasze ostatnie filmowe doświadczenia to trzy spotkania z filmami dokumentalnymi - w ramach "Doc's Against Gravity", "Akademii Filmów Dokumentalnych" prowadzonej w Służewskim Domu Kulturalnym oraz 5. Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży "Kino w Trampkach".
Pani Magda L. przesyła zdjęcia!
Trwają wyjazdy na zielone szkoły :-) Zabawa, wycieczki, ciekawostki, tajemnice, zagadki, świeże powietrze, góry... To wszystko czeka na dzieci w ciągu czerwcowych pięciu dni :D
W środę wszystkie grupy zaraz po śniadaniu odwiedziły średniowieczną osadę. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie jej mieszkańców. Na warsztatach zielarsko-kulinarnych przygotowaliśmy podpłomyki, odwiedziliśmy warsztat kowala, bawiliśmy się w dawne zabawy.
Łowcy przekonali się, że współpraca się opłaca.
Doskonalimy sztukę skradania się a po kolacji odważnie ruszyliśmy do lasu szukać echa.
Kuglarze wędrują i żonglują! :D
Wiadomości od pani Oli KW :-)
W poniedziałek Krzemionki Opatowskie a we wtorek przed obiadem Łowcy Przygód i Kuglarze zwiedzają Goloborze, Muzeum Świętokrzyskiego Parku i Bazylikę Świętego Krzyża, zaś po obiedzie Łowcy szukają przygód, a Kuglarze trenują sztuczki!
Po kilku lekcjach poświęconych psiej literaturze - m.in. opowiadanie Zielony Pies, wiersze o psach, dzieci napisały prace o swoich pupilach.
Niektórych z nich gościliśmy w klasie - był u nas: Burak, Eliot i Czarny.
Bardzo dziękuję za umożliwienie nam zapoznania się ze zwierzakami mamie Marysi Kędzioŕ, mamie Janka Rzewuskiego i tacie Hani Niemyjskiej.
Urszula Sadkowska
W piękny dzień majowy klasa 5b odbyła ostatnią z serii czterech wycieczek po Skarpie Warszawskiej. Poniżej relacji autorstwa Poli Hojki;
Na lekcjach przyrody w klasach piątych rozpoczęliśmy omawianie zagadnień z dziedziny chemii.
Na pierwszej lekcji poznaliśmy podstawowe pojęcia: atom, pierwiastek, cząsteczka i związek chemiczny.
Odczytaliśmy też listy pisane do nas przez znanych chemików: Demokryta z Abdery, Johna Daltona, Dymitra Mendelejewa i Marię Skłodowską- Curie.
Na kolejnych lekcjach poznawaliśmy różnice między przemianami fizycznymi, a reakcjami chemicznymi. Wykonaliśmy ciekawe doświadczenia: Pompowanie balona dwutlenkiem węgla, Nurkujące rodzynki, Obrazy na mleku, Kosmiczne Jojo, Posrebrzane jajko.
Zdjęcia z zajęć Mydło i powidło, podczas których dzieci przygotowywały niespodziankę dla swoich mam - barwne bukiety częściowo wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.
Podczas zajęć uczymy się, jak ponownie wykorzystać pozornie nieprzydatne materiały i jednocześnie tworzymy ładne i oryginalne przedmioty. Nad bukietami dzieci pracowały podczas trzech spotkań, praca wymagała od nich wiele cierpliwości i skrupulatności, a rezultat był fantastyczny. Na jednym ze zdjęć Witek Cichocki, uczeń klasy 1M ze swoją mamą, Edytą.
Lekcja muzealna "Od deski do deski" w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, podczas której dzieci zaczęły tworzyć własne książki i poznał wiele ciekawych szczegółów i faktów z historii starożytnej dotyczących drogi, którą pokonały książki od formy glinianej do średniowiecznych kodeksów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć →
4T wzięła udział w zajęciach "Przyjaciele" w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.
Dzieci stworzyły inscenizację do bajki Adama Mickiewicza i dzięki Mieszkowi i Leszkowi poznały znaczenie przysłowia "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie".
Dzieci widziały wiele przedmiotów, które należały do poety, miały również okazję wspiąć się na schodki biblioteczne, z których kiedyś na co dzień korzystał Julian Tuwim.
Klasa 5a - wyjście do kina na Festiwal Doc's Against Gravity, podczas którego oglądaliśmy filmy "Królowa Pszczół", "Chłopiec z cukru" i "Krowa, która miała być koniem".
To wspaniałe filmy dokumentalne z cyklu "Działaj!", które pokazują, że można pokonać własne ograniczenia i trudności, pomagając innym, działając wbrew niedowiarkom i będącw zgodzie z sobą samym, czyli podążając za własnymi marzeniami.
Przygotowując się do obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja wybraliśmy się do Łazienek Królewskich na lekcję związaną z tym tematem.
Kiedy już odkryliśmy, że w Łazienkach naprawdę była łazienka, pani edukator uchyliła nam rąbka tajemnicy związanej z różnymi posągami ustawionymi w pałacu Na Wodzie. Na przykład zmęczony mężczyzna w hełmie to odpoczywający Mars, rzymski bóg wojny. Znalazł się w królewskiej rezydencji, bo król Stanisław August Poniatowski chciał zmieniać kraj w sposób pokojowy. Tuż obok niego stoi piękna kobieta, wygląda jak wcielenie wiosny, ale to Polska rozkwitająca!
Postacie, które poznaliśmy i tematy obrazów nawiązywały do idei bliskich ostatniemu królowi Polski. Dowiedzieliśmy się, co chciał zdziałać przez uchwalenie Konstytucji i dlaczego mu się to nie udało.
Możemy zajrzeć w myśli trzecioklasistów - wiosna w głowach! Wszystko, co lubimy, co nas zajmuje, bawi i zachwyca.
WIEM UMIEM POMAGAM
to hasło warsztatów z pierwszej pomocy, które odbyły się w 2MK.
Nauczyliśmy się, jak rozpoznać osobę nieprzytomną i co należy zrobić, zanim przyjedzie lekarz. Dzielnie ćwiczyliśmy resuscytację (wymowę tego arcytrudnego słowa też, ale przede wszystkim zastosowanie praktyczne), chociaż na początku fantom nas nieco onieśmielał...
Wszyscy ukończyliśmy kurs, co zostało poświadczone pamiątkowym dyplomem.
Każdy z nas mógł to powiedzieć do mikrofonu w prawdziwym studio.
Czuliśmy się tak, jak gdyby nasze słowa naprawdę szły w eter... Zwiedziliśmy różne studia, salę koncertową i newsroom.
Na własne uszy usłyszeliśmy, na czym polega praca realizatora dźwięku, dziennikarza radiowego i co się robi w reżyserce.
To była niezwykła wycieczka po świecie wyobraźni!
Klasy 4T i 5a zastanawiały się, kim naprawdę była Mona Lisa. No i kim byłaby w XXI wieku...
Może w ogóle nie była kobietą? Może nie pochodziła z Ziemi? Może była matką? Może mogła być kibicką? Może była robotem?...
Efektem jest ta galeria...
8 maja 2017 r. uczniowie z klas 5, zdawali egzamin praktyczny na KARTĘ ROWEROWĄ.
Warunkiem uczestnictwa w egzaminie było wcześniejsze uczestnictwo w zajęciach wychowania komunikacyjnego oraz pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego. Uczniowie sprawdzani byli na szkolnym boisku, gdzie musieli wykazać się umiejętnościami technicznymi (kierowanie jedną ręką, slalom, ósemka, zatrzymanie we wskazanym miejscu) oraz w miasteczku ruchu drogowego przy ulicy Sołtyka, gdzie sprawdzana była ich umiejętność jazdy w ruchu drogowym.
Najpierw stres, potem ciekawe doświadczenie a na końcu radość z pozytywnego wyniku - tak w trzech słowach można opisać to wydarzenie.
Już wkrótce 27 naszych uczniów odbierze swoje uprawione karty i legalnie wyruszą w rowerowy świat.
Szanowni Państwo,
miło mi zawiadomić, że w Konkursie "Alfik historyczny" Aleks Boniecki z klasy 5b uzyskał bardzo dobry wynik i zajął drugie miejsce w województwie!
Wśród klas szóstych wyróżnienie uzyskał Ignacy Sikorski z kl. 6M (wynik dobry).
Osobą z klas czwartych, która pilnie przygotowywała się do konkursu i była najlepsza wśród najmłodszych uczestników jest Ignacy Wróblewski.
Sukces odnieśli także nasi gimnazjaliści: Franek Źrebiec z klasy pierwszej gim. został laureatem w Konkursie "Alfik historyczny" i zajął pierwsze miejsce w województwie!
Gratuluję wszystkim startującym.
Małgorzata Zielińska
Nieznajomość Pisma świętego jest nieznajomością Chrystusa
św. Hieronim
Wszyscy uczniowie naszej szkoły dostają z okazji pierwszej Komunii Świętej swój własny egzemplarz Pisma Świętego.
Korzystają z niego nie tylko w domu, ale też podczas lekcji religii.
Nasz uczeń z klasy 6M, Franek, otrzymał odpowiedź z Kancelarii Prezydenta na swój list poświęcony pracy niewolniczej dzieci.
Franek prosił, aby Kancelaria zwracała uwagę na to, czy przedmioty kupowane na potrzeby Kancelarii Prezydenta pochodzą z uczciwego handlu i powstały bez udziału pracy dzieci.
Inspiracją dla Franka była książka "Iqbal" Francesco D'Adamo.
Przedstawiamy propozycje grup na zielone szkoły - klasy młodsze jadą w Góry Świętokrzyskie, klasy starsze jadą w Beskidy (Węgierska Górka).
Zapisy u wychowawców w dnaich 9-11 maja.
Klasa 2MA dowiedziała się, że Muzeum Techniki ma zostać zamknięte.
Dlatego szybko postanowiliśmy się tam wybrać. Bardzo miły Pan przewodnik opowiadał nam o wynalazkach.
Zobaczyliśmy stare samochody, maszyny do liczenia, instrumenty muzyczne. Zdążyliśmy również odwiedzić salę z modelami i salę kosmiczną.
Było wspaniale!
Przygotowując się do obchodów Święta Konstytucji 3 maja, klasa 1M odwiedziła Muzeum Niepodległości, aby wziąć udział w zajęciach „Orzeł biały dla początkujących”.
Zapoznaliśmy się z wyglądem naszego godła na przestrzeni wieków, dowiedzieliśmy się, gdzie możemy je znaleźć.
Wystawa w Muzeum okazała się być przygotowana dla dzieci, bo wszystkiego można było dotykać :-) !
Na koniec każdy z nas mógł wymyślić własne godło.
Od Przemysła ll 1295 po dziś dzień nieprzerwanie trwa moda na Orła!
Klasy szóste zwiedzały cytadelę warszawską.
W Muzeum X Pawilonu dowiadywały się o trudnych losach Polaków pod zaborami i powstaniach narodowych. Uczniowie obejrzeli też film o Romualdzie Traugucie.
Klasa 2MA uczestniczyła w zajęciach w Muzeum Historii Polski.
Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o koronie, berle i jabłku - czyli insygniach królewskich.
Wszystkim uczniom przekażemy informacje na apelu z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
W tegorocznym dzielnicowym etapie XIV Konkursu Recytatorskiego
"Warszawska Syrenka" reprezentanci naszej szkoły otrzymali:
Pola Gołębiewska z 3M - nagroda III stopnia w kategorii klas 0-III
Ignacy Grunwald z IVT - nagroda II stopnia w kategorii klas IV-VI
Gratulacje!
Na samym początku kwietnia klasy 5A, 5B i 6M odwiedziły Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.
Na warsztatach "Różnorodność świata roślin" mogliśmy samodzielnie przygotować preparaty mikroskopowe z liści, płatków kwiatowych i pyłku. Sprawdzaliśmy jakie organizmy roślinne i zwierzęce występują w kropli wody.
Podziwialiśmy wspaniałe tropikalne rośliny w oranżerii oraz szukaliśmy zwiastunów wiosny wśród rodzimych gatunków.
Po tej wycieczce wiemy już gdzie znajduje się największe drzewo na świecie, a gdzie rośnie najstarsza sosna licząca 9,5 tysiąca lat. Dowiedzieliśmy się również, że najstarszy w Warszawie jest dąb Mieszko, a w Polsce olbrzymi cis w Henrykowie.
Klasy czwarte urządziły ucztę u królowej egipskiej Hatszepsut i Totmesa II.
Przybyli kapłani, urzędnicy, skrybowie, żołnierze, kupcy z Puntu, Kuszu, Nubii, Libanu i Grecji.
Na lekcjach przyrody klasy czwarte skończyły omawiać dział dotyczący człowieka.
Zajmowaliśmy się układem pokarmowym i planowaliśmy zdrowe posiłki. Poznawaliśmy również budowę i funkcjonowanie układu oddechowego i krwionośnego.
Podsumowaniem tych lekcji był temat poświęcony zdrowiu i higienie. Uczniowie przygotowywali plakaty nawołujące do zdrowego trybu życia. Podczas lekcji przyrody omawialiśmy również okresy rozwojowe w życiu człowieka od zapłodnienia aż do okresu starości.
Kilka lekcji poświęciliśmy bezpieczeństwu i pierwszej pomocy. Uczniowie czwartych klas już wiedzą kiedy i w jaki sposób należy wzywać pogotowie, jakie działania podjąć aby uratować drugiego człowieka.
Przygotowywaliśmy się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego podczas rekolekcji.
![]() |
![]() |
![]() |
Po takiej lekcji plany niektórych na temat przyszłego zawodu już się ukształtowały!
1M w ZOO!
Młodzi pasjonaci przyrody z klasy 1M wybrali się na zajęcia w miejskim zoo, aby dowiedzieć się jak opiekować się zwierzętami.
Oglądaliśmy agamę brodatą, węża dusiciela, świnkę morską i papugę z całkiem bliska.
Po zajęciach odwiedziliśmy naszych ulubieńców na wybiegach. Bardzo podobały nam się pająki i gady oraz ptaki w sali wolnych lotów.
W KLASACH PIERWSZYCH ZAGOŚCIŁA WIOSNA!
ZAPRASZAMY NA RELACJĘ Z BIAŁEJ SZKOŁY KLAS TRZECICH ORAZ GALERIE ZDJĘĆ PANA FILIPA
Poszukujemy... w zegarze i w koszu na śmieci, i naukowo kręcimy własnej konstrukcji hula - hop.
Mierzymy i liczymy i zawsze wychodzi 3,14...
3T eksperymentowała z powietrzem...
Matryca, farba.... i odbitka gotowa!
"Samotność" "Siła zła" "Fale oceanu" "Tygrys" "Lokomotywa" "Surfer"
W ogólnopolskim konkursie matematycznym MAT wyróżnienia otrzymali:
Marcel Woźniak
Łucja Kamińska
Jan Barchoń
Helena Komorowska
Marysia Kowalska
Jan Schwendimann
Zofia Nowak
Ola Marcinkowska
Serdecznie gratulujemy!
Wiosna za pasem, a 2MK wybrała się na Powiśle.
Najpierw odwiedziliśmy Manufakturę Cukierków - miejsce, gdzie na własne oczy zobaczyliśmy, jak z cukru powstaje karmel. Potem każdy z nas ukręcił sobie własnego kolorowego, wielosmakowego lizaka. Teraz wiemy, czym się różni fabryka od manufaktury!
Pokrzepieni cukrem podążyliśmy nad Wisłę przyjrzeć się Syrence. Wiedzieliśmy już, że do posągu pozowała Krystyna Krahelska. Na miejscu przekonaliśmy się, jak ślicznie uśmiechała się modelka. Mieliśmy też do wykonania detektywistyczną kartę pracy z zadaniami wymagającymi bystrych oczu.
Co to jest jelec, szyszak, przyłbica, topór, włócznia... miecz jednoręczny i dwuręczny...?
Czym różni się głownia od głowicy?
Do czego służy rycerzowi garnek?
Czy do każdego psiego pyska warto przytulić się?
Odpowiedzi na te i inne pytania szukaliśmy dziś w Muzeum Wojska Polskiego
w czasie lekcji pt.: "Jak zostać rycerzem?"
W czwartek 9 marca klasy piąte udały się na poszukiwania śladów dawnej Warszawy.
Zobaczyliśmy jak małe było kiedyś nasze miasto, obeszliśmy je nawet całe dookoła! Potem uczniowie samodzielnie, w sześciu grupach, dowiadywali się, gdzie był kiedyś ratusz, cmentarz, pręgierz, bramy miejskie, Gnojna Góra i barbakan. Poznawali słynne osoby związane ze stolicą.
Po godzinnych poszukiwaniach, spotkaliśmy się na rynku i udaliśmy się do kawiarni "Pod Murzynkiem", aby trochę odpocząć.
Tuż przed feriami zimowymi, przez dwa tygodnie, pracowali w naszej szkole wolontariusze z innych krajów.
Byli to: Kristie z Hongkongu, Saud z Omanu i Harin z Korei Płd, studenci różnych kierunków, którzy zgłosili się do programu wolontariatu w fundacji AIESEC i przeszli kilkustopniowe eliminacje.
Zapraszamy do obejrzenia wszystkich przyznanych dyplomów i z niecierpliwością czekamy na przyszły rok! :-)
Młodsze klasy na swoim balu karnawałowym bawiły się na cyrkowo, natomiast tematem u klas starszych były sławne postaci z różnych wieków (byle nie obecnie żyjące).
Oficjalnie temat brzmiał: „Nabuchodonozor spotyka Einsteina”.
Gdy tylko cyrkowe postaci zeszły z parkietu, zaczęły się szybkie przygotowania. Klauny zyskały nowe twarze, co można dostrzec na niektórych zdjęciach.
30 stycznia szkoła rozbrzmiała cyrkowym hałasem i rozkwitla wszystkimi kolorami -
hasłem tegorocznego BALU KLAS 1-3 był CYRK
Naszą szkołę odwiedziła bardzo przez nas lubiana autorka książek dla dzieci, twórczyni postaci Basi - pani Zofia Stanecka .
Bardzo dziękujemy za to spotkanie!
Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w tegorocznym konkursie szopkowym!
Mogliśmy podziwiac piękne szopki wykonane przez rodziny z naszej szkoły - wszystkie zasługują na brawa!
poniżej przedstawiamy zwycięzców konkursu. Do zobaczenia za rok!
Propozycja wspólnego pieczenia pierniczków ucieszyła wszystkich.
Zgromadziliśmy potrzebne produkty, założyliśmy kuchenne fartuszki. Powitaliśmy klasowe mamy, które zaproponowały swoją pomoc i zaczęło się.
Było wałkowanie ciasta, wykrawanie najróżniejszych kształtów, pieczenie i piękne ozdabiane. Aromat korzennych przypraw unosił się w całej szkole.
Lampiony z czerwonej gliny wykonane przez trzeciaki.
W piątek 9.12. 3M była z klasą 2MK w Muzeum Historii Polski.
Obejrzeliśmy przedstawienie na temat Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Później wysłuchaliśmy prezentacji ilustrowanej obrazami Jana Matejki, w której omówione zostały najważniejsze wydarzenia z początków historii Polski.
Następnie każdy mógł zrobić dla siebie koronę. Po dwóch godzinach, które minęły bardzo ciekawie, w towarzystwie 34 koronowanych głów wróciliśmy do szkoły.
Klasa 4T wyruszyła w pierwszy snieżny dzień, tuz po roratach, do muzeum POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich.
Obejrzeliśmmy wystawę stałą i zajęliśmy się sprawami codzienności i świąt - czyli poszliśmy ścieżką edukacyjną Na co dzień i od święta
Zzwiedzanie ogrodów Biblioteki UW...
Ogrody na dachu Planetarium...
Wystawa "Na Ziemi"...
Wiosną roku 2014 odbył się w naszej szkole pierwszy turniej Superfarmera – wówczas współorganizowany przez Grannę i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Po niespełna trzech latach przyszła pora, żeby znowu stanąć do boju o tytuł tego, kto najszybciej i najskuteczniej dorobi się konia, krowy, świni, owcy i królika. Króliki zaczęły się więc rozmnażać, psy – bronić stada, wilki i lisy – grasować, a kto zdobywał konia, ten najczęściej wygrywał grę i przechodził do następnej rundy.
W pierwszej rundzie uczniowie z klas młodszych i starszych grali osobno. Młodszych było więcej i stworzyli 9 stolików: do II rundy przeszli zwycięzcy oraz jeden „szczęśliwy przegrany”. U starszych było pięć stolików i te same zasady: awansowali zwycięzcy plus jedna osoba.
We wtorek pierwszaki odwiedziły bibliotekę przy ulicy Ludowej.
Po krótkim wprowadzeniu i wykonaniu przygotowanych dla nich zadań udały się na polowanie wśród regałów pełnych książek.
Polowanie zakończyło się sukcesem i każdy szczęśliwy przyniósł wielką torbę ze swoimi skarbami.
No bo jak już zna się litery, to wszystko jest takie interesujące :-)
Zaproszenie na spotkanie z dziećmi z naszej szkoły przyjęła świetna pisarka, pani Zuzanna Orlińska.
Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas a wszystkich zachęcamy do czytania książek Autorki!
Tej jesieni w ramach kółka piekliśmy babeczki, robiliśmy tosty i sałatkę warzywną, wyciskaliśmy sok z pomarańczy.
Podczas działań plastycznych dzieci stworzyły m.in. zawieszki decoupage'owe, ekologiczne stworki, kompozycje i korale z makaronu, zakładki do książek, ozdoby do doniczek, ludowe wycinanki zainspirowane książką "Cuda Wianki" Marianny Oklejak. Słuchaliśmy audiobooków wydawnictwa Jungoffska, dziecięcych piosenek, a czasem tylko siebie nawzajem.
Dzieci tworzą w radosnej atmosferze i zawsze chętnie po sobie sprzątają. Tematy traktują bardzo twórczo i często efekt ich pracy jest zaskakujące. Podziwiam ich zapał i cierpliwość oraz zgodną pracę w grupie.
W październiku byliśmy w Lesie Kabackim na wycieczce. Weszliśmy na wysoką górę i zrobiliśmy głosowanie w którą stronę pójdziemy. Poszliśmy na pole buraków. Zobaczyliśmy tam nadgryzionego buraka. Pan Żuraw, który prowadził naszą grupę powiedział, że tego buraka nadgryzł dzik. Potem zobaczyliśmy jego trop.
Pan Żuraw powiedział: Czy wiecie jak poznać ile lat ma to drzewo? Nikt nie wiedział. Pan Żuraw powiedział, że można policzyć gałęzie. Bardzo mi się podobała ta wycieczka.
Józio
Na wycieczkę do lasu pojechaliśmy autobusem. Kiedy wysiedliśmy z autobusu wspięliśmy się na górę. Następnie poszliśmy do lasu. Tam zbieraliśmy liście, robale i korę. A na koniec robiliśmy makietę lasu z zebranych rzeczy. Potem wróciliśmy do szkoły.
Jaś O.
17 listopada odbył się w naszej szkole FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ.
Piosenkami i wierszami postanowiliśmy rozchmurzyć listopad. Młodzi wykonawcy stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali się doskonale. Publiczność dziękowała gromkimi brawami.
Repertuar był bardzo różnorodny, od klasyków, z Beatlesami i zmarłym niedawno Leonardem Cohenem na czele, po utwory całkiem współczesne. Wśród wykonawców byli i najmłodsi nasi uczniowie („Old McDonald” zaśpiewany przez Gabrysię z 1T z akompaniamentem wiolonczeli!), i najstarsi (brawurowo zaśpiewany przez Zuzannę Nieradę z kl.6M „Radioactive”). Największą grupę wykonawców stanowili w tym roku uczniowie klas czwartych. Szczególnym akcentem był występ nowo powstałej w tym roku szkolnym dziecięcej scholi, która pod kierunkiem pana Michała wykonała piosenkę „The Lion Sleeps Tonight”. Na koniec koncertu nauczyciele przygotowali dodatkowo swoje niespodzianki.
Bardzo dziękujemy wykonawcom za pracę i wkład jaki włożyli w swoje występy, a widowni za wspaniałe brawa. Zapraszamy za rok!
W ramach programu „Wiem – pomagam – ratuję” dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych realizowanego przez Referat Profilaktyki Straży
Miejskiej m.st. Warszawy odbyły się warsztaty dotyczące pierwszej pomocy.
Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami jej udzielania. Dowiedzieli się, jak właściwie poinformować służby ratunkowe o wypadku.
Każdy mógł również przećwiczyć wykonanie resuscytacji na fantomie – okazało się, że masaż serca wymaga niezłej kondycji…
Jak bezpiecznie zachować się w kontaktach z obcymi osobami?
Na te i wiele innych pytań dotyczących sposobów radzenia sobie w sytuacji, gdy zaczepia nas nieznajomy, poznaliśmy odpowiedzi na prowadzonych przez strażnika miejskiego zajęciach.
Odbywały się one w ramach programu „Wiem, co robić, kiedy jestem sam” dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych realizowanego przez Referat Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Tegoroczny Dzień Niepodległości w naszej szkole obchodziliśmy na… chodząco.
Wszystkie klasy wykazały się nie tylko ogromną wiedzą o Polsce, ale także wspaniałą kondycją fizyczną. Od rana klasy starsze odwiedzały sale klas młodszych, a potem podejmowały w swoich salach młodsze koleżanki i kolegów.
Każda klasa opowiadała gościom o wybranym zagadnieniu związanym z Polską: od geografii i kulinariów, poprzez osiągnięcia sportowe i kulturalne, aż po misje wojskowe, wynalazki i przedsiębiorczość. Wszystkie klasy wykazały się w podsumowujących wiedzę zabawach i zdobyły zaszczytny tytuł Chodzącej encyklopedii wiedzy o Polsce, a na deser mogły poczęstować się tortem z okazji „urodzin Polski”.
Na zakończenie dnia klasy starsze miały okazję pobawić się przy dźwiękach polskiej muzyki podczas Balu Niepodległościowego.
Mijają kolejne tygodnie od PIKNIKU 2016 "Warszawa da sie lubić".
Zapraszamy do wspomnień:
Piknik 2016 - spotkania z policjantami i ratownikami
GALERIA WARSZAFA
Klasy piąte na początku listopada udały się na ZJAZD PIASTOWSKI
Czy uda się Wam Piastów porozpoznawać?
Przed jesienną słotą uchronią nas parasole KLAS PIERWSZYCH :-)
2 listopada, na środowej lekcji religii uczniowie 5b nie było nudno - wspominaliśmy wybranych świętych i błogosławionych.
Niektórych świętych łatwo było rozpoznać już po stroju czy po towarzyszących im rekwizytach np. insygnia królewskie, smok (mały i zabawkowy oczywiście) czy palma. Niektórzy fantastycznie weszli w swoją rolę i trzymali nas w niepewności do końca.
Tego dnia zaszczycili na św. Jerzy - ten od smoka, św. Stanisław Kostka, trzy królowe Jadwigi, dwie matki Teresy z Kalkuty, św. Helena i Jan Paweł II (kto się przyjrzy uważnie, zobaczy na zdjęciu osobę z białą piuską na głowie). Na zdjęciu widać także Jagodę, która trzyma na tacy wyłupione oczy - jaką jest świętą - ja już wiem. Zosia trzymająca lilię - znak czystości i niewinności i strzały - wybrała św. Filomenę, 13 letnią męczennicę, która mimo młodego wieku nie przestraszyła się cierpienia i wybrała Chrystusa, zresztą jak wszyscy święci, o których rozmawialiśmy.
Na lekcjach może wydarzyć się wszystko...
Może nastąpić erupcja wulkanu, może okazać się, że bardzo szybko wietrzeją skały a lodowiec nie zawsze da radę przesunąć wielkie głazy... :)
Pod koniec października klasa IT wraz z wychowawcami wybrała się na spacer do parku Dreszera.
Zbieraliśmy liście, kasztany i żołędzie. Można powiedzieć - dotykaliśmy jesieni. Potem w wiklinowych koszach te wszystkie skarby zabraliśmy do szkoły.
Na lekcji muzyki użyliśmy ich do zabaw ruchowych, ćwiczeń zręcznościowych i do układania z nich małych kompozycji tematycznych.
Można powiedzieć - oswoiliśmy się z jesienią na dobre.
Jak co roku Święto Edukacji w naszej szkole miało też mniej poważną odsłonę. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na... rozpoznawanie nauczyciela.
Specyficzne portrety pedagogów zawisły na ścianie a uczniowie patrzyli, patrzyli, patrzyli... i rozpoznawali albo i nie!
Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w klasie 6M już w październiku.
W wietrzny, zimny i deszczowy, iście listopadowy dzień wybraliśmy się na spacer szlakiem miejsc, które w dniach 10-11 listopada 1918 roku odwiedził Józef Piłsudski. Ruszyliśmy spod Hotelu Polonia i okolic dawnego Dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej na ulicę Moniuszki, gdzie Józef Piłsudski spędził pierwszą noc po przyjeździe do Warszawy z Twierdzy w Magdeburgu. Przeszliśmy następnie w okolice Zachęty. Dawniej stał w pobliżu Pałac Kronenberga, w którym Piłsudski spotkał się z członkami Rady Regencyjnej. Obejrzeliśmy pomnik żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, tajnej organizacji wojskowej założonej w 1914 roku z inicjatywy Piłsudskiego. Poznaliśmy historię zamachu na pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Gabriela Narutowicza i wyboru pierwszego premiera – Jędrzeja Moraczewskiego.
Spacer zakończyliśmy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
14 października 2016 r. W naszej szkole odbyła się szczególna uroczystość.
Dzieci z klas pierwszych złożyły uroczyste ślubowanie, że od tej pory będą starały się być dobrymi uczniami i godnie reprezentować imię naszej szkoły.
Na dowód tego, że świetnie sobie radzą z trudnymi zadaniami, uczniowie przedstawili zgromadzonym na sali rodzicom i bliskim kilka uroczych piosenek i wiersz o życiu i obowiązkach szkolnych.
Pani dyrektor Marzanna Leociak–Rymsza z nieskrywaną przyjemnością mogła wszystkich pierwszaków przyjąć w poczet uczniów szkoły. Każdy z nich, na pamiątkę tej szczególnej chwili, otrzymał książkę „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach." autorstwa p. Zofii Staneckiej oraz oczywiście dużą, kolorową kredkę.
Podczas naszej uroczystości dziewczynki z klas piątych miały okazję wspomnieć jak one przeżywały swego czasu te pierwsze dni w szkole. To były bardzo zabawne i wzruszające historyjki.
Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie i powędrowaliśmy do klas świętować wsród wielu domowych smakołyków Dzień Edukacji Narodowej.
Tegoroczną jesienną szkołę klasa 6T spędziła na poligonie szkoleniowym Grom Group w Czerwonym Borze koło Łomży.
Przez trzy dni mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakimi zasadami należy kierować się przy budowie szałasu, czym i jak rozpalić ogień, a także jak odnaleźć kierunek północny w terenie.
W czasie zadań grupowych zmagaliśmy się z wyzwaniami wymagającymi zaangażowania, czasem także fizycznego, ze strony całego zespołu. Z kolei podczas gier nocnych mogliśmy usłyszeć jak brzmią prawdziwe jelenie na rykowisku i bobry na żeremiach. Pobyt na poligonie nie mógł obyć się bez czołgania i czołgów. Próbowaliśmy też swoich sił w łucznictwie i strzelectwie, a na koniec mieliśmy okazję zmierzyć się z własnym strachem podczas zajęć wspinaczkowych i zjazdu z trzypiętrowej tyrolki.
Jak na prawdziwych twardzieli przystało, spaliśmy w namiotach wojskowych, mimo prawdziwie jesiennych temperatur. Raz, dwa, lewa…
W sobotę 15 października odbył się Piknik w naszej szkole.
Wszystko sie udało a relacje niebawem!
WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ!
Na stronach FB Gimnazjum są dostępne zdjęcia z sobotniej imprezy.
Po przyjeździe pociągiem do Poznania i zostawieniu bagaży w hostelu Cinamon, wybraliśmy się na Stary Rynek.
O 12:00 widzieliśmy na wieży ratuszowej jak Koziołki Poznańskie (Pyrek i Tyrek) się trykały. Potem mieliśmy czas, w którym naszym zadaniem było odnalezienie pomników i zaznaczenie ich na planie. Następnie udaliśmy się na ul. Ludgardy na pokaz makiety Poznania. Na początek cofnęliśmy się do 10 wieku. Następnie był wybuch i zobaczyliśmy piękny gród Poznania. Przy oglądaniu towarzyszył nam lektor.
Łódź to stare i bardzo ciekawe miasto. Zasłynęło z przemysłu włókienniczego i filmowego. [A.B.]
Łódź to miasto kontrastów. Widziałem tam dużo brzydkich miejsc, ale i wiele ciekawych. Mimo nazwy Łódź nie ma głównej i spławnej rzeki. Jest za to aż 18 potoków i rzeczek ukrytych w podziemnych kanałach. [J.S.]
To miasto jest często nazywane „Holyłódź”, dlatego że to również miasto filmów (jest nawet Aleja Gwiazd) [J.Ż.]
We środę 21 września razem z nauczycielami wyjechaliśmy na jesienną szkołę do Łodzi. Nasza wycieczka rozpoczęła się na Dworcu Centralnym o godzinie 7:30. Podróż była bardzo przyjemna. Na miejsce dojechaliśmy o 9:30. [A.B.] Pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe, odnieśliśmy bagaże do schroniska młodzieżowego. Według mnie to nie było schronisko, tylko hotel, ponieważ były tam pokoje dwuosobowe. Na początku przeszliśmy się po Piotrkowskiej. Jest to bardzo ładna ulica. [S.K.] Biegnie od „wolności do niepodległości”, ponieważ tak nazywają się place, na których Piotrkowska ma swój początek i koniec. [J.S.] Na tej ulicy znajduje się Aleja Gwiazd. Pomysł na nią pochodzi z Hollywood w Los Angeles. Znajduje się ona w Łodzi, ponieważ żyli tam najsłynniejsi aktorzy, operatorzy, reżyserzy ze szkoły filmowej w Łodzi. Pierwsza gwiazda była dla aktora Andrzeja Seweryna. Gwiazdy w tej alei zaprojektował Andrzej Pągowski.[K.L.]
Na pracy własnej nasza klasa zamieniła się w kram z warzywami. Z obieraczką lub nożem zaczęliśmy działać.
Kosz pełen kolorowych pyszności w mig zamienił się w góry różyczek, plasterków, piórek, kawałków, słupków, wiórków i naprawdę drobniutkiej kostki. Z dyni, pietruszki, pora, selera, ziemniaka, brokuła i kalafiora ugotowaliśmy przepyszną zupę. Była tak smaczna, że niektórzy zabrali porcję, by nakarmić rodzinę! Ogórek i papryka posłużyły do sałatki. Kalarepa, burak, marchew wylądowały na talerzu gotowe do degustacji.
Aż dziwne, że po takiej uczcie zmieścił nam się obiad...
Jak co roku klasy czwarte brały udział w ramach szkoły jesiennej w biskupińskim festynie archeologicznym, który tym razem odbywał się pod hasłem „Fashion week”.
Oprócz tradycyjnych stanowisk tkaczek, zielarek, rogowników, kata, wypalania glinianych naczyń, wytopu brązu i żelaza itp. zwiedzaliśmy także stanowiska fryzjerskie, kosmetyczne oraz biżuteryjne. Tegoroczną nowością były pokazy mody i tańca.
Nie zabrakło atrakcji w postaci przejażdżki kolejką wąskotorową oraz krótkiego rejsu „Diabłem weneckim” po jeziorze, a wieczorem wspaniałego ogniska urozmaiconego świetnymi występami czwartaków. Na Szlaku Piastowskim wdrapaliśmy się na Mysią Wieżę w Kruszwicy, zwiedziliśmy katedrę gnieźnieńską oraz Muzeum Początków Państw Polskiego, kościół Św. Trójcy i romańską rotundę św. Prokopa w Strzelnie.
Wróciliśmy do Warszawy późnym wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni z udanego wyjazdu.
![]() |
||
|
|
![]() |
![]() |
![]() |
|
2MK pojechała na jesienną szkołę do ekologicznego gospodarstwa w Grzybowie, wsi w okolicach Sochaczewa, na niezwykłe spotkania z naturą.
Przez trzy dni oswajaliśmy się z kozami – zbieraliśmy dla nich dynie i liście buraka cukrowego, karmiliśmy je i doiliśmy. Poznaliśmy też bliżej inne zwierzęta – wdrapaliśmy się do kociej bazy na strych i zaznajomiliśmy się z gromadą kociąt. Poprzytulaliśmy dzieci suczki Orzech i z respektem obserwowaliśmy, jak silny jest koń. Okiem badacza spojrzeliśmy przez mikroskop na szerszenia i pokrzywę. Zebraliśmy sporo ziół i wypróbowaliśmy działanie jaskółczego ziela. W skupieniu obserwowaliśmy ułożonego do polowań sokoła, a później – pod opieką sokolnika – gwarzyliśmy z żurawiami. Od rana zajadaliśmy się razowym chlebem z kozim serem a wieczorem śpiewaliśmy przy akompaniamencie gitary.
Strona 1 z 2