Szkoła w wakacje

Szkoła będzie otwarta do 6 lipca w godzinach 10-14 

oraz

od 20 sierpnia w godzinach 10-14.

 

 

Czytanie? Lubimy to!

2018 06 22 lektury 5Ti6a 13Kanon lektur często wzbudza dyskusje. W naszej szkole rozmowy o propozycjach lektur to prawdziwa przyjemność!

Uczniowie klasy 5T i 6A mieli możliwość wyboru ostatniej książki omawianej na lekcjach języka polskiego w tym roku szkolnym. Przed każdym z nich było nie lada wyzwanie – prezentacja swojej propozycji lektury przed klasą.

Spośród przedstawionych tytułów wybraliśmy te, które wszyscy przeczytaliśmy i wspólnie omówiliśmy. W klasie 5T największym zainteresowaniem cieszyła się „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego, a w 6A zwyciężyła książka „Dachołazy” Katherine Rundell.

Rozmowy o tych lekturach były wyjątkowo inspirujące! Poniżej prezentujemy listę pozycji polecanych przez naszych uczniów.

Rzućcie na nią okiem i przekonajcie się, że kultura czytelnicza w naszej szkole jest naprawdę na wysokim poziomie! A może wybierzecie spośród poniższych tytułów coś dla siebie? Zachęcamy!

 

Czytaj więcej...

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego zaczniemy Mszą Świętą

w kościele pw św. Michała Archanioła

w piątek o godzinie 10.00.

Po mszy przechodzimy na boisko obok szkoły, gdzie planowany jest apel,

po którym klasy rozejdą się do sal na spotkania z wychowawcami.

Szkolna wycieczka rowerowa

2018 06 17 wycieczka rowerowa 442018 06 17 wycieczka rowerowa 22W niedzielę 17.06.2018r. odbyła się szkolna rowerowa wycieczka z Wilanowa do Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku.

Wzięli w niej udział piątoklasiści, którzy kilka tygodni wcześniej zdali egzaminy na kartę rowerową. Odwiedziliśmy ciekawe miejsca jak: samochodowy prom na Wiśle w Gassach, lotnisko w Oborach, Cieciszew, rynek w Górze Kalwarii - aż dotarliśmy na zamek.

W tym ciekawym miejscu uczestnicy odpoczęli, zagrali w historyczną grę zamkową "Kto tu bywał" i zjedli pizze.

Ostatni etap to piętnastokilometrowy dojazd na stację kolejową. Do Warszawy wróciliśmy pod wieczór, wspólnie pokonaliśmy 51km i przeżyliśmy wiele przygód, o których uczestnicy na pewno chętnie opowiedzą :)

pan Filip z ekipą

 

Czytaj więcej...

WARSZAWSKIE WĘDRÓWKI - WIOSENNE WYCIECZKI KLASY 6B

2018 03 20 6b cytadela 003Zanim jeszcze nastała tegoroczna gorąca wiosna, klasy szóste odbyły serię wycieczek warszawsko-historycznych. Ponieważ na 5 kwietnia zapowiedziana była wspólna wycieczka obu klas 2018 03 20 6b cytadela 014szóstych do Cytadeli, klasa 6B postanowiła wcześniej zrobić rozpoznanie terenu. Udaliśmy się na Żoliborz i najpierw przez park im. Żeromskiego, a potem urokliwymi uliczkami żoliborskimi (szczególnie podobał nam się Plac Słoneczny - na zdjęciach można go rozpoznać po rozłożystym drzewie stojącym na jego środku) dotarliśmy pod mury Cytadeli. Następnie obeszliśmy większość jej terenu dookoła. Próbowaliśmy wkraść się do środka po starym moście, 

próbowaliśmy przejść niezauważeni obok strażników, ale ostatecznie nie udało się - tego dnia Cytadela była zamknięta.

Doszedłszy do Wisły, ruszyliśmy bulwarem wzdłuż rzeki, aż doszliśmy do wysokości fontann. Był to najdalej wysunięty na północ punkt naszych wcześniejszych wojaży szlakiem Skarpy Warszawskiej, można więc powiedzieć, że wycieczka ta nieoczekiwanie stała się ciągiem dalszym tamtego cyklu i przeszliśmy całą długość Skarpy od szkoły aż po północne mury Cytadeli!

Czytaj więcej...

Dzień Patrona w 2018 roku

29 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona.
Przygotowania rozpoczęły się już parę tygodni wcześniej bowiem każda klasa 4-6 miała zaprezentować wylosowany przez wychowawcę utwór z płyty ,,Małe Voo Voo śpiewa wiersze ks. Jana Twardowskiego". Na godzinach wychowawczych odbywały się próby a na plastyce wykonano plakaty ilustrujące teksty piosenek.

Koncert odbył się w Ogródku Jordanowskim a uczestniczyli w nim wszyscy uczniowie naszej szkoły. Rozstrzygnięto również konkurs na plakat promujący obchody Dnia Patrona.
W guziczkowym głosowaniu zwyciężyła praca Helenki Salak z klasy 5t.
Na zakończenie wspólnie wykonaliśmy utwór ,,Małe śpiewanie o księdzu Janie".

 

POWRÓT Z ZIELONYCH SZKÓŁ

Szanowni Państwo,

podajemy szacowany czas powrotu z Zielonej Szkoły:

klasy 1-3 wracają około 18.00-18.30
W razie znacznych zmian w podanych godzinach będziemy z Państwem w kontakcie.


klasy młodsze - p. Ola Kłoczewiak-Wielgosz

klasy starsze - p. Anna Kulinicz-Walczak

Edukacja Komunikacyjna - karta rowerowa piątoklasistów 2018

2018 05 24 karta rowerowa 1324 maja w klasach 5 odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Jak co roku składał się z dwóch części. Część techniczna odbyła się na szkolnym boisku. Uczestnicy musieli pokonać szereg przeszkód jak: slalom, ósemka, zatrzymanie we wskazanym miejscu czy kierowanie jedną ręką. Część druga (sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego w praktyce) odbyła się w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ul.Sołtyka. Uczestnicy musieli poruszać się po terenie miasteczka zgodnie z przepisami ruchu drogowego przez podany czas.

Serdecznie gratulujemy wszystkim POZYTYWNYCH WYNIKÓW!!

Już niebawem w ręce piątoklasistów trafią nowiutkie karty rowerowe a oni znów legalnie będą mogli wsiąść na swoje rowery.

 

UWAGA! Przypominamy że karta rowerowa jest dokumentem obowiązkowym przy poruszaniu się osoby niepełnoletniej (starszej niż 10 lat) po wszystkich drogach publicznych (czyli również po ścieżkach rowerowych). Jadąc rowerem dokument należy posiadać zawsze przy sobie.

 

Życzymy zawsze przyjemnych i bezpiecznych przejazdów!

 

Czytaj więcej...

3 maja - klasy starsze

2018 04 26 3maja starsi 0012018 04 20 4T sejm 004W tym roku w ramach obchodów Święta Konstytucji 3 maja klasy czwarte i piąte odwiedziły gmach Sejmu i Senatu. 

 

Uczniowie zwiedzali miejsca gdzie współcześnie uchwalane są Ustawy, gdzie na co dzień pracują Senatorowie i Posłowie.

 

W szkole odbył się natomiast uroczysty apel, na którym przypomnieliśmy sobie historię uchwalenia Konstytucji 3 maja, ważne postaci związane z jej powstaniem. Pamiętaliśmy również o Dniu Flagi, który przypada 2 maja.

Czytaj więcej...

KLASY PIĄTE ODWIEDZIŁY WARSZAWSKĄ STARÓWKĘ

Do gry.... Gotowi? Start!2018 04 17 kl5M starowka 006    2018 04 17 kl5t starowka 010

Piąte klasy, pod przewodnictwem p. Małgorzaty Zielińskiej - mistrzyni historycznej gry miejskiej, przystąpiły do wyzwania pt. "Stare Miasto".

Wycieczka została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich polegał na wędrówce ulicami Warszawy, zwłaszcza śladami Starego Miasta.

Uczniowie z uwagą słuchali krótkich, lecz bogatych w wiedzę, opowieści o mijanych miejscach i obiektach. Ich zadaniem było oznaczanie na mapie "zdobytych punktów".

Po tej części przyszła pora na radosne spędzenie czasu przy wspólnym obiedzie. Posileni piątoklasiści z zapałem przystąpili do wykonania drugiej części zadania. To było coś! W wyznaczonym czasie należało znaleźć odpowiedzi na pytania, które rozdała uczniom p. Małgorzata. Pytania znajdowały się na kartkach, natomiast odpowiedzi należało szukać w różnych miejscach Starego Miasta, np. na rogach Rynku, w kościołach..

Uczniowie działali zespołowo i dzielnie starali się uzyskać jak największą liczbę prawidłowych odpowiedzi. Taką lekcję historii z pewnością zapamiętają na dłużej. :)

Czytaj więcej...

Ignacy Paderewski - klasy czwarte spotykają wyjątkowa postać

2018 03 20 czwartaki Paderewski 005    2018 03 20 czwartaki Paderewski 013  

Ignacy Jan Paderewski - postać ze zdjęć, obrazów i pomników, postać ze spiżu, która przyczyniła się do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. i której twarz znana jest większości Polaków - był prawdziwym, żywym człowiekiem, gwiazdą największego formatu, wręcz Edem Sheeranem lat 20. i 30. XX w., który obdarzony był nie tylko ogromnym talentem i siłą woli, ale także dobrym sercem i poczuciem humoru, ciepłym i przyjaznym charakterem.
Miał swoje pasje, swoje zainteresowania, przeżywał wiele chwil radości i tryumfu, ale także chwile osobistych tragedii. Taki właśnie Ignacy Jan Paderewski ukazał się uczniom klas czwartych, którzy odwiedzili poświęconą mu wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie. 

 

Czytaj więcej...

Lubimy pracować twórczo!

2018 03 22 polski 5t 0012018 03 22 polski 5t 013W naszej szkole cenimy kreatywność i dajemy pole do popisu naszym uczniom. Dbamy o to, by wyobraźnia szła w parze z wiedzą. Z tego powodu podczas lekcji wykonujemy prace, które pozwalają wykazać się młodym twórcom! Np. na lekcjach języka polskiego powstają:

 

2018 03 22 polski 5t 003-  TEKSTY PIOSENEK (ostatnio karierę w klasie 5T zrobiły utwory o kulturze języka stworzone przez żeński duet – Kornelię i Laurę – do melodii z piosenki „Tamta dziewczyna” Sylwii Grzeszczak oraz popis boysbandu w składzie – Ignacy, Marek, Mikołaj -  wykonany do melodii przeboju „Drag me down” grupy One Direction;

 

- WIERSZE – białe i rymowane (o przyjaźni, o szkole, a nawet o języku);

 

- ULOTKI REKLAMOWE w rozmaitych formach (ćwiczyliśmy promowanie nie tylko nietypowych przedmiotów takich jak np. stojak na ołówki,  ale i tego, co niematerialne, np. dzielenia się tym, co mamy z innymi).

Poniżej prezentujemy kilka fotografii, na których widać, jaką radość daje naszym uczniom twórcza praca - aż miło popatrzeć!

Czytaj więcej...

Reprezentacja szkoły na III miejscu w turnieju piłki nożnej dziewcząt na Mokotowie

2018 04 18 pilka dziewczyny 007Miło nam poinformować, że nasza reprezentacja zajęła III miejsce w Mistrzostwach Mokotowa w piłce nożnej dziewcząt a Ala Łodko została królową strzelczyń zdobywając 13 goli w turnieju.

 

Skład reprezentacji:
1.Ala Łodko
2.Zosia Troniewska
3.Helenka Komorowska
4.Hania Niemyjska
5.Marysia Kędzior
6.Lena Jednacz
7.Hania Litwin
8.Oliwia Staszków
9.Marysia Zienkiewicz
10.Helenka Salak

Serdecznie gratulujemy !
Nauczyciele wf

 

Czytaj więcej...

LEKCJE PRZYRODY W KLASACH PIĄTYCH I CZWARTYCH

20180315 przyroda muzeum 07Klasy czwarte skończyły już omawiać tematy związane z budową człowieka.

Teraz nasza uwaga kieruje się na budowę Ziemi. Podczas lekcji przyrody klasa 4T odwiedziła Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego, aby poznać budowę minerałów i skał. Dzięki tablicy stratygraficznej uczniowie poznali ery, na które dzielą się dzieje Ziemi. W muzeum obejrzeliśmy również modele wulkanu, jaskini i 20180315 przyroda komorki 01pustyni. Mieliśmy szanse dotknąć skamieniałe amonity oraz z bliska podziwiać szkielety zwierząt z okresu zlodowacenia. Na koniec poznaliśmy „Dyzia”, czyli niewielkiego dinozaura.

 

Klasy piąte wkroczyły podczas lekcji przyrody w świat organizmów żywych.

 

Na początku poznaliśmy budowę komórkową reprezentantów pięciu królestw: roślin, zwierząt, bakterii, grzybów i protistów. Dzięki pracy plastycznej utrwalaliśmy budowę komórek. Na kolejnych lekcjach poznajemy budowę kolejnych grup roślin: mszaków, paprotników, porostów i roślin nasiennych. Niedługo czekają nas zajęcia terenowe.

 

 

Czytaj więcej...

Rosną nam mali ratownicy

2018 04 12 2M pomoc 022018 04 12 2M pomoc 04

Uczniowie klasy 2M  uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy.

 

Pod bacznym okiem pani Klaudii zdobywali wiedzę dotyczącą resuscytacji, opatrywania ran i wzywania pomocy.

 

 

Czytaj więcej...

WARS 2018

2018 04 13 WARS 022018 04 13 WARS 12W piątek 13 kwietnia spotkaliśmy się na Wiosennej Akcji Śpiewania Rodzinnego 2018! Było, tak jak i w zeszłym roku, cudnie!

Organizatorem i wodzigrajem był pan Michał Gwardyś.

 

Dziekujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę! :-)

 

Czytaj więcej...

Wiosenny Obieżyświat mazowiecki

2018 04 07 Obiezyswiat Wisla 0032018 04 07 Obiezyswiat Wisla 008

Wiosenne cieplejsze dni nastrajają do spędzania czasu poza domem. W naszym kółku Obieżyświatowym postanowiliśmy uczcić ten fakt wycieczką w terenie.

 

Pojechaliśmy do Góry Kalwarii gdzie, po zapoznaniu się z mapą okolicy, ruszyliśmy w stronę Wisły. Szliśmy urokliwymi dróżkami, łąkami i przez mostek . Nad nami latały wiosennie obudzone pszczoły, bąki, muchy i inne owady oraz małe samoloty. Piękna pogoda wszystkich wygoniła z domów ;))).

Czytaj więcej...

Gruba Kaśka i Chudy Wojtek

2018 04 06 2M Wisla 0062018 04 06 2M Wisla 0142M ponownie wyprawiła się nad Wisłę. 

 

I nie był to spacerek po bulwarach, tylko to, co lubimy najbardziej, czyli przedzieranie przez krzaki :-)
Bo w naszej gromadzie jest duch zdobywców i odkrywców, więc ruszyliśmy w towarzystwie przewodnika z Fundacji „Ja Wisła” poznać Grubą Kaśkę i Chudego Wojtka.

 

Trasa zaczynała się koło sanktuarium na Siekierkach. A co zobaczyliśmy, zobaczcie sami!

 

Czytaj więcej...

ZAPRASZAMY DO ŚPIEWANIA - PIĄTEK 13 KWIETNIA!

WIOSENNA AKCJA RODZINNEGO ŚPIEWANIA
już w piątek 13 kwietnia o godzinie 18.00
w salce gimnastycznej naszej szkoły

 

 

Weź dobry humor, przyjdź, przyprowadź rodzinę i śpiewająco rozpocznijmy wiosnę!
Możesz też przynieść jakąś małą przekąskę.
W repertuarze piosenki warszawskie i turystyczno-ogniskowe.

 

… bo z lekturami nigdy nie wie, oj, nie wie się, czy…

… czy dobrze jest, czy może jeszcze lepiej!2018 03 28 lektury PP 043

2018 03 28 lektury PP 010Lektury szkolne to skomplikowany temat. Niektórzy decydują się czytać je dopiero w dorosłości. Nasi uczniowie nie tracą jednak czasu i czytają lektury na bieżąco! W tym roku szczególnym zainteresowaniem cieszyła się książka Ewy Nowak „Pajączek na rowerze”. Przy okazji jej omawiania piątoklasiści tworzyli historie inspirowane powieścią! Powstawały dalsze ciągi, alternatywne zakończenia, opowiadania o  bohaterach drugiego planu… Uczniowie prezentowali swoje dzieła, siedząc w kręgu i z uwagą przysłuchując się twórczości koleżanek i kolegów. Z kolei ponadczasowa książka „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina skłoniła piątoklasistów do rozmowy o ważnych dla nas wartościach i wykonania „róży wartości” – na wzór róży wiatrów, wskazującej kierunek.

2018 03 28 lektury PP 018

Natomiast szóstoklasiści zmierzyli się z niełatwym zadaniem przełożenia wybranych obrazów z książki „Dzień czekolady” Anny Onichimowskiej na język filmu. 2018 03 28 lektury PP 037Uczniowie, wcielając się w role reżyserów, prezentowali swoje pomysły na filmowe sceny lub całe ekranizacje inspirowane lekturą. Czytaliśmy również klasykę powieści – „Anię z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery oraz polską, współczesną książkę Pawła Beręsewicza „Więcej niż klub”. Lektury te stały się punktem wyjścia do prac tekstowo-plastycznych. Uczniowie rysowali powieściowych bohaterów (w oparciu o książkowe opisy) oraz wykonywali ustne lub pisemne prezentacje postaci. Pracowali indywidualnie oraz w grupach. Wyzwaniem było zwłaszcza stworzenie makiety świata przedstawionego w powieści „Więcej niż klub”. Szóstoklasiści z imponującą dokładnością stworzyli mapę Pięknogóry – miasteczka, w którym rozgrywa się akcja książki Pawła Beręsewicza.

 

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia z zajęć lekturowych. Zapraszamy do obejrzenia!

Czytaj więcej...

Warszawska Syrenka 2018

2018 03 21 warszawska syrenka 01

Zwycięzcy szkolnego konkursu recytatorskiego: Ewa Salak, Hania Michalczyk, Mikołaj Mikołajczyk i Pola Hojka reprezentowali naszą szkołę na etapie dzielnicowym 41. Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka".

 

 Mikołaj zdobył nagrodę I stopnia i będzie reprezentował Mokotów na nastepnym etapie konkursu!

Pola zdobyła nagrodę II stopnia a Ewa III stopnia.

Jesteśmy z Was wszystkich dumni i gratulujemy!

 

Autorką zdjęć jest p. Anna Salak.

 

Czytaj więcej...

Życzenia świąteczne

P1270043

Wszystkim przyjaciołom, wspierającym a także tym, którzy tylko przechodzą obok naszej szkoły, życzymy pięknie przeżytych Świąt Wielkanocnych!

 

Jest między nami nasz Ojciec Bóg
 I Jezus Żywy - Zmartwychwstania cud
 To jest noc Niezwykła noc
 ZMARTWYCHWSTANIA moc!

1% dla naszej szkoły

 

Szanowni Państwo!

Serdecznie prosimy o rozważenie przekazania 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Przymierze Rodzin,
ze wskazaniem jako celu szczegółowego naszej szkoły (z przeznaczeniem na pomoc stypendialną dla naszych uczniów).
 
KRS 0000091879
CEL SZCZEGÓŁOWY: dla szkoły nr 2 PR

 

 

 

Palmy z klasy 1

Klasa 1T przygotowała palmy na Niedzielę Palmową i z radością je prezentuje.

Cisza jest dobra... Rekolekcje dla klas V

2018 03 12 rekolekcje kl5 002Marcowy poranek. W powietrzu czuć wiosnę. Jest przyjemnie, ciepło, radośnie. Pozytywnie nastawieni piątoklasiści wyruszają w drogę do Świątyni Opatrzności Bożej, by przeżyć rekolekcje wielkopostne… Wita ich uśmiechnięty ksiądz, żartujący już od progu. Czeka przygotowana sala: krzesła, ekran, projektor… „O, będziemy coś oglądać” – domyślają się uczestnicy, po czym z pasją oddają się dziecięcym pogaduchom… Pośród nich staje kapłan i mówi (prawie szeptem): „Cisza jest dobra…”.

Od tego momentu zaczyna się znakomita duchowa przygoda. Przewodnikiem jest ks. Jarosław, który przybliża zasłuchanym i żywo zaciekawionym piątoklasistom historię ich patrona – św. Stanisława Kostki. Później jest czas na posiłek (cukier jest oczywiście w kostkach ;) ). Chętne osoby mogą przystąpić do spowiedzi. Wszyscy zostają zaproszeni do lektury Pisma Świętego. Czeka nie lada wyzwanie! Spośród wskazanych fragmentów, trzeba wybrać te szczególnie poruszające i powiązać je najpierw z życiem św. Stanisława Kostki, a później z własnym. Zadanie pochłania uczestników. Później jest czas na prezentację dokonań. Każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami. Następnie ksiądz prowadzi grupę przed ołtarz. Tam kolejny posiłek – tym razem uczta dla ducha, czyli Eucharystia. Wokół ołtarza trzymający się za ręce uczniowie i nauczyciele, modlący się wspólnie. Komunia pod postacią Chleba i Wina, błogosławieństwo, podziękowania.

Wychodząc ze Świątyni, jeszcze przystanek na modlitwę przy grobie patrona szkoły – ks. Jana Twardowskiego.

W powietrzu czuć wiosnę. Jest przyjemnie, ciepło, radośnie. Pozytywnie nastawieni piątoklasiści wyruszają w drogę…

Czytaj więcej...

Wiosenny konkurs recytatorski

2018 03 08 recytatorski mlodsi 0352018 03 08 recytatorski starsi 031Wiosenny konkurs recytatorski rozpoczęły klasy młodsze. Dzieci recytowały wiersze związane z pogodą, bowiem temat tegorocznego konkursu brzmiał "Panie wietrze, Panie wietrze czemu pan nie chodzi w swetrze - czyli wiersze o zjawiskach atmosferycznych".

 

Uczniowie klas starszych zainspirowali się cytatem z Tuwima "Tajemniczeją rzeczy, fantastycznieją zdania" przy wyborze utworów.

 

 

 

Czytaj więcej...

KLASA 4T W CENTRUM PIENIĄDZA

2018 03 14 4T warsztaty pieniadz 012Uczniowie klasy 4T brali udział w zajęciach „Był sobie pieniądz”.

Poznaliśmy historię pieniądza w formie kruszcowego krążka ze stemplem władcy, ale oglądaliśmy też starsze monety nawet z V w p.n.e. Zaciekawiły nas również szwedzkie miedziane monety w kształcie płyt i pierwsze banknoty.

Jednym z naszych zadań było określenie funkcji, którą współcześnie pełni Narodowy Bank Polski. Wiele emocji wzbudziło wejście do skarbca, w którym odnaleźliśmy prawdziwą sztabkę złota. Niektórym osobom udało się ją udźwignąć.

Czytaj więcej...

Zimowe Igrzyska Szkół Niepublicznych 2018 zakończone!

00a2018 02 26 03 03 zimowe igrzyska 085b2018 02 26 03 03 zimowe igrzyska 054Podobnie jak w latach poprzednich nasza 18 osobowa reprezentacja wyjechała w okolice Zakopanego, aby przez kilka dni rywalizować ze szkołami z całej Polski w sportach zimowych (łyżwy, narty zjazdowe, biegówki).
Tegoroczne Igrzyska należały jednak do najtrudniejszych, w jakich mieliśmy okazję brać udział. Wszystko to za sprawą ekstremalnie niskich temperatur! Każdego ranka temperatura wynosiła mniej niż 20 stopni poniżej zera, a nasi reprezentanci dzielnie pakowali sprzęt i jechali na starty.


s2018 02 26 03 03 zimowe igrzyska 087Igrzyska ostatecznie można zaliczyć do bardzo udanych. Nasza szkoła zajęła III miejsce wśród wszystkich szkół podstawowych. Nasi reprezentanci przywieźli aż 12 medali: 8 w łyżwiarstwie szybkim, 3 w narciarstwie biegowym i 1 w narciarstwie alpejskim. 3 złote (Antek Dembiński - biegówki, Krzyś Łodko - łyżwy, Ala Łodko - łyżwy,) 6 srebrnych (Hania Litwin - łyżwy i narty, Antek Dembiński - łyżwy, Krzyś Łodko - biegówki, Matylda Zając - łyżwy, Ignacy Sikorski - łyżwy), 3 brązowe (Jan Odoliński - łyżwy i biegówki, Helena Komorowska - łyżwy)
Dodatkowo bardzo wiele osób z naszej szkoły było dekorowanych na miejscach 4-6.


Jeszcze raz bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom wspaniałych sukcesów i dziękujemy za zaangażowanie, wytrwałość i wzajemną pomoc.

Filip Trząski

 

Czytaj więcej...

Co chwila bądź lepszy. Teraz czas drogi. Rekolekcje wielkopostne klas 6 w Niepokalanowie, 2018 rok

Co chwila bądź lepszy. Teraz czas drogi.

O. Maksymilian Maria Kolbe

2018 02 19 20 rekolekcje kl6 16   2018 02 19 20 rekolekcje kl6 20   2018 02 19 20 rekolekcje kl6 21

W dniach 19- 20 lutego uczniowie z klas szóstych mieli szansę pogłębienia swojej relacji z Bogiem i bliźnimi podczas rekolekcji. Na czas wielkopostnego skupienia pojechaliśmy do Niepokalanowa, gdzie zamieszkaliśmy w domu w Lasku. Tam ojcowie franciszkanie Michał Brzezicha i Sylwester Gąglewski pomagali nam dojrzeć to co Najważniejsze.

Czytaj więcej...

Kleksografia w 4T!

2018 02 28 kleksografia 002

2018 02 28 kleksografia 003Kleksografia polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym arkusz składa się na pół i kleksy rozmazują się po papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci.

 

Niekiedy z rozgniecionych kleksów powstają całe obrazki, do których dopisujemy odpowiednie historyjki, wymyślane przez pana Kleksa.

 

 

 

Czytaj więcej...

Zimowy Obieżyświat Mazowiecki. Luty 2018r.

Ostatnie wyjścia Obieżyświata upłynęły pod znakiem ekumenizmu – ruchu, który jednoczy różne wyznania chrześcijańskie. W grudniu byliśmy w Zborze Ewangelicko – Augsburskim, a teraz odwiedziliśmy dwie cerkwie: greckokatolicką i prawosławną.
             W sobotę rano stawiliśmy się przed jedyną cerkwią greckokatolicką w Warszawie, która mieści się przy ul. Miodowej. Od 1784 roku mieszkają tam oo. Bazylianie. O. Piotr, proboszcz parafii, wytłumaczył nam kim są grekokatolicy. To katolicy, którzy uznają zwierzchnictwo papieża, ale obrządek Mszy św., nabożeństw i wygląd kościoła mają jak wschodnie kościoły. Wierni w tych kościołach trzymają, złączone razem, trzy palce prawej ręki: kciuk, wskazujący i środkowy, a dwa pozostałe, czyli serdeczny i mały, przysunięte do dłoni, i tak się żegnają. Trzy palce symbolizują Trójcę świętą, a dwa palce: Chrystusa, który ma dwie natury- boską i ludzką. Prawosławni i katolicy wschodni wykonują ten znak od ramienia prawego do lewego. O. Piotr opowiedział o patronce kościoła: Bogurodzicy (bo tak kościoły wschodnie nazywają Matkę Boską) oraz o świętych Bazylim i Onufrym pustelniku.

Czytaj więcej...

Średniowieczny zjazd w naszej szkole

2018 02 23 krolowie w SP 0052018 02 23 krolowie w SP 009W piątek do naszej szkoły zawitały postaci ze średniowiecza.

 

Władcy z dynastii Piastów, Przemyślidów, Andegawenów i Jagiellonów. Poza tym przybyli kronikarze, święci i słynni rycerze. Każdy doskonale umiał o sobie opowiedzieć, niektórzy mieli bardzo ciekawe rekwizyty związane ze swoją działalnością.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim dorosłym, którzy pomogli dzieciom przygotować się do występu.

 

 

Czytaj więcej...

Wielki Post i dni skupienia 2018


W Środę Popielcową udziałem naszej społeczności w Mszy Świętej rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Jest to czas poprzedzający największe i najważniejsze święta chrześcijańskie - Zmartwychwstania Pańskiego. Starajmy się wykorzystać go jak najlepiej, bo to czas szczególnej łaski. W tym okresie Jezus zachęca nas do nawrócenia, do uwierzenia w prawdy ewangeliczne i do pójścia za Nim. On bowiem jest Drogą, Prawdą i Życiem. Aby to zrozumieć, potrzeba chwili ciszy i skupienia. W naszej szkole chcemy, aby każda klasa w okresie Wielkiego Postu miała swój moment wyciszenia i wzięła udział w swoim dniu skupienia.

Czytaj więcej...

POPIELEC, środa 14 lutego

Falat Julian Popielec

O 8.15 spotykamy się na Mszy Św. w kaplicy sióstr franciszkanek,

aby wspólnie rozpocząć czas Wielkiego Postu.

 

 

 


Msza święta z okazji 35-lecia Stowarzyszenia Przymierze Rodzin

2018 01 7 35lat PR Msza oplatek 132018 01 7 35lat PR Msza oplatek 18

 

Dziękczynna Eucharystia, przełamanie się opłatkiem oraz słowa wdzięczności i bukiet kwiatów dla założycielki stowarzyszenia Izabeli Dzieduszyckiej złożyły się na obchody 35 lat istnienia Przymierza Rodzin, które świętowano w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie.

 

Mszy przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz.

 

 

Czytaj więcej...

Wyniki Tygodnia Teatralnego 2018

Tegoroczny Tydzień Teatralny obfitował we wzloty a i trochę upadków trzeba było pokazać. Pracowaliśmy, inspirując się mitem o Ikarze oraz opowieścią o Nilsie z "Cudownej podróży".

Temat brzmiał "SKRZYDŁA - WYMAGAJĄCY DAR".

 

PIERWSZĄ NAGRODĘ otrzymała klasa 4T za spektakl SZKOŁA UMIEJĘTNOŚCI

DRUGĄ NAGRODĘ otrzymała klasa 4M za spektakl ROZBITKOWIE

TRZECIĄ NAGRODĘ otrzymała klas 5M za spektakl ZDRAPANA SZANSA

NAGRODĘ PULICZNOŚCI zdobyła klasa 6b za spektakl PYTANIE NA KOLACJĘ

01 4T pierwsza nagroda    07 4M druga nagroda    18 5M trzecia nagroda    38 6b nagroda publicznosci

Pozostałe nagrody przyznano w wielu różnych kategoriach - zapraszamy do obejrzenia galerii.

Czytaj więcej...

Gramatyczne spaghetti na lekcji polskiego

2018 02 06 4T gramatyczne spaghetti 0062018 02 06 4T gramatyczne spaghetti 008

4T miała okazję zasmakować prawdziwych frykasów - bo przecież nie co dzień można jeść gramatyczne spaghetti a 4T to się właśnie udało!

 

Byli mistrzowie ceremonii, były produkty, czyli rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki i czasowniki a na deser prawdziwy makaron! Powstały talerze wyśmienitego spaghetti!

Można je podziwiać w klasie :-)

 

Czytaj więcej...

Wyjście klas pierwszych do Zachęty

2018 01 31 1T zacheta 0022018 01 31 1T zacheta 018Klasy 1T i 1M wzięły udział w lekcji muzealnej "Moje zwierzę" w Narodowej Galerii Sztuki - Zachęta.

W pierwszej części lekcji dzieci zwiedzały wystawę prac słynnej polskiej malarki i pisarki Marii Anto. Brały czynny udział w dyskusji dotyczącej "jak widzą i odbierają" sztukę zaprezentowaną na obrazach "Kot", "Sowa", "Jesień", "Jednorożec".


W drugiej części lekcji przy pomocy papieru, nożyczek, kredek, flamastrów i wyobraźni tworzyły własne dzieła sztuki.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

 

Czytaj więcej...

ŚLADAMI PADEREWSKIEGO – LEKCJA MUZEALNA DLA KLASY 5T

2017 11 29 5T wycieczka 019

Kim był Ignacy Jan Paderewski? Na jakim instrumencie grał? Dlaczego fanki biegały za nim z nożyczkami? I gdzie w tym wszystkim polityka?

 

Uczniowie klasy 5T wzięli udział w lekcji muzealnej, dzięki której poznali odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące słynnego pianisty, kompozytora i męża stanu.

 

2017 11 29 5T wycieczka 039Dowiedzieli się również, co oznacza określenie in tempo rubato, które odnosimy do muzyki Paderewskiego, jego życia, a nawet losów naszego narodu.

 

Postać Paderewskiego-muzyka i polityka przybliżyła edukatorka pracująca dla Łazienek Królewskich, które to Muzeum odwiedziliśmy.

Podczas lekcji muzealnej nie zabrakło muzyki granej na pianinie przez naszą przewodniczkę, barwnych opowieści, licznych zagadek i zadań-wyzwań dla naszych uczniów.

Fotorelację z tego wydarzenia zobaczycie poniżej, zapraszamy!

Czytaj więcej...

Rekrutacja do klas pierwszych

  plakat 2018 rekrutacja

 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE DOTYCZĄCE REKRUTACJI WE WTOREK 30 STYCZNIA

O GODZINIE 18.00.

W SIEDZIBIE SZKOŁY - RACŁAWICKA 14

tel. 22 845 17 42


 

 

 

XXXV lat istnienia Przymierza Rodzin

zaproszenieSzanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą w dniu 7 stycznia 2018 roku, podczas której będziemy dziękować Panu Bogu za XXXV lat istnienia Przymierza Rodzin.

Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem JE Kazimierza Kardynała Nycza zostanie odprawiona o godz. 16.00 w kościele pw. Świętego Michała Archanioła
(przy ul. Puławskiej 95).

Po Mszy Świętej serdecznie zapraszamy na spotkanie opłatkowe i dalsze radosne świętowanie.
W imieniu Zarządu Przymierza Rodzin
Marta Bejnar - Bejnarowicz

Ps. Informacje i możliwość zapraszania sympatyków PR:
www.facebook.com/events/1581902478514196/

 

Czytaj więcej...

BAL PRZYMIERZA RODZIN 2018

200px-Ballroom.svgSzanowni Państwo!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA DOROCZNY BAL PRZYMIERZA RODZIN, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 10 LUTEGO 2018 ROKU.

Informacji udziela Stowarzyszenie, nr tel. tel. 22 621-29- 33; 698 442 096
e-mail: sekretariat@przymierze.org.pl

Z radością informuję, że dochód z tegorocznego Balu Przymierza Rodzin zostanie przeznaczony dla naszej szkoły - na potrzeby tworzenia nowej siedziby.
Bardzo serdecznie zachęcam Państwa do udziału w balu i zachęcenia przyjaciół i znajomych, szczególnie ciepło zapraszamy absolwentów z rodzinami.

Z wyrazami szacunku
Marzanna Rymsza-Leociak
dyrektor szkoły

 

 


 

6b chwyta ostatnie chwile pięknej jesieni

2017 11 24 6b Podkowa lesna 0152017 11 24 6b Podkowa lesna 003Korzystając z ostatniego dnia pięknej jesiennej pogody w  tym roku, wyruszyliśmy na wycieczkę do lasu.

 

Przeszliśmy przez Podkowę Leśną, ruszyliśmy lasem, szlakiem i niezupełnie, przez ścieżki i bez, wśród mchów, porostów, purchawek i drzew... Był czas na zabawy piłką i zaglądanie w różne dziury. Dotarliśmy do Otrębusów pełni powietrza.

 

Udana wycieczka!

Czytaj więcej...

Superbohaterowie - wspomnienie Dnia Nauczyciela

nauczyciel 05nauczyciel 01Widujesz ich codziennie, ale pewnie nie wiesz, co kryją pod maską i kostiumem zwykłego belfra… Z okazji Dnia Nauczyciela uchylili rąbka tajemnicy, aby każdy mógł sprawdzić, czy ma supermoc, by rozpoznać ich codzienne wcielenie.


Na podstawie informacji zawartych w komiksach przygotowanych przez nauczycieli należało przyporządkować każdy numer do jednego z nazwisk, wypisanych na kartach konkursowych. Na autorów najtrafniejeszych odpowiedzi czekały upominki. Trzem śmiałkom z klasy szóstej udało się rozpoznać wszystkich - brawo!

 

Dziękujemy za wspólną zabawę!

 

Czytaj więcej...

Owocny dzień w 1T

2017 11 29 1T owoce 04

Na pobliskim bazarku dokonaliśmy zakupu najróżniejszych owoców.

 

Zainspirowani twórczością G. Arcimboldo stworzyliśmy własne, owocowe obrazy.

2017 11 29 1T owoce salatka 062017 11 29 1T owoce obrazy 01   2017 11 29 1T owoce obrazy 04   2017 11 29 1T owoce obrazy 09

2017 11 29 1T owoce salatka 04Czy obraz może być smaczny?
Przeprowadziliśmy dowód!
Zrobiliśmy pyszną sałatkę owocową i znakomitą surówkę z marchwi.

IMG 4246

 

Zjedliśmy....  zostały nam wspomnienia i ciekawa kompozycja.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Regulamin Konkursu Szopkowego "Szopka w miniaturze" - rok szkolny 2017/18

konkurs szopek 2016 wyroz NOWCelem konkursu jest czerpanie radości płynącej z Bożego Narodzenia i wspólnego tworzenia. Wykonaniem szopki może zajmować się cała rodzina, dziecko, bądź grupa dzieci bez pomocy lub z pomocą dorosłych.

Szopka może być wykonana dowolną techniką. W tym roku hasło konkursu to "Szopka w miniaturze". Wymiary szopki nie mogą przekroczyć 20 cm x 20 cm x 20cm.  Wszystkie elementy szopki muszą być trwale zamocowane. Prace na konkurs można przynosić  2 i 3 stycznia 2018 roku do pani Kasi Żóltek.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 4 stycznia 2018 roku, wystawa prac 7 stycznia 2018 roku podczas spotkania opłatkowego PR a ogłoszenie wyników na apelu w poniedziałek.
Nagrody w konkursie mają charakter symboliczny. Przewidziana jest nagroda dziecięca - zwycięzca wyłoniony jest w drodze głosowania wszystkich uczniów naszej szkoły oraz nagroda jury biorącego pod uwagę: walory artystyczne, oryginalność, sposób wykonania pracy.

 

The SPR2 4th English Festival - IV Festiwal anglojęzyczny SPR2

2017 11 22 festiwal angielski 0062017 11 22 festiwal angielski 047Ponad 50 wykonawców zgłosiło swój udział w tegorocznej edycji Festiwalu angielskiego.

Niektórzy wystąpili solo, inni w zespołach. Wspólnie dali wspaniały popis umiejętności wokalnych i językowych. Próbki ich talentu można podziwiać na poniższych wideorelacjach. Ostatnim punktem programu był występ zespołu o tajemniczo brzmiącej nazwie Zespół Incydentalny MKM.Kto i o czym śpiewał można zobaczyć na ostatnim filmiku.

A już za rok mały jubileusz!

ZAPRASZAMY

 

FILMIKI i GALERIA

camera  camera  camera  camera

Czytaj więcej...

Klasa 5T odwiedziła grób księdza Jana Twardowskiego

2017 11 20 5T grob Twardowskiego 01Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o bliskich nam zmarłych. Dlatego nasza klasa wybrała się do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie gdzie został pochowany ks. Jan Twardowski.

Przede wszystkim chcieliśmy  odwiedzić  grób naszego patrona i uczcić jego pamięć wiązanką kwiatów.      

Ks. Jan Twardowski zmarł 18 stycznia 2006 roku i był pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Wielkich Polaków znajdującym się w podziemiach tego szczególnego kościoła. Zwiedziliśmy także kaplice oraz poznaliśmy historię jego budowy.

Klasa 5T

Czytaj więcej...

Nastolatki mają głos!

Często wściekacie się na nas... Wydaje się Wam, że życie nastolatków jest proste...  Niestety Wy nie zawsze wiecie, co jest dla nas najlepsze...  Oczekujemy od Was tylko wsparcia, zrozumienia, cierpliwości i zaufania... Jeśli już mniej więcej wiecie, na czym polega świat nastolatków, będzie Wam łatwiej go zrozumieć...

 


 

Coś z niczego, czyli o odbudowie Zamku Królewskiego i 4T

2017 11 14 kl4T zamek krolewski 01114 listopada wybraliśmy się na bardzo interesującą lekcję "Coś z niczego, czyli o odbudowie Zamku Królewskiego". 2017 11 14 kl4T zamek krolewski 012


Uczniowie klasy 4T, którzy kilka dni wcześniej przemierzyli 8 kilometów w poszukiwaniu znaków odbudowy Stolicy zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, tym razem poznawali historię odbudowy Zamku Królewskiego. Podczas zajęć poznaliśmy historię odbudowy Zamku, społecznych zbiórek pieniędzy na ten cel.

Oglądaliśmy niezniszczone fragmenty zamku z otworami na dynamit, stare zamkowe cele, w których przed 400 laty podpisywali się więźniowie.

Poznaliśmy tajniki pracy konserwatora zabytków, już wiemy jak prano stare suknie, jak tworzy się stiuki i wyszywa srebrną nitką orły przy tronie królewskim. Na koniec znaleźliśmy modrzewiowe drzwi, które powstały dzięki zburzeniu ściany jednej chałupy. Za nimi jest ściana oraz nierówna podłoga w jednej z sal. Gdyby była równa, zwinęłaby się. Na plafonie nad nią widnieje niedokończona rekonstrukcja malowidła, a jedna z postaci ma twarz Lecha Wałęsy.
Zamek odkrył przez nami wiele swoich tajemnic.

 

Czytaj więcej...

Jak budowano niepodległość?

2017 11 09 niepodleglosc mlodsi 02

Aby świętować 11 listopada, spotkalismy się calą szkoła wokół schodów i odśpiewaliśmy hymn. Później klasy rozeszły się do swoich zadań.

 

 

Klasy młodsze nie oddalały się bardzo od budynku, ale starsze szukały w wielu miejscach śladów budowy młodego, niepodległego państwa.

 

 

Czytaj więcej...

Klasa 4M na tropach niepodległości

2017 11 09 4M niepodleglosc 07Nie bacząc na chłód i niepogodę klasa 4M ruszyła w poszukiwaniu śladów rodzącej się niepodległej Polski.

Obszarem naszych poszukiwań była Ochota oraz Mokotów. Obejrzeliśmy Instytut Radowy przy ul. Wawelskiej, powstały z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie i noszący jej imię, spędziliśmy miłe chwile w III Ogrodzie Jordanowskim, pamiętającym czasy Marszałka Piłsudskiego, a następnie parkiem noszącym jego imię, zwanym potocznie Pole Mokotowskie, przeszliśmy pod najstarszą polską uczelnię ekonomiczną - Szkołę Główną Handlową, której kampus zaprojektował Jan Koszczyc Witkiewicz, by na koniec stanąć pod mokotowskim oddziałem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która od 1919 r. drukuje polskie banknoty.

Po powrocie do szkoły odkryte tropy przykleiliśmy na mapę-planszę, tworząc w ten sposób wspólnie z klasą 4T obraz niepodległej Polski, opartej na sześciu filarach: prawie; administracji publicznej; nauce, historii i kulturze; opiece nad obywatelami oraz budżecie. Obejrzeliśmy też archiwalne filmy z okresu dwudziestolecia międzywojennego i pośpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

 

Czytaj więcej...

Co czytać? Książki z historią w tle!

Drodzy Uczniowie,
Przesyłam Wam listę ciekawych książek dotyczących historii. Są one bardzo różne. Jedne poważne i długie, inne krótsze, ale też warte poznania. Niektóre zostały wydane po raz pierwszy ponad 100 lat temu, inne w zeszłym roku. Szukając lektury dla siebie, pytajcie rodziców, rodzeństwo, nauczycieli i przyjaciół, co Wam polecają, ale nie bójcie się sięgnąć po pozycję, której nikt z Waszych znajomych nie czytał.  Jeżeli sami traficie na ciekawą książkę, której nie ma w tym zestawie, proszę powiedzcie mi o tym. Nich lista rozrasta się dzięki Wam.

Pozdrawiam serdecznie,

Małgorzata Zielińska

 


 

Pyry, bulwy, kartofle, grule….

2017 10 15 2M ziemniaki 0012017 10 15 2M ziemniaki 007

To wszystko nazwy ziemniaka lub, inaczej, ziemnego jabłka. Na lekcji poznawaliśmy historię tego warzywa, ale sprawdziliśmy też jego właściwości.

 

Razem zrobiliśmy krochmal, kisiel i... baterie z ziemniaka!

 

Czytaj więcej...

Herbatka z pisarzem

2017 10 27 3MK Beresewicz 003Spotkaliśmy się z panem Pawłem Beręsewiczem w bibliotece przy ul Ludowej.

 

Autor Ciumków zaprosił reprezentantów klas do rozmowy o różnych książkach: historycznych, podróżniczych, piłkarskich, miłosnych...

Największą popularnością cieszyła się jednak najnowsza pozycja: "Poczet psujów polskich", a fragment, kiedy tata dostaje krupnik smartfonowy, wywołał salwy śmiechu na sali. Niektórzy zaczęli czytać tę książkę od razu po powrocie ze szkoły.

Czytaj więcej...

Twój Vincent... 6b

126the move

Film "Twój Vincent" (Loving Vincent) w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana wzbudził nasze zainteresowanie i bardzo chcielismy go zobaczyć.

 

Udało się nam zaprosić na seans całą klasę - poniżej znajdziecie kilka refleksji na temat filmu - sami zadecydujcie, czy Wy też chcecie pójść go obejrzeć.

 

Czytaj więcej...

Spotkaliśmy Canaletta - krzyknęła klasa 3MK

2017 10 24 3MK zamek 0022017 10 24 3MK zamek 009Naprawdę cała klasa zamarła na kilka chwil, kiedy spotkaliśmy w Zamku Królewskim pana dość dziwacznie ubranego, w peruce z lokami, który przedstawił nam się jako Bernardo Francesco Paolo Ernesto Belloto zwanym Canaletto.

 

Opowiedział nam o tym, jak został malarzem, a potem, szukając sposobu na zdobycie soldów, jak trafił na dwór królewski w Warszawie.

 

Jeśli jesteście ciekawi, co to są weduty, jak ożywić obraz za pomocą sztafażu i czy można filmować camerą obscurą, zapraszamy do nas. Jesteśmy już ekspertami w dziedzinie obrazów przedstawiających miasto!

Czytaj więcej...

SCHOOL LIFE BALANCE - PROJEKT PRZYRODNICZY DLA UCZNIÓW KLAS 4-6

2017 10 10 school life balance 00110 października każdego roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w projekcie School-life balance.

 

Celem projektu było zwrócenie uwagi dzieciom na konieczność racjonalnego gospodarowania czasem i znalezienia swojego sposobu na odpoczynek i relaks.

 

Zadaniem ucznia było pokazanie rówieśnikom, co jemu daje równowagę miedzy szkołą a życiem prywatnym po szkole. Prezentacje miały formę plakatów oraz wiązały się z opowiedzeniem kolegom o swoim hobby lub formie spędzania czasu poza szkołą.

 

Czytaj więcej...

Warszawskie wyjścia 2M

2017 10 24 2M wycieczki 0012017 10 24 2M wycieczki 002W październiku byliśmy w teatrze Lalka na inscenizacji bajki H. CH. Andersena „Krzesiwo”.
Muzykę do tego przedstawienia, która była wykonywana na żywo, napisał Grzegorz Turnau.

Przedstawienie bardzo nam się podobało, wiele emocji wywołał sam pobyt w teatrze, na pewno to powtórzymy :-)

 

Tydzień później bawiliśmy się w odkrywanie warszawskich legend na Starym Mieście. Pani przewodniczka z Muzeum Warszawy poprowadziła nas staromiejskimi uliczkami i opowiadała nie tylko o Bazyliszku i Złotej Kaczce, ale też o legendzie dzwonu na Kanonii.
Postanowiliśmy sami sprawdzić, czy spełni nasze marzenia…

Czytaj więcej...

Plastyka w klasie 2M

2017 10 25 2M plastyka 003    2017 10 25 2M plastyka 005    2017 10 25 2M plastyka 006

Na zajęciach plastycznych w naszej klasie powstają niesamowite dzieła! Na zdjęciach tylko kilka naszych prac. Wspólnie wypełnialiśmy wielką kolorowankę, którą przygotował dla nas pan Michał. Wielkie dzięki, bo zabawa była przednia :-)

Naszego potwora morskiego można było zobaczyć na Pikniku.

Ostatnim naszym dziełem są jesienne wieńce z kolorowych liści. W naszej sali można podziwiać jeszcze pojazdy z owoców i warzyw.

Czytaj więcej...

LEKCJE PRZYRODY W LABORATORIUM

2017 09 25 przyroda 009We wrześniu klasy 5M i 4T brały udział w zajęciach w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Warsztaty o „DOBRYCH I ZŁYCH BAKTERIACH” zorganizowane były w ramach Festiwalu Nauki. Podczas lekcji mogliśmy oglądać różne bakterie pod mikroskopami, dowiedzieć się jak zbudowane są drobnoustroje i jakie 2017 09 25 przyroda 024choroby mogą wywołać. Najbardziej wszystkim podobało się tworzenie własnych preparatów i możliwość korzystania z prawdziwego sprzętu laboratoryjnego wykorzystywanego na co dzień przez studentów.

 

Klasy 6A i 6B uczestniczyły w warsztatach na temat DNA w Instytucie Biocen. Przebrani w białe kitle wyglądaliśmy jak prawdziwi naukowcy. Najpierw naszym zadaniem było rozszyfrowanie skrótu DNA, czyli nazwy kwasu DEOKSYRYBONUKLEINOWEGO, potem poznaliśmy budowę helisy DNA, którą pełni rolę nośnika informacji genetycznej organizmów żywych. Już wiemy że w DNA łączą się parami zasady: A (adenina) i T (tymina) oraz G (guanina) i C (cytozyna). Bardzo zaskoczyła nas informacja o tym, że DNA człowieka ma w każdej komórce około 2 m długości, natomiast DNA cebuli to aż 8 metrów. Zrobiliśmy krótki test pokazujący jakie cechy dziedziczne nas różnią, a na koniec samodzielnie izolowaliśmy nić DNA z owocu kiwi.

Czytaj więcej...

Obieżyświat wyrusza!

2017 10 08 obiezyswiat 003Pierwsza przygoda „Obieżyświata mazowieckiego” w tym roku szkolnym rozpoczęła się 7 października na dworcu WKD Śródmieście.

          Pojechałyśmy (bo były same dziewczyny) do Otrębusów. Widziałyśmy siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Wykonawszy parę hołubców ruszyłyśmy okrężną drogą przez las do Podkowy Leśnej. Drzewa zaczęły się czerwienić i złocić. Z przyjemnością zjadłyśmy nasze kanapki w tak pięknym miejscu. Przeskakując przez kałuże, gadając i śmiejąc się doszłyśmy do Podkowy.

           Podkowa Leśna to miasto - ogród założone po I Wojnie Światowej. Charakterystyczne dla tej miejscowości jest to, że ulice rozchodzą się promieniście i po łuku. W 1981 r. Podkowa Leśna została wpisana do rejestru zabytków ze względu na niepowtarzalny układ urbanistyczny, zabudowę i zieleń miasta – ogrodu.

         Na pożegnanie pobawiłyśmy się w rezerwacie przyrody - Parowie Sójek.

     Za miesiąc zamierzamy zwiedzać Płock i tamtejsze muzea- Diecezjalne i Secesji.

Czytaj więcej...

O co pytają filozofowie? O co my pytamy filozofów?

2017 10 10 5T filozofowie 0042017 10 10 5T filozofowie 002We wtorek klasa 5t miała przyjemność gościć mamę Niny Łach, która poprowadziła dla nas ciekawe zajęcia pt. "O co pytamy filozofów? O co pytają nas filozofowie?".

Dowiedzieliśmy się m.in. co to jest Arche i Logos. Zastanawialiśmy się jakie pytania stawiali sobie ludzie przed wiekami, a jakie stawiają sobie dziś? Zobaczyliśmy ciekawe książki dla dzieci o filozofii.
Na koniec każdy z nas mógł się zastanowić i napisać:
 
Kim jestem?
Co sprawia, że jestem szczęśliwy?
Dlaczego?

Bardzo dziękujemy pani Małgorzacie Mrówce za poświęcony czas i fascynujące opowieści!

Czytaj więcej...

Piątkolasistów wizyta na Olimpie

2017 10 04 5M greccy bogowie 017   2017 10 04 5M greccy bogowie 011   2017 10 04 5T greccy bogowie 022   2017 10 04 5T greccy bogowie 002

Bogowie zeszli z Olimpu i…

… pojawili się w naszej Szkole! Jak to możliwe? Wszystko za sprawą wyjątkowych lekcji historii!

3 października 2017 r. sala klasy 5M oraz sala klasy 5T zamieniły się w królestwa postaci znanych z mitologii. Można było spotkać m.in. Afrodytę, Atenę, Herę, Aresa, Posejdona, a nawet Zeusa!

Czytaj więcej...

Frombork w górę i w dół - 5T na jesiennej wyprawie

2017 09 20 22 5T jesienna 0015t w tym roku wybrała na jesienną szkołę okolice Fromborka. 2017 09 20 22 5T jesienna 017

Dwa dni przed wyjazdem tereny te objęła powódź i padł na nas blady strach, czy uda się zrealizować plany. Jednak niespodziewany wyż spowodował, że przez trzy dni zwiedzania  mieliśmy bardzo dobrą pogodę.  Mieszkaliśmy w Centrum Spotkań i Aktywności Społecznej we Fromborku prowadzonym przez fundację Żółty Szalik pomagającą ludziom potrzebującym wsparcia w różnym wieku.


W środę byliśmy na polu i w muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w najniższym punkcie Polski w Raczkach Elbląskich i na zasadzie kontrastu wspinaliśmy się na bardzo wysoką wieżę katedry  św. Mikołaja w Elblągu. Podziwialiśmy też tamtejszą starówkę.
We czwartek pojechaliśmy do Krynicy Morskiej gdzie zdobyliśmy latarnię morską, szaleliśmy na plaży i w drodze powrotnej do schroniska obejrzeliśmy Rezerwat Kormoranów.         

2017 09 20 22 5T jesienna 033
2017 09 20 22 5T jesienna 049W piątek obeszliśmy fromborską starówkę.  Pogłębiliśmy naszą wiedzę o Mikołaju Koperniku podczas lekcji muzealnej na zamku. Zwiedziliśmy tamtejsze muzeum oraz Archikatedrę, wspięliśmy się na jej wieżę. Szczególną uwagę przykuło umieszczone tam wahadło Foucaulta, którego zmiana płaszczyzny ruchu względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi.
Po trzech dniach atrakcji i pięknej pogody o 19 podjechaliśmy pod skąpany w deszczu Tor Stegny - koniec przygody!

 

 

Czytaj więcej...

MY JAKO KLASA NA WYPRAWIE KAJAKOWEJ PILICĄ - 6a na jesiennej szkole

2017 09 20 21 6a jesienna 003DZIEŃ I2017 09 20 21 6a jesienna 008

 

My jako klasa pojechaliśmy na zieloną szkołę do Warki.
Po przyjściu do ośrodka przebraliśmy się i ruszyliśmy na wyprawę kajakową. Spływaliśmy 16 km rzeką Pilicą. Wprawdzie pogoda nie była najlepsza [lało – przyp. red.], ale grunt to to, że się dobrze bawiliśmy. Po spływie zjedliśmy smakowity obiad w restauracji. Potem poszliśmy do marketu, aby kupić produkty na kolację i śniadanie. Po powrocie do ośrodka zjedliśmy kolację i mieliśmy czas wolny. W trakcie niego bawiliśmy się w pokoju. Potem poszliśmy już spać, ponieważ jutro następny spływ.

Czytaj więcej...

Niespodziewana podróż do Gdańska i z powrotem - szkoła jesienna 6b

2017 09 20 22 6b jesienna 015Tegoroczna jesienna szkoła klasy 6B miała wyglądać zupełnie inaczej. Planowaliśmy szalony survival pod namiotami z różnymi dziwnymi zajęciami w plenerze, nad rzeką, w lesie, pośrodku niczego. Spodziewaliśmy się, że będziemy brudni, może mokrzy, zmordowani i wybiegani. Nie spodziewaliśmy się natomiast totalnego załamania pogody w przed-weekend wyjazdu, czego efektem była konieczność zmiany planów na niecałe 48 godzin przed wyjazdem.

2017 09 20 22 6b jesienna 036Jak zmieniać, to zmieniać - zmieniliśmy wszystko co do najmniejszego szczegółu, na czele z kierunkiem podróży. W poniedziałek wieczorem schronisko młodzieżowe w Gdańsku dowiedziało się, że we środę rano przyjedziemy zdeponować plecaki, we wtorek rano dowiedziała się o tym klasa, a przed południem okazało się na całe szczęście, że może z nami pojechać pan Radek Kudła, tata Marty, uzupełniając drużynę opiekunów składających się dotychczas z samych Krzysztofów (Sawickiego i Rupińskiego). Tymczasem jeden z wyżej wymienionych dowiedział się, że być może mógłby kupić bilety na pociąg, gdyby nie to, że system przeżywał akurat jakąś restrukturyzację, kupił je więc popołudniu. Aby nie wchodzić w szczegóły tego, ile spał w noc przed wyjazdem, oddajmy głos w tej relacji samym uczestnikom...

Czytaj więcej...

Co piszczy w murach Starego Miasta

Klasa 4M odwiedziła wyremontowane niedawno Muzeum m. st. Warszawy, gdzie wzięliśmy udział w lekcji pt. „Co w murach piszczy?”.2017 10 04 4M MW 020

 

Pracując w grupach, samodzielnie zdobywaliśmy informacje, zwiedzając ekspozycję muzeum, a następnie podsumowując wiedzę podczas wspólnej części zajęć.

Dowiedzieliśmy się, gdzie w XVIII w. zakopał swój skarb jeden z właścicieli kamienic, po co na dachu stawiano latarnię, skąd wzięła się nazwa sklep, a także kto zamienił swój gmerk w herb rodowy.

 

Czytaj więcej...

Upadek Powstania Warszawskiego oczami klas 4

2017 10 02 4Mi4T KopiecPW 009W rocznicę ostatniego dnia Powstania Warszawskiego klasy czwarte odwiedziły Kopiec Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej. Po zdobyciu najdłuższych w Warszawie schodów w Alei Godziny „W” stanęliśmy pod wielkim pomnikiem powstańczej kotwicy, za którą płonęło jeszcze ognisko, zapalane co roku 1 sierpnia ogniem z Grobu Nieznanego Żołnierza i wygaszane w nocy z 2 na 3 października. Oprócz rozmowy na temat Powstania, jego upadku oraz miejsca pamięci, jakim jest Kopiec, wspólnie określiliśmy położenie wzniesienia na mapie i oznaczyliśmy kierunki świata na podstawie pięknie świecącego słońca.

Do szkoły wróciliśmy pieszo, idąc przez zakamarki Sielec i odwiedzając po drodze miejsca związane z wydarzeniami Powstania, w tym Klasztor, Gimnazjum i Liceum ss. Nazaretanek, dom Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i ul. Dworkową. Ostatni fragment spaceru poprowadził nas ulicą Bałuckiego, gdzie zapadła decyzja o kapitulacji Mokotowa.

 

Czytaj więcej...

Uroki Kawęczyna uroczej 2M

2017 09 20 22 jesienna 2M 007

Klasa 2M odkrywała uroki podwarszawskiego Kawęczyna.

Bawiliśmy się świetnie na przekór pogodzie, która nas nie rozpieszczała. Były  podchody, zwiedzanie skansenu, lepienie garnków i mnóstwo zabaw, które pokazały, że z nas wielcy siłacze. Ten wyjazd pomógł nam odkryć w czym jesteśmy świetni.

 

Czytaj więcej...

Terrae motor Solis caelique stator - 3MK na jesiennej szkole

     2017 09 20 22 3MK jesienna 0012017 09 20 22 3MK jesienna 023  Te tajemnicze słowa towarzyszyły 3MK w Toruniu, mieście tajemnic i niespodzianek. Najpierw wybraliśmy się w cudowną podróż, odkrywaliśmy tajemnice Ziemi, potem - kosmosu. Poznaliśmy dokonania najsławniejszego torunianina - Mikołaja Kopernika. Chwila prawdy czekała nas pod Krzywą Wieżą, nagle przypominały nam się dawne kłamstewka, to przez nie dane nam było utrzymać się przy ścianie wieży tak krzywej, jak grzech krzyżaka...


Poznaliśmy historię dzwonu Tuba Dei i flisaka, co zaczarował żaby. Wybróbowaliśmy, jak działają maszyny oblężnicze w pozostałościach dawnego zamku krzyżackiego, pobaliśmy się w sali strachu i odkryliśmy, co bracia zakonni robili w gdanisku. Po zmroku widowisko "Komturia" uzmysłowiło nam, skąd się w Polsce wzięli bracia Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie i jakie były ich losy przez wieki.


2017 09 20 22 3MK jesienna 008Następnego dnia spędziliśmy przedpołudnie w Młynie Wiedzy, robiąc doświadczenia, próby, symulacje, animacje. Potem zajęliśmy się piernikami - przygotowaniem własnych, poznaniem historii największej fabryki w mieście, a podczas zwiedzania pogryzaliśmy katarzynki.


Naszą wiedzę zweryfikowaliśmy przed wyjazdem w Domu Legend Toruńskich. Było dużo śmiechu i zabawy, troszkę strachu. Na koniec szkoły jesiennej w Domu Eskenów podsumowaliśmy naszą wiedzę o Ziemi Chełmińskiej.

Czytaj więcej...

Jesienna szkoła z 2t i 3MA - Smardzewice 2017

Nasze dwie klasy spędziły jesienną szkołę w towarzystwie natury, piękna i przygody.2017 09 20 22 jesienne 2Ti3MA 002
Każdego dnia czekały na nas nowe atrakcje.


W dniu Przyrodniczym zwiedzaliśmy średniowieczne Opactwo Cystersów. Później w lesie budowaliśmy szłas, zbieraliśmy grzyby i parzyliśmy napar z ziół w specjalnym czajniku turustycznym. Po południu poznawaliśmy cuda przyrody i zamieniliśmy się w aktorów przedstawiających historię Matki Natury.


W dniu Sportu i Sztuki wykonywaliśmy kolorowe piłeczki techniką filcowania. Poszliśmy na wycieczkę nad Zalew Sulejowski, graliśmy w grę Wikingów i kręgle fińskie. Po południu tworzyliśmy scenariusze i scenografię do teatrzyku japońskiego kamishibai.


W dniu Młodego Podróżnika przyjechaliśmy do leśniczówki, która jest szpitalem leśnych zwierząt. Poznaliśmy historię dzikich pacjętów i zaprzyjaźniliśmy się z łanią. Tego dnia zwiedzaliśmy także zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. Tam pewna koza chciała z nami wracać do Warszawy. Jednak wróciliśmy sami. :)

Czytaj więcej...

wycieczka klas 4M i 4T Szlakiem Piastowskim

2017 09 20 22 jesienne 4Mi4T piastowski 002Oblężeniem Mysiej Wieży w Kruszwicy rozpoczęła się trzydniowa wycieczka klas 4M i 4T Szlakiem Piastowskim.
Trzydzieści pięć par małych, ale sprawnych nóg szybko pokonało ponad sto dwadzieścia drewnianych stopni wiodących na szczyt budowli, skąd rozciągał się bajeczny widok na Jezioro Gopło i… Cukrownię Kruszwica. W tym roku na wieży dokuczały nam paskudne owady i nieprzyjemny zapach.  Spod ruin zamku malowniczymi i krętymi drogami dotarliśmy do Strzelna, gdzie zadumaliśmy się nad ludzkimi cnotami i przywarami (uwiecznionymi w kamieniu), niektórzy wznieśli (poparte drobnym finansowym zadatkiem) prośby do Św. Prokopa „o dobrego chłopa”, Wszyscy wyjechaliśmy w dalszą drogę bogatsi o wiedzę na temat głównych cech i elementów architektury romańskiej. Późnym popołudniem dotarliśmy do Ośrodka Relaks w Oćwiece, gdzie przywitały nas biegające po terenie świnie chińskie.

Czytaj więcej...

Pierwsze zebrania

Zapraszamy na pierwsze zebrania:

- we wtorek 5 września rodziców z podstawówki na Mokotowie zapraszamy na zebrania (Racławicka 14):

godzina 17.00 - szkolenie z Librusa dla rodziców nowych uczniów (klasy pierwsze oraz nowi uczniowie klas 2-6)

godzina 17.30 - zebrania klas 1-3

godzina 18.30 - zebrania klas 4-6

 

- czwartek 7 września rodziców z filii na Kabatach zapraszamy na spotkania z wychowawcami (Wąwozowa 28) o g. 19.00.

 

Do zobaczenia!

 


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

Rok szkolny 2017/2018 zgodnie z ogłoszonym przez MEN Kalendarzem roku szkolnego 2017/2018

rozpocznie się w poniedziałek 4 września

Zapraszamy na mszę o godzinie 10.00 w kościele św. Michała Archanioła.

Po mszy klasy 1-6 oraz klasy gimnazjalne spotykaja się z wychowawcami w budynku podstawówki na Racławickiej 14. Klasy 7 wyruszają z wychowawcami na wyjazdy integracyjne (informacje u wychowawców klas siódmych).

 

We wtorek 5 września rodziców z podstawówki na Mokotowie zapraszamy na zebrania (Racławicka 14):

godzina 17.00 - szkolenie z Librusa dla rodziców nowych uczniów (klasy pierwsze oraz nowi uczniowie klas 2-6)

godzina 17.30 - zebrania klas 1-3

godzina 18.30 - zebrania klas 4-6

 

W czwartek 7 września rodziców z filii na Kabatach zapraszamy na spotkania z wychowawcami (Wąwozowa 28) o g. 19.00.

 

Do zobaczenia!

 


 

 

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej