rozbudowaszkoly.pl

LOGO new PRrozbudowa 02Ruszyła strona internetowa o rozbudowie Szkoły Przymierza Rodzin nr 2: www.rozbudowaszkoly.pl

Jest to nowa strona z wieloma ciekawymi informacjami i zdjęciami, którą koniecznie trzeba zobaczyć!


Teraz jest ważne, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o rozbudowie Szkoły i możliwościach wsparcia tego projektu. To od nas zależy, czy już w 2020 roku nasze dzieci będą uczyły się w nowoczesnych pomieszczeniach pięknego budynku, będą miały obszerną aulę widowiskowo – sportową, przytulną świetlicę, stołówkę i ciekawe pracownie tematyczne.


Poinformujmy rodzinę, znajomych, wszystkie osoby, które mogą nas wesprzeć w tym wyjątkowym projekcie! To niezwykle istotne, ponieważ wiemy, jak wiele środków wymaga rozbudowa Szkoły. W akcji informacyjnej pomoże nowa strona internetowa: www.rozbudowaszkoly.pl
W szkolnym sekretariacie leżą ulotki papierowe, informujące o rozbudowie i możliwych formach wsparcia, które można zabrać i podarować potencjalnym darczyńcom.


Liczymy na wszelkie pomysły wspierające rozbudowę Szkoły i docierania do potencjalnych darczyńców.

PIKNIK NAUKOWY 2019

2019 05 11 PIKNIK NAUKOWY 05

Nasze stanowisko E20 było przez cały dzień pełne odwiedzających. Uczniowie doskonale sprawdzili się w roli prowadzących stanowiska naukowe. Kolejka grawitacyjna, maszyna do pisania alfabetem Morse'a, chemiczne zagadki i rysownica były w ciągłym ruchu. 

 2019 05 11 PIKNIK NAUKOWY 08

W naszym wspólnym naukowym projekcie pracowało prawie 60 osób. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie. Szczególne podziękowania należą się pani Katarzynie Maleszak szefowej naszego stoiska.

 

Swoją wdzięczność wyrażamy też firmie LogicGate za udostępnienie dwóch wspaniałych maszyn - gry sensorycznej i klucza do alfabetu Morse'a. #Kochamnaukę #PiknikNaukowy

 

Czytaj więcej...

KORALIKOWE ODBIERANKI

2019 05 16 odbieranki 092019 05 16 odbieranki 072019 05 16 odbieranki 17W naszej szkole popołudniami dzieci chodzą na kółka zainteresowań albo spedzają czas na ODBIERANKACH-ODRABIANKACH.

 

Kiedy pogoda za oknem nie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, staramy się rozweselić świat naszymi koralikowymi pracami.

 

Oto galeria dzieł uczniów klas 1-3 z ostatnich zajęć.

 

Czytaj więcej...

Zbiórka na rozbudowę szkoły

SzkolaPodstawowaNr2PRSpołeczność Szkoły Przymierza Rodzin nr 2, Stowarzyszenia Przymierze Rodzin oraz sympatyków projektu rozbudowy szkoły dokonuje niemożliwego: w ciągu krótkiego okresu zebrano ponad 100 tysięcy na modernizację budynku! Serdecznie dziękujemy!

 

Powszechna mobilizacja tej społeczności i sympatyków projektu nabiera tempa. Liczba osób, które dokonały już wpłaty lub są zainteresowane wsparciem rozbudowy przerasta nasze oczekiwania. W związku z tym oraz licznymi prośbami o przedłużenie okresu zbiórki – informujemy, że nowy termin jej zakończenia to 18 maja. Zatem do dzieła.

 

Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, które zostało otwarte dla celu rozbudowy szkoły:
STOWARZYSZENIE PRZYMIERZE RODZIN
NUMER KONTA: 54 1020 1185 0000 4702 0267 6740
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe - rozbudowa budynku na Mokotowie.

 

Pamiętajmy, iż to pierwszy etap zbierania funduszy na rozbudowę. Niedługo uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, na której będą aktualności z budowy oraz szczegóły dotyczące możliwości wspierania projektu rozbudowy.

Z poważaniem,
Przedstawiciele Rodziców z Komitetu Budowy Szkoły
i Dyrektor Szkoły Marzanna Rymsza Leociak

 

 

 

Lekcja przyrody w Muzeum Geologicznym

2019 05 13 geologicznie kl4 142019 05 13 geologicznie kl4 15Klasy czwarte wybrały się na lekcję przyrody do Muzeum Geologicznego. Zajęcia dotyczyły minerałów i skał. Oglądaliśmy niezliczone gabloty z kolekcją minerałów, dowiadywaliśmy się, gdzie występują, jakie mają cechy i jak są wykorzystywane.


Na kartach pracy wypisywaliśmy przykłady skał należących do grupy skał osadowych, magmowych i metamorficznych. Udało nam się również poznać najstarsze dzieje Ziemi oraz rozpoznawać zwierzęta epoki lodowcowej. Na zakończenie obejrzeliśmy model jaskini i pustyni.

Po powrocie do szkoły, na lekcji przyrody, badaliśmy cechy fizyczne skał ze szkolnej kolekcji, a już niedługo poznamy historię pewnego kamienia i przedstawimy ją w postaci prac plastycznych.

 

Czytaj więcej...

5T i 16th Millenium Docs Against Gravity

20190516 5T DOC AGAINST 0120190516 5T DOC AGAINST 02Klasa 5T uczestniczyła w Festiwalu Filmowym 16th Millenium Docs Against Gravity.

Obejrzeliśmy dwa filmy dokumentalne, których wspólnym tematem była pomoc innym.
Bohaterami filmu "Cześć Salaam", było dwóch braci z Holandii, którzy przyjechali do obozu dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos, aby zobaczyć w jakich warunkach żyją ich rówieśnicy z Syrii, Afganistanu i Iraku.
W drugim filmie "Bachir w krainie czarów" poznajemy chłopca, który mieszka w obozie dla uchodźców z Sahary Zachodniej. Bachir marzy o morskiej kąpieli, ale mieszka w obozie dla uchodźców na środku pustyni. Choć nie ma paszportu, otrzymał życiową szansę – pojedzie na letni obóz do Hiszpanii. Na miejscu wita go hiszpańska rodzina, która wydaje się bardzo sympatyczna, ale Bachir bardzo tęskni do mamy. Czy w Hiszpanii spełni się jego marzenie?

 

Po seansie uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących uchodźców z różnych stron świata.

 

 

Czytaj więcej...

W powietrzu i pod ziemią


W szóstym roku działalności Koła Varsavianistycznego zajmowaliśmy się tym co pod ziemią i tym co na niebie.
Temat potraktowaliśmy dość szeroko i szukaliśmy wielu warszawskich miejsc, które jakoś korespondowały z tematem roku. Odwiedziliśmy pięć stołecznych dzielnic: Pragę, Mokotów, Śródmieście, Wolę, Żoliborz. Przeszliśmy na piechotę przez dwa mosty. Zwiedziliśmy wiele ciekawych obiektów.

 

Czytaj więcej...

Laureaci konkursów przedmiotowych

2019 05 09 laureaci konkursy 169 maja odbyło się wręczenie dyplomów laureatom konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Warszawie.

 

Wśród uczniów nie mogło zabraknąć naszej silnej reprezentacji:

Claudii Babled (laureatki konkursu z j. francuskiego i finalistki z j. polskiego),

Łukasza Staszewskiego (laureata z konkursu informatycznego Logia i finalisty z j. angielskiego) i

Franka Źrebca (laureata konkursu historycznego).

 

Czytaj więcej...

Rozbudowa szkoły

rozbudowa szkolaDrodzy Rodzice!

Już 6 maja ruszy budowa nowej szkoły! Rewelacyjnie zlokalizowany w sercu Mokotowa budynek, gotowe projekty przebudowy, odebrane pozwolenia, to ogromny sukces możliwy tylko dzięki zaangażowaniu wielu osób. Teraz czas na mobilizację każdego z nas - całej społeczności Rodziców.
Budowa to ogromny wydatek finansowy i my jako rodzice musimy stać się współodpowiedzialni za jej realizację.
Już TERAZ możesz sprawić by to wspólne marzenie zostało zrealizowane ! Do 6 maja zbieramy fundusz, który stanowiłyby wkład własny szkoły do kredytu na budowę.

 

Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, które zostało otwarte dla celu rozbudowy szkoły:

STOWARZYSZENIE PRZYMIERZE RODZIN

NUMER KONTA: 54 1020 1185 0000 4702 0267 6740
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe - rozbudowa budynku na Mokotowie.
Informacje o zebranych kwotach będą publikowane co kilka dni na Librusie oraz na facebooku szkolnym.
Nie czekaj! Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała. Każde wsparcie się liczy.

Z poważaniem,
Przedstawiciele Rodziców z Komitetu Budowy Szkoły oraz Dyrekcja.

 

WIOSENNA AKCJA RODZINNEGO ŚPIEWANIA

2019 04 26 WARS 012019 04 26 WARS 02W kameralnym, ale bardzo sympatycznym gronie, odbyła się trzecia już odsłona Wiosennej Akcji Rodzinnego Śpiewania. Zaczęliśmy piosenkami warszawskimi a potem przez wieloosobowe Stare Dobre Małżeństwo, Bieszczady, utwory Nohavicy, walkę z tajfunami i wodą w zęzie oraz rozmaitości okraszone tekstem Agnieszki Osieckiej dotarliśmy do Wakacji! :D
Było super!

Czytaj więcej...

Klasy piąte poznają tajemnice warszawskiej Starówki

Czy można znaleźć ślady wpływu kultury starożytnych Rzymian w Warszawie? Klasy piąte poszukiwały łacińskich napisów, legionisty i postaci ubranej w togę. Niektórym grupom poszukiwania udały się znakomicie! Inne dostały drugą szansę na sukces przy poszukiwaniu pozostałości średniowiecza. Wkrótce na lekcji podsumujemy, czego się dowiedzieliśmy.

2019 04 12 Starowka 5T 014    2019 04 05 Starowka 5M 004

 

 

Klasa 5T na Starówce

2019 04 12 Starowka 5T 007   2019 04 12 Starowka 5T 039 

Czy można znaleźć ślady wpływu kultury starożytnych Rzymian w Warszawie? Klasy piąte poszukiwały łacińskich napisów, legionisty i postaci ubranej w togę. Niektórym grupom poszukiwania udały się znakomicie! Inne dostały drugą szansę na sukces przy poszukiwaniu pozostałości średniowiecza. Wkrótce na lekcji podsumujemy czego się dowiedzieliśmy.

Czytaj więcej...

Klasa 5M na Starówce

2019 04 05 Starowka 5M 006    2019 04 05 Starowka 5M 018

Czy można znaleźć ślady wpływu kultury starożytnych Rzymian w Warszawie? Klasy piąte poszukiwały łacińskich napisów, legionisty i postaci ubranej w togę. Niektórym grupom poszukiwania udały się znakomicie! Inne dostały drugą szansę na sukces przy poszukiwaniu pozostałości średniowiecza. Wkrótce na lekcji podsumujemy czego się dowiedzieliśmy.

Czytaj więcej...

wiosenne konkursy recytatorskie

2019 03 08 konkurs recytatorski 012

 

 

Klasy młodsze inspirowały się hasłem "Zwyczajne, niezwyczajne - czyli wiersze o codzienności".

Starsi wiedzieli, że muzyka łagodzi obyczaje, a POEZJA?

Recytacje zaprezentowało 28 uczniów z klas młodszych i 38 uczniów z klas starszych. Największą popularnością cieszyła się twórczość Wisławy Szymborskiej i Michała Rusinka.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

marcowe wyprawy 1mk

2019 03 30 wycieczki 1mk 003W marcu klasa 1MK wybrała się na wycieczkę do Muzeum Drukarstwa, w którym usłyszeliśy o Janie Gutenbergu, poznaliśmy 2019 03 30 wycieczki 1mk 024słowa takie jak: wierszownik, kaszta i zecer. Zobaczyliśy jak zbudowana jest czcionka i ułożyliśmy słowa z drewniaków. Odwiedziny w muzeum zakończyliśmy wytłoczeniem druku okolicznościowego na zabytkowej prasie korektorskiej. 

Odwiedziliśmy też Warszawskie Zoo. Właściwie Zoo było dodatkiem do zajęć w pomieszczeniach służbowych, gdzie poznaliśmy podstawowe zasady hodowli zwierząt egzotycznych i różne karmy dla nich. Mieliśmy też okazję potrzymać jaszczurkę, pogłaskać węża i pogadać z papugą. Dotykaliśmy też karaczany madagaskarskie! Naprawdę było niesamowicie!

Czytaj więcej...

mistrzyni województwa mazowieckiego w biegach

ala 06 4 2019 001ALA ŁODKO!! Najszybszą dziewczyną w całym WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM!!!

5 kwietnia na stadionie w miejscowości Kamion w pow.Sochaczewskim odbyły się Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Prawo udziału miały tylko najlepsze dwunastki z każdego powiatu i najlepsza dwunastka z Warszawy. Ala WYGRAŁA! Pokonując nie tylko wszystkie startujące dziś dziewczęta, ale kilka tysięcy dziewcząt, które brały udział w biegach eliminacyjnych podczas swoich zawodów dzielnicowych, gminnych czy powiatowych. Za trzy tygodnie Ala weźmie udział w Mistrzostwach Polski, gdzie pobiegnie z najlepszymi zawodniczkami w kraju!
Nikt nigdy w historii naszej szkoły nie zaszedł w szkolnych biegach tak daleko!

Bardzo, bardzo gratulujemy!

Czytaj więcej...

1% dla szkoły

Szanowni Państwo!

Ponawiam serdeczną prośbę o rozważenie przekazania 1% podatku dochodowego na potrzeby naszej szkoły.

KRS 0000091879, z dopiskiem: dla szkoły z Mokotowa

Dziękujemy za zeszloroczne wsparcie!

Zebrane od Państwa pieniądze wykorzystujemy na fundusz pomocy socjalnej dla uczniów, dokształcanie nauczycieli oraz finansowanie modernizacji budynku.

Z wyrazami szacunku

Marzanna Rymsza - Leociak

w imieniu nauczycieli i pracowników szkoły

Rośnie nam nowe pokolenie historyków!

Janek Marchel z klasy 5t stanął w szranki z uczniami o kilka lat starszymi od siebie. Wśród osób, które przystąpiły do finału konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego", Janek był jednym z trzech najmłodszych uczestników. Z niecierpliwością czekamy teraz na ostateczne wyniki.
Warto wspomnieć, że do tej pory laureatami z naszej szkoły było trzech Szymonów: Szymon Kamler, Szymon Oniszczuk i brat Janka - Szymon Marchel.

 

Grupowe powtórki

2019 04 04 powtorki grupowe 0022019 04 04 powtorki grupowe 026Nie od dziś wiadomo, że szkoła poza twardą wiedzą, powinna uczyć umiejętności miękkich: komunikacji, nazywania swoich uczuć i potrzeb, znajomości swoich mocnych i słabych stron, umiejętnego podejmowania decyzji także pod presją czasu, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem w sytuacjach typowych i w trudnych, a także współdziałania. W naszej szkole dzieci uczą się pracować zarówno samodzielnie jak i z innymi. Staramy się, by wychowanie opierało się na zasadzie prymatu współpracy nad rywalizacją.

 

Na zdjęciach uczniowie klas szóstych i piątych powtarzają informacje o Wielkim Tygodniu i zdobywają informacje kim byli średniowieczni rzemieślnicy (m.in. rymarz, garbarz, snycerz, płatnerz, ludwisarz, dekarz, bednarz, kołodziej).

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte i Wisła

2019 04 05 4a4b Ja Wisla 0022019 04 05 4a4b Ja Wisla 010W piękny wiosenny dzień klasy czwarte wyruszyły z przewodnikiem z fundacji Ja, Wisła na wielką wiślaną wyprawę.


Zaczęliśmy od biegu z przeszkodami przez góry i doły, skakaliśmy, zjeżdżaliśmy, fruwaliśmy i pełzaliśmy! Poznaliśmy krótko dzieje fortu, który kazał car zbudować w obawie przed atakiem z Krakowa i później zdobywaliśmy umocnione szańce. Każdy, kto chciał, mógł nauczyć się, jak wygląda 2019 04 05 4a4b Ja Wisla 019kwitnąca wierzba oraz do jakiego kraju tęsknią nasze poczciwe warszawskie gołębie. Zajrzeliśmy pod most a później poznaliśmy sposoby na dzika, którego uczyliśmy się zniechęcać do bliższych kontaktów. Później trzeba było pokonać betonowe umocnienia i przyszedł czas na ognisko! Jeszcze chwila grupowej współpracy przy noszeniu gałęzi i mogła rozpocząć się uczta. Czego to nie było!? Był chleb i ser, pianki i banany, kiełbaski, jabłka, ziemniaki oraz... pierogi!

Czytaj więcej...

5M omawia mity

2019 03 05 5M Amfitryta 002Amfitryta, żona Posejdona, 

2019 03 18 5M Syzyf 007zgodziła się udzielić wywiadu w 5M! Ta niesamowita okazja spowodowała, że uczniowie pytali o wszystko - czy nie żałuje swojej decyzji; jaką walutą się posługuje. Pojawiły się też niedyskretne pytania, np. czy wyszła za mąż z miłości, czy dla pieniędzy... Królowa morza nie dała się jednak zapędzić w kozi róg!

 

Syzyf, król Koryntu,
został osądzony w trakcie sprawiedliwego procesu. Oskarżono go o wyjawianie tajemnic władcy Olimpu, uwięzienie Tanatosa oraz mataczenie w sprawie własnej śmierci. Oskarżyciele i obrońcy wysłuchali wielu świadków i samego Syzyfa. Sąd, po długiej naradzie, wydał wyrok - wieczne wtaczanie głazu na stromą górę.

Czytaj więcej...

6M omawia lekturę. W drodze z panem Bagginsem.

2019 03 11 6M tropi Hobbita 001Rolę Śródziemia odegrał park Morskie Oko. Smaugiem pilnującym skarbu została Matylda. Elfy sprzymierzyły się z orłami i najsłynniejszym włamywaczem przeciw orkom, trolom i wargom. Póżniej wystarczyło podążać za znakami i wykonywać zadania.

 

Warto posłuchać też, jak drużyna dotarła do domu Beorna.

 

link do słuchowiska → SŁUCHAJ

 

Czytaj więcej...

1MA w Muzeum Farmacji

2019 03 21 1MA muzeum farmacji 002

1MA zgłębiała tajniki dawnych sposobów leczenia.

Dowiedzieliśmy się, dlaczego w aptece kiedyś, ale dziś też, można doatać trucizny.

Na własne oczy zobaczyliśmy, jak działa przedwojenna kasa.

Na koniec utarliśmy w moździerzu lecznice zioła.

 

Czytaj więcej...

Kleksografia w 4b

2019 02 27 4b kleksografia 015   2019 02 27 4b kleksografia 022   2019 02 27 4b kleksografia 001

Uczniowie naszej szkoły na chwilę przenieśli się do Akdemii pana Kleksa i wzięli udział w lekcji kleksografii! 

Możecie podziwiać efekty tej pracy, oglądając obrazki i czytając utwory uczniów 4b! 

 

Czytaj więcej...

Eksperyment? Eksperyment! Klasa 6t na Kabatach

2019 03 27 eksperymenty 6t na Kabatach 003

Klasa 6T wyruszyła trochę poeksperymentować na Kabatach. pod okiem pań od fizyki oraz chemii uczniowie przeprowadzili parę doświadczeń i obserwacji.

 

Mogli też porozmawiać ze starszymi uczniami i pociągnąć ich trochę za języki - jak to jest w tych starszych klasach...?

Czytaj więcej...

Podróże po świecie klas 6

2019 03 31 przyroda kl6 003Przez kilka ostatnich tygodni na lekcjach przyrody poznawaliśmy cechy krajobrazów i klimatów różnych regionów świata. Wędrowaliśmy przez tropikalne lasy Amazonii, strefę sawann afrykańskich, poznawaliśmy problemy ludzi mieszkających w strefie Sahelu. 

 2019 03 31 przyroda kl6 007

Podczas zajęć słuchaliśmy prezentacji przygotowanych przez uczniów, oglądaliśmy filmy przyrodnicze. Urozmaiceniem zajęć były karty pracy w formie „wycieczek palcem po mapie”. W ten sposób objechaliśmy i poznaliśmy rejon Basenu Morza Śródziemnego. 

 

Czytaj więcej...

Obieżyświat w Ciechanowie

2019 03 02 obiezyswiat marcowy 0012019 03 02 obiezyswiat marcowy 003Celem naszej marcowej wyprawy był Ciechanów.

Podczas kilkugodzinnego pobytu udało nam się zwiedzić najbardziej znany zabytek miasta – imponujące ruiny gotyckiego zamku książąt mazowieckich. Położony na podmokłym terenie nad Łydynią zamek wzniesiono połowie XV wieku. Podczas zwiedzanie mieliśmy okazję obejrzeć wystawę „Fakty i Mity Ciechanowskiego Zamku”, na której nasze szczególne zainteresowanie wzbudziły prezentowane artefakty średniowieczne – np. topór z XIII wieku. Wdrapaliśmy się oczywiście na baszty zamkowe, pisaliśmy piórem, wczytywaliśmy się w Statut sądowy wydany przez Siemowita III, szukaliśmy na zamkowych murach palcówek.

 

Po zwiedzaniu wybraliśmy się na spacer po okolicy w poszukiwaniu średniowiecznych skorup i kości :-) Podziwialiśmy również piękny neogotycki stojący przy rynku ratusz wzniesiony według projektu Henryka Marconiego.

 

Czytaj więcej...

Kółko szycia

Jan Brzechwa 

Tańcowała igła z nitką

 

Tańcowała igła z nitką, 
Igła - pięknie, nitka - brzydko.

Igła cała jak z igiełki, 
Nitce plączą się supełki.

Igła naprzód - nitka za nią: 
"Ach, jak cudnie tańczyć z panią!"

Igła biegnie drobnym ściegiem, 
A za igłą - nitka biegiem.

Igła górą, nitka bokiem, 
Igła zerka jednym okiem,

Sunie zwinna, zręczna, śmigła. 
Nitka szepce: "Co za igła!"

Tak ze sobą tańcowały, 
Aż uszyły fartuch cały!

A w naszej szkole

dzieci też potrafią

tańcować z igłą i nitką.

Zajęcia z nićmi

prowadzi pani Ula Sadkowska.

2019 03 01 kolko szycia 01

 

Czytaj więcej...

5T poznaje mit o Demeter i Kore

Czy Persefona pod ziemią spędza zimę czy lato, kiedy jest najgoręcej i trudno żyć...? Jak Kore wpadła w sidła Hadesa? Kto pomógł biednej matce?

Klasa 5t nagrała słuchowisko wedlug tekstu Anny Murdzek na podstawie wersji Wandy Markowskiej. Posłuchaj!

biała szkoła klas trzecich

2019 03 25 biala szkola 012W dniach 11.03-17.03.2019r. obie nasze klasy trzecie przebywały na Białej Szkole w Zębie. Podczas tygodniowego pobytu uczyliśmy się i doskonaliliśmy jazdę na nartach oraz poznawaliśmy Tatry i Podhale. Wizyta w Izbie regionalnej, spotkanie z ratownikiem Topr, nauka pięter roślinności, zwiedzanie wielkiej Krokwi, wycieczka na Kasprowy oraz wiele pieszych wycieczek to tylko niektóre punkty naszego bardzo napiętego planu. Zapraszam do oglądania galerii.

Czytaj więcej...

Łyżwiarskie czwartki

2019 03 24 lyzwiarskie czwartki 001Wielką ceremonią dekoracji zakończył się sezon zawodów "Łyżwiarskie Czwartki". Naszą szkołę reprezentowało w tych zawodach 75 uczniów. Aby zostać sklasyfikowanym należało wystartować minimum 6 razy. Nasza reprezentacja z ogromną przewagą kolejny rok zwyciężyła w klasyfikacji szkół uzyskując 6024,5 pkt. 47 osób uzyskało miejsca dekorowane.
Dziękujemy organizatorom za kolejny udany sezon startów!

 

 

Czytaj więcej...

Zimowe Igrzyska Szkół Niepublicznych

2019 03 24 zimowe igrzyska 001Zawody te to ogromna impreza, w której co roku biorą udział setki dzieci z różnych miast Polski. Nasza mała, ale niezwykle silna 2019 03 24 zimowe igrzyska 008ekipa, pokonała wszystkich i w kategorii r. 2008 - 2006 zdobyła I MIESCE z wielką punktową przewagą. Uczestnicy zdobyli 14 medali i ogromną ilość dyplomów za miejsca 1 - 6. Zobaczcie jak wyglądał nasz wyjazd Bo ich sukces to nie przypadek. To nie tak, że im się po prostu udało.

 

 Czytaj więcej...

Bal karnawałowy klas 4 - 6

2019 03 20 bal starszych 016W poniedziałek 18 lutego odbył się bal karnawałowy klas 4-6, którego temat szóstoklasiści ustalili na "Postacie z kreskówek i seriali". Uczestnicy popisali się wspaniałymi pomysłami na kostiumy.

Czytaj więcej...

I cóż, że ze Szwecji? Goście w szkole!

2019 03 07 SZWEDZI 0182019 03 07 SZWEDZI 013W pierwszym tygodniu marca gościliśmy nauczycieli ze Szwecji, z Borgsmoskolan, z miasta Norrkoping. Spotkali się oni z naszymi uczniami z klas 5,6,7,8, i 3 gimnazjalną i opowiedzieli o swoim kraju, mieście i szkole. Nawet wzięli "udział" w konkursie recytatorskim dla klas 4-6. Mamy wielką nadzieję na współpracę w ramach programu europejskiego. To było bardzo miłe spotkanie, dziękujemy i pozdrawiamy Was, Linda i Henrik!

 

In the first week of March we hosted a couple of teachers from Borgsmoskolan in Norrkoping, Sweden. They visited our schools to meet our students from grades 5,6,7,8, and the oldest 3rd class of Gimnazjum. They also took part in the poetry contest for grades 4-6. We hope to collaborate with their school within a European programme.
It was really nice to meet you! All the best Henrik and Linda!

 

Czytaj więcej...

Historia i biologia - modele z plasteliny w 4 i 5 klasie

2019 03 07 kl4 zamki historia 0192019 03 07 kl5 pierwotniaki biologia i geografia 007"Plastelina, plastelina
pod palcami się ugina!
Lepią chłopcy i dziewczynki
różne cuda z plastelinki!
Ulepiła Tereska kotka, misia i pieska
Ulepił Jacek dla misia placek,
ulepił Tomek gąski i domek!
A ta nasza Danusia ulepiła Plastusia!"
M. Kownacka

 

Tak było w klasach 1-3, a w klasach starszych plastelina może służyć do utrwalenia pojęć z historii np. stołb, podzamcze, wirydarz, brama zwodzona, refektarz, dormitorium fosa (klasa 4 lepi średniowieczne zamki)

lub z biologii np. wodniczka, jądro komórkowe, cytoplazma, rzęski, chloroplast, wić (klasa 5 lepi pierwotniaki).

 

Czytaj więcej...

Czwartoklasiści projektują medale

Medale zaprojektowane i odlane przez czwartoklasistów

2019 03 07 kl4 medale 001    2019 03 07 kl4 medale 004    2019 03 07 kl4 medale 002

Medal Chwały     Medal Wynalazcy     Medal dla Heleny     Medal Budowniczego     

Medal dla Rodziców     Medal Zabawy     Medal Olimpijski     Medal Ping-Pong    

Czytaj więcej...

3M na warsztatach filmowych

2019 03 03 warsztaty filmowe 3M 001W styczniu klasa 3M uczestniczyła w warsztatach Filmowych w Filmotece Narodowej. Oglądaliśmy krótkie filmy animowane różnymi technikami i dowiadywaliśmy się jak się je tworzy. Oglądane przez nas bajki miały nawet 60 lat. Zobaczyliśmy m.in. pierwszy film z Misiem Uszatkiem czy Gapiszona rysowanego przez pana Bohdana Butenkę. Dzięki zajęciom poznaliśmy historię tworzenia filmów animowanych, nauczyliśmy się tworzyć story board do naszych filmów oraz poczuliśmy jak to jest budować prawdziwą filmową dekorację.

 

 

Czytaj więcej...

Wycieczka w świat mitów - zaprasza 5M

2019 03 01 5M mity003Macie ochotę na oryginalną wycieczkę? 5M zaprasza do mitycznych krain.

Biura podróży specjalizujące się w organizowaniu podróży na Olimp, do Hadesu i w głębiny morskie przygotowały foldery reklamowe. Potrzebujesz utwierdzić się w roli perfekcyjnej pani domu? Zapraszamy do Hery na test białej rękawiczki. Lubisz wynalazki? Skuś się na parasol antypiorunowy – do zakupu tylko w sklepiku z gadżetami na Olimpie! 

W pałacu Posejdona spotkasz zwierzęta morskie, porozmawiasz z inteligentnymi delfinami. Podwodne spa i boskie ogrody czekają na klientów o szarganych nerwach.
Dla klientów o mocnych nerwach proponujemy wycieczkę w czeluście piekielne. Koniecznie weźcie obole, inaczej Charon Was nie przeprawi przez Styks. Nie zapomnijcie o miodowych ciasteczkach dla trzygłowego psa Cerbera.

Na koniec obejrzyjcie mapy myśli – pomogą Wam uporządkować wiedzę na temat who is who w świecie greckich mitów.

Czytaj więcej...

Zadania mitologiczne 5T

2019 02 22 5t mity001

Przeprowadzić wywiad z Zeusem? Zbudować trojańskiego konia? Sportretować greckich bogów i przyszykować grę na podstawie opowieści o Odyseuszu? Przybrac maskę Meduzy? Otworzyć puszkę Pandory?

 

 

To wszystko możliwe! Klasa 5T niczym Herakles wykonywała zadania mitologiczne i opisywała swoje zmagania!

 

Czytaj więcej...

„Krzesiwo” w Lalce

2019 02 28 1MA teatr Lalka001

 Z wielką przyjemnością 1MA obejrzała spektakl o dzielnym żołnierzu i jego miłości do królewny.

Psy o oczach wielkich jak filiżanki, koła młyńskie i jak zegar na wieży w Kopenhadze zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Po przedstawieniu mieliśmy okazję zwiedzić kulisy z Panem Andrzejem Perzyną. Aktor Lalki pokazał nam psy, których troszkę się baliśmy na przedstawieniu, ale za kulisami niektórzy odważyli się pogłaskać metalowe cielska. Podziwialiśmy z bliska lalki grające w „Krzesiwie”, zwiedziliśmy pracownię stolarską i garderobę. Na własne oczy przekonaliśmy się, jak może zmieniać się podłoga na scenie.

 

To była niezapomniana przygoda!

 

Czytaj więcej...

Insurekcja Kościuszkowska

2019 02 27 rysnotki historia 0152019 02 27 rysnotki historia 006

Notowanie nie musi być nudne. Klasy szóste uczyły się dziś jak robić GRAFONOTKI czyli graficzne notatki.

 

W ciągu 45 minut powstało wiele bardzo interesujących prac. Prezentujemy niektóre z nich.

 

 

 

Czytaj więcej...

Superfood dla ptaków

Jeszcze można było znaleźć w parku miejsca, gdzie w lutym leżał śnieg. 1MA przygotowała dla ptaków kilak zestawów pysznego posiłku, by nie musiały szukać pożywienia pod śniegiem. Aż ślinka cieknie na myśl o ziarnach zanurzonych w smalcu, umieszczonych w miseczce z pomarańczy…


 

Tłusty czwartek

Klasa 2 T prowadzi obserwacje przyrodnicze - poszukiwanie wiosny.
Znaleźliśmy pierwsze pączki  na drzewach i krzewach.

20190227 2T paczek

TYDZIEŃ TEATRALNY 2019 DYPLOMY

2019 TT GRAND PRIX 6M2019 TT NAGRODA PUBLICZNOCI 6TW tym roku klasy 4 - 6 pracowały na podstawie jednej z "13 bajek z Lailonii" Leszka Kołakowskiego, mianowicie "Jak Gyom został starszym panem".

 

Każda z klas opracowała autorski scenariusz - swoją interpretację tekstu. Powstały spektakle o samotności, zagubieniu we współczesnym świecie i złudnym poczuciu sławy. Młodzież zaprezentowała na scenie bohaterów, którzy bardzo pragnęli być sobą, ale nie zawsze wiedzieli, co to znaczy. Widzowie i jury docenili wysoki poziom przedstawień i różne środki wyrazy teatralnego.

 


GRAND PRIX tegorocznego Tygodnia teatralnego otrzymała klasa 6M za spektakl MARZENIE.
Nagrodę publiczności zdobyła klasa 6T za spektakl SPADAJĄCE GWIAZDY

uczniowiedyplomanci2019

     

Czytaj więcej...

Kółko baletowe w naszej szkole

2019 02 22 balet kolko 011Kółko baletowe w naszej szkole prowadzi pani Katarzyna Białkowska-Madej. Tancerka Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Opery Wrocławskiej i Teatru Wielkiego w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie oraz Szkoły Baletowej w Gdańsku.

 

Pani Katarzyna wystąpiła w ponad 1000 przedstawień w Teatrze Wielkim Opery Narodowej, ma na swoim koncie solowe występny m.in. w „Jeziorze Łabędzim”, „Śmierci i 2018 10 27 PIKNIK 2018 foto p Salak 010dziewczynie”, „Dziadku do orzechów” czy „Śpiącej Królewnie”. Ma ogromne doświadczenie pedagogiczne. Od lat prowadzi zajęcia adaptacyjne dla dzieci zarówno w przedszkolach, jak i w ramach akcji organizowanych przez Teatr Wielki Operę Narodową „Paczka, pointa, piruet – czyli tajemnice baletu” czy „Rodzinne zabawy w Wielkim”.

 

 

Na zdjęciach ciężkie próby i efekt końcowy - występ podczas corocznego PIKNIKU

 

 

Czytaj więcej...

Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim

2019 02 13 Mistrzostwa narciarskie 00113 lutego, mimo śniegu, deszczu i ciężkiej trasy wszyscy dojechali szczęśliwie do mety! Jesteśmy pod dużym wrażeniem,  bo z roku na rok poziom idzie w górę.
Tytuł Mistrza szkoły został obroniony.

Drugi rok z rzędu najlepszy czas zawodów uzyskała Zosia Troniewska!

Czytaj więcej...

1MK W WILANOWIE

2018 12 12 Wilanw 1MK 007
Klasa 1MK odwiedziła Pałac w Wilanowie. Zobaczyliśmy piękne wnętrza pałacu wypełnione różnymi skarbami - jak na przykład starymi zabawki.

Może na wiosnę uda nam się odwiedzić park należący do Pałacu?

 

Czytaj więcej...

Zaginął faworytny pies Jego Królewskiej Mości!

2019 01 23 1MA Zamek 001

Sześć dzielnych detektywek i czterech nieustraszonych detektywów z 1MA wyruszyło na poszukiwanie Kiopka w zakamarkach Zamku Królewskiego.

 

Przy okazji nauczyliśmy się dygać jak damy i składać dworskie ukłony. Dowiedzieliśmy się, jakie było przeznaczenie różnych pomieszczeń i dlaczego sala tronowa tonie w złocie i czerwieni. Poznaliśmy historię plamy na krześle, która o mało co nie stała się przyczyną kryzysu dyplomatycznego. Na koniec znaleźliśmy ulubionego królewskiego pupila!

 

 

 

Czytaj więcej...

FINAŁ TYGODNIA TEATRALNEGO KIM JESTEM?

2019 01 24 finalTT fotoASalak 001Za nami finał Tygodnia Teatralnego 2019 KIM JESTEM?

 

Obejrzeliśmy przedstawienia stworzone na bazie bajki Leszka Kołakowskiego "Jak Gyom został starszym panem".

Wyniki poznamy po feriach - czekamy na nie z ciekawością :-)

 

 

 

Dziękujemy za zdjęcia pani Annie Salak! 

 

Czytaj więcej...

Czasy stanisławowskie

2019 01 16 stanislawowskie kl6 021    2019 01 16 stanislawowskie kl6M 016

Prosto w czasy stanisławowskie trafiły klasy szóste. Opowiadają: Bernardo Bellotto zwany Canaletto, Marcello Bacciarelli, Jan Dekert, Stanisław Staszic, Tadeusz Kościuszko, Ignacy Krasicki, Ignacy Potocki, Grzegorz Piramowicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Bohomolec, Wojciech Bogusławski, Franciszek Zabłocki, Jakub Jasiński, Stanisław Trembecki, Hugo Kołłątaj, Józef Andrzej Załuski, Adam Naruszewicz, książę Józef Poniatowski, król Stanisław August Poniatowski.

 

Czytaj więcej...

JAK TO DRZEWIEJ BYWAŁO... Zjazd piastowski w naszej szkole!

2019 01 15 zjazd piastow kl4 011    2019 01 15 zjazd piastow kl4 032

Opowiadali: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II Lambert, Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały, Władysław Herman, Bolesław Krzywousty, Konrad Mazowiecki, Przemysł II, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Henryk Pobożny, św. Wojciech, św. Stanisław ze Szczepanowa, Gall Anonim, Thietmar, Jan Długosz i Wacław II.

 

BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM RODZICOM, KTÓRZY POMOGLI DZIECIOM W SKOMPLETOWANIU STROJÓW. BYŁY SUPER!

 

Czytaj więcej...

Takich przyjaciół nie znajdziecie! Klasa 5T na warsztatach w Muzeum Literatury.

2019 01 11 5T Muzeum Literatury 0022019 01 11 5T Muzeum Literatury 010Uczniowie 5T już świetnie znają przysłowie niedźwiedzie, umieją skakać po drzewie jak po schodkach bibliotecznych i poznali trochę faktów z życia Adama Mickiewicza.

 

Dopieroż Mieszek odżył... "Było z tobą krucho! -

Woła kum, - szczęście, Mieszku, że cię nie zadrapał!

Ale co on tak długo tam nad tobą sapał.

Jak gdyby coś miał powiadać na ucho?"

"Powiedział mi - rzekł Mieszek - przysłowie niedźwiedzie:

Że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.

 

Czytaj więcej...

OBIEŻYŚWIAT NA NOCY BIOLOGÓW

20190111 NocBiologow 0120190111 NocBiologow 04Po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni, uczniowie naszej szkoły brali udział w NOCY BIOLOGÓW na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Naszą przygodę na tej imprezie rozpoczęliśmy od warsztatów w Centrum Nowych Technologii UW. Podczas zajęć mogliśmy zwiedzić Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych, gdzie w międzynarodowym zespole pracuje się nad pozyskiwaniem energii ze sztucznego liścia.

Na naszych warsztatach przypomnieliśmy sobie, jak przebiega fotosynteza przeprowadzana przez rośliny, następnie omówiliśmy budowę grafenu, czyli płaskiej struktury złożonej z atomów węgla, która przypomina plaster miodu. Największą atrakcją było pozyskiwanie alg, które obok grafenu są budulcem sztucznego liścia. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał własną probówkę z algami przeprowadzającymi proces fotosyntezy.

Czytaj więcej...

Mikołaje, Mikołaje - przedstawienia klas pierwszych

2018 12 18 przedstawienia1 2 Early Stage 01
Klasy pierwsze dały piękny prezent swoim rodzicom. Wszystkie dzieci nauczyły się ról, przebrały i wystawiły przedstawienie o … Mikołajach. I to nie jednym, a o czterech.

Early StageNa pewno z chęcią opowiedzą dlaczego, aż tyle ich było.

 

A rodzicom bardzo dziękujemy, że zadbali o stroje swoich pociech.

 

Czytaj więcej...

NOWE DOŚWIADCZENIA KLASY 5T

20181211 5T w Polin 0720181211 5T w Polin 15W ostatnim czasie uczniowie klasy 5T mogli doświadczać na wiele sposobów. Z jednej strony przyrodniczo, technicznie i muzycznie podczas wizyty w Centrum Nauki Kopernik, z drugiej społecznie i historycznie w Muzeum Polin.

 

W Centrum Nauki Kopernik udało nam się poprzez zabawę poznać wiele zjawisk fizycznych i optycznych, nosiliśmy tajemniczą walizkę z żyroskopem, oglądaliśmy latający magnetyczny krążek, podczas warsztatów sami budowaliśmy machiny latające i poduszkowce.

W komnacie Amesa raz rośliśmy, a raz zmniejszaliśmy się. Udało nam się stworzyć samodzielnie wyspy, góry i cieśniny podczas zajęć z interaktywną mapą.

 

Podczas zwiedzania wystawy „W Polsce Króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” w Muzeum Polin poznawaliśmy fragmenty książki Janusza Korczaka, szczególnie te dotyczące demokracji. To słowo było naszym przewodnikiem. Ważąc to, co ważne w państwie, staraliśmy się całą grupą zdecydować, na co przeznaczyć państwowe pieniądze. Nasz wniosek – nie na wszystko starcza – w naszym klasowym państwie nie byłoby dróg, mostów i lasów.

Zastanawialiśmy się, kto jest potrzeby w państwie, aby dobrze funkcjonowało, czy każdy przeciętny obywatel ma jakieś zadanie, jakąś rolę. Podczas przebieranek wcielaliśmy się w różne postaci. Największą popularnością cieszyły się służby mundurowe.

 

Czytaj więcej...

Postcards for the Queen

20181221 postcaadr for queen 01Klasy 6M, 6T oraz 5T

pod opieka pani Karoliny Perz

20181221 postcaadr for queen 02zrobiły świąteczne zdjęcia,

20181221 postcaadr for queen 03wykonały z nich pocztówki,

napisały życzenia bożonarodzeniowe dla królowej Elżbiety II

i wysłały do Londynu! 

 

 

 

Czytaj więcej...

KLASY PIERWSZE W MUZEUM POLIN

klasy pierwsz Polin 002W piękny listopadowy dzień klasy pierwsze odwiedziły Króla Maciusia w muzeum Polin.

  

To była wspaniała wycieczka. Dowiedzieliśmy się o tym co ważne w państwie. O władzy, głosowaniu i kto o państwo dba. Pisaliśmy listy do Króla Maciusia i sami też głosowaliśmy.

Mieliśmy okazję przebierać się i siedzieć na tronie. Budowaliśmy wspólnie ucząc się współpracy. Mogliśmy stanąć przy mównicy i wiemy kim był Janusz Korczak.

 

 

 

Czytaj więcej...

Narnia w pudełku

2018 12 05 4b Narnia 0382018 12 05 4b Narnia 031Pewnego dnia będziesz jednak dostatecznie stara, aby znowu do bajek wrócić. Możesz wtedy zdjąć tę książkę z jakiejś wysokiej półki, odkurzyć i powiedzieć mi, co o niej myślisz. Prawdopodobnie będę wtedy tak głuchy, że nie będę nic słyszał, i tak stary, że nie będę niczego rozumiał, ale na pewno będę wciąż twoim kochającym cię ojcem chrzestnym,
S.C.Lewis - dedykacja 

 

"Lew, czarownica i stara szafa" to opowieść dla dzieci. Opowieść, która daje się zamknąć w szafie lub w pudełku, ale zawsze z niej wychodzi i pozwala się poznawać na nowo.


Dzieci z klasy 4b utrwaliły tę książkę w pudełkach, podczas podsumowania zajęć o Narni na lekcjach języka polskiego.

Obejrzyjcie zdjęcia, było mnóstwo radości!

 

 

Czytaj więcej...

Nocowanie w szkole

2018 12 07 6T nocowanie 004W piątek, 7 grudnia rozpoczęliśmy dzień uczestnictwem w Roratach w kościele Św. Michała. Po wspólnym, uroczystym śniadaniu rozpoczęły się normalne zajęcia.

Większość uczniów była zmęczona i senna. Ale nie MY! Klasa 6t zaplanowała nocowanie w szkole.

 

Graliśmy w różne gry, urządziliśmy sobie wieczór filmowy z popcornem i pizzą. Rano, po zrobieniu zakupów w pobliskim sklepie, wspólnie przygotowaliśmy śniadanie. Sprzątanie, dzięki współpracy, poszło sprawnie i mieliśmy jeszcze trochę czasu na wybrane aktywności w małych grupkach.

Około 10:15, we wspaniałych humorach, rozeszliśmy się do domów

 

 

Czytaj więcej...

2T z wizytą na Zamku Królewskim

2018 12 05 2T w zamku 005W jedną z grudniowych śród 2T wybrała się na lekcję muzealną do Zamku Królewskiego.

 

Uczniowie w trakcie wędrówki po zamkowych komnatach spotkali niesfornego pazia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który bał się iść na lekcję, bo nie nauczył się zadanego materiału.

 

Jak wyglądało życie na dworze chłopców z Królewskiego Korpusu Paziów, ich obowiązki, nauka i psoty? Tego dowiedzieliśmy się z opowieści młodego dworzanina.

 

Czytaj więcej...

PIERWOTNIAKI W SZKOLE!

2018 12 18 pierwotniaki 012018 12 18 pierwotniaki 02  

 Klasy piąte wyhodowały na biologii imponujące ilości pierwotniaków.  

A potem przyglądały się im przez mikroskop.

 

W niektórych preparatach dosłownie roiły się dziesiątkami!

Opłacalo się trochę posiedzieć w aromacie zgniłego siana... :-)

 

 

 

Czytaj więcej...

Obieżyświat Mazowiecki w akcji, czyli gdzie byliśmy i co widzieliśmy?

2018 12 18 obiezyswiat mazowiecki 003Podczas wrześniowego spotkania koła Obieżyświat Mazowiecki uczestniczyliśmy w IV Nocy Świątyń. Udało nam się odwiedzić Ośrodek Kultury Muzułmańskiej. Obejrzeliśmy prezentację o islamie oraz wystawę “Qur’an- Święta Księga Islamu”. Niesamowitym przeżyciem było wysłuchanie pięknego śpiewu muezina nawołującego muzułmanów na modlitwę oraz pobyt w sali 2018 12 18 obiezyswiat mazowiecki 017modlitewnej podczas rytualnej modlitwy wiernych. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był zbór Kościoła Zielonoświątkowego w Warszawie. Wysłuchaliśmy i sami uczestniczyliśmy w występie Sienna Gospel Choir oraz krótko, ze względu na późną porę, bawiliśmy się na Garden Party.

 

Drugie spotkanie miłośników wędrowania miało charakter terenowy. W październiku wybraliśmy się do Kampinoskiego Parku Narodowego. Plan był ambitny i dzięki pięknej pogodzie i sile w nogach udało nam się przejść ponad 17 km po grądach, borach i śródlądowych wydmach. Nie zobaczyliśmy niestety łosia, który jest symbolem Parku, ale mieliśmy okazję odwiedzić Zamczysko – grodzisko obronne z XIII wieku, dotarliśmy również do Sosny Powstańców z 1863 roku koło wsi Górki. Mimo, że nie wyjechaliśmy poza Mazowsze wędrowaliśmy szlakiem czerwonym przez Karpaty – rozległe wydmy porośnięte lasem. Trud wędrówki osładzały nam jeżyny.

 

 

Czytaj więcej...

Starożytne zabytki jak żywe!

2018 11 30 zabytki starozytnosci kl5 004

2018 11 30 zabytki starozytnosci kl5 011

2018 11 30 zabytki starozytnosci kl5 012Klasy piąte podsumowywały wiadomości ze starożytności.

 

 

Czy umiecie rozpoznać, co przedstawili uczniowie na modelach starożytnych zabytków

pochodzących z Chin, Egiptu, Indii i Mezopotamii?

 

Czytaj więcej...

Spotkanie klasy 2T z panią Zofią Stanecką

2018 11 28 2T biblioteka pStanecka 06

 

W środę 28 listopada 2T wybrała się do biblioteki na ul. Ludową na spotkanie z bardzo lubianą autorką Zofią Stanecką. Pani Zofia nas rozśmieszała, wzruszała, czarowała czytaniem i rozmowami.

 

 

Dziekujemy pani Zofii i paniom bibliotekarkom!

 

Czytaj więcej...

Klasy piąte na Olimpie

2018 11 23 piataki na Olimipe 0232018 11 23 piataki na Olimipe 011Uczniowie klasy piątej spotkali się na Olimpie.

 

Spróbujcie rozpoznać Atenę, Aresa, Artemidę, Afrodytę, Apolla, Demeter, Dionizosa, Eris, Hadesa, Hermesa, Hestię, Hefajstosa, Kronosa, Nike, Posejdona, Persefonę, Reę, Uranosa, Zeusa.

 

Czytaj więcej...

The 5th English Festival! - V festiwal anglojęzyczny

PLAY →engfestival2018logo circleWHGRAJ

 

Piąta edycja festiwalu anglojęzycznego w Szkole Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego w Warszawie. Występy klas 5-8 i 3gim. Zarejestrowano w listopadzie 2018 r.

The 5th English Festival at the Przymierze Rodzin No 2 Jan Twardowski Elementary School in Warsaw. Performances by grades 5-8 & 3gim. Footage recorded in November 2018.

Fizyka!

2018 11 23 6T fizyka 006

2018 11 23 6T fizyka 008W ramach lekcji fizyki klasa 6T uczestniczyła w zajęciach doświadczalnych: Fizyka własnymi rękami.

 

Sala gimnastyczna na dwie godziny zamieniła się w pracownię fizyczną pełną siłomierzy, wag, menzurek i naczyń z wodą. Uczniowie,tak jak Archimedes, mogli poczuć działanie siły wyporu i własnoręcznie sprawdzić prawo Archimedesa.

 

Czytaj więcej...

LEŚNE (PO)RACHUNKI 1MK

2018 20192018 11 09 lene porachunki 1MK 004Co wspólnego ma matematyka z lasem? Dowiedzieliśmy się tego w czasie naszej ostatniej wyprawy. W naturalnej scenerii liczyliśy stuknięcia dzięcioła w drzewo i próbowaliśmy go w tym pokonać. Mierzyliśmy długość skoków leśnych zwierząt i sprawdziliśmy czy mamy z nimi szansę. Szukaliśmy w lesie figur geometrycznych i przygotowaliśy klasowy sekret. 

Czytaj więcej...

PODZIWIAMY RĘCE!

2018 11 05 4a dlonie 0042018 11 05 4a dlonie 005W klasie 4A rozbrzmiał utwór „Mój ląd” TGD, opowiadający o dłoniach Pana Boga.

 

Wysłuchanie piosenki zapoczątkowało rozmowę o dłoniach – Pana Boga i naszych. Staraliśmy się spojrzeć na nasze ręce jako na dar Stwórcy. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie są, co dobrego mogą uczynić, w jaki sposób mogą służyć Bogu, nam i innym ludziom. Poniżej publikujemy nasze myśli dotyczące dłoni Pana Boga i przedstawienia naszych pięknych rąk.

 

Przypominamy również mądry wiersz pt. „Ręce”, którego autorem jest patron naszej szkoły – ksiądz Jan Twardowski.

Czytaj więcej...

LAPBOOK GRAMATYCZNY, CZYLI OSWAJAMY WYPOWIEDZENIA

2018 10 26 6T lapbook 024Gramatyka języka, także języka polskiego, spędza wielu uczniom (a nawet dorosłym) sen z powiek.

 

Aby oswoić ten nie najłatwiejszy dział języka polskiego, klasa 6T stworzyła lapbooki gramatyczne. Kolorowe, rozkładane książeczki z wklejkami miały za zadanie stać się pomocą naukową w poznawaniu gramatyki. Ich tworzenie okazało się nie lada wyzwaniem, ale i wielką frajdą. Stworzyliśmy lapbooki z informacjami o podziale wypowiedzeń. Każda z książeczek musiała jednak zostać skonstruowana w taki sposób, by możliwe było jej rozbudowanie o materiał, który będziemy poznawać na kolejnych lekcjach, np. informacje o wykresie zdania pojedynczego, częściach zdania czy zdaniach złożonych – podrzędnie i współrzędnie.

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia naszych prac i serdecznie zachęcamy Was do tworzenia lapbooków – na rozmaite tematy. To naprawdę wciągające i pomocne!

 

 

Czytaj więcej...

MIKOŁAJEK? LUBIĘ GO!

2018 10 15 4a mikolajek stroje 0052018 10 15 4a mikolajek okladki 036Większości uczniów klasy 4A „Mikołajek” (lektura obowiązkowa) przypadł do gustu. Młodzi czytelnicy docenili to, że książka została napisana bliskim im językiem, a dzięki temu zrozumiała.Odczuli sympatię do tytułowego bohatera, jego rodziny, kolegów i nauczycieli. Podobał im się humor zaproponowany przez autora oraz ilustracje. Potrafili również wskazać niedociągnięcia, m.in. zbyt częste (według niektórych) wzmianki o Alceście czy pojawiające się liczne powtórzenia, np. słowa „fajnie”.

 

Uważna lektura była konieczna, ponieważ pozwalała sprostać dwóm ważnym zadaniom. Pierwsze z nich polegało na wcielenie się w rolę jednego z bohaterów książki – przygotowanie kostiumu i wystąpienia przed klasą.

Drugim była zabawa w wydawców książki. Czwartoklasiści, pracując w parach, musieli stworzyć projekt okładki „Mikołajka” oraz napisać tekst zachęcający do przeczytania lektury. Poniżej zamieszczamy zdjęcia młodych aktorów wcielających się w książkowych bohaterów oraz wykonane przez uczniów projekty okładek.

Czytaj więcej...

DŁUGIE ROZMOWY O PRZYJAŹNI

20181016 6T przyjazn20181016 6T KOMIKS1

Zainspirowani wspólną lekturą tekstu „Porozmawiajmy” (Frances O’Roark Dowell), zamieszczonego w podręczniku do języka polskiego, postanowiliśmy porozmawiać o przyjaźni.

 

Z tej rozmowy narodziła się wyjątkowa, bardzo osobista twórczość uczniów klasy 6T. W pojedynkę lub w grupach, najczęściej dwuosobowych, czasem angażując do pomocy rodzinę i przyjaciół, szóstoklasiści stworzyli dzieła, które opowiadały o tym, jak uczniowie rozumieją i przeżywają przyjaźń.

 

Powstały: film, teledysk, prace plastyczne, układy choreograficzne, komiksy, list oraz kilka wierszy (w tym jeden, który został wyrecytowany przez autora). Lekcja, podczas której szóstoklasiści prezentowali swoją twórczość dostarczyła uczestnikom zajęć wielu wzruszeń. Dzielimy się fragmentem tej twórczości, tym razem poetyckiej oraz komiksowej.

Czytaj więcej...

WOLĘ... wiersz klasy 6T inspirowany utworem Wisławy Szymborskiej

2018 10 31 6T wierszWOLE 001

Podczas jednej z jesiennych lekcji języka polskiego klasa 6T spotkała się z utworem „Możliwości” Wisławy Szymborskiej.

Owocem tego spotkania stał się wiersz ułożony przez uczniów. Prezentujemy go poniżej. Przy okazji przypominamy również tekst noblistki, którego lektura dała początek poetyckiej twórczości szóstoklasistów.

 

WIERSZ KLASY 6T, INSPIROWANY TEKSTEM „MOŻLIWOŚCI” WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

Czytaj więcej...

GEOGRAFIA W UJĘCIU HUMANISTYCZNYM I PYTANIA, CZYM JEST - STEM NA LEKCJACH PRZYRODY.

wns logo 0dnp dds w135W klasach szóstych wcieliliśmy się w studentów Politechniki i szukaliśmy rozwiązań problemów globalnych. Lekcja ta związana była z projektem WZÓR NA ŚCISŁE opracowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

W klasach piątych na lekcji geografii wykonywaliśmy dość nietypowe zadanie. Popatrzyliśmy na znane nam miejsca bardziej filozoficznie, zajęliśmy się GEOGRAFIĄ W UJĘCIU HUMANISTYCZNYM.

Naszym zadaniem był opis miejsca, w którym kiedyś byliśmy. Mogły to być wakacyjne wspomnienia, ale również opis podwórka, ulicy, którą codziennie chodzimy do szkoły. Zastanawialiśmy się, co to miejsce do nas mówi, co kiedyś się tu znajdowało, z jakimi dźwiękami, zapachami, kolorami nam się ono kojarzy. Potem obejrzeliśmy slajdy, które próbowały zilustrować nasze opisy.

Czytaj więcej...

1MK W STACJI MUZEUM

2018 20192018 10 30 stacja muzeum 1MK 007

Pod koniec października klasa 1MK wybrała się do Stacji Muzeum. Tam, dzięki eksponatom i opowieściom o historii polskich kolejarzy, mogliśmy porozmawiać na temat ojczyzny i symboli narodowych. Na zakończenie przygotowaliśmy projekty sztandarów, które wykorzystaliśmy do przygotowania sztandaru naszej klasy.

 

Czytaj więcej...

NIKT, KTO TU WCHODZI, NIE WYJDZIE NIEZMIENIONY. NIEUPRAWNIONYM WSTĘP WZBRONIONY POD KARĄ OBRÓCENIA W KAMIEŃ.

2018 10 05 5T pracaBasniobor 0022018 10 05 5T pracaBasniobor 006

Pomimo groźnych ostrzeżeń, klasa 5T zdecydowała się odwiedzić BAŚNIOBÓR a w dodatku poznała dokładnie jego mieszkańców!

 

Zajrzeliśmy do BAŚNIOBOOKA i BAŚNIOGRAMU i podejrzeliśmy profile bohaterów. Czytaliśmy traktat i zastanawialismy się nad zasadami i konsekwencjami ich łamania. 

 

 

To była bardzo ciekawa wizyta! I niektórzy wyszli z niej zmienieni...

 

Czytaj więcej...

Śladami WIELKICH POLAKÓW PO POWĄZKACH

2018 11 07 5T Powazki 002

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wybraliśmy się na jeden z najstarszych Cmentarzy w Warszawie – Stare Powązki.

 

Naszym celem było poznanie historii tej nekropolii oraz odnalezienie grobów wybitnych polaków.

 

Podczas trzygodzinnego spaceru przystanęliśmy przy grobach lub tablicach poświęconych bohaterom walczącym o niepodległość Polski w różnych okresach. Byli to: Jan Kiliński, Krystyna Wituska, Jan Rodowicz Anoda, Edward Rydz-Śmigły, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Stefana Starzyńskiego, Jędrzej Węgłowski oraz Pięciu Poległych w pokojowej manifestacji z 1861 roku. Szukaliśmy również grobów znanych artystów:

Czytaj więcej...

CICHA ROZMOWA O CZYTANIU

cicha rozmowa 6t 004

Podczas jednej z lekcji języka polskiego uczniowie klasy 6T odbyli cichą… rozmowę. Przez ok. 30 minut prowadzili ze sobą dialog, nie wypowiadając ani jednego słowa i nie używając gestów. Jedynym dozwolonym sposobem komunikacji było pisanie na kartce A3. Każda z kilkuosobowych grup miała swoją kartkę, na której wszyscy członkowie danej grupy mieli za zadanie „porozmawiać” o swoich doświadczeniach czytelniczych – w zupełnym milczeniu. Jedna z uczennic napisała w trakcie zajęć: „ta cisza jest dziwna”. Po zakończeniu pracy, gdy omawialiśmy jej efekty, okazało się, że ta „dziwna cisza” była pomocna. Uczniowie docenili m.in. to, że dzięki takiej formie pracy każdy z nich mógł się wypowiedzieć. Swobodnie czuły się nawet te osoby, którym zabranie głosu na forum klasy czy w mniejszej grupie sprawia trudność. Zapisy rozmów pozostaną tajemnicą uczestników „cichej dyskusji”. Udostępniamy za to kilka zdjęć z zajęć i listę pytań, na które starali się odpowiedzieć uczniowie. Warto zadać je także sobie, by zastanowić się nad tym, jakim czytelnikiem/czytelniczką jestem i czego potrzebuję, żeby stać się lepszym/ą w czytaniu. Zachęcamy!

Czytaj więcej...