rozbudowaszkoly.pl

LOGO new PRrozbudowa 02Ruszyła strona internetowa o rozbudowie Szkoły Przymierza Rodzin nr 2: www.rozbudowaszkoly.pl

Jest to nowa strona z wieloma ciekawymi informacjami i zdjęciami, którą koniecznie trzeba zobaczyć!


Teraz jest ważne, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o rozbudowie Szkoły i możliwościach wsparcia tego projektu. To od nas zależy, czy już w 2020 roku nasze dzieci będą uczyły się w nowoczesnych pomieszczeniach pięknego budynku, będą miały obszerną aulę widowiskowo – sportową, przytulną świetlicę, stołówkę i ciekawe pracownie tematyczne.


Poinformujmy rodzinę, znajomych, wszystkie osoby, które mogą nas wesprzeć w tym wyjątkowym projekcie! To niezwykle istotne, ponieważ wiemy, jak wiele środków wymaga rozbudowa Szkoły. W akcji informacyjnej pomoże nowa strona internetowa: www.rozbudowaszkoly.pl
W szkolnym sekretariacie leżą ulotki papierowe, informujące o rozbudowie i możliwych formach wsparcia, które można zabrać i podarować potencjalnym darczyńcom.


Liczymy na wszelkie pomysły wspierające rozbudowę Szkoły i docierania do potencjalnych darczyńców.

Odszedł Adam

Szanowni Państwo!

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że po długiej i heroicznej walce z chorobą zmarł Adam Łach, brat naszej uczennicy Niny.
Łączymy się z Rodziną w bólu po stracie Syna, Brata i Wnuka.


Msza święta, w czasie której pożegnamy Adama, odbędzie się w najbliższy czwartek (1 sierpnia) o godzinie 9.00 w kościele Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży przy ul. Gwintowej.

Prosimy o modlitwę w intencji Adama, jego Rodziców i Siostry.kalla1
 
Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy
Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin
im. ks. Jana Twardowskiego
Zarząd Stowarzyszenia Przymierze Rodzin

Wyniki egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej

Na ostatniej radzie pedagogicznej podsumowywaliśmy rok szkolny, a także wyniki egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalistów.

Egzamin ósmoklasisty odbył się po raz pierwszy w historii. Składał się on z trzech pisemnych części. Pierwszego dnia był egzamin z języka polskiego, który trwał 120 minut, drugiego z matematyki (100 minut), a trzeciego z języka angielskiego (90 minut) .

 

Nasi ósmoklasiści wypadli bardzo dobrze! Jako szkoła jesteśmy w najwyższych staninach, czyli wśród 5% wszystkich szkół podstawowych, które osiągnęły najlepsze wyniki w Polsce.

 

Także gimnazjaliści spisali się na medal! Oni mieli do napisania aż 6 egzaminów: z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przyrody (zadania z 4 dziedzin - biologii, geografii, chemii i fizyki) , języka nowożytnego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Tu także osiągnęliśmy świetne wyniki.

 

Wśród ósmoklasistów i gimnazjalistów znalazły się osoby, które ze wszystkich części całego egzaminu uzyskały ponad 90% możliwych do zdobycia punktów.
Najlepiej egzaminy napisali: Łukasz Staszewski, Marcin Miron, Lusia Chłus, Mateusz Reszka, Zuza Nierada, Janka Białnicka - Birula, Łukasz Staszków, Józek Stypuła, Marysia Lipka, Ania Kokowska, Franek Źrebiec, Claudia Babled, Maciek Gójski, Róża Żalińska.
Serdecznie gratulujemy tym uczniom, a także tym, którym udało się zdobyć 100% w jakiejś dziedzinie:
Z historii i wiedzy o społeczeństwie – Ania Kokowska i Franek Źrebiec
Z matematyki – Ania Kokowska i Łukasz Staszewski
Z języka francuskiego – Claudia Babled
Z języka angielskiego - Robert Czernecki, Maciek Gójski, Ania Kokowska, Marysia Lipka, Zosia Litwin, Franek Marchel, Ignacy Sienkiewicz, Franek Źrebiec, Róża Żalińska, Karolina Bartmińska, Zuza Nierada, Antek Pałosz, Marcin Miron, Józek Stypuła, Zosia Tyszka.

Zachęcamy do obejrzenia zestawienia wyników naszych uczniów na tle wyników z całego kraju (plik pdf ↓)

Wszystkim uczniom życzymy zasłużonych wakacji!

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

2019 06 18 apel lizakowy 0120190619 zakonczenie rokuZakończenie roku szkolnego jak zwykle zaangażowało całą społeczność - na Mokotowie dzieci otrzymały na apelu lizakowym lizaki :) bo doceniamy też tych, ktorzy się nie spóźniają, zawsze są w szkole, działają artystycznie czy aktywnie biorą udział w wycieczkach albo ujmują życzliwością.


Były też wycieczki, np WYPRAWA CZTERECH MOSTÓW 4B, SPŁYW KAJAKOWY 5T albo KRĘCENIE CUKIERKÓW 3M, ostatnie HISTORYCZNE SPOTKANIA, FILM NA DZIEŃ RODZICA, PRZEDSTAWIENIE KÓŁKA TEATRALNEGO, WYRAFINOWANE DESERY KÓŁKA KULINARNEGO i wiele, wiele innych, na przykład DZIEŃ TALENTÓW na Kabatach oraz uroczyste POŻEGNANIE KLAS ÓSMYCH i POŻEGNANIE KLASY 3GIM, z którą już w ogóle pożegnaliśmy gimnazja....

 

Na sam koniec spotkaliśmy się na Mszy Św. w gościnnym kościele p.w. Św. Michała Archanioła, gdzie wysłuchaliśmy mądrego i ujmującego kazania ks. proboszcza Jana Konarskiego oraz poruszającego i głębokiego przemówienia pani dyrektor Marzanny Rymszy-Leociak.

 

SZCZĘŚLIWYCH WAKACJI I PROSIMY NIE ZAPOMINAĆ O ZBIÓRCE NA PRZEBUDOWĘ SZKOŁY!

DO ZOBACZENIA 2 WRZEŚNIA!

rozbudowa 02

 

Czytaj więcej...

Dziennikarskie Biuro Śledcze

2019 06 15 DBS 001Dziennikarskie Biuro Śledcze przez wszystkie dni zielonej szkoły wydawało swoją niezależną gazetę „Echo detektywa”.

Codziennie pod koniec dnia zbieraliśmy się na kolegium redakcyjnym i wspólnie decydowaliśmy o tym, co będzie zawierał nasz dziennik. Swoje miejsce znalazł min. dział porad, stała rubryka z prognozą pogody, komiks o Pogoduszku, humor (kawały) oraz relacje z przeżyć naszych reporterów. Rozwiązaliśmy nie jedną sprawę dla reportera (list do redakcji od pani Amelii, list w butelce, łamigłówki Misia mokrej Łapki).

Nauczyliśmy się wysyłać wiadomości światłem na odległość oraz odwiedziliśmy prawdziwą redakcję w Płocku. My napisaliśmy o nich, a Tygodnik Płocki o Nas! Sami zobaczcie!

Czytaj więcej...

Wystąpienie Pani Dyrektor na zakończeniu roku szkolnego 2018/19

List z przeszłości.

20190619 zakonczenie rokuSzanowni Państwo!
W trakcie lektury książki "Posełki" (o kobietach-posłankach w II Rzeczpospolitej) trafiłam na fragment, opisujący historię ojca jednej z bohaterek książki. Był nim Stanisław Sokolnicki, Wielkopolanin, ziemianin z okolic Poznania. Jako gimnazjalista, razem z młodszym bratem, wyruszył do powstania styczniowego. Wrócił: bez brata, poraniony, upokorzony – jak całe jego pokolenie. Romantyczne uniesienia postanowił zamienić na ciężką, codzienną pracę. Rozpoczął od budowania domu: dworu pod Poznaniem. W ścianie dworu Stanisław Sokolnicki zamurował list.

Ten list – przesłanie sprzed z górą 150 lat – zrobił na mnie ogromne wrażenie: prostota, piękno i ponadczasowość przesłania Sokolnickiego są poruszające! I niezwykle aktualne, szczególnie dla nas, zgromadzonych dzisiaj w kościele.
Przeczytam fragmenty.
"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Budynek murowany stawia się na dłuższe lata – wszak prawda?"
Dalej Sokolnicki napisał, że chciałby „chociaż króciutką podać wiadomość o własnym i wioski losie”. Bo, jak zauważył: „z czegoż się składa historya narodu, jeśli nie z drobnych rysów i pojedynczych życiorysów przodków naszych?”
Na koniec dodał jeszcze: "Nie sztuka w chwili zapału zginąć w boju za ojczyznę – ale pracować dla niej przez długie lata wytrwale – to się dopiero ofiarą nazywa".

Stanisław Sokolnicki nie był wybitnym mężem stanu, politykiem, artystą… Był zwyczajnym człowiekiem, ziemianinem, którego życie wypełniła codzienna praca, troska o gospodarstwo, o inwentarz, o wykształcenie dzieci. W codziennym trudzie gospodarowania, w codziennej pracy znalazł głęboki sens swojego życia. Pragnął, by to, czego dokonał – nie zostało zapomniane, by służyło kolejnym pokoleniom, bo – jak napisał – historia narodu składa się właśnie z drobnych czynów zwykłych ludzi.

My, jako wspólnota rodziców i nauczycieli szkoły Przymierza Rodzin, skupiona wokół wyznawanych wartości i działająca na rzecz dzieci – mamy dzisiaj wielką szansę napisać nasz list do przyszłości. Możemy postawić budynek murowany na dłuższe lata – by służył dzieciom, które dzisiaj kończą rok szkolny, ale i tym, które przyjdą uczyć się w naszej szkole w kolejnych latach. Możemy wspólnym wysiłkiem stworzyć coś trwałego, dać świadectwo naszego zaangażowania, pracowitości, troski o innych.

Proszę, zaangażujcie się w to budowanie na dłuższe lata, tak, jak potraficie, modlitwą, pracą, finansowo. Napiszmy wspólnie list do przyszłych pokoleń, służąc innym pracą i zaangażowaniem w dzieło, przeznaczone dla dobra wspólnego.
A koniec powtórzę słowa, którymi Stanisław Sokolnicki rozpoczął swój list:
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Głęboko wierzę, że On nas prowadzi do celu, który sobie wyznaczyliśmy.

Metafizyczne post scriptum
Wśród zgromadzonych na mszy świętej 19 czerwca 2019 r. w kościele św. Michała są potomkowie Stanisława Sokolnickiego.

http://www.rozbudowaszkoly.pl/

SŁODKIE ZAKOŃCZENIE ROKU 3M

2019 06 18 3M wycieczka lizaki 04Klasa 3M koniec roku uczciła wyprawą do Manufaktury Cukierków.

Było słodko i wesoło!

Od września klasa będzie już wśród "starszych" - czy uda się wyruszyć na kolejne słodkie wycieczki? :-) 

 

Czytaj więcej...

WYPRAWA CZTERECH MOSTÓW

2019 06 18 4b wycieczka pod mostami 012019 06 18 4b wycieczka pod mostami 11Rok szKolny klasa 4b kończyła kolejną wyprawą nad Wisłę.

Tym razem ruszyliśmy z Mostu Łazienkowskiego prawym brzegiem rzeki na północ. Znaleźlismy piaszczyste plaże, na których było szalenie upalnie a piach sypał się do butów. Potem odkryliśmy plac zabaw, na którym mozna było robic wygibasy, no i skakać po palikach. Następnie przyszedł czas na spacer pod mostem Poniatowskiego, gdzie zasiedliśmy na małe co nieco. Niektórym wcale nie było gorąco i urządzały (sic!) wyścigi!

Czytaj więcej...

A niech to gęś kopnie! Spektakl kółka teatralnego.

2019 06 14 przedstawienie kolko teatr 032019 06 14 przedstawienie kolko teatr 01Brawurowym występem kółkowiczów pani Heleny Siekierskiej, która poprowadziła w tym roku niesamowite kółko teatralne, zakończył się DZIEŃ RODZICA.

 

Przedstawienie "A NIECH TO GĘŚ KOPNIE" Marty Guśniowskiej uczniowie poprowadzili tak, że widownia płakała ze śmiechu - tak dobrego przedstawienia nie widzieliśmy co najmniej od Tygodnia Teatralnego ;-) 

 

BRAWA DLA ARTYSTÓW!

 

 

Czytaj więcej...

DZIEŃ RODZICA 2019

2019 06 14 dzien rodzica 001a2019 06 14 dzien rodzica 11W tym roku DZIEŃ RODZICA to piątkowe występy klas trzecich

oraz film

przygotowany przez anglistyczną ekipę klas 4-6.

 

Pomimo technicznych trudności udalo się zaprezentować to niesamowite dzieło i naprawdę... jest co podziwiać!

 

Czytaj więcej...

Klasa 4b na tropach historii

2019 06 14 4b slady IIwojny 022019 06 14 4b podsumowanie roku 034b zakończyła rok nauki historii wędrówką po Mokotowie w poszukiwaniu śladów II wojny światowej.

 

Uczniowie ułozyli też trimino, powtarzając wiadomości z całego roku szkolnego.

 

 

Czytaj więcej...

Spływ kajakowy klasy 5T

2019 06 17 5T kajaki 15Na pożegnanie roku szkolnego klasa 5t wybrała się na spływ kajakowy rzeką Świder.

Odcinek, który przepłynęliśmy liczył 12 km, było sporo mielizn, powalonych drzew i kamieni sterczących z wody.

Wszyscy byli super i wszyscy dali radę.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Złota Rączka

2019 06 10 zlota raczka 030
Grupa Złota Rączka podczas zielonej szkoły dzielnie zdobywała nowe umiejętności.

 

Za pomocą igieł, nici i agrafek uszyliśmy worki, do których zmieściły się wykonane prace. Na drewnianych krążkach przybiliśmy gwoździe i oplatając je kolorowymi nićmi stworzyliśmy kwiaty, baloniki, serduszka i zajączki. Wszyscy pracowicie zamalowywali farbą białe kubki, na których po wyschnięciu można było pisać kredą jak po tablicy. Wolne chwile pełne były zabaw, ruchu i wspólnego śpiewania. W ostatni, słoneczny dzień w ruch poszły scyzoryki. Dzięki nim powstały łódki z kory, które zwodowaliśmy w jeziorze Zdworskim. 

 

Złote Rączki spisały się na medal!

Czytaj więcej...

Szoszoni

2019 06 10 szoszoni 001Szoszoni poznali skrawek historii Ameryki Północnej z czasów, kiedy Indianie mieszkali na swoich terytoriach i nie byli niepokojeni przez osadników z Europy.

Najsłynniejsza przedstawicielka tego plemiania to Sacarajawea.

 

Poza tym spróbowali posilić się przy ognisku, wykonali łuki, strzały i kołczany. Zdobywali pióra do pióropusza za męstwo i walkę z własnymi słabościami.

Czytaj więcej...

Bieszczadzkie rysie i misie

2019 05 27 31 ZIEL SZK RYSIE MISIE 022019 05 27 31 ZIEL SZK RYSIE MISIE 25Grupa pod nazwą „Rysie i misie” miała dwa podstawowe założenia: chodzenie i śpiewanie. Z tym pierwszym było kilka problemów, przede wszystkim pogoda, która zmusiła nas do poważnego ograniczenia zapędów chodziarskich. Nie możemy więc pochwalić się listą zdobytych szczytów, za to odkrywaliśmy bardzo interesujące miejsca w okolicy Bukowca, w którym mieszkaliśmy: już pierwszego dnia, wkrótce po zakwaterowaniu i obiedzie, ruszyliśmy na rekonesans do sąsiedniej wsi Terka i znaleźliśmy bardzo praktyczny skrót (wystarczyło zrobić dynamiczne HOP przez stromy stok, by oszczędzić sobie dłuższego drałowania asfaltówką). W samej Terce było niezwykle pięknie, dotarliśmy do cerkwiska i malowniczych ruin dzwonnicy obok cmentarza – nie mieliśmy jednak czasu, by pójść dalej do góry na bardzo kusząco wyglądający stok, gdzie miał być punkt widokowy. 

Czytaj więcej...

Archiprzygody!

2019 06 12 Archi przygody 012019 06 12 Archi przygody 10W mijającym roku szkolnym klasa 3M brała udział w zajęciach Archi-przygody organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury.

 

Świetne zajęcia prowadzone przez przemiłą panią Ulę - architekt - wprowadzały dzieci w tajniki otaczającego miejskiego świata. Czytaliśmy mapę, projektowaliśmy wnętrza, a nawet całe przestrzenie miejskie zgodnie z regułami sztuki. Teraz kolej na naszych kolegów. Od września rusza następna edycja, a nasza szkoła znowu jest w programie!

 

I zobaczcie, co widać w nagłówku strony NCK w artykule o wynikach naboru! :D 

 

Czytaj więcej...

ETNO-DETEKTYWI ZNAJDUJĄ ODPOWIEDZI

2019 05 27 31 ZIEL SZK ETNO DETEKTYWI 31    2019 05 27 31 ZIEL SZK ETNO DETEKTYWI 34W Bieszczadach szukaliśmy śladów przeszłości – tej odległej i tej całkiem bliskiej.

 

Przeszłość odległa (chociaż z geologicznego punktu widzenia nie tak bardzo) otaczała nas zewsząd – chodziliśmy przecież po bardzo młodych górach. Dostarczały nam one niezapomnianych wrażeń na wietrznym szlaku na Połoninę Wetlińską czy w strugach deszczu na leśnej drodze do Cisnej. (Nie można nie wspomnieć o gorącej czekoladzie w tamtejszej kawiarni :))

Czytaj więcej...

Hyrniacy na szlakach

2019 05 27 31 ZIEL SZK HYRNIACY 022019 05 27 31 ZIEL SZK HYRNIACY 27

Mimo że tegoroczna szkoła wiosenna stała raczej pod znakiem nisko zawieszonych nad Bieszczadami chmur, padającego deszczu i błota GRUPA HYRNIAKÓW zrealizowała prawie wszystkie swoje plany pokonując pieszo 50 kilometrów.

Hyrniak po bojkowsku znaczy człowiek gór i cała nasza grupa zasługuje na takie miano.

Czytaj więcej...

Szkolny Turniej Szachowy 2019

https://www.1001freedownloads.com

 

Szkolny turniej szachowy odbył się w sobotę 8 czerwca.

Nad przebiegiem turnieju czuwał pan Paweł Suwarski, który od lat prowadzi kółko szachowe w naszej szkole.

 

Poniżej wyniki turnieju.

Warto podkreślić, że Jędrek powinien grać w klasach 1-2, a wygrał w starszej grupie.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Trupa Teatralna na wyjeździe w Bukowcu

20190527 31 TEATRALNA 0720190527 31 TEATRALNA 08Nasza liczna grupa miała poważne zadanie: w sposób przystępny i interesujący przedstawić mity greckie naszym kolegom i koleżankom z innych grup.


Najpierw poznaliśmy zasady działania teatru w starożytności i zaplanowaliśmy ciężką pracę. Codziennie wieczorem mieliśmy pokazać spektakl dla naszych widzów, a mieliśmy na przygotowanie się tylko jeden dzień. Można nas nazwać "teatrem błyskawicznym".

Czytaj więcej...

S jak sok i inne litery...

2019 06 09 1MK 003 

...czyli co się dzieje w 1MK.2019 06 09 1MK 126

Powoli, dzielnie kończymy pierwszą klasę.

Poznaliśy wszystkie litery, ćwiczymy się w pisaniu, czytaniu i liczeniu. Oglądamy świat przez obiektyw, odwiedzamy ciekawe miejsca i spotykamy się z ciekawymi ludźmi.

Czytaj więcej...

OBIEŻYŚWIAT MAZOWIECKI W MODLINIE

2019 05 25 Obiezyswiat Modlin 062019 05 25 Obiezyswiat Modlin 09W ostatnią sobotę maja niewielka, ale bardzo dzielna grupa miłośników wędrówek po Mazowszu, wybrała się do Twierdzy Modlin.

Podróż pociągiem minęła bardzo szybko, a potem ruszyliśmy w dzikie rejony tego ogromnego kompleksu wojskowego zlokalizowanego u ujścia rzeki Narwi do Wisły. Wędrowaliśmy po opustoszałych koszarach wojskowych, znaleźliśmy Bramę Ostrołęcką, pomnik z miniaturowym czołgiem na szczycie. Zwiedziliśmy również Muzeum Twierdzy Modlin, w którym mogliśmy obejrzeć stare mapy, wejść do schronu i poczuć się jak w czasie nalotu. Poznaliśmy historię białej niedźwiedzicy, Baśki Murmańskiej, oraz sprawdzaliśmy funkcjonowanie dział przeciwlotniczych.

Aby wynagrodzić sobie trudy wędrówki na wieżę widokową zjedliśmy pyszne lody.

 

Czytaj więcej...

6T filmuje - z cyklu COMING SOON

2019 0605 6t filmowanie 012019 0605 6t filmowanie 08Już niedługo w naszym szkolnym kinie niezwykły film, tworzony przez sześć różnych ekip filmowych.

21 maja na plan udała się klasa 6T - kto zgadnie w jakie czasy przenieśliśmy się tym razem?

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Karta rowerowa

2019 05 23 karta rowerowa 052019 05 23 karta rowerowa 1223 maja 2019 r. uczniowie z klas piątych zadawali egzamin praktyczny na kartę rowerową.

Teorię zaliczyli już dwa tygodnie wcześniej. Dziś przyszła pora na sprawdzenie ich umiejętności jazdy. Rozpoczęliśmy od toru przeszkód na szkolnym boisku. Każdy uczestnik musiał wykonać następujące zadania: spojrzenie w tył z przeczytaniem liczby z planszy, jazda z kierowaniem jedną ręką, jazda po ciasnym slalomie oraz po ósemce. Ostatnim elementem było zatrzymanie roweru we wskazanym miejscu.

Druga część dnia to wizyta w miasteczku ruchu drogowego na ulicy Sołtyka. Uczniowie podzieleni na kilkunastoosobowe grupy zdawali w warunkach bardzo zbliżonych do tych drogowych. Były prawdziwe znaki, linie, sygnalizacja świetlna, a nawet przejazd kolejowy z zaporami. Dodatkowym urozmaiceniem była ulewa która w połowie egzaminu zmusiła nas do krótkiej przerwy :) Na szczęście chmury szybko przeszły i można było dokończyć egzaminowanie.

Czytaj więcej...

Muzeum figur woskowych w 5T!

2019 04 25 5T angielski figury 062019 04 25 5T angielski figury 11W kwietniu podczas lekcji języka angielskiego klasa 5T stworzyła swoje własne muzeum figur woskowych.

Pojawili się astronauci, motocykliści i inne światowej sławy postaci...

 

Zapraszamy do zgadywania! :)

 

 

Czytaj więcej...

kiedy zakwitły bzy...

2019 05 20 BZY 4a 052019 05 20 BZY 4a 10Wiosna, wiosna, wiosna,
Wiosenny pierwszy wiew.
Wiosna, wiosna, wiosna
I ciepły wiatr wśród drzew.

I blade śnieżyczki wychyną na świat
Do słońca, całunków i lśnień,
I w sercu tajemny rozchyli się kwiat,
I potem nadejdzie ten dzień...

Kiedy znów zakwitną białe bzy...

 

KLASA 4a odnalazła kwitnące bzy w swojej sali...

 

Czytaj więcej...

PIKNIK NAUKOWY 2019

2019 05 11 PIKNIK NAUKOWY 05

Nasze stanowisko E20 było przez cały dzień pełne odwiedzających. Uczniowie doskonale sprawdzili się w roli prowadzących stanowiska naukowe. Kolejka grawitacyjna, maszyna do pisania alfabetem Morse'a, chemiczne zagadki i rysownica były w ciągłym ruchu. 

 2019 05 11 PIKNIK NAUKOWY 08

W naszym wspólnym naukowym projekcie pracowało prawie 60 osób. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie. Szczególne podziękowania należą się pani Katarzynie Maleszak szefowej naszego stoiska.

 

Swoją wdzięczność wyrażamy też firmie LogicGate za udostępnienie dwóch wspaniałych maszyn - gry sensorycznej i klucza do alfabetu Morse'a. #Kochamnaukę #PiknikNaukowy

 

Czytaj więcej...

KORALIKOWE ODBIERANKI

2019 05 16 odbieranki 092019 05 16 odbieranki 072019 05 16 odbieranki 17W naszej szkole popołudniami dzieci chodzą na kółka zainteresowań albo spedzają czas na ODBIERANKACH-ODRABIANKACH.

 

Kiedy pogoda za oknem nie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, staramy się rozweselić świat naszymi koralikowymi pracami.

 

Oto galeria dzieł uczniów klas 1-3 z ostatnich zajęć.

 

Czytaj więcej...

Zbiórka na rozbudowę szkoły

SzkolaPodstawowaNr2PRSpołeczność Szkoły Przymierza Rodzin nr 2, Stowarzyszenia Przymierze Rodzin oraz sympatyków projektu rozbudowy szkoły dokonuje niemożliwego: w ciągu krótkiego okresu zebrano ponad 100 tysięcy na modernizację budynku! Serdecznie dziękujemy!

 

Powszechna mobilizacja tej społeczności i sympatyków projektu nabiera tempa. Liczba osób, które dokonały już wpłaty lub są zainteresowane wsparciem rozbudowy przerasta nasze oczekiwania. W związku z tym oraz licznymi prośbami o przedłużenie okresu zbiórki – informujemy, że nowy termin jej zakończenia to 18 maja. Zatem do dzieła.

 

Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, które zostało otwarte dla celu rozbudowy szkoły:
STOWARZYSZENIE PRZYMIERZE RODZIN
NUMER KONTA: 54 1020 1185 0000 4702 0267 6740
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe - rozbudowa budynku na Mokotowie.

 

Pamiętajmy, iż to pierwszy etap zbierania funduszy na rozbudowę. Niedługo uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, na której będą aktualności z budowy oraz szczegóły dotyczące możliwości wspierania projektu rozbudowy.

Z poważaniem,
Przedstawiciele Rodziców z Komitetu Budowy Szkoły
i Dyrektor Szkoły Marzanna Rymsza Leociak

 

 

 

Lekcja przyrody w Muzeum Geologicznym

2019 05 13 geologicznie kl4 142019 05 13 geologicznie kl4 15Klasy czwarte wybrały się na lekcję przyrody do Muzeum Geologicznego. Zajęcia dotyczyły minerałów i skał. Oglądaliśmy niezliczone gabloty z kolekcją minerałów, dowiadywaliśmy się, gdzie występują, jakie mają cechy i jak są wykorzystywane.


Na kartach pracy wypisywaliśmy przykłady skał należących do grupy skał osadowych, magmowych i metamorficznych. Udało nam się również poznać najstarsze dzieje Ziemi oraz rozpoznawać zwierzęta epoki lodowcowej. Na zakończenie obejrzeliśmy model jaskini i pustyni.

Po powrocie do szkoły, na lekcji przyrody, badaliśmy cechy fizyczne skał ze szkolnej kolekcji, a już niedługo poznamy historię pewnego kamienia i przedstawimy ją w postaci prac plastycznych.

 

Czytaj więcej...

5T i 16th Millenium Docs Against Gravity

20190516 5T DOC AGAINST 0120190516 5T DOC AGAINST 02Klasa 5T uczestniczyła w Festiwalu Filmowym 16th Millenium Docs Against Gravity.

Obejrzeliśmy dwa filmy dokumentalne, których wspólnym tematem była pomoc innym.
Bohaterami filmu "Cześć Salaam", było dwóch braci z Holandii, którzy przyjechali do obozu dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos, aby zobaczyć w jakich warunkach żyją ich rówieśnicy z Syrii, Afganistanu i Iraku.
W drugim filmie "Bachir w krainie czarów" poznajemy chłopca, który mieszka w obozie dla uchodźców z Sahary Zachodniej. Bachir marzy o morskiej kąpieli, ale mieszka w obozie dla uchodźców na środku pustyni. Choć nie ma paszportu, otrzymał życiową szansę – pojedzie na letni obóz do Hiszpanii. Na miejscu wita go hiszpańska rodzina, która wydaje się bardzo sympatyczna, ale Bachir bardzo tęskni do mamy. Czy w Hiszpanii spełni się jego marzenie?

 

Po seansie uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących uchodźców z różnych stron świata.

 

 

Czytaj więcej...

W powietrzu i pod ziemią


W szóstym roku działalności Koła Varsavianistycznego zajmowaliśmy się tym co pod ziemią i tym co na niebie.
Temat potraktowaliśmy dość szeroko i szukaliśmy wielu warszawskich miejsc, które jakoś korespondowały z tematem roku. Odwiedziliśmy pięć stołecznych dzielnic: Pragę, Mokotów, Śródmieście, Wolę, Żoliborz. Przeszliśmy na piechotę przez dwa mosty. Zwiedziliśmy wiele ciekawych obiektów.

 

Czytaj więcej...

Laureaci konkursów przedmiotowych

2019 05 09 laureaci konkursy 169 maja odbyło się wręczenie dyplomów laureatom konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Warszawie.

 

Wśród uczniów nie mogło zabraknąć naszej silnej reprezentacji:

Claudii Babled (laureatki konkursu z j. francuskiego i finalistki z j. polskiego),

Łukasza Staszewskiego (laureata z konkursu informatycznego Logia i finalisty z j. angielskiego) i

Franka Źrebca (laureata konkursu historycznego).

 

Czytaj więcej...

Rozbudowa szkoły

rozbudowa szkolaDrodzy Rodzice!

Już 6 maja ruszy budowa nowej szkoły! Rewelacyjnie zlokalizowany w sercu Mokotowa budynek, gotowe projekty przebudowy, odebrane pozwolenia, to ogromny sukces możliwy tylko dzięki zaangażowaniu wielu osób. Teraz czas na mobilizację każdego z nas - całej społeczności Rodziców.
Budowa to ogromny wydatek finansowy i my jako rodzice musimy stać się współodpowiedzialni za jej realizację.
Już TERAZ możesz sprawić by to wspólne marzenie zostało zrealizowane ! Do 6 maja zbieramy fundusz, który stanowiłyby wkład własny szkoły do kredytu na budowę.

 

Wpłaty można dokonać na konto Stowarzyszenia Przymierze Rodzin, które zostało otwarte dla celu rozbudowy szkoły:

STOWARZYSZENIE PRZYMIERZE RODZIN

NUMER KONTA: 54 1020 1185 0000 4702 0267 6740
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe - rozbudowa budynku na Mokotowie.
Informacje o zebranych kwotach będą publikowane co kilka dni na Librusie oraz na facebooku szkolnym.
Nie czekaj! Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała. Każde wsparcie się liczy.

Z poważaniem,
Przedstawiciele Rodziców z Komitetu Budowy Szkoły oraz Dyrekcja.

 

WIOSENNA AKCJA RODZINNEGO ŚPIEWANIA

2019 04 26 WARS 012019 04 26 WARS 02W kameralnym, ale bardzo sympatycznym gronie, odbyła się trzecia już odsłona Wiosennej Akcji Rodzinnego Śpiewania. Zaczęliśmy piosenkami warszawskimi a potem przez wieloosobowe Stare Dobre Małżeństwo, Bieszczady, utwory Nohavicy, walkę z tajfunami i wodą w zęzie oraz rozmaitości okraszone tekstem Agnieszki Osieckiej dotarliśmy do Wakacji! :D
Było super!

Czytaj więcej...

Klasy piąte poznają tajemnice warszawskiej Starówki

Czy można znaleźć ślady wpływu kultury starożytnych Rzymian w Warszawie? Klasy piąte poszukiwały łacińskich napisów, legionisty i postaci ubranej w togę. Niektórym grupom poszukiwania udały się znakomicie! Inne dostały drugą szansę na sukces przy poszukiwaniu pozostałości średniowiecza. Wkrótce na lekcji podsumujemy, czego się dowiedzieliśmy.

2019 04 12 Starowka 5T 014    2019 04 05 Starowka 5M 004

 

 

Klasa 5T na Starówce

2019 04 12 Starowka 5T 007   2019 04 12 Starowka 5T 039 

Czy można znaleźć ślady wpływu kultury starożytnych Rzymian w Warszawie? Klasy piąte poszukiwały łacińskich napisów, legionisty i postaci ubranej w togę. Niektórym grupom poszukiwania udały się znakomicie! Inne dostały drugą szansę na sukces przy poszukiwaniu pozostałości średniowiecza. Wkrótce na lekcji podsumujemy czego się dowiedzieliśmy.

Czytaj więcej...

Klasa 5M na Starówce

2019 04 05 Starowka 5M 006    2019 04 05 Starowka 5M 018

Czy można znaleźć ślady wpływu kultury starożytnych Rzymian w Warszawie? Klasy piąte poszukiwały łacińskich napisów, legionisty i postaci ubranej w togę. Niektórym grupom poszukiwania udały się znakomicie! Inne dostały drugą szansę na sukces przy poszukiwaniu pozostałości średniowiecza. Wkrótce na lekcji podsumujemy czego się dowiedzieliśmy.

Czytaj więcej...

wiosenne konkursy recytatorskie

2019 03 08 konkurs recytatorski 012

 

 

Klasy młodsze inspirowały się hasłem "Zwyczajne, niezwyczajne - czyli wiersze o codzienności".

Starsi wiedzieli, że muzyka łagodzi obyczaje, a POEZJA?

Recytacje zaprezentowało 28 uczniów z klas młodszych i 38 uczniów z klas starszych. Największą popularnością cieszyła się twórczość Wisławy Szymborskiej i Michała Rusinka.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

marcowe wyprawy 1mk

2019 03 30 wycieczki 1mk 003W marcu klasa 1MK wybrała się na wycieczkę do Muzeum Drukarstwa, w którym usłyszeliśy o Janie Gutenbergu, poznaliśmy 2019 03 30 wycieczki 1mk 024słowa takie jak: wierszownik, kaszta i zecer. Zobaczyliśy jak zbudowana jest czcionka i ułożyliśmy słowa z drewniaków. Odwiedziny w muzeum zakończyliśmy wytłoczeniem druku okolicznościowego na zabytkowej prasie korektorskiej. 

Odwiedziliśmy też Warszawskie Zoo. Właściwie Zoo było dodatkiem do zajęć w pomieszczeniach służbowych, gdzie poznaliśmy podstawowe zasady hodowli zwierząt egzotycznych i różne karmy dla nich. Mieliśmy też okazję potrzymać jaszczurkę, pogłaskać węża i pogadać z papugą. Dotykaliśmy też karaczany madagaskarskie! Naprawdę było niesamowicie!

Czytaj więcej...

mistrzyni województwa mazowieckiego w biegach

ala 06 4 2019 001ALA ŁODKO!! Najszybszą dziewczyną w całym WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM!!!

5 kwietnia na stadionie w miejscowości Kamion w pow.Sochaczewskim odbyły się Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Prawo udziału miały tylko najlepsze dwunastki z każdego powiatu i najlepsza dwunastka z Warszawy. Ala WYGRAŁA! Pokonując nie tylko wszystkie startujące dziś dziewczęta, ale kilka tysięcy dziewcząt, które brały udział w biegach eliminacyjnych podczas swoich zawodów dzielnicowych, gminnych czy powiatowych. Za trzy tygodnie Ala weźmie udział w Mistrzostwach Polski, gdzie pobiegnie z najlepszymi zawodniczkami w kraju!
Nikt nigdy w historii naszej szkoły nie zaszedł w szkolnych biegach tak daleko!

Bardzo, bardzo gratulujemy!

Czytaj więcej...

1% dla szkoły

Szanowni Państwo!

Ponawiam serdeczną prośbę o rozważenie przekazania 1% podatku dochodowego na potrzeby naszej szkoły.

KRS 0000091879, z dopiskiem: dla szkoły z Mokotowa

Dziękujemy za zeszloroczne wsparcie!

Zebrane od Państwa pieniądze wykorzystujemy na fundusz pomocy socjalnej dla uczniów, dokształcanie nauczycieli oraz finansowanie modernizacji budynku.

Z wyrazami szacunku

Marzanna Rymsza - Leociak

w imieniu nauczycieli i pracowników szkoły

Rośnie nam nowe pokolenie historyków!

Janek Marchel z klasy 5t stanął w szranki z uczniami o kilka lat starszymi od siebie. Wśród osób, które przystąpiły do finału konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego", Janek był jednym z trzech najmłodszych uczestników. Z niecierpliwością czekamy teraz na ostateczne wyniki.
Warto wspomnieć, że do tej pory laureatami z naszej szkoły było trzech Szymonów: Szymon Kamler, Szymon Oniszczuk i brat Janka - Szymon Marchel.

 

Grupowe powtórki

2019 04 04 powtorki grupowe 0022019 04 04 powtorki grupowe 026Nie od dziś wiadomo, że szkoła poza twardą wiedzą, powinna uczyć umiejętności miękkich: komunikacji, nazywania swoich uczuć i potrzeb, znajomości swoich mocnych i słabych stron, umiejętnego podejmowania decyzji także pod presją czasu, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze stresem w sytuacjach typowych i w trudnych, a także współdziałania. W naszej szkole dzieci uczą się pracować zarówno samodzielnie jak i z innymi. Staramy się, by wychowanie opierało się na zasadzie prymatu współpracy nad rywalizacją.

 

Na zdjęciach uczniowie klas szóstych i piątych powtarzają informacje o Wielkim Tygodniu i zdobywają informacje kim byli średniowieczni rzemieślnicy (m.in. rymarz, garbarz, snycerz, płatnerz, ludwisarz, dekarz, bednarz, kołodziej).

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte i Wisła

2019 04 05 4a4b Ja Wisla 0022019 04 05 4a4b Ja Wisla 010W piękny wiosenny dzień klasy czwarte wyruszyły z przewodnikiem z fundacji Ja, Wisła na wielką wiślaną wyprawę.


Zaczęliśmy od biegu z przeszkodami przez góry i doły, skakaliśmy, zjeżdżaliśmy, fruwaliśmy i pełzaliśmy! Poznaliśmy krótko dzieje fortu, który kazał car zbudować w obawie przed atakiem z Krakowa i później zdobywaliśmy umocnione szańce. Każdy, kto chciał, mógł nauczyć się, jak wygląda 2019 04 05 4a4b Ja Wisla 019kwitnąca wierzba oraz do jakiego kraju tęsknią nasze poczciwe warszawskie gołębie. Zajrzeliśmy pod most a później poznaliśmy sposoby na dzika, którego uczyliśmy się zniechęcać do bliższych kontaktów. Później trzeba było pokonać betonowe umocnienia i przyszedł czas na ognisko! Jeszcze chwila grupowej współpracy przy noszeniu gałęzi i mogła rozpocząć się uczta. Czego to nie było!? Był chleb i ser, pianki i banany, kiełbaski, jabłka, ziemniaki oraz... pierogi!

Czytaj więcej...

5M omawia mity

2019 03 05 5M Amfitryta 002Amfitryta, żona Posejdona, 

2019 03 18 5M Syzyf 007zgodziła się udzielić wywiadu w 5M! Ta niesamowita okazja spowodowała, że uczniowie pytali o wszystko - czy nie żałuje swojej decyzji; jaką walutą się posługuje. Pojawiły się też niedyskretne pytania, np. czy wyszła za mąż z miłości, czy dla pieniędzy... Królowa morza nie dała się jednak zapędzić w kozi róg!

 

Syzyf, król Koryntu,
został osądzony w trakcie sprawiedliwego procesu. Oskarżono go o wyjawianie tajemnic władcy Olimpu, uwięzienie Tanatosa oraz mataczenie w sprawie własnej śmierci. Oskarżyciele i obrońcy wysłuchali wielu świadków i samego Syzyfa. Sąd, po długiej naradzie, wydał wyrok - wieczne wtaczanie głazu na stromą górę.

Czytaj więcej...

6M omawia lekturę. W drodze z panem Bagginsem.

2019 03 11 6M tropi Hobbita 001Rolę Śródziemia odegrał park Morskie Oko. Smaugiem pilnującym skarbu została Matylda. Elfy sprzymierzyły się z orłami i najsłynniejszym włamywaczem przeciw orkom, trolom i wargom. Póżniej wystarczyło podążać za znakami i wykonywać zadania.

 

Warto posłuchać też, jak drużyna dotarła do domu Beorna.

 

link do słuchowiska → SŁUCHAJ

 

Czytaj więcej...

1MA w Muzeum Farmacji

2019 03 21 1MA muzeum farmacji 002

1MA zgłębiała tajniki dawnych sposobów leczenia.

Dowiedzieliśmy się, dlaczego w aptece kiedyś, ale dziś też, można doatać trucizny.

Na własne oczy zobaczyliśmy, jak działa przedwojenna kasa.

Na koniec utarliśmy w moździerzu lecznice zioła.

 

Czytaj więcej...

Kleksografia w 4b

2019 02 27 4b kleksografia 015   2019 02 27 4b kleksografia 022   2019 02 27 4b kleksografia 001

Uczniowie naszej szkoły na chwilę przenieśli się do Akdemii pana Kleksa i wzięli udział w lekcji kleksografii! 

Możecie podziwiać efekty tej pracy, oglądając obrazki i czytając utwory uczniów 4b! 

 

Czytaj więcej...

Eksperyment? Eksperyment! Klasa 6t na Kabatach

2019 03 27 eksperymenty 6t na Kabatach 003

Klasa 6T wyruszyła trochę poeksperymentować na Kabatach. pod okiem pań od fizyki oraz chemii uczniowie przeprowadzili parę doświadczeń i obserwacji.

 

Mogli też porozmawiać ze starszymi uczniami i pociągnąć ich trochę za języki - jak to jest w tych starszych klasach...?

Czytaj więcej...

Podróże po świecie klas 6

2019 03 31 przyroda kl6 003Przez kilka ostatnich tygodni na lekcjach przyrody poznawaliśmy cechy krajobrazów i klimatów różnych regionów świata. Wędrowaliśmy przez tropikalne lasy Amazonii, strefę sawann afrykańskich, poznawaliśmy problemy ludzi mieszkających w strefie Sahelu. 

 2019 03 31 przyroda kl6 007

Podczas zajęć słuchaliśmy prezentacji przygotowanych przez uczniów, oglądaliśmy filmy przyrodnicze. Urozmaiceniem zajęć były karty pracy w formie „wycieczek palcem po mapie”. W ten sposób objechaliśmy i poznaliśmy rejon Basenu Morza Śródziemnego. 

 

Czytaj więcej...

Obieżyświat w Ciechanowie

2019 03 02 obiezyswiat marcowy 0012019 03 02 obiezyswiat marcowy 003Celem naszej marcowej wyprawy był Ciechanów.

Podczas kilkugodzinnego pobytu udało nam się zwiedzić najbardziej znany zabytek miasta – imponujące ruiny gotyckiego zamku książąt mazowieckich. Położony na podmokłym terenie nad Łydynią zamek wzniesiono połowie XV wieku. Podczas zwiedzanie mieliśmy okazję obejrzeć wystawę „Fakty i Mity Ciechanowskiego Zamku”, na której nasze szczególne zainteresowanie wzbudziły prezentowane artefakty średniowieczne – np. topór z XIII wieku. Wdrapaliśmy się oczywiście na baszty zamkowe, pisaliśmy piórem, wczytywaliśmy się w Statut sądowy wydany przez Siemowita III, szukaliśmy na zamkowych murach palcówek.

 

Po zwiedzaniu wybraliśmy się na spacer po okolicy w poszukiwaniu średniowiecznych skorup i kości :-) Podziwialiśmy również piękny neogotycki stojący przy rynku ratusz wzniesiony według projektu Henryka Marconiego.

 

Czytaj więcej...

Kółko szycia

Jan Brzechwa 

Tańcowała igła z nitką

 

Tańcowała igła z nitką, 
Igła - pięknie, nitka - brzydko.

Igła cała jak z igiełki, 
Nitce plączą się supełki.

Igła naprzód - nitka za nią: 
"Ach, jak cudnie tańczyć z panią!"

Igła biegnie drobnym ściegiem, 
A za igłą - nitka biegiem.

Igła górą, nitka bokiem, 
Igła zerka jednym okiem,

Sunie zwinna, zręczna, śmigła. 
Nitka szepce: "Co za igła!"

Tak ze sobą tańcowały, 
Aż uszyły fartuch cały!

A w naszej szkole

dzieci też potrafią

tańcować z igłą i nitką.

Zajęcia z nićmi

prowadzi pani Ula Sadkowska.

2019 03 01 kolko szycia 01

 

Czytaj więcej...

5T poznaje mit o Demeter i Kore

Czy Persefona pod ziemią spędza zimę czy lato, kiedy jest najgoręcej i trudno żyć...? Jak Kore wpadła w sidła Hadesa? Kto pomógł biednej matce?

Klasa 5t nagrała słuchowisko wedlug tekstu Anny Murdzek na podstawie wersji Wandy Markowskiej. Posłuchaj!

biała szkoła klas trzecich

2019 03 25 biala szkola 012W dniach 11.03-17.03.2019r. obie nasze klasy trzecie przebywały na Białej Szkole w Zębie. Podczas tygodniowego pobytu uczyliśmy się i doskonaliliśmy jazdę na nartach oraz poznawaliśmy Tatry i Podhale. Wizyta w Izbie regionalnej, spotkanie z ratownikiem Topr, nauka pięter roślinności, zwiedzanie wielkiej Krokwi, wycieczka na Kasprowy oraz wiele pieszych wycieczek to tylko niektóre punkty naszego bardzo napiętego planu. Zapraszam do oglądania galerii.

Czytaj więcej...

Łyżwiarskie czwartki

2019 03 24 lyzwiarskie czwartki 001Wielką ceremonią dekoracji zakończył się sezon zawodów "Łyżwiarskie Czwartki". Naszą szkołę reprezentowało w tych zawodach 75 uczniów. Aby zostać sklasyfikowanym należało wystartować minimum 6 razy. Nasza reprezentacja z ogromną przewagą kolejny rok zwyciężyła w klasyfikacji szkół uzyskując 6024,5 pkt. 47 osób uzyskało miejsca dekorowane.
Dziękujemy organizatorom za kolejny udany sezon startów!

 

 

Czytaj więcej...

Zimowe Igrzyska Szkół Niepublicznych

2019 03 24 zimowe igrzyska 001Zawody te to ogromna impreza, w której co roku biorą udział setki dzieci z różnych miast Polski. Nasza mała, ale niezwykle silna 2019 03 24 zimowe igrzyska 008ekipa, pokonała wszystkich i w kategorii r. 2008 - 2006 zdobyła I MIESCE z wielką punktową przewagą. Uczestnicy zdobyli 14 medali i ogromną ilość dyplomów za miejsca 1 - 6. Zobaczcie jak wyglądał nasz wyjazd Bo ich sukces to nie przypadek. To nie tak, że im się po prostu udało.

 

 Czytaj więcej...

Bal karnawałowy klas 4 - 6

2019 03 20 bal starszych 016W poniedziałek 18 lutego odbył się bal karnawałowy klas 4-6, którego temat szóstoklasiści ustalili na "Postacie z kreskówek i seriali". Uczestnicy popisali się wspaniałymi pomysłami na kostiumy.

Czytaj więcej...

I cóż, że ze Szwecji? Goście w szkole!

2019 03 07 SZWEDZI 0182019 03 07 SZWEDZI 013W pierwszym tygodniu marca gościliśmy nauczycieli ze Szwecji, z Borgsmoskolan, z miasta Norrkoping. Spotkali się oni z naszymi uczniami z klas 5,6,7,8, i 3 gimnazjalną i opowiedzieli o swoim kraju, mieście i szkole. Nawet wzięli "udział" w konkursie recytatorskim dla klas 4-6. Mamy wielką nadzieję na współpracę w ramach programu europejskiego. To było bardzo miłe spotkanie, dziękujemy i pozdrawiamy Was, Linda i Henrik!

 

In the first week of March we hosted a couple of teachers from Borgsmoskolan in Norrkoping, Sweden. They visited our schools to meet our students from grades 5,6,7,8, and the oldest 3rd class of Gimnazjum. They also took part in the poetry contest for grades 4-6. We hope to collaborate with their school within a European programme.
It was really nice to meet you! All the best Henrik and Linda!

 

Czytaj więcej...

Historia i biologia - modele z plasteliny w 4 i 5 klasie

2019 03 07 kl4 zamki historia 0192019 03 07 kl5 pierwotniaki biologia i geografia 007"Plastelina, plastelina
pod palcami się ugina!
Lepią chłopcy i dziewczynki
różne cuda z plastelinki!
Ulepiła Tereska kotka, misia i pieska
Ulepił Jacek dla misia placek,
ulepił Tomek gąski i domek!
A ta nasza Danusia ulepiła Plastusia!"
M. Kownacka

 

Tak było w klasach 1-3, a w klasach starszych plastelina może służyć do utrwalenia pojęć z historii np. stołb, podzamcze, wirydarz, brama zwodzona, refektarz, dormitorium fosa (klasa 4 lepi średniowieczne zamki)

lub z biologii np. wodniczka, jądro komórkowe, cytoplazma, rzęski, chloroplast, wić (klasa 5 lepi pierwotniaki).

 

Czytaj więcej...

Czwartoklasiści projektują medale

Medale zaprojektowane i odlane przez czwartoklasistów

2019 03 07 kl4 medale 001    2019 03 07 kl4 medale 004    2019 03 07 kl4 medale 002

Medal Chwały     Medal Wynalazcy     Medal dla Heleny     Medal Budowniczego     

Medal dla Rodziców     Medal Zabawy     Medal Olimpijski     Medal Ping-Pong    

Czytaj więcej...

3M na warsztatach filmowych

2019 03 03 warsztaty filmowe 3M 001W styczniu klasa 3M uczestniczyła w warsztatach Filmowych w Filmotece Narodowej. Oglądaliśmy krótkie filmy animowane różnymi technikami i dowiadywaliśmy się jak się je tworzy. Oglądane przez nas bajki miały nawet 60 lat. Zobaczyliśmy m.in. pierwszy film z Misiem Uszatkiem czy Gapiszona rysowanego przez pana Bohdana Butenkę. Dzięki zajęciom poznaliśmy historię tworzenia filmów animowanych, nauczyliśmy się tworzyć story board do naszych filmów oraz poczuliśmy jak to jest budować prawdziwą filmową dekorację.

 

 

Czytaj więcej...

Wycieczka w świat mitów - zaprasza 5M

2019 03 01 5M mity003Macie ochotę na oryginalną wycieczkę? 5M zaprasza do mitycznych krain.

Biura podróży specjalizujące się w organizowaniu podróży na Olimp, do Hadesu i w głębiny morskie przygotowały foldery reklamowe. Potrzebujesz utwierdzić się w roli perfekcyjnej pani domu? Zapraszamy do Hery na test białej rękawiczki. Lubisz wynalazki? Skuś się na parasol antypiorunowy – do zakupu tylko w sklepiku z gadżetami na Olimpie! 

W pałacu Posejdona spotkasz zwierzęta morskie, porozmawiasz z inteligentnymi delfinami. Podwodne spa i boskie ogrody czekają na klientów o szarganych nerwach.
Dla klientów o mocnych nerwach proponujemy wycieczkę w czeluście piekielne. Koniecznie weźcie obole, inaczej Charon Was nie przeprawi przez Styks. Nie zapomnijcie o miodowych ciasteczkach dla trzygłowego psa Cerbera.

Na koniec obejrzyjcie mapy myśli – pomogą Wam uporządkować wiedzę na temat who is who w świecie greckich mitów.

Czytaj więcej...

Zadania mitologiczne 5T

2019 02 22 5t mity001

Przeprowadzić wywiad z Zeusem? Zbudować trojańskiego konia? Sportretować greckich bogów i przyszykować grę na podstawie opowieści o Odyseuszu? Przybrac maskę Meduzy? Otworzyć puszkę Pandory?

 

 

To wszystko możliwe! Klasa 5T niczym Herakles wykonywała zadania mitologiczne i opisywała swoje zmagania!

 

Czytaj więcej...

„Krzesiwo” w Lalce

2019 02 28 1MA teatr Lalka001

 Z wielką przyjemnością 1MA obejrzała spektakl o dzielnym żołnierzu i jego miłości do królewny.

Psy o oczach wielkich jak filiżanki, koła młyńskie i jak zegar na wieży w Kopenhadze zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Po przedstawieniu mieliśmy okazję zwiedzić kulisy z Panem Andrzejem Perzyną. Aktor Lalki pokazał nam psy, których troszkę się baliśmy na przedstawieniu, ale za kulisami niektórzy odważyli się pogłaskać metalowe cielska. Podziwialiśmy z bliska lalki grające w „Krzesiwie”, zwiedziliśmy pracownię stolarską i garderobę. Na własne oczy przekonaliśmy się, jak może zmieniać się podłoga na scenie.

 

To była niezapomniana przygoda!

 

Czytaj więcej...

Insurekcja Kościuszkowska

2019 02 27 rysnotki historia 0152019 02 27 rysnotki historia 006

Notowanie nie musi być nudne. Klasy szóste uczyły się dziś jak robić GRAFONOTKI czyli graficzne notatki.

 

W ciągu 45 minut powstało wiele bardzo interesujących prac. Prezentujemy niektóre z nich.

 

 

 

Czytaj więcej...

Superfood dla ptaków

Jeszcze można było znaleźć w parku miejsca, gdzie w lutym leżał śnieg. 1MA przygotowała dla ptaków kilak zestawów pysznego posiłku, by nie musiały szukać pożywienia pod śniegiem. Aż ślinka cieknie na myśl o ziarnach zanurzonych w smalcu, umieszczonych w miseczce z pomarańczy…


 

Tłusty czwartek

Klasa 2 T prowadzi obserwacje przyrodnicze - poszukiwanie wiosny.
Znaleźliśmy pierwsze pączki  na drzewach i krzewach.

20190227 2T paczek

TYDZIEŃ TEATRALNY 2019 DYPLOMY

2019 TT GRAND PRIX 6M2019 TT NAGRODA PUBLICZNOCI 6TW tym roku klasy 4 - 6 pracowały na podstawie jednej z "13 bajek z Lailonii" Leszka Kołakowskiego, mianowicie "Jak Gyom został starszym panem".

 

Każda z klas opracowała autorski scenariusz - swoją interpretację tekstu. Powstały spektakle o samotności, zagubieniu we współczesnym świecie i złudnym poczuciu sławy. Młodzież zaprezentowała na scenie bohaterów, którzy bardzo pragnęli być sobą, ale nie zawsze wiedzieli, co to znaczy. Widzowie i jury docenili wysoki poziom przedstawień i różne środki wyrazy teatralnego.

 


GRAND PRIX tegorocznego Tygodnia teatralnego otrzymała klasa 6M za spektakl MARZENIE.
Nagrodę publiczności zdobyła klasa 6T za spektakl SPADAJĄCE GWIAZDY

uczniowiedyplomanci2019

     

Czytaj więcej...

Kółko baletowe w naszej szkole

2019 02 22 balet kolko 011Kółko baletowe w naszej szkole prowadzi pani Katarzyna Białkowska-Madej. Tancerka Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Opery Wrocławskiej i Teatru Wielkiego w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie oraz Szkoły Baletowej w Gdańsku.

 

Pani Katarzyna wystąpiła w ponad 1000 przedstawień w Teatrze Wielkim Opery Narodowej, ma na swoim koncie solowe występny m.in. w „Jeziorze Łabędzim”, „Śmierci i 2018 10 27 PIKNIK 2018 foto p Salak 010dziewczynie”, „Dziadku do orzechów” czy „Śpiącej Królewnie”. Ma ogromne doświadczenie pedagogiczne. Od lat prowadzi zajęcia adaptacyjne dla dzieci zarówno w przedszkolach, jak i w ramach akcji organizowanych przez Teatr Wielki Operę Narodową „Paczka, pointa, piruet – czyli tajemnice baletu” czy „Rodzinne zabawy w Wielkim”.

 

 

Na zdjęciach ciężkie próby i efekt końcowy - występ podczas corocznego PIKNIKU

 

 

Czytaj więcej...

Mistrzostwa Szkoły w Narciarstwie Alpejskim

2019 02 13 Mistrzostwa narciarskie 00113 lutego, mimo śniegu, deszczu i ciężkiej trasy wszyscy dojechali szczęśliwie do mety! Jesteśmy pod dużym wrażeniem,  bo z roku na rok poziom idzie w górę.
Tytuł Mistrza szkoły został obroniony.

Drugi rok z rzędu najlepszy czas zawodów uzyskała Zosia Troniewska!

Czytaj więcej...

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej