NIKT, KTO TU WCHODZI, NIE WYJDZIE NIEZMIENIONY. NIEUPRAWNIONYM WSTĘP WZBRONIONY POD KARĄ OBRÓCENIA W KAMIEŃ.

2018 10 05 5T pracaBasniobor 0022018 10 05 5T pracaBasniobor 006

Pomimo groźnych ostrzeżeń, klasa 5T zdecydowała się odwiedzić BAŚNIOBÓR a w dodatku poznała dokładnie jego mieszkańców!

 

Zajrzeliśmy do BAŚNIOBOOKA i BAŚNIOGRAMU i podejrzeliśmy profile bohaterów. Czytaliśmy traktat i zastanawialismy się nad zasadami i konsekwencjami ich łamania. 

 

 

To była bardzo ciekawa wizyta! I niektórzy wyszli z niej zmienieni...

 

Czytaj więcej...

Śladami WIELKICH POLAKÓW PO POWĄZKACH

2018 11 07 5T Powazki 002

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wybraliśmy się na jeden z najstarszych Cmentarzy w Warszawie – Stare Powązki.

 

Naszym celem było poznanie historii tej nekropolii oraz odnalezienie grobów wybitnych polaków.

 

Podczas trzygodzinnego spaceru przystanęliśmy przy grobach lub tablicach poświęconych bohaterom walczącym o niepodległość Polski w różnych okresach. Byli to: Jan Kiliński, Krystyna Wituska, Jan Rodowicz Anoda, Edward Rydz-Śmigły, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Stefana Starzyńskiego, Jędrzej Węgłowski oraz Pięciu Poległych w pokojowej manifestacji z 1861 roku. Szukaliśmy również grobów znanych artystów:

Czytaj więcej...

CICHA ROZMOWA O CZYTANIU

cicha rozmowa 6t 004

Podczas jednej z lekcji języka polskiego uczniowie klasy 6T odbyli cichą… rozmowę. Przez ok. 30 minut prowadzili ze sobą dialog, nie wypowiadając ani jednego słowa i nie używając gestów. Jedynym dozwolonym sposobem komunikacji było pisanie na kartce A3. Każda z kilkuosobowych grup miała swoją kartkę, na której wszyscy członkowie danej grupy mieli za zadanie „porozmawiać” o swoich doświadczeniach czytelniczych – w zupełnym milczeniu. Jedna z uczennic napisała w trakcie zajęć: „ta cisza jest dziwna”. Po zakończeniu pracy, gdy omawialiśmy jej efekty, okazało się, że ta „dziwna cisza” była pomocna. Uczniowie docenili m.in. to, że dzięki takiej formie pracy każdy z nich mógł się wypowiedzieć. Swobodnie czuły się nawet te osoby, którym zabranie głosu na forum klasy czy w mniejszej grupie sprawia trudność. Zapisy rozmów pozostaną tajemnicą uczestników „cichej dyskusji”. Udostępniamy za to kilka zdjęć z zajęć i listę pytań, na które starali się odpowiedzieć uczniowie. Warto zadać je także sobie, by zastanowić się nad tym, jakim czytelnikiem/czytelniczką jestem i czego potrzebuję, żeby stać się lepszym/ą w czytaniu. Zachęcamy!

Czytaj więcej...

CZWARTOKLASIŚCI W ROLI BIBLIOTEKARZY

4a bibliotekarze 004Uczniowie klasy 4A mieli okazję przekonać się, jak ważna jest dokładna znajomość alfabetu, wcielając się w rolę bibliotekarzy i bibliotekarek. Ich zadaniem było ułożenie książek ze szkolnej biblioteczki w kolejności alfabetycznej i uporządkowanie listy czytelników – według nazwisk, również w zgodzie z kolejnością liter w alfabecie. Grupy bardzo dobrze sobie poradziły z tym wyzwaniem! Na pamiątkę pomyślnego wykonania zadania publikujemy kilka zdjęć z zajęć.

Czytaj więcej...

11 listopada 2018 ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁĄ!

2018 11 11 niepodlegla 03W naszej szkole bardzo się cieszymy z urodzin niepodległej Polski. Świętujemy razem!

Odsłoniliśmy tablice pamiątkowe 1918-2018 STO LAT NIEPODLEGŁOŚCI.

Zorganizowaliśmy konkurs multidyscyplinarny 100/100 pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Burmistrza dzielnicy Ursynów
- etap 1 fotografia Kapliczki Warszawy i Mazowsza
- etap 2 100 miejsc w Polsce...
- etap 3 Bliski świadek historii
Regulamin konkursu opracowały i wystarały się o patronat p. Agnieszka Masna i p. Katarzyna Maleszak, nasze nauczycielki.

Urządziliśmy Piknik na setkę
Szkolny Piknik 27 października poświęcony był 100 leciu Niepodległości. Odbył się min. pokaz musztry wojskowej w wykonaniu kompanii honorowej WP, spotkanie z grupą rekonstrukcyjną (stroje historyczne), z historykiem p. W.Roszkowskim, pisarką p. Zuzanną Orlińską. Zorganizowane był tematyczne stoiska, min. patriotyczne z filmami p. Gołębiewskiego (dyrektor festiwalu filmowego w Gdyni poświęconego filmom o tematyce historycznej).

Spotkalismy się z przedstawicielami Muzeum Wielkopolskiego z Poznania. Był wykład o Powstaniu wielkopolskim, świadectwo prawnuczki powstańca, straconego po agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę w 1939 r. oraz wspólne śpiewanie hymnu. Poczęstunek - tort niepodległościowy.

9 listopada przeprowadziliśmy specjalny apel dla klas 1-6, wspólne śpiewaliśmy hymn i wykonaliśmy pamiątkową fotografię (z drona).

Prowadzimy tablicę 100 PRZEDMIOTÓW NA STULECIE - systematycznie ukazują się na niej nowe zdjęcia wynalazków - oraz tablicę 100 BOHATERÓW NA STULECIE - systematycznie ukazują się na niej biogramy wybitnych Polaków, często zapomnianych, którzy zasłużyli się dla Polski w różnych dziedzinach życia. Biogramy mogą przygotowywać uczniowie i nauczyciele.

W klasach 1-3 czytamy wiele książek o tematyce patriotycznej i niepodległościowej, np. Nasza paczka i Niepodległość Zofii Staneckiej (uczniowie klas 1 otrzymali tę książkę na pasowaniu) lub Kto ty jesteś? Michała Rusinka.

W klasach starszych na matematyce przeprowadziliśmy ankiety związanych ze 100 leciem Niepodległości (w ramach statystki).

Caly czas chodzimy na wycieczki klasowe do miejsc pamięci, np. na Powązki i do muzeów.


To na pewno jeszcze nie koniec! Świętować będziemy cały rok!

Czytaj więcej...

Warsztaty kryminalistyczne klas 1-3

2018 10 17 warsztaty kryminalistyczne 0042018 10 17 warsztaty kryminalistyczne 007Czym zajmuje się kryminalistyka? Jakie ślady może pozostawić po sobie przestępca? Czy zapach też może być śladem? Na te i inne pytania odpowiedziała uczniom naszej szkoły pani dr Joanna Stojer-Polańska - prawnik i kryminalistyk, wykładowca akademicki z kryminalistyki, kryminologii i zwalczania przestępczości, która w ubiegłą środę gościła w SP Nr 2 Przymierza Rodzin na zaproszenie kl. 3T.

 

Pani Joanna poprowadziła w klasach 1-3 warsztaty, podczas których uczniowie naszej szkoły poznali podstawy wiedzy kryminalistycznej a także dowiedzieli się, jaką rolę pełnią zwierzęta będące w służbie, np. policyjnej. Na zakończenie warsztatów dzieci mogły również samodzielnie ujawnić swoje linie papilarne, czy odwzorowanie śladów małżowiny usznej.

Czytaj więcej...

Czytacze z 2M

A w klasie 2M po wizycie w bibliotece zapadła cisza...

 

Wszystkich Świętych i Zaduszki

wszystkich swietych i zaduszki 4b 2018

 

Spytaliśmy uczniów klasy 4b, co będą robili w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki 

 

a na tablicy na 1. piętrze można zapisać imiona naszych bliskich zmarlych

 

- będziemy się za nich modlić, gdy wrócimy do szkoły.

 

 

Czytaj więcej...

Polska złota jesień w Królikarni

2018 10 17 4b Krolikarnia 0102018 10 17 4b Krolikarnia 01317 października, gdy złota polska jesień była jeszcze w pełni rozkwitu, poszliśmy z klasą 4B do Królikarni, żeby zobaczyć, czy spadło już wystarczająco dużo liści, by można było się nimi bawić.


Było. Bawiliśmy się. Już dwa dni później zaczął padać deszcz.

 

Ale poniżej, dla wspomnienia tego niezrównanego okresu pięknej jesieni, prezentujemy trochę zdjęć w stertach szeleszczących liści.

 

 

 

Czytaj więcej...

ŚMIECIOTWORY 2T - Jak zrobić coś z niczego?

2018 10 10 2T smieciowe zajecia 03Co zrobić ze śmieciami?

Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć, poszukując śmietników i segregując odpadki.
Ciąg dalszy naszych działań, to śmieciowe muzykowanie.

Klasa 2T postanowiła wykorzystać śmieci do tworzenia muzyki. Okazało się, że rozmaite odpadki znakomicie się do tego nadają.

 

POSŁUCHAJ!

 

Czytaj więcej...

2M w lesie

2018 10 18 2M las 0092018 10 18 2M las 001W czwartek 18 października wybraliśmy się do Lasu Kabackiego, żeby cieszyć się złotą jesienią i zdobyć nowe wiadomości na temat lasu.

Zbudowaliśmy szałas, rozpoznawaliśmy drzewa za pomocą dotyku. Dzieliliśmy nasze znaleziska na żywe - nieożywione - obumarłe. Odrysowaliśmy korę drzew i byliśmy bardzo szczęśliwi!
Z radością myślimy o kolejnych leśnych wyprawach.

p.Hania i p.Ola

 

Czytaj więcej...

Archiprzygody w 3M

NCKarchiprzygodyTrzeciaki już dwa razy brały udział w spotkaniu z panią architekt.

 

W czasie tych spotkań, przygotowanych przez Narodowe Centrum Kultury, dzieci nie tylko dowiadują się, na czym polega praca architekta, ale same twórczo eksperymentują, budują i sprawdzają.

Na spacerze po naszej okolicy odkrywaliśmy detale budynków, parku i innych miejsc tak często przez nas mijanych. Potrafimy już na planie okolicy odszukać potrzebne informacje.

 

Z niecierpliwością oczekujemy na dalsze zajęcia.

Czytaj więcej...

1MK W GRZYBOWIE

2018 09 26 28 1mk jesienna 029

  

Ostatnie wrześniowe dni klasa 1MK spędziła w Grzybowie.

 

Mieliśmy tam pełne ręce roboty, bo już od rana pomagaliśmy w gospodarstwie przy karmieniu i dojeniu kóz oraz przy sprzątaniu u zwierząt. Udało nam się pobuszować w burakach i dyniach, którymi po zebraniu mogliśmy nakarmić zwierzęta. Wszyscy z zapałem zbierali jabłka, z których przygotowaliśmy suszone przysmaki. Przez lornetki mogliśmy obejrzeć nie tylko ptaki, ale też zachód słońca. Ubrudziliśmy się mąką przy pieczeniu chleba i ziemią przy zbiorze ziół. Czas spędzaliśmy pożytecznie i pracowicie, ale było też dużo zabawy, np. polno - leśne podchody. Na belach słomy odkryliśmy, że niektórzy z nas potrafią latać.

 

Dzięki temu wszystkiemu mieliśmy możliwość poznać się, zawrzeć pierwsze przyjaźnie i przywieźć wiele wspomnień.

  

 

 

Czytaj więcej...

3M w Bajkowej Zagrodzie

2018 09 26 28 3M jesienna 031

W ostatnich dniach września Klasa III M gościła w "Bajkowej Zagrodzie" pod Radzyminem.

 

W otoczeniu lasów i łąk uczyliśmy się i bawiliśmy. Uczestniczyliśmy np. w warsztatach bębniarskich, na których uczyliśmy się grania na bębnach, a także braliśmy udział w zajęciach ze zwierzętami: psami, kurami, jeżem, królikiem i jeszcze innymi. Zwierzęta dały się głaskać i przytulać, co sprawiało nam wielką radość. Były też zajęcia z wychowawcami, na których poznawaliśmy m.in. otaczającą nas przyrodę: drzewa, grzyby, niektóre zwierzęta występujące w lesie. Było śpiewanie, było ognisko, piłka nożna, podchody, i wiele, wiele innych atrakcji.

 

Wspólny wyjazd pozwolił nam lepiej poznać się wzajemnie i pooddychać świeżym powietrzem.

  

Czytaj więcej...

Jesienna szkoła klas 1MA oraz 3T

2018 09 26 28 1MAi3T jesienna 006Klasy 1MA i 3T odwiedziły okolice Zalewu Sulejowskiego.

Wszystkich zainteresowały Groty Nagórzyckie i legendy z nimi związane. Podczas warsztatów naukowo-artystycznych poznawaliśmy dawne dzieje Ziemi.

Wszyscy zdobyli podstawy leśnego survivalu: biwakowanie w lesie, rozpalanie ognia w leśnym piecu, a przede wszystkim wspólne budowanie wspaniałych szałasów wzbudziło mnóstwo pozytywnych emocji. Wieczorny teatr cieni przeniósł nas w świat przygody i fantazji. Mieliśmy okazję poznać ciekawe miejsca związane ze Skansenem Rzeki Pilicy. Bardzo zainteresowała nas historia i działanie młyna wodnego, rezerwat geologiczny "Niebieskie Źródła" i oczywiście okazały żubr, którego pomnik stoi w Spale.
To był bardzo ciekawy wyjazd!

 

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte w podróży - Kraków i okolice

2018 09 26 28 4a i 4b jesienna 0282018 09 26 28 4a i 4b jesienna 035

Klasy czwarte w tym roku wyjątkowo wyruszyły w okolice Krakowa. W dość nietypowy sposób omijaliśmy główne zabytki bądź przyglądaliśmy się im o nietypowej porze albo z okien autobusu tudzież przechodziliśmy przez nie krokiem zdecydowanym i bez zbytnich rozważań. Po wyprawie okazało się, że wycieczka była... za krótka! I że uczestnicy byli gotowi na co najmniej tygodniową wyprawę.

 

A co zobaczyliśmy przez trzy dni - zobaczcie i przeczytajcie poniżej!

 

Czytaj więcej...

5M pod ziemią, pod wodą i pod... wrażeniem

2018 09 26 28 5MwKrakowie jesienna 0032018 09 26 28 5MwKrakowie jesienna 017

Od początku było wiadomo, że skoro nasza wizyta w Krakowie ma trwać tylko trzy dni, to będzie musiała być niezwykle intensywna.

 

Bolesna konieczność selekcji tego, co zdążymy obejrzeć, choćby w przelocie, a co musimy zostawić na inny raz, sprawiła że był to czas przeżyty wyjątkowo aktywnie.

Czytaj więcej...

6M w Białowieży

 

 2018 09 26 28 6MwBilowiezy jesienna 003   2018 09 26 28 6MwBilowiezy jesienna 009   2018 09 26 28 6MwBilowiezy jesienna 037

W tym roku klasa 6M nie pojechała na Szkołę Zieloną do miasta lecz do lasu i to prawdziwego - Puszczy Białowieskiej.        

Czytaj więcej...

Klasy drugie na jesiennej szkole

2018 09 26 28 2Mi2T jesienna 001Klasy drugie wyruszyły na wyprawę do Kazimierza Dolnego. Po drodze zwiedziliśmy Grodzisko Żmijowisko i ulepiliśmy miski gliniane, metodą znaną dawnym Słowianom.

Wieczorem odkrywaliśmy uroki Kazimierza i sporządziliśmy szkice najpiękniejszych kamieniczek.

Zdobyliśmy zamek w Janowcu, oczarowani dworem z Moniek chcieliśMy w nim zamieszkać.

Poznaliśmy ukryte tajemnice cukru, w czasie warsztatów, w Muzeum Złotnictwa.

Wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży, a na kazimierskiej baszcie nauczyliśmy się przekazywać wiadomości flagami sygnałowymi.

 

  

Czytaj więcej...

Łódź oczami uczniów klasy 5T

2018 09 19 21 5T jesienna Lodz 0242018 09 19 21 5T jesienna Lodz 039Początkowo miasto Łódź z niczym specjalnym nam się nie kojarzyło.


Może trochę z przemysłem, ale, tak szczerze mówiąc, nie bardzo wiedzieliśmy, po co tam jedziemy.

Jednak już po pierwszych godzinach naszego pobytu w Łodzi byliśmy pełni entuzjazmu i dobrej energii.

 

Czytaj więcej...

Serwujemy wspomnienia...

2018 09 14 4b wspomnienia 012018 09 14 4b wspomnienia 23

Uczniowie klasy 4b udali się w nieco nostalgiczną podróż... Tęskniąc już za uciekającymi wakacjami przynieśli do szkoły pamiątki, zainspirowani wierszem Czesława Janczarskiego. 

 

Były książki, magnesy, pocztówki, kroniki, podkowy, muszle, monety a nawet odnóże kraba i stary żuk! Choć niektórzy mieli puste ręce, wspomnienia krążyły po sali...

Czytaj więcej...

VIII Rodzinny Rajd Rowerowy 2018

2018 09 16 rajd rowerowy 06W niedzielę 16 września, odbył się VIII Rodzinny Rajd Rowerowy. Wzięło w nim udział prawie 200 uczestników. Pogoda idealna, słonecznie choć nie upalnie. Wspólnie pokonaliśmy ponad 11 kilometrową trasę. Zobaczyliśmy (przez mur) wagon metra w hangarze, jeden ze 160 pomników pamięci Karola Tchorka oraz przy szlabanie w Julianku 2018 09 16 rajd rowerowy 09zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Około południa pojawiliśmy się na polanie, gdzie paliły się już dwa ogniska. Wspólnie posileni kiełbaską z ogniska braliśmy udział w zabawach z słodkimi nagrodami.

Serdeczne podziękowania dla: pana Klamki za niespodziewaną poranną wizytę i przygotowanie drewna :) Stasia Kowalskiego i p.Krzysia Sawickiego za przygotowanie i rozpalanie ognisk oraz straż przy naszej polanie, naszym absolwentkom za pomoc w ubezpieczaniu przejazdu i obsługę stanowisk gier: Poli Hojce, Marcie Kudle, Jagodzie Żalińskiej oraz Hani Polanowskiej i Marcie Świeżak oraz Pani Dyrektor za patronat, obecność i pomoc w przygotowaniu poczęstunku.
Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Czytaj więcej...

Książki z historią - poleca pani Małgosia Zielińska

Drodzy Uczniowie,

przesyłam Wam listę ciekawych książek dotyczących historii. Są one bardzo różne. Jedne poważne i długie, inne krótsze, ale też warte poznania. Niektóre zostały wydane po raz pierwszy ponad 100 lat temu, inne w zeszłym roku. Szukając lektury dla siebie, pytajcie rodziców, rodzeństwo, nauczycieli i przyjaciół, co Wam polecają, ale nie bójcie się sięgnąć po pozycję, której nikt z Waszych znajomych nie czytał.

Jeżeli sami traficie na ciekawą książkę, której nie ma w tym zestawie, proszę, powiedzcie mi o tym. Nich lista rozrasta się dzięki Wam.

Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata Zielińska

ZAPRASZAMY DO ARCHIWUM

W zakładce WYDARZENIA mogą znaleźć Państwo kronikę zapisów z zeszłych lat.

Zachęcamy do oglądania i czytania!

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

W poniedziałek 3 września spotykamy się na uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego.

 

O godzinie 10.00 Msza Św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła.

Po mszy dzieci pod opieką rodziców przechodzą do budynku szkoły,
gdzie odbędą się spotkania z wychowawcami w klasach.

 

DO ZOBACZENIA!

 

PLANOWANE PIERWSZE ZEBRANIA

WTOREK 4 WRZEŚNIA:

17.00 - obowiązkowe szkolenie LIBRUS dla rodziców nowych uczniów (klasy pierwsze oraz dzieci, które dołączają w tym roku)

17.30 - zebrania klasowe klas 1-3

18.30 - zebrania klasowe klas 4-6