2018 10 17 warsztaty kryminalistyczne 0042018 10 17 warsztaty kryminalistyczne 007Czym zajmuje się kryminalistyka? Jakie ślady może pozostawić po sobie przestępca? Czy zapach też może być śladem? Na te i inne pytania odpowiedziała uczniom naszej szkoły pani dr Joanna Stojer-Polańska - prawnik i kryminalistyk, wykładowca akademicki z kryminalistyki, kryminologii i zwalczania przestępczości, która w ubiegłą środę gościła w SP Nr 2 Przymierza Rodzin na zaproszenie kl. 3T.

 

Pani Joanna poprowadziła w klasach 1-3 warsztaty, podczas których uczniowie naszej szkoły poznali podstawy wiedzy kryminalistycznej a także dowiedzieli się, jaką rolę pełnią zwierzęta będące w służbie, np. policyjnej. Na zakończenie warsztatów dzieci mogły również samodzielnie ujawnić swoje linie papilarne, czy odwzorowanie śladów małżowiny usznej.

Dzięki wizycie pani Joanny wiemy jakie ślady możemy zbadać, w jaki sposób i czemu służą te badania a także to, że są takie ślady, które widać od razu np. odcisk buta w śniegu czy rozbita szyba i takie, które możemy ujawnić i następnie zbadać.

2018 10 17 warsztaty kryminalistyczne 002Do takich śladów zaliczymy ślady linii papilarnych czy ślady zapachowe (zwane osmologicznymi) oraz pozostawiony przez sprawcę włos. Podczas przeprowadzonych warsztatów dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały p. Joasi, bardzo aktywnie uczestnicząc w zajęciach i z jeszcze większym entuzjazmem przystąpiły do ujawniania swoich śladów pozostawionych na papierze.

2018 10 17 warsztaty kryminalistyczne 001

Pomimo napiętego programu warsztatów ekspertka opowiedziała jeszcze o psach i koniach
w służbach mundurowych i o tym jak ważne zadania spoczywają na tych zwierzętach. Warto wiedzieć, że psy mają swoje specjalizacje: ratownictwo, tropienie, działania na gruzach, wyszukiwanie zapachu określonych substancji. Są i takie psy, które pracują w policyjnym laboratorium kryminalistycznym. Psy służą także w wojsku. Konie pomagają w trudnych interwencjach podczas imprez masowych, np. meczów piłki nożnej. Pani Joanna podczas swojej wypowiedzi podkreśliła, że wiele zwierząt na służbie dowiodło swojej dzielności i oddania – ratowały ludzkie życie i zdrowie oraz pomagały zatrzymać groźnych przestępców. Zwierzęta ostrzegają przed niebezpieczeństwami, nosem wyczuwają toksyczne substancje, swoją siłą pomagają człowiekowi przetrwać i ratować innych. Pies pomaga także kryminalistykom w pracy nad badaniem śladów i jest niezastąpiony w działaniach poszukiwawczych osób zaginionych.

 

Czas spędzony z tak wybitną ekspertką i entuzjastką szerzenia wiedzy kryminalistycznej wśród dzieci, uczniowie naszej szkoły na pewno zapamiętają na długo. Kto wie, może któryś z nich zainspirowany tym spotkaniem zostanie w przyszłości wybitnym specjalistą
w dziedzinie kryminalistyki czy pracując jako przewodnik psa ratowniczego uratuje czyjeś życie? Mając nadzieję, że wizyta pani Joanny nie była jej ostatnią w naszej szkole dziękujemy za wyjątkowe spotkanie.

 


 

biedronka logo

REKRUTACJA
informacyjne2019kl1 



1% dla szkoły
1procent 2018

Logo EarlyStage

l gim

kliknij i dowiedz się więcej