20181211 5T w Polin 0720181211 5T w Polin 15W ostatnim czasie uczniowie klasy 5T mogli doświadczać na wiele sposobów. Z jednej strony przyrodniczo, technicznie i muzycznie podczas wizyty w Centrum Nauki Kopernik, z drugiej społecznie i historycznie w Muzeum Polin.

W Centrum Nauki Kopernik udało nam się poprzez zabawę poznać wiele zjawisk fizycznych i optycznych, nosiliśmy tajemniczą walizkę z żyroskopem, oglądaliśmy latający magnetyczny krążek, podczas warsztatów sami budowaliśmy machiny latające i poduszkowce.

W komnacie Amesa raz rośliśmy, a raz zmniejszaliśmy się. Udało nam się stworzyć samodzielnie wyspy, góry i cieśniny podczas zajęć z interaktywną mapą.

Podczas zwiedzania wystawy „W Polsce Króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości” w Muzeum Polin poznawaliśmy fragmenty książki Janusza Korczaka, szczególnie te dotyczące demokracji. To słowo było naszym przewodnikiem. Ważąc to, co ważne w państwie, staraliśmy się całą grupą zdecydować, na co przeznaczyć państwowe pieniądze. Nasz wniosek – nie na wszystko starcza – w naszym klasowym państwie nie byłoby dróg, mostów i lasów.

Zastanawialiśmy się, kto jest potrzeby w państwie, aby dobrze funkcjonowało, czy każdy przeciętny obywatel ma jakieś zadanie, jakąś rolę. Podczas przebieranek wcielaliśmy się w różne postaci. Największą popularnością cieszyły się służby mundurowe.