Obchody Narodowego Święta Niepodległości

1280px Flag of Poland.svgObchody Święta Niepodległości w naszej szkole będą miały 3 odsłony. Dziś klasa ósma będzie modlić się na cmentarzu na Służewie za poległych podczas II wojny światowej i Polaków pomordowanych przez NKWD. Modlić się będziemy m. in. za pochowanych tam 1717 ofiar września 39, zarówno żołnierzy Wojska Polskiego jak i osób cywilnych (ponad 1200 z nich to bezimienne ofiary). Będziemy pamiętać też o Polakach zamordowanych w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, których na tym terenie potajemnie grzebano na przełomie lat 40. i 50.

12 listopada we wtorek klasy 1-6 o 8.15 wspólnie odśpiewają cały Hymn Polski, a potem odbędzie się DZIEŃ POLSKIEJ LITERATURY. każda klasa na jednej godzinie lekcyjnej wysłucha kilku fragmentów książek czytanych przez nauczycieli. Zaprezentujemy m.in. takich autorów jak: Juliusz Słowacki, Rafał Kosik, Mikołaj Sęp Szarzyński, Olga Tokarczuk, Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Marcin Jeleń, Irena Bukowska, Ryszard Kapuściński, Jan Brzechwa, Bolesław Prus, Grzegorz Kasdepke, Antoni Marianowicz, Jerzy Niemczuk, Janusz Korczak, Joanna Olech, Aleksander Fredro, Sławomir Mrożek, Jan Kochanowski.

15 listopada klasy siódme odwiedzą Cytadelę Warszawską, gdzie będą dowiadywać się o losach Polaków walczących o niepodległość w XIX i XX wieku.

Wszystkich zachęcamy też do udziału 10.11 o 19.30 w koncercie pieśni patriotycznych organizowanym przez Muzeum Archidiecezji, na którym chórem będzie dyrygował pan Michał Markowski (nasz nauczyciel muzyki) https://liblink.pl/pfYsdcG5J4

Każdy z nas może pomóc - FILM A DAY

Obejrzyjcie trailer naszej szkolnej filmowej produkcji filmowej. Jeśli czujecie się zachęceni, wesprzyjcie rozbudowę naszej szkoły. Każdy kto wpłaci 50 zł na rozbudowę szkoły otrzyma w nagrodę dostęp do pełnej wersji z dodatkami. Dowód wpłaty prosimy przesłać na adres m_gwardys@o2.pl. W prezencie otrzymają Państwo zindywidualizowany link do filmu wraz z materiałami dodatkowymi.

Watch the trailer of our last year English film project. If you are impressed, please support our school's development. All those who donate 50 PLN or more will receive a copy of the film as a gift from us. Send a confirmation of payment to m_gwardys@o2.pl to receive a private link to the film and bonus material.

FILM A DAY TRAILER

Obieżyświat Mazowiecki w Czersku

2019 10 28 Obiezyswiat Noc Strachow 21Podczas wieczornej zabawy na Zamku w Czersku liczna grupa z kółka OBIEŻYŚWIAT MAZOWIECKI mogła poczuć odrobinę strachu.

 

Widzieliśmy stwory i białą zamkową damę, wysłuchaliśmy fragmentów "Pani Twardowskiej" i podziwialiśmy pokazy tańców z pochodniami. Wdrapaliśmy się na wieżę aby podziwiać zachód słońca, usiąść na prawdziwym tronie i odpocząć na sienniku. Po wędrówce do Góry Kalwarii i kolacji orientalnej wróciliśmy do Warszawy.

 

 

Czytaj więcej...

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

wsparcie dla biedronek 1024x639Serdecznie dziękujemy siostrzanym szkołom Przymierza Rodzin z Ursynowa i Bielan za wspieranie dzieła rozbudowy szkoły z Mokotowa.
Bardzo doceniamy Wasz wysiłek i starania!

Z wdzięcznością
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego

 

ROZBUDOWA SZKOŁY

 

Czytaj więcej...

RUSZYŁY PRACE BUDOWLANE!

2019 10 29 rozbudowa 022019 10 29 rozbudowa 0323 października ruszyły prace budowlane! Robotnicy przygotowują plac i wykonują wjazd na teren budowy od ulicy Racławickiej. Dzieje się…

 

 

ROZBUDOWA SZKOŁY

 

Kalendarium rozbudowy
Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego
przy ul. Racławickiej 14

Czytaj więcej...

Stworzenie wspólnoty warunkiem katolickości szkoły - spotkanie z panią profesor Katarzyną Olbrycht

2019 10 30 spotkanie prof Olbrycht 02W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych odbyło się spotkanie formacyjne dla chętnych nauczycieli ze wszystkich szkół Przymierza Rodzin.

Rozpoczęliśmy je w auli szkoły ursynowskiej wspólną Mszą Świętą. Po niej profesor Katarzyna Olbrycht z Uniwersytetu Śląskiego wygłosiła wykład "Stworzenie wspólnoty warunkiem katolickości szkoły." Pani profesor w przystępny sposób tłumaczyła czym różni się grupa od wspólnoty, dlaczego tak ważne jest nawiązywanie relacji osobowych zarówno z uczniami i ich rodzicami, jaki i współpracownikami. Przypominała do czego my jako katolicy jesteśmy zobowiązani w codziennym życiu. Bardzo ważnym wątkiem była bezinteresowna służebność pomagająca w prawdziwym rozwoju nas wszystkich.

Po wykładzie był czas na pytania i dyskusję. To było niezwykle inspirujące spotkanie.

 

Czytaj więcej...

WCIĄŻ PRZEŻYWAMY - PIKNIK DROGA 2019

2019 10 19 Piknik DROGA 2019 AS 972019 10 19 Piknik DROGA 2019 AS 16W tym roku rozpoczynamy trzydziesty rok dzialalnosci! To dla nas wielkie wydarzenie i rozpoczęliśmy świętowanie PIKNIKIEM, podczas którego po Mszy Świętej, wmurowalismy kamień węgielny rozbudowywanej szkoły.

 

Bowiem w nadchodzącym roku nie tylko skończymy trzydziestkę, ale również rozpoczniemy przebudowę, aby kolejne roczniki naszych uczniów mogły cieszyć się lepszymi warunkami pracy.

2019 10 18 Piknik przygotoania 06

 

Dziękujemy wszystkim rodzicom, nauczycielom, uczniom, absolwentom za obecność i wielkie zaangażowanie w trakcie PIKNIKU oraz w poprzedzających je PRZYGOTOWANIACH.

 

Bardzo cieszymy się, że wspólnie z nami mogli świętować członkowie Zarządu Stowarzyszenia Przymierze Rodzin z panią Izabelą Dzieduszycką, poprzednia pani dyrektor Maria Korolec, siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi i księża z parafii św. Michała.

 


2019 10 19 przedstawienie Piknik 01

Klatka filmik prezentacja PiknikZAPRASZAMY DO OBRJRZENIA FILMIKU PRZYGOTOWANEGO NA POTRZEBY PROJEKTU WYMIANY Z HISZPANIĄ!

 

POWSPOMINAJMY TAKŻE PRZEDSTAWIENIE PRZYGOTOWANE PRZEZ ÓSMOKLASISTÓW - TEATR!

 

Czytaj więcej...

Pomnik od podszewki - 1 M

2019 10 23 1M sztuka 09Klasa 1M udała się do Muzeum Sztuki Nowoczesnej na wystawę w pawilonie Zodiak przy pasażu Wiecha.

Wzięliśmy udział w zajęciach pt. „Pomnik od podszewki”. Dowiedzieliśmy się, co każdy pomnik powinien mieć, jak wyglądają te tradycyjne, a jak nowoczesne pomniki.

W części warsztatowej pani Ola namówiła nas na tworzenie szalonych pomników. Całkiem szalonych, bo powstał np. pomnik pizzy ;-)

 

Czytaj więcej...

Piszczałki i organy

2019 10 23 organy i piszczalki 112019 10 23 organy i piszczalki 04W pewną październikową środę uczniowie klas 4-6 mieli okazję zobaczyć na Uniwersytecie Muzycznym im. Chopina prezentację Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy – organistki, która opowiadała o konstrukcji piszczałek, zwyczajach organistów, budowie i historii powstania organów od starożytności po współczesność.

W takcie zajęć wszyscy mieliśmy szansę zagrać "Te Deum" M. A. Charpentiera.

 

Czytaj więcej...

1M w bibliotece

2019 10 22 1M biblioteka 02

Pierwszaki ruszyły na podbój krainy książek. W zeszły czwartek w bibliotece na Ludowej tajniki tego miejsca odsłaniał przed nami pan Marek.

Okazało się, że w bibliotece można robić znacznie więcej niż nam się wydawało. Są tam rozmaite kursy, zajęcia, gry i zabawki.

A po powrocie do szkoły każdy przeniósł się gdzie indziej… To była najcichsza lekcja w całym dniu ;-)

 

Czytaj więcej...

Obieżyświat w Pomiechówku

2019 09 21 Obiezyswiat Pomiechowek 03    2019 09 21 Obiezyswiat Pomiechowek 16    2019 09 21 Obiezyswiat Pomiechowek 30

 

Na pierwszą tegoroczną wycieczkę Obieżyświat Mazowiecki wybrał się do Pomiechówka. Naszym celem był Park Dolina Wkry, w którym oprócz fantastycznej huśtawki z borsukiem, mogliśmy podziwiać modele motyli wykonane w skali 1:50. Udało nam się również zobaczyć  świat z wysokości koron drzew i poznać przy tym gniazdujące w lesie ptaki. W trakcie zwiedzania i zabawy uczestniczyliśmy w Akcji Sprzątanie Świata, okazało się, że w niedługim czasie udało nam się zebrać kilkanaście kilogramów szklanych butelek i cały wór plastiku. Po wszystkich aktywnościach uczestniczyliśmy w warsztacie recyklingowym, na którym  wytworzyliśmy papier czerpany, który potem zdobiliśmy. Na zakończenie wycieczki dobrze bawiliśmy się przy ognisku.

Czytaj więcej...

WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM SZKOŁY SKŁADAMY NAJLEPSZE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

DEN 2019W zeszłym roku szkolnym każdy uczeń miał szansę wziąć udział w konkursie „Rozpoznaj nauczyciela lub pracownika szkoły po jego nietypowych talentach”. Okazało się, że wśród nas są prawnicy, cukiernicy, psychologowie, socjologowie, negocjatorzy, znawcy wielu języków, nietypowi kolekcjonerzy i miłośnicy wielu mniej znanych dyscyplin sportowych. W tym roku nie ma osobnego konkursu, ale chcieliśmy Wam pokazać, że cały czas się rozwijamy. Tylko w ostatnim kwartale nasi nauczyciele wzięli udział m.in. w takich szkoleniach:
 
 • Matematyka w klasach młodszych – metoda prof. Gruszczyk-Kolczyńskiej.
 • Wykorzystanie środków europejskich w programie ponadnarodowej mobilności uczniów POWER.
 • Konferencja Montessori Europe w Dublinie.
 • Artyści dla edukacji.
 • Metodyka-Praktyka-Pasja. Niemiecki skraca dystans.
 • Kurs rysunku ołówkiem i węglem oraz malarstwa temperą i akrylem.
 • Ucz wydajniej - pracuj mniej.
 • Święta żydowskie – Sukkot.
 • Myśląca klasa.
 • Kurs turystyki kwalifikowanej – turystyka rowerowa.
 • Czas to zdrowie.
 • Wzmacnianie koncentracji uwagi dla dzieci.
 • Ocenianie inaczej. Warsztaty z Anną Szulc.
 • Przemoc dzieci wobec dorosłych i bezradność rodzicielska.
 • Jak być mentorem dla innych nauczycieli.
 • Edukacja Globalna na zajęciach przedmiotowych w szkole.
 • Hejt! Jak uczyć o empatii w czasach nienawiści?
 • Partnerstwo w muzyce.
 • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w szkołach w świetle przepisów prawa oświatowego.
 • Choroba Alzheimera i inne formy demencji. Warsztaty z Teepą Snow.
 • Psychologiczne aspekty pracy z osobami starszymi w utrudnionym kontakcie.
 • Jak przygotowywać uczniów do
  Europejskiego Konkursu Can Sat 2019/2020.
 • Jak ciekawie uczyć o Konstytucji?
 • Wirtualne archiwa na lekcjach historii.
 • Język – super moc. Praca z grupą uczniów zróżnicowaną językowo i wsparcie w nauce języka polskiego
 • Jak budować zespół?
 • Baranki - program przygotowań do sakramentu pojednania oraz eucharystii.
 • ARCHI-PRZYGODY - program z zakresu edukacji architektonicznej
 • Przypowieści biblijne.
 
Wielu nauczycieli poświęciło część wakacji, by zdobywać nową wiedzę i uczyć się nowych umiejętności, dziś jest szczególny dzień kiedy pamiętamy o nich z wdzięcznością.
 

Biblioteczka religijna

2019 10 11 bibioteczka religijna 1211 października ruszyła biblioteczka religijna dla klas starszych. Jej działalność zainaugurowali uczniowie klasy 7t. Najpierw na lekcji religii, każdy wybrał sobie egzemplarz do cichej lektury. Po 25 minutach czytania siódmoklasiści zaprezentowali innym swoją książkę. Niektórzy tak się wciągnęli w treść, że zapragnęli kontynuować lekturę w domu.

Pierwsze wypożyczone pozycje to:
· „Święty Stanisław Kostka. Wyprawa za głosem powołania” Aleksandra Polewska
· „Po tej stronie nieba. Młodzi święci” Szymon Żyśko
· „Plaster miodu” o. Adam Szustak OP
· „Osioł w raju” o. Adam Szustak OP
· „Ojcze nasz. O Bogu, który jest blisko” ks. Marek Dziewiecki, Katarzyna Szkarpetowska
2019 10 11 bibioteczka religijna 03· „Kim oni są, ci muzułmanie?” Zuzanna Pol
· „Jeszcze pięć minutek” Adam Szustak OP
· „Ewangelia dla nienormalnych” Adam Szustak OP
· „Bóg. Życie i twórczość” Szymon Hołownia
· „Ale faza! Życie pod napięciem” Rafał Szymkowiak OFMCap, Adam Maniura
· „36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizm według Szymona Hołowni” Szymon Hołownia

Czytaj więcej...

Zręczne ręce!

2019 10 11 zreczne rece kolko 162019 10 11 zreczne rece kolko 09W każdy czwartek odbywają się zajęcia kółka Zręczne ręce.

 

Temat pracy to zawsze niespodzianka dla uczestników kółka. Na stołach pojawiają się materiały plastyczne: kolorowy papier, włóczki, plastelina, koraliki, piórka i igły. Za oknem mamy piękną jesienną pogodę, wykorzystujemy do pracy dary jesieni - kasztany, żołędzie, kolorowe liście. W naszej galerii prac można zobaczyć: słonecznik, łapacz snów, jesienny jeż i kolorowa pajęczyna.

 

Prawda, że wykonały ją zręczne ręce?

 

 

Czytaj więcej...

Klasy czwarte w poszukiwaniu początków państwa polskiego

2019 09 18 20 4M i 4T jesienna 01aZaczęliśmy od legend, a nie faktów. Dlatego pojechaliśmy najpierw do Kruszwicy, gdzie z Mysiej Wieży oglądaliśmy legendarne jezioro Gopło i szukaliśmy myszy, które zjadły Popiela.

Stamtąd pojechaliśmy prosto do Gniezna i tam obejrzeliśmy bezcenne Drzwi Gnieźnieńskie, na których przedstawiono żywot św. Wojciecha. Obejrzeliśmy także katedrę i wspaniałe pamiątki polskiej przeszłości. Po krótkim spacerze dotarliśmy do Muzeum Początków Państwa polskiego, gdzie ekspozycja oraz projekcje uporządkowały nam wiedzę o dynastii Piastów.

Pod wieczór trafiliśmy do Poznania i przed snem jeszcze raz powtórzyliśmy sobie zdobytą wiedzę rozwiązując skomplikowany historyczny quiz.

Czytaj więcej...

Koncert poświęcony Pamięci Jana Pawła II

Szanowni Państwo,

Stowarzyszenie Przymierze Rodzin w ramach swojej działalności włącza się w świętowanie 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.

Serdecznie Państwa zapraszamy na Koncert poświęcony Pamięci Jana Pawła II, który odbędzie się 12 października 2019 roku (sobota) o godzinie 14.30 w kościele św. Michała Archanioła w Warszawie przy ulicy Puławskiej 95, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 2 Przymierza Rodzin im. ks. Jana Twardowskiego.

Czytaj więcej...

Klasy drugie w Dolinie Bobrów

2019 09 20 szkoa jesienna klasy drugie 001

2019 09 20 szkoa jesienna klasy drugie 049

Klasy drugie spędziły jesienną szkołę w Dolinie Bobrów, gospodarstwie agrotyrystycznym na Mazowszu. Bobrów nie spotkaliśmy, ale widzieliśmy pień drzewa charakterystycznie przez nie obgryziony.


Przez trzy dni zajmowaliśmy się przede wszystkim produkcją i konsumpcją jedzenia - kisiliśmy kapustę i ostatnie już ogórki w tym sezonie, zajadaliśmy się plackami ziemniaczanymi, domowym masłem i serem, degustowaliśmy miód.
Ale żeby zjeść pyszne placki na podwieczorek, trzeba było zetrzeć ziemniaki na tarce, wcześniej je obrać, a na samym początku wykopać z ziemi.

 

Czytaj więcej...

Klasy piąte na Szlaku Piastowskim

2019 09 18 20 5a i 5b jesienna 01Klasy piąte ruszyły na jesienną szkołę Szlakiem Piastowskim, a nawet przedpiastowskim, bo do Biskupina.

Początki wycieczki były trudne, bo goniliśmy się z deszczem, co i raz ten wyścig przegrywając: zlało nas już przy autokarze, potem deszcz zganiał nas z Mysiej Wieży w Kruszwicy, utrudniał też zwiedzanie w Strzelnie.

Czytaj więcej...

Klasa ósma - szkoła jesienna Łódź

2019 09 18 20 8a jesienna 01Klasa ósma spędziła trzy ciekawe dni w Łodzi.

 

Zaczęliśmy sportowo od wizyty w Muzeum Sportu w Zatoce Sportu. Interaktywna wystawa „Szybciej, wyżej, mocniej” wprowadziła nas w historię sportu i turystyki w Łodzi. W kawiarni szachowej, nawiązującej do wnętrza kawiarni Roszkowskiego z końca XIX w., mogliśmy rozegrać mecz szachowy. Usiedliśmy też na trybunach stadionu i spróbowaliśmy swoich sił podczas treningu na profesjonalnych rowerach szosowych – umieszczonych na trenażerach.

Czytaj więcej...

Co słychać w 2MK po wakacjach?

2019 09 06 2MK po wakacjach 001Hurra! Jesteśmy już w drugiej klasie.
2019 09 06 2MK po wakacjach 005

Po powrocie z wakacji prezentowaliśmy nasze wakacyjne skarby. Każde z nas było w jakimś innym wyjątkowym miejscu, każde z nas przywiozło wyjątkowe znaleziska. Po zwiedzaniu naszego wakacyjnego muzeum, szukaliśmy palcem na mapie miejsc, gdzie byliśmy i skąd pochodzą nasze pamiątki. Było super!

Kilka dni później wybraliśmy się na wycieczkę do dżungli. No może nie zupełnie. W muzeum Azji i Pacyfiku dowiedzieliśmy się, że prawdziwa dżungla jest tylko w Indiach, poznawaliśmy zwierzęta zamieszkujące te lasy, układaliśmy tangramy i oczywiście świetnie się bawiliśmy.

 

Czytaj więcej...

Córka bazyliszka

2019 09 16 2MK 2MA 001Jeśli chcecie sprawdzić, co może spotkać uczniów na wagrach, wybierzcie się na spektakl Praskiego Teatru Lalek.
Klasy 2MK i 2MA bawiły się świetnie, przy okazji zdobywając wiedzę na temat początków państwa polskiego.
Poza tym widzieliśmy też szkielet warszawskiej Syrenki i inne cuda z gabinetu osobliwości.
Córka bazyliszka okazała się znawczynią domowych zup warzywnych.
A wszystko to działo się między brawurowymi popisami cyrkowymi.

 

Czytaj więcej...

1T w Spale

2019 09 18 20 1T jesienna 06Klasa 1 Tradycyjna spędziła szkołę jesienną w Spale. Podziwialiśmy piękne okolice przełomu rzeki Pilicy i Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzaliśmy zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu, poznaliśmy historię kościoła św. Idziego.

2019 09 18 20 1T jesienna 12Podczas zajęć terenowych dzieci uczyły się jak przygotować ognisko i bezpiecznie je rozpalić. Herbata z ogrodowych ziół cieszyła się dużym powodzeniem. W czasie zajęć plastyczno - technicznych wszyscy filcowali owczą wełnę mocząc ją w wodzie z rozpuszczonym szarym mydłem. Dzięki tym czynnościom mogliśmy wykonać kolorowe, filcowe piłeczki.

Dużo radości dało dzieciom wykonanie z kawałków znalezionej kory pływających statków. Udało się je zwodować i pływały po spalskim stawie.

Ostatni dzień spędziliśmy w leśniczówce, w której znajduje się lecznica dzikich zwierząt. Opiekunowie zwierząt opowiadali nam historie lisów, orła, dzika, koni, saren i innych leśnych zwierząt, które nie mogą żyć na wolności i znajdują swój dom w lecznicy.

Dzieci chętnie bawiły się z kotami, obserwowały karmienie młodego łoszaka i wypoczywały wśród pięknej przyrody. To był bardzo udany wyjazd, wszystkie pierwszaki były bardzo dzielne i uśmiechnięte.

 

 

Czytaj więcej...

WYCIECZKA KLASY 6T DO RABKI–ZDROJU

2019 09 18 20 6T jesienna 112019 09 18 20 6T jesienna 03Tej jesieni obraliśmy sobie za cel wycieczki Rabkę-Zdrój, uzdrowisko dziecięce u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego. Podróż pociągiem do Krakowa, a potem do Rabki minęła nam szybko i przyjemnie, mimo że jedna osoba goniła nas innym pociągiem, aby dołączyć do grupy.


Zaraz po przyjeździe ruszyliśmy na spacer po Rabce. Przeszliśmy przez stoki Bani i podziwiając owce pasące się na łące dotarliśmy na Kirkut zlokalizowany na miejscu masowych mordów z lat II Wojny Światowej. Poznaliśmy ciemną stronę historii Rabki i ruszyliśmy do Parku Zdrojowego, gdzie czekały na nas gokarty i wiele tras w miasteczku ruchu drogowego. Po zabawie ruszyliśmy dalej, poznając związki św. Jana Pawła II z Rabką. Pooddychaliśmy solankowym powietrzem w tężni. Po kolacji i odpoczynku tworzyliśmy podczas warsztatów z metaloplastyki świeczniki i proste zabawki. Rozwiązywaliśmy też niezliczone zagadki logiczne.

2019 09 18 20 6T jesienna 46Kolejny dzień przywitał nas zmienną pogodą, ale w bojowych nastrojach ruszyliśmy w góry. Przeszliśmy 16 km z Obidowej przez Stare Wierchy (kisiel) – Maciejową (pomidorowa i śpiew) do Rabki. Podczas wycieczki mieliśmy okazję wystawiać buzie do słońca, ale i łapać kulki gradowe do kubeczków. Widzieliśmy też ośnieżone szczyty Tatr. Wieczorem odbyliśmy spacer po Rabce, odwiedziliśmy siedzibę GOPR, poznaliśmy historię właściciela Rabki i twórcy uzdrowiska Juliana Zubrzyckiego i jego małżonki, która koniecznie chciała spocząć pod posadzką kościoła. Na koniec w zupełnych ciemnościach „włamaliśmy” się do XVI wiecznego kościółka, w którym wysłuchaliśmy koncertu organowego oraz zwiedziliśmy wystawę Muzeum im. Władysława Orkana.

Ostatni dzień wyprawy stał pod znakiem zdobywania pierwszych szlifów górniczych podczas zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce.

 

Czytaj więcej...

Lubelskie wspomnienia klasy 6M

2019 09 18 20 6M jesienna 01Pierwszego dnia rozegraliśmy grę miejską, zwiedzając przy tym Stare Miasto i jego podziemia. Odwiedziliśmy też klasztor dominikanów. Wieczorem wspólnie przygotowaliśmy kolację. Była też gra w kalambury oraz nocny spacer.

2019 09 18 20 6M jesienna 16

Drugiego dnia byliśmy gośćmi Komendy Miejskiej lubelskiej policji, gdzie dowiedzieliśmy się m.in. jak wygląda pokój przesłuchań dla nieletnich ofiar przemocy, na czym polega praca techników policyjnych, a także co oficer dyżurny ma na swoim ekranie komputera. Po obiedzie szaleliśmy w przestrzeni działań twórczych zorganizowanej przez CK Lublin pod hasłem "Rezerwat Dzikich Dzieci". Wszystkie dostępne tam konstrukcje zbudowały samodzielnie dzieci podczas wakacji, dorosłym jest tu zasadniczo wstęp wzbroniony (dla pani Doroty i pana Michała zrobiono wyjątek, żeby mogli uwiecznić dzikość na zdjęciach). Wieczorem grzaliśmy się przy ognisku, oddawaliśmy pączkowemu szaleństwu i braliśmy udział w niezwykle ciekawych zajęciach na temat dzikich zwierząt żyjących w mieście. Dzień zakończyliśmy nocnym spacer w poszukiwaniu poezji na ulicach miasta.

 

2019 09 18 20 6M jesienna 35Ostatni dzień rozpoczęliśmy wizytą w Domu Słowa na wystawie ilustracji Piotra Sochy do książki "Pszczoły". Następnie zwiedziliśmy Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku (w miłym towarzystwie licealistów z siostrzanej szkoły przy ul. Grzegorzewskiej ;)), ekipa odważnych wspięła się na donżon (sami ich spytajcie co to znaczy), zajrzeliśmy przez furtkę na Stary Kirkut, a po południu piekliśmy lubelskie cebularze i zwiedzaliśmy archiwum historii miasta, prowadzone przez Teatr Brama NN. Żal było wracać, ale na osłodę bawiliśmy się świetnie w kenta podczas podróży powrotnej!

Czytaj więcej...

Klasa 1M w Grzybowie, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Ziarno”

2019 09 18 20 1M jesienna 06Wyglądają jak dzieci z Bullerbyn – Tak skomentował zdjęcia ktoś z rodziców.

I tak właśnie było. Na trzy dni klasa 1M przeniosła się do miejsca idealnego dla dzieci. Gospodarstwo gdzie można biegać za krowami, doić kozy i karmić małe kózki mlekiem z butelki, a dorosłe kawałkami dyni i siankiem. Poszliśmy w pole, a z naturalnych materiałów powstał obraz Stworzenia świata. Dużo radości sprawiła zabawa patykami, kolbami kukurydzy, kamykami. Po drodze rozmawialiśmy z koniem i rogatym koziołkiem.

Z panią Ewą zbieraliśmy zioła, z których tworzyliśmy plansze – zielniki.

Zwiedziliśmy piekarnię i sami zrobiliśmy bułki w różnych kształtach – była kobra, żółw, krokodyl...

Poznawaliśmy życie owadów i zajrzeliśmy do domku trzmieli. Z prawdziwego pszczelego wosku zrobiliśmy pachnące świeczki. Przy wieczornym ognisku piekliśmy kiełbaski.

Nauczyliśmy się się robić wycinanki z serwetek. Niektórzy przekonali się do potraw, których wcześniej nie lubili albo tak myśleli.

Zebraliśmy z grządki strączki fasoli i łuskaliśmy je. W środku były czerwone fasolki.

Wieczorem pani Magda czytała na głos książkę.

Czytaj więcej...

filmowa Apokalipsa naszego ucznia

Kadr Apokalipsa JanMSzanowni Państwo,

z radością informujemy, że Janek Motoczyński z klasy VII M zdobył III nagrodę (w swojej kategorii wiekowej) za filmik animowany pt. "Apokalipsa" w VIII Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Animowanych Dzieci i Młodzieży.

Przegląd odbył się 13-15.09.2019 r. we Wrocławiu, Janek nagrał film ponad rok temu, ale dopiero teraz zdecydował się pokazać dzieło publicznie.

 

Gratulujemy i zapraszamy do oglądania! 

 

IX Rodzinny Rajd Rowerowy

2019 09 15 rajd rowerowy 02eW niedzielę 15 września odbył się IX Rodzinny Rajd Rowerowy.

Wspaniała pogoda, ciekawa trasa i świetna zabawa - tak w kilku słowach można opisać tegoroczną integracyjną imprezę.
O 10:30 rozpoczęliśmy przejazd przez Las Kabacki. 11 km leśnych dróg pokonali wszyscy, nawet najmłodsi, uczestnicy rajdu. W tym roku odwiedziliśmy Wzgórze Trzech Szczytów czyli słynną Kazurkę, z której uczestnicy podziwiali panoramę Ursynowa i oraz rowerowe zjazdy i skoki.

Na Polanie Powsińskiej czekały już na nas ognisko, kiełbaski, napoje i słodycze. Po posiłku dzieci i dorośli brali udział w konkursach i zabawach sportowych. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji w swoich kategoriach wiekowych otrzymali słodkie nagrody. W rajdzie wzięło udział około 150 osób.

W organizacji imprezy pomagali nam uczniowie naszej szkoły na Kabatach: Jagoda Fijałkowska, Ala Łodko, Zosia Troniewska, Hela Salak, Oliwka Staszków, Hania Niemyjska, Zosia Latała, Sonia Slezkin oraz Mateusz Niewiński.

Do zobaczenia za rok!!!

Czytaj więcej...

Wyjazdy integracyjne klas 7

integr 16

Klasy siódme przywitały nowy rok poza szkolną ławką. Ponieważ od września będą uczyć się w filii na Kabatach, z nowymi wychowawcami i nowymi koleżankami i kolegami, wyjechali na dwa dni, by spędzić ze sobą trochę czasu. Klasa 7T była w Podkowie Leśnej, 7M - w Otwocku. 

Z czym wiązała się u nas INTEGRACJA?

Intensywne bycie razem

Nocny spacer

Terminarze i regulaminy

      Energiczne dzieciaki

   Gry na dworze

                                                                                       Rączki - Rączki...

                                                                                   Atrakcje na balkonie i hamaku

                                                                                      Cisza w kaplicy

                                                                                    Jedzenie

                                                                                   A nawet zmywanie!

Czytaj więcej...

Ponadnarodowa mobilność uczniów - wymiana z Hiszpanią

SZANOWNI UCZNIOWIE I RODZICE!Pol Esp

 

Miło nam poinformować, że nasz projekt współpracy zagranicznej został zaakceptowany w konkursie wniosków i został bardzo dobrze oceniony przez komisję weryfikującą. Do konkursu przystąpiło 348 szkół z całej Polski.

Projekt „Klimat i ludzie” otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, w IV Osi Priorytetowej Innowacje Społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.2.

Realizacja naszego projektu startuje już w pierwszym semestrze tego roku szkolnego!

Dzięki pozyskanej dotacji, 20 uczniów ze starszych klas naszej szkoły (oddział Kabaty) będzie mogło wraz z uczniami z partnerskiej szkoły IES Ildefonso Serrano realizować projekt współpracy w szkole hiszpańskiej w miejscowości Segura de Leon w pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020.

Możliwa jest także kontynuacja tej współpracy polegająca na wizycie hiszpańskich uczniów w naszej szkole, ale tej części nie obejmuje finansowanie z programu PO WER.

Rekrutacja uczniów do projektu zacznie się 5 września. Regulamin rekrutacji dostępny jest poniżej

Zespół językowy                  

(kontakt: koordynator projektu Joanna Jedlińska - przez Librus)

 

REGULAMIN

Pierwsze zebrania

PLANOWANE PIERWSZE ZEBRANIA MOKOTÓW

WTOREK 3 WRZEŚNIA:

17.00 - obowiązkowe szkolenie LIBRUS dla rodziców nowych uczniów (klasy pierwsze oraz dzieci, które dołączają w tym roku)

17.30 - zebrania klasowe klas 1-3

18.30 - zebrania klasowe klas 4-6

INFORMACJE O PODRĘCZNIKACH W KLASACH 4-6 ZOSTANĄ PRZEKAZANE NA PIERWSZYM SPOTKANIU Z WYCHOWAWCAMI.

KABATY

CZWARTEK 5 WRZEŚNIA

19.00 - zebrania dla rodziców klas 7-8; siedziba na Kabatach.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Serdecznie zapraszamy na uroczystą mszę świętą, rozpoczynającą rok szkolny 2019/20.

Mszę będzie sprawował dla nas ks. Jan Konarski w poniedziałek 2 września 2019 o 10.00 w kościele św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej.

Po mszy zapraszamy uczniów wraz z rodzicami do szkoły, na spotkania z wychowawcami. Klasy siódme wyjeżdżają z wychowawcami na wyjazdy integracyjne.

 Dyrektor szkoły Marzanna Rymsza-Leociak z nauczycielami i pracownikami szkoły

 


PLANOWANE PIERWSZE ZEBRANIA MOKOTÓW

WTOREK 3 WRZEŚNIA:

17.00 - obowiązkowe szkolenie LIBRUS dla rodziców nowych uczniów (klasy pierwsze oraz dzieci, które dołączają w tym roku)

17.30 - zebrania klasowe klas 1-3

18.30 - zebrania klasowe klas 4-6

INFORMACJE O PODRĘCZNIKACH W KLASACH 4-6 ZOSTANĄ PRZEKAZANE NA PIERWSZYM SPOTKANIU Z WYCHOWAWCAMI.

KABATY

CZWARTEK 5 WRZEŚNIA

19.00 - zebrania dla rodziców klas 7-8; siedziba na Kabatach.

Wymiana zagraniczna: listopad 2019 r. – kwiecień 2020 r.!

PO WER Ponadnarodowa mobilnosc uczniow

 

Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała grant z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) całkowicie przeznaczony na realizację projektu „Klimat i ludzie”, w ramach którego 20 uczniów z klas siódmych będzie mogło uczestniczyć w wymianie ze szkołą partnerską IES Ildefonso Serrano w miejscowości Segura de Leon w Hiszpanii (region Badajoz).

power logo 

Rekrutacja do programu rozpoczyna się 5 września.

 

Czytaj więcej...

biedronka logo

power logo

REKRUTACJA
informacyjne2019kl1 Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej