Część uczniów klas siódmych w drugiej połowie listopada wyruszyła z misją specjalną do Londynu! Przeczytajcie o ich przygodach w relacjach pana Michała Gwardysia.

Have a nice journey! :D

2019 11 24 29 ANGLIA kl7 071    2019 11 24 29 ANGLIA kl7 008    2019 11 24 29 ANGLIA kl7 088

2019 11 24 29 ANGLIA kl7 00124.11
Podróż zaczęliśmy w magicznym stylu na warszawskim lotnisku. Po dotarciu do serca Wielkiej Brytanii udaliśmy się do naszej kwatery - bardzo blisko Whitechapel Foundry, gdzie odlany został Big Ben, a także amerykański Dzwon Niepodległości! My nocujemy tuż za rogiem! Ten zakład ludwisarski działał do 2017 nieprzerwanie od 450 lat, a pod tym adresem od 250!
Londyn witał nas po królewsku, nawet suszarki niektórzy z nas mieli spersonalizowane :)
Od razu badaliśmy, ilu uczniów SPR2 zmieści się w londyńskiej budce telefonicznej?
A to taki bonusik - kogo można spotkać w Londynie? Pana Łukasza Fabiańskiego!
Na koniec wieczorne aktywności: wizyta u Sherlocka, potem przejście przez TE pasy na TEJ ulicy (nad synchronizacją musimy jeszcze popracować ? ), Parliament Square i to, co wystaje z Wieży Elżbietańskiej (zwanej zwykle skrótowo Big Benem - uwaga na nowy kolor, granacik, na tarczy zegarowej!), herbatka u premiera Johnsona na Downing Street, spacer po St. James' Park i rzut oka w królewskie okna (jeszcze tu wrócimy za dnia!) i na koniec Msza Święta w Katedrze Westminsterskiej. Teraz czas na zasłużony odpoczynek.

2019 11 24 29 ANGLIA kl7 04025.11
Tego dnia zwiedzaliśmy londyńską starówkę, czyli The City of London. Poruszaliśmy się na styku historii z nowoczesnością. Widzieliśmy pozostałości rzymskiej osady, m.in. zarys rzymskiego amfiteatru, zwiedziliśmy Muzeum Londynu, a w nim interaktywną wystawę o roli zwierząt w życiu miasta, poznaliśmy historię wielkiego pożaru z 1666 r., a niektórzy nawet wspięli się na upamiętniającą to wydarzenie kolumnę. Potem przyszedł czas na obiad.
Po sutym tradycyjnym brytyjskim lunchu (fish'n'chips) przeszliśmy przez Millenium Bridge prosto do światyni sztuki, czyli galerii Tate Modern, gdzie obejrzeliśmy wystawę prac Olafura Eliasson. Godzina była jeszcze młoda, więc ruszyliśmy w miasto!
Spacer wzdłuż Tamizy i radosne szaleństwo na jarmarku świątecznym pod London Eye (czyli "Okiem Londynu" wg Wujka Googla ? ). Po raz pierwszy od rana wsiedliśmy do środka transportu i po 20 tys. kroków w nogach pojechaliśmy na zasłużony odpoczynek.

2019 11 24 29 ANGLIA kl7 06326.11
To był dzień wielkomiejski: zaczęliśmy na stacji Paddington wizytą u pewnego niedźwiedzia z Peru, potem obejrzeliśmy zmianę warty kawalerii królewskiej, następnie pomachaliśmy Księciu Williamowi, który wyjeżdżał z pałacu Buckingham. Po spacerze przez Hyde Park trafiliśmy do sklepu Harrods, ale znużeni przepychem szybko przeszliśmy stamtąd do zagłębia muzeów w South Kensington. Każdy mógł wybrać sam, czy odwiedzi Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Victorii i Alberta czy też Muzeum Nauki. Po dawce kultury, dawka chińszczyzny w gościnnych progach pana Wu. Na wieczór zaplanowane jest podziwianie dekoracji świątecznych na głównych ulicach handlowych Londynu!

Aha, jeszcze warto dodać, że drugie śniadanie zjedliśmy w St. James' Park, broniąc się przed atakiem bernikli, łysek, mew i gołębi.

27.11
W tę środę w Londynie było słońce! Przez 15 minut. Potem lało. Ale na szczęście w tym czasie poznawaliśmy tajemnice historii w British Museum. Potem przeszliśmy w strugach deszczu do National Gallery, gdzie obejrzeliśmy dzieła największych artystów. Po obiedzie wizyta na Greenwich, gdzie spędziliśmy ostatnie popołudnie i wieczór w Londynie. Aby dostać się do Królewskiego Obserwatorium, musieliśmy przejechać przez nowoczesną dzielnicę biurową Canary Wharf (bezzałogowym pociągiem!) a potem przejść tajemniczo-mrocznym parkiem aż na samo wzgórze, z którego rozciąga się bajeczna panorama nocnego miasta. Po drodze widzieliśmy też odbudowany okręt Cutty Sark (oryginalny statek spłonął kilka lat temu). Przeszedłszy przez południk 0 ruszyliśmy z powrotem na zachodnią półkulę, gdzie tymczasowo rezydujemy. Spacer tunelem pod Tamizą był dodatkową atrakcją z dreszczykiem. Przyszedł czas podsumowania naszej wyprawy, a jutro rano ruszamy w drogę powrotną do Warszawy.

biedronka logo

rozbudowa szkola