Podczas całej kwarantanny uczniowie klas siódmych i ósmych ciężko pracowali. Zwieńczeniem pracy ósmaków były oczywiście egzaminy, w tym roku, jak wiadomo, przeniesione aż na czerwiec!

egzamin

Najstarsi uczniowie pilnie uczestniczyli w lekcjach on-line, a owocami ich działań jest mnóstwo prac, które na bierząco staraliśmy się prezentować na naszym facebookowym profilu.

Przede wszystkim nie zapominali oni w tym trudnym czasie o najbardziej potrzebujących. Uczniowie i uczennice podjęli się wielu akcji wolontariackich: szyli maseczki dla ubogich i bezdomnych, piekli ciasta i przygotowywali paczki żywnościowe, zbierali gry planszowe i przekazywali je podopiecznym Fundacji Saint'Egidio i Wspólnota Chleb Życia. Spożytkowali ten trudny czas, by nie był on tylko czasem przeczekania pandemii.

maski   91831163 3055819331124185 398758189828407296 n

A co sie działo na lekcjach? Na lekcjach języka polskiego klasy siódme poznawały "Balladynę". Następnie badali plakaty, dotyczące dramatu Juliusza Słowackiego. Analizowali symbole i środki wyrazu, którymi posługiwali się Andrzej Pągowski i Jan Lenica. Wykorzystując tę wiedzę kazdy mógł zaprojektować swój plakat. Wyszły one rewelacyjnie!
Na zajęciach z historii sztuki zaś wykonywali swoje secesyjne ekslibrysy.

balladyna                   ex

Na lekcjach geografii uczniowie wcelili się w architektów przyszłości. Ich zadaniem było zaprojektowanie przyjaznego, zrównoważonego miasta, w którym mieszkańcy będa się czuli dobrze i bezpiecznie. W tym celu wykorzystanli oni wiele technik: rysunek, grafika komputerowa, makiety budowane z najrózniejszych materiałów. Widać, że na topie są ekologia, odnawialne źródła energii i redukcja zanieczyszczeń poprzez wprowadzenie na przykład wyłącznie elektrycznych pojazdów.

miasto

Siódmaki poznawały też Polskę, ucząc się między innymi o mniejszościach narodowych i etnicznych, zamieszkujących nasz kraj. Efektem tej pracy byly piękne grafonotki, dotyczące wybranych grup. Ponadto zbadaliśmy problem marnowania żywności - na przykładzie własnych rodzin.

Na biologii w klasach siódmych przez cały rok zajmowaliśmy się człowiekiem, jego anatomią, fizjologią i zdrowiem. Zdalne nauczanie okazało się sprzyjające do wielu ciekawych dyskusji, wielu uczniów przeczytało też książki, związane z omawianymi zagadnieniami, takie jak "Sen Alicji" oraz "Alicja w krainie przyszłości", "Mózg rządzi", "O mózgu" (przy okazji widać, które tematy były najbardziej interesujące :)

Klasa ósma została w tym roku pozbawiona wyjazdu na obóz naukowy do Machnacza. Bardzo tego wszyscy żałowali...Żeby choć trochę osłodzić ten smutek, uczniowie podzielili się na grupy i badali rośliny i zwierzęta w swoich najbliższych okolicach. A było na co popatrzeć! Na dwóch sesjach naukowych on-line mogliśmy zobaczyc zaobserwowane dziki, jeże, liczne gatunki ciekawych owadów, roślin i grzybów, a wiekszość tej menażerii to mieszkańcy Warszawy!

Mimo braku możliwości wspólnych wyjść nie próżnowało również Koło Varsavianistyczne, o którego działaniach można przeczytać tu:

Na koniec roku udało nam się nawet spotkać w mniejszych grupach, bo wszyscy uczniowie byli spragnieni kontaktów z rówieśnikami ze swoich klas.

104678680 3258830170823099 6608988791054509166 o          105383007 3263450970361019 6391323702650534706 o

Podsumowując - nie zmarnowaliśmy tego okresu, pracowaliśmy, bawiliśmy się, staraliśmy się mimo wszystko utrzymywać wzajemne relacje i pomagać innym. A w nowym roku szkolnym niecierpliwie wyczekujemy nauki i pracy "na żywo"!

logo nowe 1

rozbudowa szkola