Nasza Szkoła jest katolicka. Program wychowawczy naszej Szkoły tworzymy według zasad zgodnych z nauką Kościoła katolickiego. W naszej pracy odwołujemy się do chrześcijańskiej wizji człowieka i świata, a w sferze etyki do Dekalogu.

Codziennie się modlimy w klasach, spotykamy się na szkolnych Mszach Świętych, nasi uczniowie przygotowują się razem do Pierwszej Komunii Świętej, dbamy o rekolekcje i organizujemy roraty. 

 

 

 

 

Pierwsza Komunia święta grupy trzecioklasistów

20200620 komunis sw 1320 czerwca  2020 r. na Mszy Świętej o godz. 10.30 pierwszą Komunię Świętą przyjęli Janek, Jędrek i dwóch Stasiów, a na Mszy o 12.00 Janka, Zosia, Basia, Pola, Ewa, Maks i Antek.

 

Z powodu trwającego stanu epidemii wraz z księdzem proboszczem parafii naszej szkoły zdecydowaliśmy, że pierwszą Komunię Świętą dzieci przyjmą w czterech małych grupach. Pierwsza z nich w swoich rodzinnych parafiach. Dwie kolejne w czerwcu w parafii św. Michała, a ostatnia we wrześniu.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły dzieciom w ich drodze do tej chwili. Szczególne podziekowania dla księdza proboszcza oraz pań katechetek z naszej szkoły: p. Marty Kocyan oraz p. Małgosi Zielińskiej. 

Czytaj więcej...

Kapliczki

Chyba wszyscy mieli już dość siedzenia w domu przed komputerami, dlatego w maju chętni uczniowie mogli zrealizować zadanie - "Idź na spacer i sfotografuj pobliskie kapliczki".

 

Wprawdzie wśród zdjęć znalazły się też krzyże, ale to nie szkodzi. Samo wyjście na dwór, przyglądanie się przyrodzie i małej architekturze sakralnej sprawiło uczestnikom wiele przyjemności.

 

Tydzień Biblijny podczas pandemii 2020 r.

2020 05 25 Tydzien biblijny 72020 05 25 Tydzien biblijny 4Pod koniec kwietnia obchodziliśmy w Kościele Katolickim Tydzień Biblijny. Chętni uczniowie klas 6-8 mogli wykonać dodatkowe zadanie polegające na wyszukaniu fragmentów, które można przeczytać w jednej z dziesięciu sytuacji życiowych:

GDY JESTEŚ W SMUTKU

GDY JESTEŚ ZAKOCHANY

GDY CZUJESZ SIĘ ZAGUBIONY, NIE WIESZ CO ROBIĆ

GDY POKŁÓCIŁEŚ SIĘ Z KIMŚ BLISKIM

GDY TĘSKNISZ

GDY STOISZ PRZED WAŻNYM WYBOREM

GDY PRZEPEŁNIA CIĘ RADOŚĆ I WDZIĘCZNOŚĆ

GDY NIE MASZ PEWNOŚCI, ŻE BÓG ISTNIEJE

GDY CZUJESZ ZŁOŚĆ, WŚCIEKŁOŚĆ

GDY JESTEŚ Z KIMŚ W GŁĘBOKIEJ PRZYJAŹNI.

Prace jeszcze spływają, ale już możecie zobaczyć ciekawe propozycje.

 

Szóstoklasiści mogli się też wirtualnie pochwalić własnoręcznie uszytymi okładkami na Pismo Święte (nie zdążyliśmy ich wspólnie obejrzeć w szkole).

 

Czytaj więcej...

Przygotowania trzecioklasistów w Wielkim Poście

2020 03 07 rekolekcje kl3 3

Trwa Wielki Post, jeszcze zanim ogłoszono kwarantannę, uczniowie klas z trzecich wraz z rodzicami odbyli spotkanie z cyklu przygotowań do Pierwszej Komunii.

 

Tym razem rodzice rozmawiali z dziećmi o wybranej stacji drogi krzyżowej. Później dorośli rozmawiali o relacjach rodzinnych, więziach, a dzieci miały okazję zrobić pamiątkę z gliny.

 

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne klasy 8 w Świętej Katarzynie - marzec 2020

2020 03 06 rekolekcje kl8 2Najstarsza klasa odbywała swoje rekolekcje w Górach Świetokrzyskich, w domu rekolekcyjnym Ojców Pallotynów.

 

To niezwykłe miejsce sprzyja refleksji i wyciszeniu. Punktem wyjścia naszych rekolekcji był Psalm 139 "Przenikasz i znasz mnie, Panie". Uczniowie rozważali słowa psalmu, ilustrowali go zdjęciami, wykonywanymi na zboczu Łysicy, dzielili się swoimi refleksjami. Drugiego dnia rekolekcji wspięliśmy się do klasztoru na Świętym Krzyżu, by tam wziąć udział w Mszy Świętej, a także zwiedzić lokalne muzeum i krypty.

 

Wieczorem, w ciszy i ciemności, odbyliśmy drogę krzyżową na Łysicę, podczas której uczniowie czytali własne rozważania nad kolejnymi stacjami.

 

 

Czytaj więcej...

Klasy szóste na rekolekcjach w Niepokalanowie 2020 r.

rekolekcje kl6 01W dniach 9-10 marca uczniowie z obu klas szóstych mieli szansę pogłębienia swojej relacji z Bogiem i bliźnimi podczas rekolekcji.

Na czas wielkopostnego skupienia pojechaliśmy do Niepokalanowa, gdzie zamieszkaliśmy w domu w Lasku. Tam ojcowie franciszkanie Michał Brzezicha i Sylwester Gąglewski pomagali nam dojrzeć to co Najważniejsze.

 

Podczas tych dni zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne, założone przez św. Maksymiliana i dowiedzieliśmy się, jak działa zakonna straż pożarna. Każdy z nas miał szansę przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz powierzyć Bogu siebie i innych podczas adoracji. Drugiego dnia zastanawialiśmy jak rozwijać cnoty kardynalne w naszym życiu. Tym, którzy z nami nie byli, chcielibyśmy zadedykować kilka myśli świętego Maksymiliana Kolbego: - Największa ofiara - to ofiara z własnej woli. - Dobrze spełniać to co ode mnie zależy, a dobrze znosić to, co ode mnie nie zależy - oto jest cała doskonałość i źródło prawdziwego szczęścia na świecie. - Dużo może być wiedzy, ale miłości w życiu nie widać. Tylko ta wiedza, która wypływa z miłości, ma wartość. - Jedynie prawda jest i może być fundamentem szczęścia tak poszczególnych ludzi jak i całej ludzkości. - Kolana, a nie rozum albo pióro, dają owoc w pracy, kazaniach, książkach. - Módl się nie więcej, ale lepiej i ufaj.

 

 

Czytaj więcej...

REKOLEKCJE KLAS 7 - Obraz Chrystusa - marzec 2020

2020 o3 06 rekolekcje kl7 12Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością... A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata...

 

Żywiołowi siódmoklasiści na trzy dni zaburzyli spokojny rytm dnia franciszkańskiego klasztoru na Kreciej w Łodzi. Tam właśnie odbyły się rekolekcje Oblicze Chrystusa prowadzone przez Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia. W czasie tych dni słuchaliśmy świadectw ludzi, którzy dotknąwszy nędzy grzechu, poznali uzdrawiającą Miłość i którzy od lat z wdzięczności za nawrócenie pielgrzymują, modląc się nogami o miłosierdzie dla nich i świata całego. Ten element, choć niezwykle ważny i ubogacający, był tylko częścią rekolekcji. Najważniejsze działo się sam na sam przed Bogiem, którego oblicze stopniowo, w toku pracy wymagającej wielkiej cierpliwości, wyłaniało się i patrzyło na nas. My - ikonopisarze, patrzyliśmy w oczy naszego Stworzyciela, wyłaniającego się spod naszych rąk. On patrzył prosto w nasze serca. Wymagający, ale bardzo piękny czas. Pomagał nam swoimi rekolekcyjnymi konferencjami i posługa sakramentalną o. Piotr Kleszcz OFMConv. Obiecał nam swoją modlitwę. Rekolekcje zakończyliśmy poświęceniem naszych ikon, które teraz w naszych domach przywoływać będą owoce tych dni. Mamy nadzieję, że ojcowie franciszkanie będą wspominać ten czas równie dobrze, jak my.

 

Czytaj więcej...

Rekolekcje wielkopostne klas 5 Pan jest moim pasterzem 2020r.

2020 03 09 rekolekcje kl5 14Pan jest moim pasterzem - biblijna historia Dawida, nasze zmagania z grzechem i słabościami i miłość Pana Boga do nas, ludzi. 

 

Klasy piąte uczestniczyły w rekolekcjach prowadzonych przez księdza Tadeusza z parafii przy ul. Lindleya 12. Poznaliśmy historię Dawida i zastanawialiśmy się nad łaską i Bożą miłością. Pracowaliśmy z Pismem Świętym a potem w grupach, kiedy zastanawialiśmy się, z jakimi trudnymi sytuacjami musimy się mierzyć. Na zakończenie rekolekcji uczestniczyliśmy w Mszy Św.

 

Czytaj więcej...

Rekolekcje adwentowe 2019 klas siódmych i ósmej

W dniach 6-8 grudnia 2019 r. (piątek-niedziela) uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w rekolekcjach adwentowych. Dziewczyny były w ośrodku rekolekcyjnym Sióstr Szensztackich w Świdrze. Rozważały fragment Pisma Świętegorot12 „Jakże piękna jesteś przyjaciółko moja” Pnp 4,1.Podczas rekolekcji każda z uczestniczek miała okazję pomodlić się, szukać w Piśmie Świętym słów Boga skierowanych dziś szczególnie do niej, zrobić rachunek zdumienia (sumienia), pójść do spowiedzi, wysłuchać świadectw (zarówno sióstr zakonnych jak i osoby świeckiej), porozmawiać z koleżankami o pięknie kobiety (zewnętrznym i wewnętrznym), zastanowić się nad życiem Maryi, obejrzeć film "Narodzenie", tańcem uwielbiać Boga ,wykonać różaniec i przystąpić do Komunii Świętej.

 

Chłopcy byli w ośrodku rekolekcyjnym Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych w Sulejówku, a rekolekcje dla nich prowadziła Wspólnota Przymierze Miłosierdzia. Tematem przewodnim były słowa „Talitha cum". Przyjechało do nas w sumie 15 osób, które prowadziły konferencje, dawały świadectwa i modliły się za naszych chłopaków. Każda konferencja była połączona z jakąś aktywnością, która przybliżała chłopcom usłyszane treści. Mieliśmy okazję przyjrzeć się Bogu Ojcu, Synowi, Duchowi Świętemu i Maryi. Wiele uwagi zwrócono na przebaczenie i zaufanie.

Czytaj więcej...

Roraty 2019

2019 12 06 roraty 004W piątek 6 grudnia szkoła na Mokotowie wzięła udział w roratach w kościele św. Michała Archanioła. Po pięknej mszy, uczniowie przeszli do budynku szkoły, gdzie tradycyjnie zjedliśmy wspólnie śniadanie i wysłuchaliśmy czytanych przez nauczycieli historii adwentowych.

 

Nasza absolwentka tak wspomina szkolną tradycję:
Roraty i śniadanie w szkole, kakao, słodkie rogaliki i czytane przez nauczycieli opiwieści świąteczne - jedno z wyjątkowych i najmilszych wspomnień - pani Teresa Łempicka.

Czytaj więcej...

Październik z rożańcem

2019 10 31 pazdziernik rozaniec 042019 10 31 pazdziernik rozaniec 09

Przez cały październik w naszej szkole odbywała się wspólna modlitwa różańcowa dla chętnych.

Ostatniego dnia miesiąca zastanawialiśmy się, jakich inspiracji do dobrego życia mogą dostarczyć nam święci, a od poniedziałku, przez cały listopad będziemy modlić się za dusze zmarłych z naszych rodzin i z rodzin naszych przyjaciół.

 

Czytaj więcej...

Przygotowania do I Komunii Świętej - spotkanie 28 września

2019 09 28 przygotowanieIkomunia 06To rodzice są najlepszymi osobami, by przygotować dzieci do Pierwszej Komunii, dlatego część spotkań formacyjnych jest wspólnym działaniem całych rodzin.

 

Punktem wyjścia pierwszego szkolnego spotkania było Słowo o stworzeniu świata, ",.. a wszystko, co Pan Bóg stworzył, było dobre". Między innymi dzieci robiły ilustrację do tego opisu, a rodzice w tym czasie dzielili się swoim doświadczeniem wychowywania dzieci w wierze.

 

Spotkanie prowadził ks. Tadeusz Błaszczyk orionista, a towarzyszyli mu Marta i Piotr Kocyanowie.

 

Czytaj więcej...

Dominikanie w naszej szkole

dom1W tym roku naszą filią na Kabatach (klasy 7-8) opiekować się będzie ojciec Rafał Szymko, dominikanin ze Służewa, który prowadzi duszpasterstwo młodzieży "Rejs". O. Rafał będzie przychodził do naszej szkoły raz w miesiącu, będzie wtedy okazja do indywidualnych rozmów. Spotkamy się z nim także podczas mszy świętych w pierwsze piątki miesiąca.
 
Nasze związki z dominikanami są bliskie od lat. Ojcowie Wojciech Jędrzejewski, Stach Nowak i Łukasz Detmer w poprzednich latach prowadzili dla nas rekolekcje. A o. Rafał Skrobacz od kilku lat opiekuje się naszą szkołą i odprawia msze święte, na których spotykała się społeczność gimnazjum, a obecnie klas 7-8.dom2
Jeden z naszych absolwentów, ś.p. Antoni Marczewski, został bratem zakonnym.
 
Wszystkim im jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc, prowadzenie duchowe i bliskie relacje i polecamy ich często w naszych modlitwach.

 

Czytaj więcej...

Rozpoczęły się przygotowania do I Komunii Św. trzecioklasistów, rok 2019/2020

2019 09 15 przygotowania I komunia 02

Dzieci z klas trzecich i ich rodziny rozpoczęły przygotowania do I Komunii Świętej.

 

Najpierw wszyscy uczestniczyliśmy w parafialnej Mszy Świętej, a po niej dzieci w 4 grupach udały się wraz ze swoimi opiekunami ks. Szymonem oraz paniami Martą Kocyan, Jolą Bidzińską i Kasią Wereszką rozmawiać o roku liturgicznym. W tym czasie rodzice wysłuchali konferencji księdza proboszcza i mieli okazję do osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Czytaj więcej...

Tydzień Biblijny 2019

2019 05 11 TYDZEN BIBLINY 08

W tym roku Tydzień Biblijny odbywał się w dniach 5-11 maja pod hasłem "Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego" (1 P 1,12).

Otworzyło go III Narodowe czytanie Pisma Świętego - w tym roku Ewangelii wg św. Jana.

W naszej szkole też staraliśmy się bliżej poznać Biblię. Zdjęcia pokazują nasze tegoroczne spotkania ze Słowem Bożym.

Czytaj więcej...

Przychodzi do nas Bóg z miłością i przebaczeniem. Rekolekcje wielkopostne klas piątych 2019

Rekolekcje w tym roku miały nieco odmienny bieg. Pierwszego dnia dzieci podzielone na małe grupy odwiedzały różne dorosłe osoby, które mówiły o swoim doświadczeniu wiary i obecności Boga w ich życiu. Był to dobry czas rozmów i dzielenia się swoim doświadczeniem.


Kolejny dzień był poznawaniem historii Dawida i odkrywaniem, że każdy z jest słaby i w tej słabości przychodzi do nas Bóg z miłością i przebaczeniem. Rozmawialiśmy w grupach o grzechach głównych, szukaliśmy sposobu na ich przezwyciężanie każdego dnia.

Relikwie Męki Pańskiej. Rekolekcje wielkopostne klas czwartych 2019.

2019 04 08 rekolekcje kl4 0012019 04 08 rekolekcje kl4 005

 

Klasy czwarte swoje rekolekcje odprawiły w gościnnej parafii p.w. św. Jana Pawła II na Bemowie.

 

Uczniowie wysłuchali konferencji, pracowali w grupach, zastanawiając się nad relikwiami, które pozostały nam z Męki Pańskiej. Była też możliwość przystąpienia do sakramentu Pokuty i Pojednania, a na koniec uroczysta Msza Święta.

 

 

 

 

Czytaj więcej...

Jesteśmy dziećmi Króla. Rekolekcje wielkopostne klas pierwszych 2019.

2019 03 25 rekolekcje kl1 0072019 03 25 rekolekcje kl1 010Jesteśmy dziećmi Króla - 

to hasło tegorocznych rekolekcji wielkopostnych klas pierwszych/

 

Wysłuchaliśmy opowieści o chłopcu, zbójnickim synu, który odnalazł się w swoim prawdziwym domu - w pałacu Króla. Przeżyliśmy drogę krzyżową, potem własnoręcznie wykonaliśmy korony, by zgodnie ze swoim powołaniem uczestniczyć we mszy świętej.

 

Czytaj więcej...

Tyś jest mój syn umiłowany... Rekolekcje wielkopostne klas trzecich 2019

 

2019 04 11 rekolekcje kl3 0012019 04 11 rekolekcje kl3 008

Rekolekcje klas trzecich były rozważaniem o znakach i symbolach chrzcielnych.

 

W trakcie pracy w grupach dzieci robiły książeczki o wodzie, świecy-świetle, krzyżu i krzyżmie oraz białej szacie. Następnie podczas mszy św. dzieci uroczyście wyznały wiarę i otrzymały krzyż - znak miłości Boga do nich.

 

Pod koiec mszy św. mogły przypomnieć sobie swój chrzest, zanurzały dłoń w wodzie a kapłan pochylając się nad nimi mówił: Tyś jest moje dziecko umiłowane w tobie mam upodobanie.

Czytaj więcej...

Wielkopostne rekolekcje klas drugich 2019

2019 04 01 rekolekcje klas2 001

1 kwietnia dzieci z klas 2 przeżywały swoje rekolekcje przygotowujące do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w kościele św. Andrzeja Boboli.

 

Rekolekcje rozpoczęliśmy modlitwą, a następnie dzieci pracowały nad przypowieścią z Ewangelii św. Mateusza o talentach. Zastanawiały się iloma dobrami, talentami nasz Pan ich obdarzył. W Kościele Dolnym odprawiliśmy drogę krzyżową. Rekolekcje zakończyliśmy uroczystą Mszą Świętą.

Czytaj więcej...

Klasy piąte i Jonasz

2019 04 03 klasy5 i Jonasz 001

"...A Jonasz wstał, aby uciec do Tarszisz przed Panem. Zszedł do Jafy, znalazł okręt płynący do Tarszisz, uiścił należną opłatę i wsiadł na niego, by udać się nim do Tarszisz, daleko od Pana..."
Uczniowie klas piątych poznają biblijną historię Jonasza. Szanowni Państwo zwróćcie szczególnie uwagę na refleksje, które napisali uczniowie!

 

Czytaj więcej...

Skupienie jest początkiem nawrócenia. o. Maksymilian Maria Kolbe. rekolekcje klas szóstych

2019 03 19i20 rekolekcje kl6 0302019 03 19i20 rekolekcje kl6 019W dniach 19-20 marca uczniowie z obu klas szóstych mieli szansę pogłębienia swojej relacji z Bogiem i bliźnimi podczas rekolekcji. Na czas wielkopostnego skupienia pojechaliśmy do Niepokalanowa, gdzie zamieszkaliśmy w domu w Lasku. Tam ojcowie franciszkanie Michał Brzezicha i Sylwester Gąglewski pomagali nam dojrzeć to co Najważniejsze.

 

Podczas tych dni zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne, założone przez św. Maksymiliana i dowiedzieliśmy się, jak działa zakonna straż pożarna. Każdy z nas miał szansę przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz powierzyć Bogu siebie i innych podczas adoracji. Drugiego dnia zastanawialiśmy jak rozwijać cnoty kardynalne w naszym życiu.

Czytaj więcej...

Przygotowania do I Komunii Świętej - Spotkanie rodzin

2019 03 10 przygotowania KOMUNIA 010Trwa Wielki Post i trwa cykl przygotowań dzieci do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej.

 

Dziś spotkanie było nietypowe, bo o ważnych elementach wyposażenia kościoła opowiadali dzieciom rodzice. Mogliśmy się m.in. dowiedzieć, skąd pochodzi ich nazwa i do czego służą: ornat, chrzcielnica, relikwiarz, sedilla (najważniejsze miejsce – krzesło), Tabernakulum, paschał, krucyfiks, konfesjonał, mszał, ewangeliarz, pulpit, kadzidło i kadzielnica, dzwonek i gong, stuła, komża, alba, cingulum, prezbiterium i zakrystia. Spotkanie zakończyliśmy krótką adoracją.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzinom, które włączyły się w przygotowanie spotkania.

Czytaj więcej...

Adwentowy dzień skupienia klas piątych. Rekolekcje adwentowe 2018

2018 12 11 rekolekcje kl5 001

Tegoroczne rekolekcje adwentowe klasy piąte przeżyły w ośrodku Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w podwarszawskim Borzęcinie Dużym.

 

Dowiedzieliśmy się o historii Stowarzyszenia, a także o tym co ma w torbie misjonarz.

 

Indywidualnie i grupowo rozważaliśmy Pismo Święte, śpiewem i milczeniem pomodliliśmy się podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, a na koniec wzięliśmy udział we Mszy Świętej.

 

Czytaj więcej...

Roraty 2018

2018 12 07 roraty 001b2018 12 07 roraty 006Magdalena Ponichter

Bardzo lubię Roraty

 

Bardzo lubię Roraty.
Roraty są w Adwencie.
Dzieciątko Jezus powoli schodzi do żłóbka.
Pachnie sianem
i dobrymi uczynkami dzieci.
Jedyna świeca, najwyższa z kokardą,
świeci bardzo jasno - 
świeca roratnia - jest jak Najświętsza Panienka,
która dzieciątko przynosi na rękach.

 

 

Czytaj więcej...

Adwentowy dzień skupienia klas czwartych. Rekolekcje adwentowe 2018

logo2018 12 14 rekolekcje kl4 018Klasy czwarte pojechały w tym roku do Centrum Misji Afrykańskich w Bożęcinie Dużym.

 

Spotkaliśmy sie najpierw na Adoracji w kaplicy a potem mogliśmy zobaczyć pokaz slajdów z afrykańskich misji. Następnie skupiliśmy się na Pismie Świętym i w grupach czytaliśmy Ewangelie, aby przypomnieć sobie wydarzenia poprzedzające narodziny Jezusa.

 

Kiedy wróciliśmy do kaplicy, każda grupa ustawiała się w żywą rzeźbę przedstawiającą jeden z trudnych, ale dobrych momentów z zycia Maryi, Józefa i innych bohaterów z Ewangelii. Rekolekcje zakończyliśmy mszą świętą.

 

Bardzo dziękujemy Centrum za gościnę i opiekę.

 

Czytaj więcej...

Adwentowy dzień skupienia klas szóstych. Rekolekcje adwentowe 2018

2018 12 11 dzien skupienia kl6 0062018 12 11 dzien skupienia kl6 025We wtorek, 11 grudnia obie klasy szóste udały się do Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego na dzień skupienia. Przywitał nas ks.Tomasz Łukaszuk, który poprowadził rozważania rekolekcyjne na temat „Kim jest Duch Św. i jak się objawia”. Wszyscy uczniowie aktywnie w nich uczestniczyli chwaląc Boga słowem i śpiewem. Wykazali się także umiejętnością pracy z Biblią.

Po zjedzonym wspólnie śniadaniu, które upłynęło wśród żartów, nastąpiło przygotowanie do spowiedzi. Czekając na przystąpienie do sakramentu pokuty uczniowie oglądali przywiezione przez misjonarzy ciekawe eksponaty umieszczone w rozlicznych gablotach.

O 12:30 rozpoczęła się Msza Św. celebrowana przez ks. Jacka Zdzieborskiego, do której piękną oprawę spontanicznie przygotowali nasi uczniowie. W trakcie kazania ks. Jacek rozdał nam kartki, namalowane przez afrykańskie dzieci , na które wpisywaliśmy swoje adwentowe postanowienia.

Na zakończenie ks. Tomek opowiedział o swoim pobycie na Madagaskarze ilustrując wypowiedź filmem. Po lunchu zostaliśmy obdarowani kalendarzami misyjnymi i pożegnaliśmy się z gościnnym SOM-em.

 

 

Czytaj więcej...

DZIEŃ SKUPIENIA DLA NAUCZYCIELI

20181201 dzien skupienia nauczyciele 02"Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?»" Mt 16,15


"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych" Mt 11, 28-29

 

W przeddzień Adwentu nauczyciele mieli swój dzień skupienia.

 

Czytaj więcej...

ROZPOCZĘLIŚMY MODLITWĘ RÓŻAŃCOWĄ

W październiku codziennie po 2. lekcji modlimy się modlitwą różańcową.

Spotykamy się w klasach na 1. piętrze. Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

SZKOLNA RÓŻA RÓŻAŃCOWA


Szanowni Państwo,
chętni członkowie naszej społeczności mogą w dowolnej chwili dołączyć do naszej Szkolnej Róży Różańcowej. Każdy chętny zobowiązuje się do rozważenia jednej Tajemnicy co tydzień w niedzielę. W ten dzień o dowolnej porze odmawiamy dziesiątkę różańca w intencji szkoły.

Prosimy o błogosławieństwo Boże dla szkoły. O światło Ducha Świętego dla rodziców, nauczycieli i wychowawców, by postępowali tak, aby ich decyzje były jak najlepsze dla wychowanków. Modlimy się także w sprawach osobistych różnych uczniów, nauczycieli, rodziców oraz naszych rodzin. Także w sprawach materialnych, aby nasza szkoła miała trwałe finansowanie/lepszy budynek, by mogła dobrze się rozwijać, nauczyciele godnie zarabiać i by uczniowie z biednych rodzin też mogli z niej korzystać.

Abyśmy tworzyli jedność i wspólnotę i byśmy byli wsparciem dla siebie.

Zawsze na początku miesiąca wysyłam informację o Tajemnicy, którą należy rozważyć i poszczególne intencje na dany miesiąc Jeżeli ktoś mógłby i chciał dołączyć do modlitwy, to proszę o kontakt przez Librusa.

Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Zielińska

KONFERENCJA DYREKTORÓW I KATECHETÓW SZKÓŁ KATOLICKICH

Konferencja RSK sierpie 2018 01

W sierpniu 2018 roku miałam przyjemność wraz z panią Barbarą Labińską reprezentować szkołę podczas dorocznej Konferencji Dyrektorów i Katechetów Szkół Katolickich na Jasnej Górze.

 

Tradycyjnie do sanktuarium przybyli przedstawiciele z całej Polski. Spotkanie dotyczyło przebiegu reformy oświaty i dostosowywania do niej dokumentów szkolnych. Poza tym odbyły się dwie prelekcje: „Jak szkoła może pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci (w tym do wiary)” i „O wspieraniu kształcenia matematycznego w szkołach podstawowych”. Ten drugi projekt Rady Szkół Katolickich przedstawiła prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska.

Czytaj więcej...

Czwartaki na rekolekcjach, Wielki Post 2018

2018 03 19 rekolekcje klas4 072018 03 19 rekolekcje klas4 03W ostatni zimowy poniedziałek uczniowie klas czwartych uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym. 

Wraz z prowadzącym rekolekcje ks. Tomaszem Lukaszukiem odkrywali rolę Ducha Świętego w życiu chrześcijańskim, pięknie śpiewali z panem Piotrem  Motwickim. Kazanie podczas Mszy Świętej wygłosił ks. Jacek Zdzieborski.

 

Podczas pobytu w Ośrodku Misyjnym udało nam się obejrzeć kilka eksponatów przywiezionych z misji na Madagaskarze, w Peru. Na pewno wrócimy tam aby zwiedzić największe w Polsce Muzeum Misyjne.

 

Czytaj więcej...

Cisza jest dobra... Rekolekcje dla klas V, Wielki Post 2018

2018 03 12 rekolekcje kl5 002Marcowy poranek. W powietrzu czuć wiosnę. Jest przyjemnie, ciepło, radośnie. Pozytywnie nastawieni piątoklasiści wyruszają w drogę do Świątyni Opatrzności Bożej, by przeżyć rekolekcje wielkopostne… Wita ich uśmiechnięty ksiądz, żartujący już od progu. Czeka przygotowana sala: krzesła, ekran, projektor… „O, będziemy coś oglądać” – domyślają się uczestnicy, po czym z pasją oddają się dziecięcym pogaduchom… Pośród nich staje kapłan i mówi (prawie szeptem): „Cisza jest dobra…”.

Od tego momentu zaczyna się znakomita duchowa przygoda. Przewodnikiem jest ks. Jarosław, który przybliża zasłuchanym i żywo zaciekawionym piątoklasistom historię ich patrona – św. Stanisława Kostki. Później jest czas na posiłek (cukier jest oczywiście w kostkach ;) ). Chętne osoby mogą przystąpić do spowiedzi. Wszyscy zostają zaproszeni do lektury Pisma Świętego. Czeka nie lada wyzwanie! Spośród wskazanych fragmentów, trzeba wybrać te szczególnie poruszające i powiązać je najpierw z życiem św. Stanisława Kostki, a później z własnym. Zadanie pochłania uczestników. Później jest czas na prezentację dokonań. Każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami. Następnie ksiądz prowadzi grupę przed ołtarz. Tam kolejny posiłek – tym razem uczta dla ducha, czyli Eucharystia. Wokół ołtarza trzymający się za ręce uczniowie i nauczyciele, modlący się wspólnie. Komunia pod postacią Chleba i Wina, błogosławieństwo, podziękowania. Wychodząc ze Świątyni, jeszcze przystanek na modlitwę przy grobie patrona szkoły – ks. Jana Twardowskiego.

W powietrzu czuć wiosnę. Jest przyjemnie, ciepło, radośnie. Pozytywnie nastawieni piątoklasiści wyruszają w drogę…

 

Czytaj więcej...

Co chwila bądź lepszy. Teraz czas drogi. Rekolekcje wielkopostne klas 6 w Niepokalanowie, 2018 rok

Co chwila bądź lepszy. Teraz czas drogi.

O. Maksymilian Maria Kolbe

2018 02 19 20 rekolekcje kl6 16   2018 02 19 20 rekolekcje kl6 20   2018 02 19 20 rekolekcje kl6 21

 

W dniach 19- 20 lutego uczniowie z klas szóstych mieli szansę pogłębienia swojej relacji z Bogiem i bliźnimi podczas rekolekcji. Na czas wielkopostnego skupienia pojechaliśmy do Niepokalanowa, gdzie zamieszkaliśmy w domu w Lasku. Tam ojcowie franciszkanie Michał Brzezicha i Sylwester Gąglewski pomagali nam dojrzeć to co Najważniejsze.

Czytaj więcej...

Wielki Post w naszej szkole, rekolekcje wielkopostne 2018


W Środę Popielcową udziałem naszej społeczności w Mszy Świętej rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu. Jest to czas poprzedzający największe i najważniejsze święta chrześcijańskie - Zmartwychwstania Pańskiego. Starajmy się wykorzystać go jak najlepiej, bo to czas szczególnej łaski. W tym okresie Jezus zachęca nas do nawrócenia, do uwierzenia w prawdy ewangeliczne i do pójścia za Nim. On bowiem jest Drogą, Prawdą i Życiem. Aby to zrozumieć, potrzeba chwili ciszy i skupienia. W naszej szkole chcemy, aby każda klasa w okresie Wielkiego Postu miała swój moment wyciszenia i wzięła udział w swoim dniu skupienia.Cykl rekolekcji rozpoczęły klasy szóste, które w dn. 19-20 lutego były w Niepokalanowie - Lasku, gdzie poznawały życie i działalność św. Maksymiliana Marii Kolbego, a potem m.in. zastanawiały się jak rozwijać w swoim życiu cnoty kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo. Rekolekcje prowadzili ojcowie Sylwester Gąglewski i Michał Brzezicha.
Na 12 marca zaplanowaliśmy dla klas piątych dzień skupienia z księdzem Jarosławem Kotulą. 
W dn. 14-16 marca najstarsi uczniowie z klasy trzeciej gimnazjum pojadą na swoje ostatnie rekolekcje w naszej szkole i odwiedzą m.in. sanktuarium św. Krzyża w Górach Świętokrzyskich. Rekolekcje odprawi ks. Piotr Janiszewski. W tym samym czasie klasy 2g i siódme pojadą do Sulejówka, gdzie rekolekcjonistą będzie salwatorianin o. Kamil Leszczyński.
21 marca klasy czwarte odwiedzą Salezjański Ośrodek Misyjny, gdzie dzień skupienia poprowadzi o. Tomasz Łukaszuk.
Dla naszych najmłodszych uczniów z klas 1-3 zaplanowaliśmy rekolekcje tuż przed Wielkim Tygodniem. Poprowadzą je m. in. Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi. 
Pamiętajmy, że Wielki Post nie jest czasem żałoby, rozrywania szat, popadania w rozpacz z powodu naszych grzechów. Bóg przez proroka Joela mówi: „Nawróćcie się do Mnie całym sercem, przez post i płacz, i lament. Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty. Nawróćcie się do Pana, Boga waszego. On bowiem jest łaskawy, miłosierny, nieskory do gniewu i wielki w łaskawości, a lituje się na widok niedoli” (Jl 2,12-13). Bóg mówi nie tylko o potrzebie postu, pokuty i wyrzeczeń, ale również o nieskończonym miłosierdziu Bożym i jego gotowości do przebaczenia.

Roraty 2017

roraty MalborkJak co roku spotkaliśmy się całą szkołą na roratach w kościele św. Michała Archanioła. 2017 12 22 roraty 002

 

Po mszy wróciliśmy do szkoły, gdzie czekało na nas roratne śniadanie.

 

Dziękujemy Panu Bogu za wszystkie Łaski!

 

 

 

Czytaj więcej...

Rekolekcje adwentowe 2017

2017 12 18 rekolekcje 017W adwencie wszystkie klasy uczestniczyły w dniach skupienia.

 

Młodsi uczniowie byli u ojców jezuitów, a starsi u ojców franciszkanów. Klasom 5 i 6 nauki rekolekcyjne głosił diakon Krzysztof Lichota.

 

Zastanawialiśmy się co nam przesłania obraz Pana Boga i jak dotrzeć do Jego prawdziwego oblicza. Czytaliśmy o nawróceniu św. Pawła i każdy z nas miał okazję przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, by odnowić swoją więź z Bogiem.

 

 

Czytaj więcej...

Msza święta z okazji 35-lecia Stowarzyszenia Przymierze Rodzin

2018 01 7 35lat PR Msza oplatek 132018 01 7 35lat PR Msza oplatek 18

Dziękczynna Eucharystia, przełamanie się opłatkiem oraz słowa wdzięczności i bukiet kwiatów dla założycielki stowarzyszenia Izabeli Dzieduszyckiej złożyły się na obchody 35 lat istnienia Przymierza Rodzin, które świętowano w parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie.

Mszy przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz.

Czytaj więcej...

Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich 2017

Szanowni Państwo,
przez ostatnie trzy dni miałam przyjemność reprezentowania naszej społeczności podczas Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich,które odbywało się w Częstochowie. Jego myśl przewodnia brzmiała „Chodzi o to, ażeby nasze myślenie o Kościele, ażeby nasze bycie w Kościele – istnienie w nim – stało się głębsze, dojrzalsze, autentycznie chrześcijańskie, ewangeliczne” (kard. Karol Wojtyła, 1965).

Zachęcam do obejrzenia relacji z tego wydarzenia: http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11535

Informuję też, że na Jasnej Górze w dn. 23 grudnia o godz. 15.30 zostanie odprawiona msza święta o błogosławieństwo Boże i opiekę Matki Bożej dla Szkoły Przymierza Rodzin nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego.

Małgorzata Zielińska

 


 

Różaniec w październiku

2017 10 01 31 rozaniec 002Przez cały październik w naszej szkole modliliśmy się odmawiając modlitwę różańcową. 2017 10 01 31 rozaniec 005

 

Każdy tydzień poświęciliśmy na rozważanie Tajemnic Radosnych, Światła, Bolesnych i Chwalebnych.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę.

 

 

Czytaj więcej...

Dzieło Nowego Tysiąclecia - stypendyści odwiedzają naszą szkołę

2017 09 27 wolontariusze DNT 010XVIIDP-dzielopl www 2W piątek 27 września odwiedziły naszą szkołę dwie wolontariuszki z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".


Opowiadały o Janie Pawle II, o tym jak powstała fundacja i czym się dziś zajmuje.  Już wkrótce chętne rodziny uczniów z klas 1-6 i wszyscy starsi uczniowie z klas siódmych i gimnazjalnych wraz z nauczycielami włączą się w zbiórkę papieską.
Fundusze, które zbierzemy będą przeznaczone na stypendia dla niezamożnych dzieci z małych miejscowości.

Zachęcamy do włączenia się w "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i bardzo dziękujemy paniom Karolinie i Kindze za poświęcony czas.

Czytaj więcej...

Wielkanoc 2017

wielkanoc 2017

Radości ze Zmartwychwstania Pańskiego!

 

Spokojnych, radosnych Świąt Wielkanocnych życzymy Uczniom, Rodzicom, Pracownikom i wszystkim Przyjaciołom i Znajomym.

 

Alleluja!

Rekolekcje wielkopostne 2017 w klasach piątych i szóstych

Nasze rekolekcje w tym roku były dwuetapowe.

2017 03 21 rekolekcje kl5i6 005

W tygodniu poprzedzającym dzień skupienia małe grupy uczniów, spotkały się z różnymi osobami, które podzieliły się z nimi swoim doświadczeniem wiary. Dla wielu z nas było to prawdziwe świadectwo wiary w Boga. Następnie we wtorek 21 marca 2017r. uczniowie klas 5 i 6 spotkali się na dniu skupienia na terenie parafii św. Alojzego Orione. Spotkanie to rozpoczęło się krótką prezentacją filmu o tym niezwykłym, włoskim księdzu, założycielu Dzieła Opatrzności Bożej.

 

W tym dniu skupienia naszym przewodnikiem był ks. Jacek Gniadek, werbista, który podzielił się z nami swoim doświadczeniem pracy na misji w Afryce. Uczniowie zaś mieli możliwość opowiedzenia innym swoich wrażeń ze spotkań z poprzedniego tygodnia. Niektóre rzeczy ich zadziwiły, inne poruszyły ale wszyscy byli bardzo zadowoleni z takiej formy i wysłuchanych świadectw.

 

Dzień rekolekcyjny był także możliwością do spotkania się ze Słowem Bożym – dzieci miały cichą pracę z Pismem św. Rozważaliśmy słowo z ewangelii Mateusza: "Wy jesteście solą ziemi (...)Wy jesteście światłem świata." 5,13-16. Następnie chętni przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania, a na zakończenie spotkaliśmy się na Mszy św., podczas której ks. Jacek podsumował nasz dzień skupienia.

 

Czytaj więcej...

Miłość dająca życie - rekolekcje wielkopostne 2017 klas czwartych

23 marca obie klasy czwarte uczestniczyły w rekolekcjach wielkopostnych w sanktuarium św. Andrzeja Boboli zatytułowanych Miłość dająca życie.o-jakub-szelka

 

Rekolekcje wielkopostne prowadził ojciec Jakub Szelka. Dzieci z zachwytem i radością patrzyły jak młody ksiądz pozwala obkleić się arkuszami papieru symbolizującymi  ciążące na nas grzechy.

 

Msza święta, najważniejsza część skupienia odbyła się w dolnym kościele. Dzieci z  naszej szkoły przygotowywały Eucharystię. Na koniec przeżywaliśmy wspólnie drogę krzyżową przy pięknych płaskorzeźbach ze stacjami drogi.

Blisko Pana Jezusa - rekolekcje wielkopostne 2017 klas młodszych

2017 03 24 rekolekcje mlodsi 01124 marca przeżywaliśmy razem z dziećmi z klas 1-3 rekolekcje wielkopostne - Blisko Pana Jezusa.


Poszliśmy do sanktuarium św. Andrzeja Boboli, by tam do malutkich krzyżyków przykleić swoje słowa: dziękuję, przepraszam, kocham.


Dzieci z klas młodszych mądrze i krótko umiały odpowiedzieć co chciałyby powiedzieć Jezusowi, który oddaje za nas życie.
Na koniec rekolekcji uczestniczyliśmy w parafialnej mszy świętej.

 

Czytaj więcej...

Szopka klas młodszych

W tym roku nasza wspólna szopka składa się z trzech części -
Zwiastowanie, Narodzenie, Ucieczka do Egiptu.

Inspirację do jej wykonania stanowiły freski Fra Angelico. Serdecznie zapraszam do poszukiwania oryginałów.

2016 12 02 szopka kl1 2 3 mini 001   2016 12 02 szopka kl1 2 3 mini 002    2016 12 02 szopka kl1 2 3 mini 003

Czytaj więcej...

Modlitwa za uchodźców

modlitwa uchodzcyW sobotę 1 października o godz. 20.00 w warszawskiej Katedrze odbędzie się modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy "Umrzeć z nadziei".

 

Modlitwie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz i będą w niej uczestniczyli, także księża z innych Kościołów, świadectwo będą mówić Nabiha i Anton z Syrii. Nie chcemy jedynie ograniczać się do murów kościoła, więc rozpoczniemy wszystko na Placu Zamkowym o godz. 19.30 - kilka osób opowie wtedy krótko o stosunku katolików do uchodźców i o tym w jaki sposób chcemy im pomagać, a następnie zapraszając wszystkich do udziału w modlitwie przejdziemy wszyscy do katedry.

 

Tydzień  modlitwy za uchodźców został poparty przez Radę Komisji Episkopatu Polski ds. Migrantów. Podobne modlitwy odbędą sie także w wielu innych miastach Polski.

Czytaj więcej...

Przygotowania do Komunii Św. w roku szkolnym 2016/2017

Szanowni Państwo!

Od tego roku szkolnego przygotowania do sakramentu Komunii naszych uczniów i Rodziców będą się odbywały w parafii kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej, na nieco innych zasadach, niż dotychczas.

Włączając się w parafialne życie, będziemy uczestniczyć w Mszach św. i spotkaniach przygotowujących do sakramentu wraz z rodzinami mieszkańców parafii i rodzinami uczniów innych szkół mających siedzibę na terenie parafii.

Pierwsze spotkanie odbędzie się już w niedzielę 11 września.

Plan na niedzielę 11 września

1. 10.30 Msza święta w tzw. dolnym kościele

2. ok. 11.15, po mszy świętej, spotkania dla rodziców (w grupach, które będą prowadzić osoby z diakonii ewangelizacyjnej); w tym czasie zajęcia z dziećmi z klas trzecich będzie prowadziła p. Nina Florczak. Prosimy o zapewnienie opieki dla rodzeństw.

3. ok. 13.00 planujemy zakończenie spotkań.

Cykl spotkań:

11 września

9 października

13 listopada

11 grudnia

8 stycznia

12 lutego

12 marca

9 kwietnia

W maju - planowany jest dzień skupienia (dokładny termin zostanie podany później)

Przewidywany termin Komunii: sobota 13 maja 2017 roku (ale może się on jeszcze zmienić).

Z wyrazami szacunku

Marzanna Rymsza-Leociak


Adwent

Advent wieniecADWENT – CZAS OCZEKIWANIA

Adwent (łac. adventus – przyjście) – w Kościołach chrześcijańskich okres trwający od czwartej z kolei poprzedzającej Święto Bożego Narodzenia niedzieli do zmierzchu 24 grudnia.

 

Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich rok liturgiczny

 

To okres przypominający oczekiwanie na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednocześnie jest to czas poprzedzający pamiątkę pierwszego przyjścia – narodzin Chrystusa.

 

Czytaj więcej...

ŻYCZENIA WIELKANOCNE W 2015

zdjecie 2

DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE, WSZYSCY PRACOWNICY I PRZYJACIELE!

ŻYCZYMY BOGATYCH DUCHOWO ŚWIĄT

RODZINNYCH, SERDECZNYCH, CIEPŁYCH.

NIECHAJ PRZYNIOSĄ NAM TĘ WIEKĄ RADOŚĆ, NA KTÓRĄ CZEKAMY

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,        

Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana

Naród niewierny trwoży się, przestrasza

Na cud Jonasza. Alleluja!

- See more at: http://katolickapolonia.com/Piesni-Modlitwy-05-Piesni-Wielkanocne-Wielkanoc.htm#Zwyci%C4%99zca%20%C5%9Bmierci

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,        

Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana

Naród niewierny trwoży się, przestrasza

Na cud Jonasza. Alleluja!

- See more at: http://katolickapolonia.com/Piesni-Modlitwy-05-Piesni-Wielkanocne-Wielkanoc.htm#Zwyci%C4%99zca%20%C5%9Bmierci

 

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,        

Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana

Naród niewierny trwoży się, przestrasza

Na cud Jonasza. Alleluja!

- See more at: http://katolickapolonia.com/Piesni-Modlitwy-05-Piesni-Wielkanocne-Wielkanoc.htm#Zwyci%C4%99zca%20%C5%9Bmierci

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana,
Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana.
Naród niewierny trwoży się, przestrasza,
Na cud Jonasza. Alleluja!

 

Nieustająco prosimy o modlitwę za chorych i ich rodziny

 

 


 

Skarby wielkopostne

Rekolekcje wielkopostne 2015 klas III-IV dotyczyły skarbu.  rekolekcje 3i4 20150313 004

 

Zaczęliśmy od przedstawienia w doborowej obsadzie nauczycieli:

          Babcia i Mama - p. Ola Kłoczewiak-Wielgosz

         Czerwony Kapturek - p. Jola Bidzińska

         Zbój - p. Michał Gwardyś

rekolekcje 3i4 20150313 022

 

Czerwony Kapturek wyrusza do Babci przez las, jak zwykle, ale w drodze nie rozmawia z wilkiem, tylko ze Zbójem, który wypytuje ją o to, czy staruszka ma jakiś skarb. Były chwile w tym dramacie mrożące krew w żyłach! Widownia zamarła, kiedy Zbój związał Babcię i ograbił ją z najcenniejszego skarbu. Babcia - z różańcem w ręku - doprowadziła jednak do przemiany złodzieja.

 

Potem ks. Piotr Szlapański rozmawiał z dziećmi o skarbach w ewangelii. Praca w grupach zaowocowała osobistymi perłami. Nawleczone na sznur można zobaczyć w szkole przy zejściu do szatni. Po chwili zabawy w przykościelnym ogrodzie dzieci wyciszone rozpoczęły Drogę Krzyżową, którą same przygotowały.

 

Zakończyliśmy rekolekcje mszą świętą sprawowaną przez ks. proboszcza Jana Konarskiego.

FOTOGRAFICZNA RELACJA 1

FOTOGRAFICZNA RELACJA 2

 

Czytaj więcej...

W środę 18 lutego mszą św.popielcową rozpoczynamy Wielki Post

popielecŚroda Popielcowa 

Zwana też Popielcem, a w tradycji staropolskiej Wstępną Środą − w kalendarzu chrześcijańskim jest pierwszym dniem  Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą.

Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Następnie odbywa się właściwy obrzęd posypania. Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi:

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię  lub Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz.

Wikipedia i in.

MSZA ŚW. O 8:15 W KAPLICY SIÓSTR FRANCISZKANEK


Czwartek

Ciekawym wydaje się fakt, że GRAND PRIX Tygodnia Teatralnego zdobył spektakl Pączkomania, o czym mówiliśmy właśnie w...

 

tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako Zapusty.

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

 

Czytaj więcej...

Święto Ofiarowania Pańskiego

Andriolli Gromniczna2 lutego Kościół rzymskokatolicki obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego. W Polsce jest ono nazywane Matki Bożej Gromnicznej, ponieważ dziś księża święcą gromnice. To także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. 

Ksiądz Przemysław Śliwiński wyróżnia cztery aspekty Święta Ofiarowania Pańskiego. Przede wszystkim to pamiątka ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej - zaznacza duchowny. Zgodnie z żydowską tradycją czterdzieści dni po narodzinach pierworodnego syna każda rodzina musiała go przynieść do świątyni. Robiono tak na pamiątkę ocalenia przez Boga pierworodnych Izraelitów podczas niewoli egipskiej. Pierworodny u Żydów był uważany za własność Boga. Dlatego należało złożyć go w ręce kapłana i wykupić za ofiarę. 

Dziś do kościołów wierni przynoszą woskowe świece zwane gromnicami. Kapłani je święcą. Nazwa tych świec pochodzi od gromów, przed którymi dawniej strzec miały stawiane podczas burzy w oknach gromnice. Pojawia się też przy tej okazji ważny znak światła - wyjaśnia ksiądz Przemysław Śliwiński.

 

3AM wspomina spotkanie przedświąteczne

Na klasowe spotkanie przedświąteczne przynieśliśmy mnóstwo przysmaków i dobroci, które sami przygotowywaliśmy, żeby milej czekało nam się na Boże Narodzenie. Gościliśmy mamę Matyldy z naszej klasy, która pięknie śpiewa i gra na gitarze. Dzięki niej ten ostatni dzień w szkole był jeszcze cudowniejszy. Było nas słychać na całym drugim piętrze, tak, że w czasie przerwy przyszły nas odwiedzić dzieci z innych klas i razem śpiewaliśmy kolędy. To był naprawdę niezwykły dzień!


 


 

KONKURS SZOPKOWY ROZSTRZYGNIĘTY

szopka 2015 01Nagroda dziecięcego głosowania fasolkowego, autor: Wiktoria Górczyńska.

 

Nagrody konkursowe zdobyli:

 

Pierwsze miejsce, autorzy: Zosia Nowak, mama i babcia.  szopka 2015 02

szopka 2015 03 

Drugie miejsce, autor: Aniela Hołody

 Drugie miejsce, autorzy: Zuzanna, Marianna i mama Nierada szopka 2015 04

 

szopka 2015 05Trzecie miejsce, autorzy: Róża, Jagoda, Lila i rodzice Żalińscy


Wyróżnienie, autor: Marysia Kowalska

Wyróżnienie, autor: Marysia Krauze

 


POZOSTAŁE SZOPKI KONKURSOWE

Autorzy: Marysia Kędzior i Nina Łach
Autorzy: Hania Niemyjska, Mikołaj Mikołajczyk, Piotr Grunwald
Autor: Zosia Smyrgała
Autor: Jan Barchoń
Autor: Staś Kołodziej  i mama
Autor: Kornelia Towarek

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII SZOPEK!

 

Czytaj więcej...

Szopka wykonana przez uczniów klas 1-3

W tym roku insirację do naszej wspólnie tworzonej szopki stanowiła ikona znajdująca się w Grocie Narodzenia w Betlejem.

Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem i zastanawiali się, czym będzie wyklejaniy przez nich kawałek. Mam nadzieję, że każdy dostrzeże wykonany przez siebie fragment, dzięki któremu powstała całość.

Katarzyna Żółtek

 


 


 

Zaproszenie na Opłatek Przymierza Rodzin

Zapraszam wszystkich członków Przymierza Rodzin wraz z rodzinami,
społeczności szkolne oraz świetlicena nasz tradycyjny opłatek
w dniu 11 stycznia o godz. 16.00 w szkole na Ursynowie.
Po Mszy Świętej i dzieleniu się opłatkiem jest tradycyjna agapa, na którą
składają się smakołyki przyniesione przez nas wszystkich.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Magda Kiełczewska

 


 

Świąteczna 5T

We wtorek 16 grudnia urządziliśmy świąteczne spotkanie. We wcześniej udekorowanej przez nas sali naszykowaliśmy swiatecznie kl 5T 03poczęstunek: bakalie, mandarynki, czekoladki i samodzielnie upieczone ciasta i ciasteczka. Pycha!!! Wręczyliśmy też sobie nawzajem upominki, które wykonaliśmy także własnoręcznie.

Miła atmosfera spotkania stała się przyjemnym preludium nadchodzących świąt.

 

Życzymy wszystkim spokojnych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia 2014

i

szczęśliwego Nowego Roku!

                                                                                                                                                                                                             Klasa 5T

 

Czytaj więcej...

Rekolekcje Adwentowe 2014 klas 5 i 6

Duch SwRekolekcje adwentowe klas 5 i 6 odbyły się w tym roku w piątek 12 grudnia.

Rozpoczęły się od rozważań na temat istoty Trójcy Św., które poprowadził ks. Piotr Szlapański (diakon parafii Św. Michała). Posłużył się piękną reprodukcją ikony Rublowa , na której przykładzie objaśniał nam symbolikę, jaką posłużył się autor. 

Rublow

Po wspólnym śniadaniu i obejrzeniu filmu zastanawialiśmy się, w kilkuosobowych zespołach, nad obecnością Ducha Św. w codziennym życiu:

1. Czy ktoś wie jak wygląda Duch Święty?

2. Od kiedy Duch Święty jest na ziemi? 

3. Co oznaczają słowa Jezusa: "nie zostawię was sierotami, ześlę na was ducha pocieszyciela"

4. Skoro Ducha Świętego nie widzimy to może widzimy jego działanie. Jak to wygląda? 

Duch Sw 25. Czy w każdej mszy świętej obecny jest Duch Święty? W którym momencie?

Swoimi przemyśleniami przedstawiciele grup przekazali w formie wypowiedzi lub scenek dramowych.

Dzień skupienia zakończyliśmy spowiedzią i Mszą Św.

 


 

KONKURS SZOPKOWY 2014/2015

zwycieskie szopki 2014 001WSZYSTKICH UCZNIÓW Z RODZINAMI ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE SZOPKOWYM! szopka_krakowska

 

Regulamin Konkursu Szopkowego

Celem konkursu jest czerpanie radości płynącej z Bożego Narodzenia i wspólnego tworzenia.

Wykonaniem szopki może zajmować się cała rodzina, dziecko, bądź grupa dzieci bez pomocy lub z pomocą dorosłych.

Szopka może być wykonana dowolną techniką w formacie nie przekraczającym wymiarów 30cmx30cmx30cm., wszystkie elementy muszą być trwale zamocowane.

Prace na konkurs można przynosić 7 stycznia 2015 roku do godziny 12.45 do pani Jagny Starskiej lub Katarzyny Żółtek.

 

Czytaj więcej...

Przedświątecznie w 1M

2014 12 01 1M przedswiatecznie 016W klasie 1M trwają intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Robimy łańcuchy choinkowe, dekorujemy orzechy, które potem zawisną na choince. W sali czuć zapach przypraw korzennych, które ucieramy w moździerzu, a potem dodajemy je do ciasta i pieczemy pierniczki. Zapach czuć na całym drugim piętrze, a może i dalej. Nawet pomoce montessoriańskie na ten przedświąteczny czas zmieniły się nie do poznania.

 

W mikołajki nasza sala przypominała pracownię artystów – wykonywaliśmy świąteczne kartki dla sióstr zakonnych mieszkających w sąsiedztwie naszej szkoły. Włożyliśmy w nie mnóstwo serca i wyszły przepiękne! :-)

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć! 1M

Czytaj więcej...

Po roratach w 1T 2014

Po roratach poznaliśmy historię św. Mikołaja i wykonaliśmy figurki, którymi zostaną obdarowane bliskie nam osoby. Może uda nam się poczuć radość dzielenia się z innymi tym co jest dla nas cenne.

 

Roraty 2014

W piątek 5 grudnia spotykamy się o 6.30 w kościele św. Michała Archanioła na roratach.

Po Mszy Św. zapraszamy dzieci na szkolne śniadanie roratnie.

Do zobaczenia!


 

Uroczystość I Komunii Św.

2014 06 07 KOMUNIA 001Dnia 7 czerwca 2014 r. w naszym szkolnym kościele parafialnym przeżywaliśmy wydarzenie przyjęcia po raz pierwszy Komunii Świętej przez dzieci z klas drugich.

W piękny, słoneczny dzień, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w wigilię narodzin chrześcijaństwa, zgromadziliśmy się, aby uczestniczyć w uroczystej celebracji. 2014 06 07 KOMUNIA 003

Oprawę liturgiczną sprawowali Rodzice. W sposób wyjątkowy śpiewała psalm mama Matyldy z 2AM, usłyszeliśmy Scholę Rodziców pod kierunkiem pana Piotra Pawińskiego.

Eucharystii przewodniczył ksiądz Jan Konarski, od czerwca 2013 roku proboszcz parafii św. Michała Archanioła. Wyjaśniał w homilii prosto i konkretnie, jak bardzo ukochał nas Bóg Ojciec, jak cały czas trwa historia Zbawienia, jak niezwykłym cudem jest Eucharystia. Ksiądz Jan Konarski w każdą środę prowadzi w parafii konferencje na temat wprowadzenia w chrześcijaństwo.

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa klas drugich

2014 04 13 niedziela palmowa 03

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 r. uczniowie przygotowujący się do I Komunii Św. wraz z rodzinami spotkali się na Mszy Św. w kościele pw. Michała Archanioła przy Puławskiej. Oprawę muzyczną zapewniła nasza szkolna schola pod przewodnictwem pana Piotra Pawińskiego - bardzo dziękujemy za piękny śpiew!

Czytaj więcej...

Niedziela Palmowa klas drugich

2014 04 13 niedziela palmowa 03

W Niedzielę Palmową uczniowie przygotowujący się do I Komunii Św. wraz z rodzinami spotkali się na Mszy Św. w kościele pw. Michała Archanioła przy Puławskiej.

 

Oprawę muzyczną zapewniła nasza szkolna schola pod przewodnictwem pana Piotra Pawińskiego - bardzo dziękujemy za piękny śpiew!

 

 

Czytaj więcej...

Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna Jednorodzonego dał...

Rekolekcje klas 1-2 przeżywaliśmy 17 marca. Spotkaliśmy się w centrum duchowym ojców franciszkanów przy ulicy Modzelewskiego. Myślą przewodnią był cytat z Ewangelii: "Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne."

Opowiadaliśmy historię z książki  "Nie tak jak u zbójców." Najbardziej wszyscy zapamiętaliśmy Drogę Krzyżową - w kościele są piękne stacje, z charakterystycznymi niedopowiedzeniami...

Nina Florczak


 

 

Rekolekcje adwentowe klas 3 - 6 2013 r.

Tematem rekolekcji klas 3-6 był cytat z ewangelii św. Łukasza "Dziś muszę się zatrzymać w twoim domu", który odnosi się do spotkania celnika Zacheusza z Jezusem.

W różnej, dostosowanej do wieku, formie dzieci rozważały, czym jest wiara i jak przemienia wierzącego. Czy i po czym można rozpoznać tego, który wierzy w Boga.

Czytaj więcej...

Rekolekcje adwentowe 2013 klas pierwszych i drugich

 

rekolekcje kl1 kl2 12 12 2013 003

Dzieci z klas 1-2 wybrały się na rekolekcje 12 grudnia do kaplicy ojców karmelitów bosych przy ulicy Racławickiej.

 

Ten czas był poświęcony na spotkanie z ojcem misjonarzem Silvanusem pochodzącym z Tanzanii. Opowiadał nam o życiu w Afryce, pokazywał filmy i zdjęcia ze swojego kraju. Nauczył nas śpiewać i modlić się w swoim języku.

 

Czytaj więcej...

Roraty 2013

W tym roku szkolnym uroczysta msza roratnia z udziałem dzieci i rodziców naszej szkoły odbyła się w święto św. Mikołaja czyli 6 grudnia 2013 r.
Wczesnym porankiem światełka naszych lampionów rozświetliły kościół św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej, gdzie tłumnie przyszli uczniowie z rodzinami a naszym szczególnym naszym gościem była żona pana ambasadora Włoch.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy ruszyli do budynku naszej szkoły, gdzie dla ogrzania zziębniętych ciał uczniów czekało ciepłe kakao i słodka bułka a dla ducha pokrzepiająca lektura czytana przez nauczycieli podczas śniadania roratniego.

W przygotowania jak zawsze włączyli się rodzice i nauczyciele, którzy już poprzedniego dnia przygotowali świąteczny wystrój sal, a od 6 rano dzielnie pracowali przy podgrzewaniu mleka, przy roznoszeniu kakao. Za każdą pomoc bardzo dziękujemy.


 

 

Rekolekcje wielkopostne 2013 klas 3 - 4

12 marca 2013 r.

Klasy 3 - 4 w tym roku miały możliwość bliżej poznać historię pamiątek, jakie zostawił na Ziemi Jezus. Bazą naszych rekolekcji była rewelacyjna książka autorstwa Grzegorza Górnego i Janusz Rosikonia pt. "Świadkowie tajemnicy". Po pięknym wprowadzeniu o. Krzysztofa czas rekolekcji uczniowie w kolejnych punktach dowiadywali się o historii i miejscu przechowywania dzisiaj pamiątek Męki Pańskiej. Były to: korona cierniowa, krzyż Pański, włócznia Longinusa, Sudarion, chusta z Manopello, tunika i gwoździe z krzyża. W każdym z tych punktów uczniowie mieli chwilę refleksji by móc w zapisanej na kartce modlitwie, prośbie czy podziękowaniu odnieść ten darmowy i niepojęty dar Jezusa, jakim było Jego posłuszeństwo Ojcu aż do śmierci krzyżowej. Te proste dziecięce słowa możemy zobaczyć w szkole na plakatach, jakie powstały w czasie rekolekcji.

Rekolekcje wielkopostne 2013 klas 5 - 6

8 i 11 marca 2013 r.

Tegoroczne rekolekcje dla klas starszych różniły się od poprzednich tematem i intensywnością.  Starsi (klasy 5 i 6) zaczęli od piątkowej wizyty w muzeum  bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie poznali  nie tylko historię życia tego niesamowitego kapłana, ale także uwarunkowania historyczne jego czasów. Muzeum pozytywnie zaskakuje doborem form i wielością zgromadzonych  pamiątek tego okresu Polski oraz polskiego Kościoła.  Kolejnego dnia rekolekcji pracowaliśmy w grupach próbując odnieść historię ks. Jerzego do własnego życia. Efektem tych zmagań były plakaty z cytatem, który każdej grupie pasował najbardziej. Niektórzy pokusili się nawet o zrobienie scenek z życia wziętych... Następnym etapem była droga krzyżowa, której zwieńczeniem było kilka minut ciszy w ciemności.....zupełnej ciemności....którą rozświetlił blask zapalonego Paschału - symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Ten czas był przygotowaniem do spowiedzi. Msza św. była ostatnią i najważniejszą stacją rekolekcji, po niej głodni i zmęczeni zjedliśmy obiad i ruszyliśmy do domów i do szkoły.


 

Rekolekcje adwentowe 2012

Rekolekcje odbędą się:

3 grudnia dla klas 1-2,

11 grudnia dla klas 3-4 

12 grudnia dla klas 5-6. 


Rekolekcje wielkopostne 2012

Pierwszy dzień rekolekcji wielkopostnych dla klas 5. i 6. to dzień spotkań z różnymi osobami.
Jedna z grup spotkała się z p. Magdą Bielecką – malarką, ikonopisarką, w jej pracowni na poddaszu kamienicy na ul. Piwnej w Warszawie. Pani Magda przyjęła nas z wielką życzliwością i otwartością. Wszyscy byliśmy pod wielkim wrażeniem jej świadectwa wiary i ufności jaką pokłada w Panu Bogu.

Roraty 2011

Gorąco dziękujemy wszystkim Rodzicom z klas I-VI, którzy ofiarnie włączyli się w przygotowanie tegorocznego śniadania roratniego we czwartek i w piątek 1 i 2 grudnia. Państwa pomoc jest nieoceniona.

Dyrekcja i nauczyciele SPR nr 2

Serdecznie zapraszamy na RORATY 2015

Dnia 2 grudnia o godz. 6.30 do kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Puławskiej.

Przynosimy ze sobą lampiony!
Przychodzimy w strojach odświętnych.

Rekolekcje adwentowe 2011

Rekolekcje adwentowe "Wy jesteście światłem świata, wy jesteście solą ziemi" dla klas 3-4 odbędą się 6 grudnia 2011 r, a klas 5-6 8 grudnia.


Miejscem rekolekcji jest dom katechetyczny przy kościele M.B. Królowej Polski przy ul. Domaniewskiej.
Spotykamy się w szkole, o 8.15 wychodzimy.
Trzeba wziąć buty na zmianę, piórniki wraz z zawartością, drugie śniadanie, 2 bilety 20 min. na metro, 30 zł (obiad + ofiara za salę itp.)
Powrót ok. 15.00 do szkoły.
Rekolekcje poprowadzi ks. Tomasz Zaperty.

Roraty 2012

W tym roku na roratach szkolnych i śniadaniu roratnim spotkamy się 7 grudnia.

Msza roratnia w kościela św. Michała przy Puławskiej a później sniadanie w szkole.

 

Przydział zadań:klasy czwarte - praca z dzbankami (rodzice), klasy piąte - ustawiania ławek dzień wcześniej (rodzice), klasy szóste - sprzątanie po śniadaniu roratnim (dzieci).

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej