Dziesiątego listopada uczciliśmy 86. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Klasy IV - VI uczestniczyły w koncercie pieśni patriotycznych, który rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Bogurodzicy. Później słuchaliśmy pieśni związanych z historią Polski (były to m. in. Święta miłości kochanej ojczyzny, Mazurek 3 Maja, Warszawianka 1831, Rota) przeplatanych komentarzem historycznym. Na koniec uroczystości odśpiewaliśmy cały Hymn Polski.

Poniżej można przeczytać wypowiedzi uczniów na temat

Być patriotą dzisiaj...

Być patriotą dziś to znaczy bronić swojego kraju i nie dopuścić do rozbioru lub przegranej wojny. Trzeba również bronić tych, którzy w nim mieszkają. Nie dopuścić by stało im się coś złego.

Być patriotą dzisiaj, czyli kochać swoją piękną Ojczyznę. Mówić, że mój kraj jest piękny. Walczyć za niego. Bronić go. Nie zdradzać go.

Być patriotą dzisiaj to zaszczyt. Być patriota kiedyś to zaszczyt i chwalebna śmierć.

Być patriotą dzisiaj to inaczej być przywiązanym do swej Ojczyzny i być gotowym na każde wezwanie do walki oraz nie zdradzać jej.

Być patriotą dzisiaj to znaczy pielęgnować polskie tradycje, historię i w razie wojny walczyć za Polskę.

Być patriotą dzisiaj to znaczy kochać Ojczyznę i pracować dla niej. Być patriotą dziś może być każdy.

Być patriotą dzisiaj, to znaczy pamiętać o tym, co zrobili dla nas nasi przodkowie, ale także przekazywać tę wiedzę innym. Polski patriota nie powinien także wyśmiewać i przekręcać hymnu państwowego, jest on przecież częścią naszego dziedzictwa.

Być patriotą dzisiaj to:

  • dbać o kraj
  • utrzymywać stare zwyczaje, tradycje
  • mówić dobrze o Polsce
  • cieszyć się wolnością
  • nie niszczyć kraju
  • głosować na dobrych ludzi
  • dobrze rządzić.

Być patriotą dzisiaj, to znaczy szanować herb, flagę i hymn Polski. Myślę też, że zwiedzić swój kraj i dokładnie poznać jego zwyczaje. Kochać swoją Ojczyznę, śpiewać Mazurek Dąbrowskiego na baczność.
Mieć postawę społeczną i uczestniczyć w głosowaniach, by móc w części podejmować decyzje dotyczące Polski. Gdyby zaatakował nas wróg, to patriota będzie jej bronił.

Być patriotą dzisiaj, to znaczy miłować swój kraj i mieć poszanowanie dla Ojczyzny. Według mnie patriota dziś to taki człowiek, który np. gdy usłyszy hymn Polski (lub swojego kraju) to staje na baczność i w ten sposób oddaje cześć Ojczyźnie. Jest to też człowiek, który obchodzi wszystkie święta narodowe. Dba o swoją Ojczyznę.

 


 

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej