Pod koniec lutego nasza szkoła gościła nauczycielki z Irlandii Północnej i Niemiec. Była to wizyta, w trakcie której przygotowaliśmy projekt współpracy z trzema szkołami na okres dwóch lat w ramach Programu Comenius. 
Szkoły te to szkoły podstawowe z Hertzbergu (Niemcy), Belfastu (Irlandia Pólnocna) i Fatimy (Portugalia). Mamy szansę otrzymania specjalnego grantu, który sfinansuje współpracę w latach 2008-2010. W naszej szkole odbyła się specjalna konferencja prasowa w języku angielskim i niemieckim przeprowadzona przez dzieci z klas 4 i 4m. Pytaniom nie było końca. Poniżej zamieszczamy fragment raportu wykonanego przez uczniów z klasy 4m.

"Last week, on 24th January 2008, two teachers from Germany, Delia and Irmtraud, and two teachers from Northern Ireland, Sarah and Kathleen, visited our school. We had a press conference with them. We asked them the following questions:
- What is your favourite colour? Delia likes black, Irmtraud likes red, Kathleen likes green and Sarah - pink.
- What is your favourite place in your city? Sarah: It's the City Hall in Belfast, there are a lot of shops there.
- What kind of music do you like? Delia: I like all kinds of music. Kathleen: I like Irish folk dance music. (...)
- What is your favourite sport? Delia: My favourite sport is going for a walk with my dog. Sarah: Volleyball!
- Have you got any pets? Irmtraud: My son has got two cats. Their names are Mona and Lisa :))
- What do you like in your job? Kathleen: The best things are contact with children and HOLIDAYS of course!!"
The interview was conducted by the children from classes 4 and 4m.


 

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej