stacja kosmiczna listopad 2013 003

 

 

Być może wiele osób nie wie o tym, że przeszło 400 km nad naszymi głowami z zawrotną prędkością 28 tys. km/h krąży wokół Ziemi Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), na pokładzie której sześciu astronautów z różnych krajów, m.in. z USA, Rosji i Włoch, prowadzi rozmaite eksperymenty naukowe. Stacja powstawała przez wiele lat w wyniku współpracy zespołów inżynierskich z całego świata (tak, również z Polski!) i jest obecnie tak ogromna, że w pogodną noc widać ją z Ziemi gołym okiem jako jasny punkt pędzący po niebie.

Przez pięć tygodni członkowie Klubu Odkrywców rozważali rozmaite aspekty życia na ISS, a nawet weszli w rolę konstruktorów Stacji. Wynikiem ich pracy jest model, który od pewnego czasu dumnie unosi się nad półpiętrem prowadzącym na pierwsze piętro naszej szkoły. Powstawał on przez dwa kolejne spotkania naszego kółka jako owoc pracy czterech zespołów. Składa się z czterech modułów ustawionych w jednej płaszczyźnie wokół łącznika oraz modułu laboratoryjnego, umieszczonego pod łącznikiem. Mimo sporej dozy umowności, model posiada liczne elementy, w które rzeczywiście wyposażona jest prawdziwa ISS, takie jak baterie słoneczne, śluza powietrzna, anteny, czy tzw. kopuła obserwacyjna.

Wszystkich chętnych serdecznie zachęcamy do zadzierania głowy w górę podczas przechodzenia przez półpiętro, zaś wszystkich zainteresowanych informacjami na temat Stacji odsyłamy na stronę http://spacestationlive.nasa.gov/timeline/.

 

Michał Gwardyś

 


 

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej