2016 06 21 ogrod sprawiedliwych 010Ogród Sprawiedliwych to wyjątkowe miejsce w Warszawie. Położony na tyłach kościoła pw. św. Augustyna i sąsiadujący bezpośrednio z dawnym więzieniem na Pawiaku, na skwerze im. generała Jana Jura-Gorzechowskiego na warszawskiej Woli, powstał w 2014 roku.
Z inicjatywy warszawskiego Domu Spotkań z Historią co roku są w nim sadzone drzewka, upamiętniające bohaterów, którzy w XX i XXI sprzeciwili się totalitaryzmom i masowym zbrodniom. Przy każdym drzewie znajduje się symboliczny kamień, opatrzony inskrypcją.

 

We wtorek 21 czerwca 2016 r. kamienie pamięci Władysława Bartoszewskiego, Witolda Pileckiego oraz postaci szczególnej dla naszej szkoły, ks. Jana Ziei, odsłonili członkowie ich rodzin.

2016 06 21 ogrod sprawiedliwych 007Uroczystość poprowadził pan redaktor Jerzy Kisielewski. Udział wzięło w niej wielu dostojnych gości, a także zaproszona przez panią Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią reprezentacja naszej szkoły pod przewodnictwem pani Dyrektor, w skład której weszli uczniowie klasy 5T z wychowawcami oraz brat Mirek Kruk. To dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że mogliśmy w tak znakomitym gronie być świadkami tego wydarzenia.

 

Ksiądz Jan Ziela podczas okupacji współpracował z Radą Pomocy Żydom „Żegota”, był kapelanem Komendy Głównej AK, kapelanem szpitala polowego, który mieścił się w budynku naszej szkoły. Po wojnie był rektorem warszawskiego kościoła sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu (funkcję tę przejął od niego patron naszej szkoły, ksiądz Jan Twardowski). Gdy w 1976 roku zawiązał się Komitet Obrony Robotników, ks. Zieja był jego członkiem.

 

 

 

logo nowe 1

power logo

REKRUTACJA


rozbudowa szkola 

 2021/2022

Logo EarlyStage

KABATY stare gimnazjum i filia

na Kabaty

kliknij i dowiedz się więcej